Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Ideologia politică inamic al științei.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
94 replies to this topic

#37
remembernazdaq

remembernazdaq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 17.04.2014

View Postjazzu, on 01 septembrie 2014 - 16:14, said:

Să înțeleagă cam care este consumul necesar și ce îl face să consume peste măsură în detrimentul sănătății lui sau a celor din jur.
noroc de catalina, ca n-as fi vazut faultul...
fara "consumul peste masura" n-ar fi existat niciun experiment/progres stiintific.

#38
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009

View Postremembernazdaq, on 01 septembrie 2014 - 17:22, said:

noroc de catalina, ca n-as fi vazut faultul...
fara "consumul peste masura" n-ar fi existat niciun experiment/progres stiintific.
Enlighten me, please.

#39
remembernazdaq

remembernazdaq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 17.04.2014

View Postpoadol, on 01 septembrie 2014 - 17:18, said:

Posted Image  We need to go in space easier than today. Posted Image

teama mi-e ca jazzu va gasi aceasta necesitate ca fiind "consumatoare peste masura", lol.

#40
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

View Postjazzu, on 01 septembrie 2014 - 17:24, said:

Enlighten me, please.
Poate dupa ce ne explici ce intelegi prin "consum peste masura".

#41
remembernazdaq

remembernazdaq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 17.04.2014

View Postjazzu, on 01 septembrie 2014 - 17:24, said:

Enlighten me, please.

jazzule, mi se pare de-a dreptul evident ceea ce vrea sa zic. si nu de iluminare ai tu nevoie, zau.
ok, explic: e un soi de mecanica a avalansei. consum mic de resurse/progres stiintific minor/impact nesemnificativ. cu cat mai mare rostogolirea, cu atat mai mult cresc necesarul, progresul si impactul.
vrei stiinta pe care mai demult o asimilam cu magia? pregateste-te de consum si sacrificii. si de impartirea lumii in cei ce-si permit acestea si cei ce nu.

Edited by remembernazdaq, 01 September 2014 - 17:33.


#42
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009

View Postremembernazdaq, on 01 septembrie 2014 - 17:33, said:

vrei stiinta pe care mai demult o asimilam cu magia? pregateste-te de consum si sacrificii
Ok, de acord...aici avem un scop. Am zis cocalar-like. Ce faci cu 25000 de oameni (un număr la întâmplare), care au bani, cumpără zeci de mii de chestii pe care nu le folosesc? Să știi că shopaholic nu este doar un cuvânt, în fashion nu se agită sume mici iar cei cu adicții la consum de anumite chestii, chiar nu au vreo intenție să o repare. But we are individuals, I do whatever I want with my life!

In this book, Levine delves into the roots of depression and links our increasingly consumer-based culture and standard-practice psychiatric treatments to worsening depression, instead of solving it.

Edited by jazzu, 01 September 2014 - 17:46.


#43
remembernazdaq

remembernazdaq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 17.04.2014

View Postjazzu, on 01 septembrie 2014 - 17:42, said:

Ce faci cu 25000 de oameni (un număr la întâmplare), care au bani, cumpără zeci de mii de chestii pe care nu le folosesc? Să știi că shopaholic nu este doar un cuvânt, în fashion nu se agită sume mici iar cei cu adicții la consum de anumite chestii, chiar nu au vreo intenție să o repare. But whe are individuals, I do whatever I want with my life!
fara cei 250.000 de shopaholici cel putin 5 milioane de oameni angrenati in producerea si comercializarea acelor chestii inutile ar muri de foame.
si iar ajungem la problema suprapopularii... Posted Image

Edited by remembernazdaq, 01 September 2014 - 17:45.


#44
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009

View Postremembernazdaq, on 01 septembrie 2014 - 17:44, said:

fara cei 250.000 de shopaholici cel putin 5 milioane de oameni angrenati in producerea si comercializarea acelor chestii inutile ar muri de foame.
Deci, cu alte cuvinte, no matter what, susții producția în masă și consumul irațional?

Edited by jazzu, 01 September 2014 - 17:50.


#45
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

View Postjazzu, on 01 septembrie 2014 - 17:42, said:

Ok, de acord...aici avem un scop. Am zis cocalar-like. Ce faci cu 25000 de oameni (un număr la întâmplare), care au bani, cumpără zeci de mii de chestii pe care nu le folosesc? Să știi că shopaholic nu este doar un cuvânt, în fashion nu se agită sume mici iar cei cu adicții la consum de anumite chestii, chiar nu au vreo intenție să o repare. But we are individuals, I do whatever I want with my life!
Nu aici e problema, ci in faptul ca in momentul in care imi cumpar o pereche de pantofi in pretul pe care il platesc nu e inclusa si poluarea aferenta. Internalizarea externalitatilor negative trebuie sa se reflecte in pret, apoi piata isi face linistita treaba. Asta e calea pe care trebuie mers in cautarea solutiei optime.

Edited by catalina1, 01 September 2014 - 17:52.


#46
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009
China Issues Tax Breaks for Green Cars to Tackle Air Pollution

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rce5RZHCzLk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#47
alexkr

alexkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 23.04.2014

View Postjazzu, on 01 septembrie 2014 - 17:50, said:

Deci, cu alte cuvinte, no matter what, susții producția în masă și consumul irațional?
Consumul irational nu dispare decat prin educatie

#48
remembernazdaq

remembernazdaq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 17.04.2014

View Postjazzu, on 01 septembrie 2014 - 17:50, said:

Deci, cu alte cuvinte, no matter what, susții producția în masă și consumul irațional?

cat timp nu implementam o limita demografica si de emigrare spre nord a zonelor sensibil-suprapopulate nu prea vad cum am stopa productia de masa si consumul excesiv, cele care hranesc in general acele zone sensibile. pentru ca nu prea vad cum ai sa stopezi o asie si o africa intreaga venind in vest ca hoardele lui genghiz. decat, poate...exterminarea. ceea ce nu-i de dorit, pentru ca mai bine previi decat sa tratezi, nuh?

View Postalexkr, on 01 septembrie 2014 - 17:57, said:

Consumul irational nu dispare decat prin educatie
consumul irational genereaza profituri uriase care alimenteaza cercetarea si, implicit, progresul.

nu cred ca vreun plafar sau vreo macelarie locala va plati vreun procent pentru studii in medicina sau zootehnie.

#49
alexkr

alexkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 23.04.2014

View Postremembernazdaq, on 01 septembrie 2014 - 18:07, said:

consumul irational genereaza profituri uriase care alimenteaza cercetarea si, implicit, progresul.

nu cred ca vreun plafar sau vreo macelarie locala va plati vreun procent pentru studii in medicina sau zootehnie.
Nu este chiar asa.

Hai sa ne gandim la urmatoarea chestie. Masina merge cu petrol, iar companiile petroliere isi doresc un consum cat mai mare, chiar daca ar exista o alternativa mult mai buna decat petrolul.

Uneori cercetarea este blocata de anumite persoane care au interese.

#50
remembernazdaq

remembernazdaq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 17.04.2014

View Postalexkr, on 01 septembrie 2014 - 18:12, said:

Nu este chiar asa.
Hai sa ne gandim la urmatoarea chestie. Masina merge cu petrol, iar companiile petroliere isi doresc un consum cat mai mare, chiar daca ar exista o alternativa mult mai buna decat petrolul.
Uneori cercetarea este blocata de anumite persoane care au interese.
cererile de masini "economice" au cam detronat mitul tancului pe post de automobil personal.
cand petrolul va deveni mult prea scump pe baril ca sa incomodeze profiturile companiilor petroliere si de automobile mai mult ca sigur ca acestea se vor reorienta. pentru ca au destui bani de investit in cercetare.
nimeni nu va muri din dragoste de petrol cu buzunarele goale, stai linistit.

Edited by remembernazdaq, 01 September 2014 - 18:20.


#51
alexkr

alexkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 23.04.2014

View Postremembernazdaq, on 01 septembrie 2014 - 18:18, said:

cererile de masini "economice" au cam detronat mitul tancului pe post de automobil personal.
cand petrolul va deveni mult prea scump pe baril ca sa incomodeze profiturile companiilor petroliere si de automobile mai mult ca sigur ca acestea se vor reorienta. pentru ca au destui bani de investit in cercetare.
nimeni nu va muri din dragoste de petrol cu buzunarele goale, stai linistit.

O masina care consuma mai putin nu inseamna progres Posted Image 130 km/h (cat este limita de viteza)  prindea si Dacia 1310. Evolutie nu prea vad.

#52
remembernazdaq

remembernazdaq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 17.04.2014

View Postalexkr, on 01 septembrie 2014 - 18:23, said:

Evolutie nu prea vad.
pentru ca nu vrei sa vezi. o masina actuala este produsul finit al multor cercetari si noi tehnologii, nu doar al cresterii puterii motorului.
de vrei viteza mai mare, n-ai decat sa-ti iei avion.
de nu vezi progres, te invit la un drum cu minunata dacie 1310 pe orice autostrada iti pofteste cordul. ;)

#53
alexkr

alexkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 23.04.2014

View Postremembernazdaq, on 01 septembrie 2014 - 18:34, said:

pentru ca nu vrei sa vezi. o masina actuala este produsul finit al multor cercetari si noi tehnologii, nu doar al cresterii puterii motorului.
de vrei viteza mai mare, n-ai decat sa-ti iei avion.
de nu vezi progres, te invit la un drum cu minunata dacie 1310 pe orice autostrada iti pofteste cordul. Posted Image

Tu vorbesti despre altceva, eu vorbesc despre tehnologia petrolului care este depasita de 14 ani. Alternative sunt, dar dorinta umana de a face bani din exces nu ne permite sa folosim altceva.

Spuneai ca au aparut masinile care consuma mai putin. Degeaba consuma mai putin cu 10%, daca petrolul s-a scumpit cu 12%. Intelegi ? Eu am acelasi model cu acelasi motor ca prima mea masina. Daca primul model consuma 5,5l/100km, asta noua consuma 4,8l/100km, dar pretul motorinei s-a dublat, iar consumul nu s-a injumatatit.

Si ca sa iti raspund si la actualul mesaj. In primul model am bagat mult mai putini bani decat in modelul acesta, deci nici la partea economica nu vad evolutie.

Edited by alexkr, 01 September 2014 - 18:42.


#54
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

View Postalexkr, on 01 septembrie 2014 - 17:57, said:

Consumul irational nu dispare decat prin educatie

- De acord. Am fost la iarbă verde cu un german și cu soția sa, româncă (eh, fostă). Merge omul la o terasă, își cumpără un pahar cu bere, o bea pe malul lacului, lîngă noi, apoi se duce să-și mai ia una. Trece de coșul de gunoi cu paharul (plastic transparent de 0,5L, cred) în mînă, eu mă uit mirat, iar românca îmi explică: ”Vrea să-i pună în același pahar ca să nu mai risipească altul, chiar dacă este inclus în preț!”. Cam așa eram mulți dintre noi înainte de schimbarea din '89, economi, mai coseam un nasture, mai reparam ceva, acum acționăm ca niște maimuțe dresate să consume și să arunce.

- Eu mai încerc să glumesc atunci cînd se uită cineva ciudat la mine, ”Ia alt pahar, că mai sînt!”, spunîndu-le că ”Acesta este un pahar de unică refolosință!”, dar întreg mediul de aici este corupt profund în această privință. Au în orășelul unde stau un inginer de la Mercedes, are mașină normală, căsuță normală, la festivități locale el servește mîncarea, deci în ciuda venitului apreciabil nu are nici un fel de aere de superioritate sau accente de snobism sau elitism. E nevoie să vă mai zic cît se merge acolo cu bicicleta, deși au mașini, parcări, drumuri bune și bani suficienți?

Edited by silverflower, 01 September 2014 - 18:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate