Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Dezbatere mostenire...

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
gicaru, on 19 septembrie 2014 - 11:54, said:
Si apropo, daca tatal a murit sotia mosteneste prima 50% iar restul 50% se imparte si cu ceilalti copii.


De cand se imparte 50/50 intre sotie si copii mostenirea tatalui? - asta-i concluzia arianei!?...wow!

Edited by gicaru, 19 September 2014 - 23:07.


#38
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Concluzia mea e ca vorbesti fara sa stii despre ce e vorba. Cauta in codul civil articolele legate de mostenire si te lamuresti care e treaba in speta de fata. Restul sunt discutii care nu-si au rostul. In posturile anterioare am argumentat ce se intampla cu mostenirea ,  din datele date de initiator, cu legea langa mine (codul civil). Daca vrei iti mai explic si tie inca o data.

#39
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 Arianna-D, on 19 septembrie 2014 - 23:34, said:

Concluzia mea e ca vorbesti fara sa stii despre ce e vorba. Cauta in codul civil articolele legate de mostenire si te lamuresti care e treaba in speta de fata. Restul sunt discutii care nu-si au rostul. In posturile anterioare am argumentat ce se intampla cu mostenirea ,  din datele date de initiator, cu legea langa mine (codul civil). Daca vrei iti mai explic si tie inca o data.

...lasati, nu va mai osteniti in ceea ce ma priveste..., ai avut o interpretare 2 posturi mai sus care m-a lamurit...chiar daca ai codul langa trebuie sa stii a-l citi si interpreta, lasa  initiatorul sa ia contact cu adevaratii profesionisti.

#40
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 gicaru, on 19 septembrie 2014 - 10:54, said:

succesiune survine in urma decesului bunicilor presupun fara testament si trebuia deschisa de tata si matusa. Nu s-a facut din cvari motive, pa! tatal nemaifiind, iese dintr-o posibila schema de mostenire a bunicilor...simplu.
La notar se va face asa numita suscesiune succesiva, prin care se face prima data succesiunea dupa bunici, in care mostenitori sunt tatal initiatorului si matusa sa, si apoi in cadrul aceleieasi succesiuni, a doua succesiune, dupa tatal initiatorului. Totul se va numi "succesiune succesiva".
Matusa va primi un act original doar de la prima succesiune, neavand nici o implicare in a doua.

Edited by johnnickelby, 20 September 2014 - 16:35.


#41
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 johnnickelby, on 20 septembrie 2014 - 16:33, said:

La notar se va face asa numita suscesiune succesiva, prin care se face prima data succesiunea dupa bunici, in care mostenitori sunt tatal initiatorului si matusa sa, si apoi in cadrul aceleieasi succesiuni, a doua succesiune, dupa tatal initiatorului. Totul se va numi "succesiune succesiva".
Matusa va primi un act original doar de la prima succesiune, neavand nici o implicare in a doua.
Exact asta am spus şi eu .
Am o întrebare : având în vedere că tata nu mai e , mătuşa nu poate să ceară şi de la el (după prima succesiune) ?

#42
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 genius, on 20 septembrie 2014 - 18:47, said:

Exact asta am spus şi eu .
Am o întrebare : având în vedere că tata nu mai e , mătuşa nu poate să ceară şi de la el (după prima succesiune) ?
Nu. Ea a primit ce trebuia sa primeasca din masa succesorala la prima succesiune. Daca fratele ei nu avea mostenitori, atunci partea defunctului se impartea intre sotia lui si sora sa, adica matusa initiatorului. Dar existand mostenitor (initiatorul), matusa nu mai are nici un drept si nu mai poate veni ca mostenitor al fratelui ei.

#43
MB_152

MB_152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 24.05.2006
treaba e relativ simpla, multi vorbesc doar ca sa se afle in treaba, @ariana are dreptate. nu se face nicio "succesiune succesiva", tatal fiind decedat in mom deschiderii mostenirii, initiatorul va veni la succesiune prin reprezentare in cond art 965, luand partea de mostenire care i0ar fi revenit tatalui, adica 50%, matusa ramamand cu cealalta jumatate. restul sunt povesti.

Edited by MB_152, 20 September 2014 - 19:13.


#44
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 MB_152, on 20 septembrie 2014 - 19:11, said:

treaba e relativ simpla, multi vorbesc doar ca sa se afle in treaba, @ariana are dreptate. nu se face nicio "succesiune succesiva", tatal fiind decedat in mom deschiderii mostenirii, initiatorul va veni la succesiune prin reprezentare in cond art 965, luand partea de mostenire care i0ar fi revenit tatalui, adica 50%, matusa ramamand cu cealalta jumatate. restul sunt povesti.
Păi în articolul 965 este vorba de rude de un grad mai îndepărtat .

#45
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 MB_152, on 20 septembrie 2014 - 19:11, said:

treaba e relativ simpla, multi vorbesc doar ca sa se afle in treaba,  tatal fiind decedat in mom deschiderii mostenirii, initiatorul va veni la succesiune prin reprezentare in cond art 965, luand partea de mostenire care i0ar fi revenit tatalui, adica 50%, matusa ramamand cu cealalta jumatate. restul sunt povesti.
La succesiunea cui va veni initiatorul? Tatal lui in acest moment nu are nimic sa-i dea, decat daca isi rezolva mai intai mostenirea (succesiunea) lui.
Daca el nu mai poate, fiind decedat, va face asta fiul lui. Adica va rezolva mai intai succesiunea tatalui, si abia apoi succesiunea lui. Posted Image

#46
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
in  primul si in primul rand, dezbate succesiunea dupa tatal tau, tu si mama ta, iar apoi treci la dezbaterea succesiunii dupa bunici.
inainte de toate trebuie sa dovediti amandoi ca sunteti singurii lui mostenitori si ca nu mai are altcineva drept la aceea mostenire in afara de maica-ta si tine, aici ma refer la ceea ce au realizat impreuna in timpul casatoriei.

dupa ce faci pasul asta, iti dai in judecata matusa daca refuza sa se prezinte la notar si sa cadeti la invoiala si mergi pana in panzele albe ca sa obtii ceea ce i se cuvine tatalui tau dupa bunici.

dupa ce incheie toate formalitatile si ai totul pe numele tau si al mamei tale, matusi-ta sa dispara definitv din viata ta.
(satul de oameni de mizerie, mai ales rude.)

#47
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
@boxerbull - eu stiu de la soacra-mea asa - ca sa dezbata sotia o mostenire trebuie sa aiba clara masa succesorala. Pentru asta i s-a constatat calitatea de mostenitor (la notar) de pe urma soacrei, dupa care a facut dezbaterea pentru bunic, in cazul soacrei erau 4 surori (cu soacra cu tot), deci i-a revenit 25% soacrei. Iar partea ei, mostenita de pe urma tatalui ei (bunicul sotiei) i-a revenit nevestii, la dezbaterea dupa soacra, fiind unica mostenitoare. Celelalte matusi si-au primit fiecare partile de 25% care le reveneau, nu au mai luat nimic (si) din partea soacrei.
In cazul de fata mostenirea se imparte 50%-50% intre tata si matusa, dupa care se face dezbaterea mostenirii dupa tata, la care participa sotia si copilului/copiilor decedatului, respectiv jumatate revine mamei si cealalta jumatate se imparte egal intre copii mostenitori, cati or fi.

#48
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
@claudiu   nu prea am inteles ce zici tu acolo.
zic doar atat: sunt patit, eu, personal.

1)ambii parinti decedati,
2)am facut succesiunea,
3)apoi s-au apucat rudele sa o faca dupa bunici
4)peste tot mi s-a cerut certificatul de mostenitor.

asa ca...despre ce vorbim? e cam aceeasi situatie si aici. sa faca intai succesiune dupa taica-su la tot ce a adunat o viata impreuna cu maica-sa pt a dovedi cine sunt mostenitorii legali, ca mai apoi sa faca succesiunea dupa bunici de unde o sa rezulte 3 mostenitori.
matusi-sa va obtine 50% din bunurile bunicilor, iar el cu maica-sa 50%.
cum se impart aia 50% care-i revin dupa bunici, e deja alta poveste.

#49
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 boxerbull, on 23 septembrie 2014 - 14:13, said:

1)ambii parinti decedati,
2)am facut succesiunea,
3)apoi s-au apucat rudele sa o faca dupa bunici
4)peste tot mi s-a cerut certificatul de mostenitor.
Cand ai facut succesiunea dupa parinti, masa succesorala a fost formata doar din bunurile acumulate de parintii tai. Ca sa mostenesti si bunurile mostenite de parintii tai, trebuia si succesiunea dupa bunici.
Initiatorul nu-si face griji pentru mostenirea dupa tatal sau, ci dupa aceea dupa bunicii tatalui. Ce este asa greu de inteles? El pe aceea vrea s-o rezolve in primul rand.

Si daca tot o face pe aia, o s-o faca si pe aceea dupa tatal sau, cand masa succesorala va fi completa.

Edited by johnnickelby, 23 September 2014 - 16:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate