Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10
 Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI
 Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Photoscape, unde?
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 

Intrebari si raspunsuri cu si despre spiritualitate.

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
3235 răspunsuri în acest subiect

#2683
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.509
  • Înscris: 15.07.2005
AHDUB esti de acord ?: link

Editat de excentryc, 16 ianuarie 2015 - 10:30.


#2684
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.159
  • Înscris: 11.07.2014

Vizualizare mesajexcentryc, pe 16 ianuarie 2015 - 10:29, a scris:

AHDUB esti de acord ?: link
Nu sunt de acord cu ce zice acel domn. Se vede de la o posta ca n-a avut niciodata experiente de genu, desi vorbeste cu mare ardoare.
Omu n-a facut altceva decat un hobby din spiritualitate si asta la condus pe el la studiu mai laborios al oamenilor care au avut astfel de experiente.
El doar a studiat acei indivizi si a scris cartea pe care o ofera, nu cunoaste decat suprafata lucrurilor, in functie de ce i-a fost relatat de altii.
Daca un om nu stie nimic despre astfel de lucruri poate fi oarecum impresionat de poveste, insa pentru cine a avut experiente personale concrete vede clar suprafata celor expuse acolo.
In acest univers nu exista moarte, exista doar viata, marea majoritatea a oamenilor au impresia gresita ca opusul vietii este moartea. Ei bine, viata NU are opus, adevarul NU are opus,  intrucat NU este dual....daca un adevar are un opus pe care-l automat l-am numi fals, inseamna ca acel adevar este de fapt iluzoriu/fals. Opusul mortii nu este altceva decat nastarea si invers.
Nu exista nici nu tunel sau baliverne de genu, desi toata lumea vorbeste de asa ceva. As zice mai multe dar tin de misticism asa ca, consider ca e mai bine sa ma opresc aici si sa vorbesc doar cu cei interesati cu adevarat de aceste lucruri.
Sa sa iti explic de fapt care-i treaba cu tunelul si de ce toti vorbesc de asa ceva am sa te rog sa faci urmatorul experiment: In seara asta, sau maine seara sau cand ai timp, incearca sa mergi afara si sa te uiti la un felinar/bec stradal, dar in asa fel incat el sa fie singurul din imprejurimi (asta ca sa nu apara distorsiuni ale luminii in retina, datorate difuziei luminii). Mai mult decat atat tre sa te asiguri ca cerul este senin si sa fi la cel putin 50 de metri de acel stalp de lumina. In spatele acelui felinar tre sa poti sa vezi cerul senin. Daca ai sa te concentrezi pe acea lumina pentru cateva minute sau secunde (dupa caz -- daca esti bun la concentrare) ai sa observi cu stupoare ca razele de lumina formeaza un asa zis tunel, el fiind practic imaginar/iluzoriu. Am cautat o poza sa-ti arat doar ca sa ai idee cam ce ar trebui sa vezi, dar daca vei face experimentul vezi intelege si mai clar despre ce vorbesc.

[ http://ak5.picdn.net/shutterstock/videos/3590162/preview/stock-footage-disco-light-ray-central-projector-light.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Morti NU au nevoie de lumina de la lumanarii, asta e poveste de adormit copii. Ei au nevoie de energie cosmica, energie in urma caruia este produsa si flacara/flcul si care ii ajuta sa isi activeze acele centre energetice (al treilea ochi) si toate aceastea pentru a putea "vedea/simti/constientiza" ce se intampla de fapt cu ei si unde sunt si cam ce au de facut.
Ar fi multe de vorbit, asa ca daca ai intrebari specifice cu privire la ce a argumentat acel domn le astept si am sa incerc sa le explic aici.

#2685
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.159
  • Înscris: 11.07.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T3xlvs3mclE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2686
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.509
  • Înscris: 15.07.2005
Ahdub... cateodata am impresia ca suntem controlati intr-un fel sa avem o anumita cale in viata ...
Sunt evenimente care se petrec si care iti pun semne de intrebare  si ai impresia ca a intervenit "ceva"
Asa este ? adica este cineva care intervine sau suntem lasati la voia intamplarii ?

#2687
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.159
  • Înscris: 11.07.2014

Vizualizare mesajexcentryc, pe 23 ianuarie 2015 - 23:34, a scris:

Ahdub... cateodata am impresia ca suntem controlati intr-un fel sa avem o anumita cale in viata ...
Sunt evenimente care se petrec si care iti pun semne de intrebare  si ai impresia ca a intervenit "ceva"
Asa este ? adica este cineva care intervine sau suntem lasati la voia intamplarii ?
E mai complicat de inteles raspunsul la acesta intrebare insa am sa spun pe scurt cateva idei. Si asta nu pentru ca nu as putea sa dezvolt, ci mai degraba pentru ca este un subiect mai sensibil si pot fi inteles gresit foarte usor de cineva care nu s-a documentat in prealabil.
Da suntem controlati, calea pe care o avem in viata este de fapt "pacatul stramosesc" de care se vorbeste in crestinism. Cu alte cuvinte fiecare se naste in conditii/familii/tari/culturi diferite si este capabil de anumite lucruri, lucruri datorate codului genetic mostenit de asemeni, de aici apar si conditionarile de rigoare.
Acea cale de care amintesti mai sus este dictata de conditionarea fiecaruia dintre noi. Vezi tu, acum nu ai control nici macar asupra batailor inimii tale, desi tu o faci, fara control. Ei bine, daca te gandesti un pic la acest aspect observi foarte usor ca fiecare dintre noi este "programat" sa functioneze intrun anumit fel, cu alte cuvinte fiecare este hipnotizat de propriile sale ganduri. Daca reusesti sa anulezi acel hipnotism ai sa poti sa devi maestrul propriului tau corp pentru inceput si pe masura ce avansazi, vei putea deveni maestrul acestei lumi, galaxi, univers asa cum in hinduism se speculeaza ca Shiva ar fi maestrul maestrilor. Posted image
Cu alte cuvinte suntem controlati de un sistem mai mare (acea constiinta universala de care toti isi dau cu parerea -- dumnezeu sau cum vrei sa-i zici) pe care nu avem capacitatea sa-l intelegem folosind mintea umana (dasta ca cineva sa-l inteleaga tre sa treaca dincolo de minte), dar cum probabil stii deja, nu suntem controlati 100%. Dupa parerea mea acel control este ca un ajutor. Imagineaza-ti daca tu singur ti-ai controla ritmul cardiac si procesul respiratiei in fiecare secunda din viata ta, cat de constient ar trebui sa fi ca sa faci fata la aceste 2 procese vitale si asta ca sa nu iti dai singur "shutdown". Cu cat intri mai mult in yoga, meditatie etc. cu atat vei dobandi un control mai mare asupra ta si a evenimentelor din viata ta.
Ca sa inchei, daca ai inteles ca esti controlat de propriile conditionari/etichete etc. ai sa simti nevoia sa te deconditionezi si tu insati sa ai 100% controlul. Asta nu inseamna ca o sa faci ce vrei in aceasta realitate si Iisus, Gautama si Krishanmurti si multi multi alti masteri puteau distruge aceasta lume fara prea mare efort, insa ei intelegeau bine rolul/menirea ei si mai mult decat atat stiau ca nu ei sunt creatorii acestui univers, asa ca nu este/era treaba lor sa faca ei pe sefii, cu toate ca vedeau lucrurile la o scara mult mai larga.

Sunt multe de vorbit, dar cred ca ti-ai facut o idee, macar asa in mare. Uite si un clip de-a lui Sadhguru cu referire la acest subiect.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-9iebN1Rp3g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Enjoy!


Spoiler

Editat de AHDUB, 26 ianuarie 2015 - 19:59.


#2688
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.126
  • Înscris: 23.09.2005
Ahdub, care este dupa parerea ta diferenta sau diferentele majore dintre om si animal? Sau chiar si plante. Ca tot aud pe crestini care o dau inainte cum ca omul are suflet, animalele n-au, etc.

#2689
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.159
  • Înscris: 11.07.2014

Vizualizare mesajPhobos, pe 29 ianuarie 2015 - 10:56, a scris:

Ahdub, care este dupa parerea ta diferenta sau diferentele majore dintre om si animal? Sau chiar si plante. Ca tot aud pe crestini care o dau inainte cum ca omul are suflet, animalele n-au, etc.
Nu exista diferenta majora intre oameni si animale, din punct de vedere spiritual.
Diferenta majora la nivel fizic este inteligenta pe care omul o detine in raport cu un animal.
Toate vietatile de pe acest pamant incep de la zero pe scara evolutiei. Asadar toate sunt programate sa invete anumite etape ale vietii cum ar fi perpetuarea speciei, apararea ei, cum sa-si procure hrana, cum sa faca fata intemperiilor vremii etc.
Cand acea entitate ce sta in spatele formei fizice evolueaza si ajunge sa zicem din insecta intr-un caine sau o vaca etc, asta in decurs de milioane si milioane de ani, capata acea "awarness" care mai tarziu este intalnita si la om.
Asadar entitatea/sufletul devine mult mai constient ca acest trup fizic care-l detine nu este altceva decat o unealta care il ajuta sa evolueze.
Toate vietatile, indifferent cat de mici si neinsemnate ar fi au acelasi scop si anume evolutia spirituala, care se desfasoare mult mai repede prin evolutia fizica, trecand de la stadiul de bacterie pana forma de om.
Fiecare fiinta are sufletul sau insa daca este doar la inceputul calatoriei sale in acest univers putem spune ca este fara de suflet. Imi este mai greu sa explic asta in scris, dar sper ca s-a inteles cat de cat ce am vrut sa spun.

Crestinii se refera la cu totul altceva cand spun ca animalele, plantele sunt lipsite de suflet. Cine a spus asta cu mult timp in urma a explicat oamenilor din acele vremuri ca este benefic pt. ei sa inteleaga acel aspect, si asta probabil pt. a elimina vinovatia in cazul in care unii oameni erau nevoiti sa jertfeasca anumite animale pt. a le consuma. Ei se refera la faptul ca nu detin acea awarness de care vorbeam mai sus. Un exemplu care mi-a venit acum in minte este urmatorul: Daca ai ingredientele unei paini (ulei, drojdie, apa, sare) nu le poti numi paine. Daca te apuci si framanti aluatul si ii dai o forma o sa o poti numi paine, dar n-o vei face decat dupa ce a iesit din cuptor si e gata preparata. La fel si aici, animalele sunt ca painea 'nainte sa fie bagata in cuptor (cu mici exceptii si pe categori, in functie de stadiul evolutiei in care sunt), plantele, insectele si toate micile vietuitoare sunt ingredientele necesare realizarii painii, cuptorul este nimeni altul decat acest minunat pamant in timp ce paine coapta este omul. Daca m-as duce un pic mai departe spre iluminarea as putea-o corela in acest exemplu cu senzatia de satietate pe care ar avea-o un om dupa ce ar consuma painea pe care a preparat-o. Se observa ca in cazul acelei senzatii de satietate/iluminare aceasta NU are nimic de-a face cu planul fizic, ci doar transcede din el. Dasta Krishnamurti spunea ca orice incercare de a ajunge la iluminare este sortita esecului, pt. ca iluminarea n-are treaba cu planul fizic, desi este in stransa legatura cu ea. Ca sa fiu mai explicit, sunt oameni care mananca juma de colt de paine si se satura si sunt alti care baga in ei 2-3 ca sa obtina aceeasi sensatie, de aici observam ca nu cantitatea, sau mai bine zis numarul painilor/reincarnarilor conteaza. Sau mai bine zis, de la adevar poti ajunge la aceasta realitate pentru ca adevarul o cuprinde, insa din aceasta nu poti ajunge acolo. Dasta in crestinism se cere ajutorul lui Iisus, care nu inseamna propriu-zis acest lucru, ci mai degraba acest lucru ii face pe acel crestin sa renunte la ideea ca el poate sa faca ceva spre acea mantuire si ca mantuirea tre sa se coboare spre el. Abia cand renunta la absolut toate dorinte si tendinte exista posibilitatea iluminarii. Vreau sa precizez ca sufletul NU tre sa ajunga sa-l consume pe om/trup in ideea de a se ilumina, o spun ca la copii mici, caci cine stie cine citeste si ce filme cu, canibali sau mai stiu eu ce isi mai face in cap si da din lac in put.
Am dat acel exemplu simplist in ideea de a se intelege ceea ce vreau sa spun. In realitate lucrurile sunt cu mult mai complicate, insa pe mine ma intereseaza ca cel ce citeste sa inteleaga esenta, ramanand la latitudinea dansului sa explorere daca doreste, pe cont propriu cele relatate.

Cred ca le-am mai postat odata atunci cand am vorbit de iluminarea unui animal dar in sfarsit nu cred ca dauneaza daca le repostez.  Daca crestinii ar fi avut dreptate atunci Ramana Maharshi n-ar mai fi putut iluminat acea vaca si acea cioara de care vorbeste si Sadhguru.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/G076TLneqr0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w1CW4tT6dsc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mai mult decat atat, reincarnarea tine de karma fiecaruia, adica de dorintele sau mai bine zis tendintele fiecaruia dintre noi. Sa presupunem ca unei femei ii place enorm sa fie giugiulita, alintata etc chiar si in clipa morti. Ei bine, ea va avea tendinta aceea si se va intrupa ca un animal de companie, sa zicem o pisica si va avea stapani care o vor alinta, giugiulii, iubi in acel fel.
La prima vedere poate parea ca un downgrade, de la un om la un animal, dar nu este deloc asa, este doar pura alegere (in ex. de fata) a acelei femei, cei drept inconstienta. Natura NU judeca, natura iti da exact ceea ce-ti doresti, insa omul ajunge de cele mai multe ori la ananghie intrucat NU STIE ce isi doreste sau mai bine zis NU este constient de adancul fiintei sale, adica de tendintele sau dorintele sale ascunse in subconstient. La suprafata poate parea ca stie ce vrea, dar in adancul sau are un vulcan plin de alte dorinte, tendinte si inclinatii pe care daca le-ar afla (adica le-ar aduce la suprafata sau ar distruge acel zid imaginar dintre constient si subconstient) ar reusi sa le stapaneasca pana la urma.
Natura, sau sistemul sau realitatea sau dumnezeu sau cum vreti sa o numiti nu functioneaza in termeni de pedeapsa -- reconpensa. Ca cineva sa poata sa-si aleaga ceea ce doreste, dupa ce moarte, tre sa "pacaleasca" intr-un fel sistemul/natura. Cu alte cuvinte in momentul mortii sa NU aiba nici un fel de tendinte, dorinte, inclinatii etc. Sistemul cand intalneste un asemenea suflet care n-are NICI un fel de tendinta, nestiind ce sa faca cu el, il lasa in pace. Lasandu-l in pace, alegerea ii apartine in totalitate acelui suflet si abia atunci poate sa-si aleaga ce-si doreste. La tiere sistemul spune: i-a sa vedem.....tu mergi acolo ca ai tendintele astea, tu acolo....iar tu.... Posted image hmm tu nu mergi nicaieri, caci se pare ca asta iti este dorinta, sa ramai aici. Stand acolo pt. o vreme devine din ce in ce mai constient, exact ca un om care trece din lumina in intuneric ii trebuieste o perioada mai mare pt. adaptare/acomodarea pupilelor cu, cantitatea scazuta de lumina. Dupa ce se acomodeaza poate distinge mult mai bine si ca atare creste probabilitatea de a face alegerile corecte.
La pol opus, cand sistemul stie ce sa faca cu el, observandu-i (avandu-i fisele/dosarele cu) intentiile/tendintele, nu face altceva decat sa il trimeata in directia pe care si-a dorit-o, practic ii face pe plac/il ajuta, NU este impotriva sa. Un criminal spre exemplu se poate reincarna ca un animal NU pentru ca asa vrea sistemul ca vezi doame are niste restante de platit (asa cum cred majoritatea oamenilor), ci mai degraba pentru ca pe el il mustra constiinta in adancul fiintei sale fata de faptele pe care le-a facut si de aici si tendintele corespunzatoare. Asadar, karma nu este altceva deca un bagaj de informatii care ajuta la continuarea calatoriei acelui suflet.
Cu alte cuvinte, daca atunci cand mori nu ai nici un fel de tendinta, dorinta, impuls, directie si te focusezi si esti absorbit total de acel imens nimic de care mai toata lumea vorbeste, esti liber (NU iluminat) sa alegi ce forma iti doresti. Cu cat esti mai avansat cu atat ai sa poti sa iti alegi nu numai forma/animalul, dar si sexul sau, familia, locul unde te nasti, parintii, anumite circumstante etc.
Toata lumea face asa, te fapt fiecare alege pentru el, nimeni altcineva nu face alegerile, insa majoritatea oamenilor sunt inconstienti de alegerile facute si nestiind ce se intampla, automat dau vine pe dumnezeu (l-a batut dumnezeu), pe aghiutza sau pe mai stiu eu cine. La fel se intampla si in cazul animalelor insa ele nu pot comunica problemele cu care se confrunta in viata lor cotidiana.

Editat de AHDUB, 29 ianuarie 2015 - 21:39.


#2690
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.126
  • Înscris: 23.09.2005
Multumesc. Un raspuns care ma face sa-mi dau seama de o gramada de credinte false pe care le-am avut, despre viata. Mai exact sa-mi dau seama ca in realitate, multi traim, dar habar n-avem ce e viata si care e mecanismul ei. Uneori te sperii ce imagine deformata despre viata creaza oamenilor, religia...

#2691
Noian

Noian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.519
  • Înscris: 26.09.2014

Vizualizare mesajPhobos, pe 29 ianuarie 2015 - 22:34, a scris:

Multumesc. Un raspuns care ma face sa-mi dau seama de o gramada de credinte false pe care le-am avut, despre viata.
N-ai motive sa multumesti.
Le-ai schimbat cu altele la fel.
Posted image

#2692
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.126
  • Înscris: 23.09.2005
Lol. In nici un caz, "la fel".

[ http://img3.wikia.nocookie.net/__cb20100529080758/yingyanyotheabrigedseries/images/3/3b/Devil-animated-animation-devil-smiley-emoticon-000386-large.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ http://4.bp.blogspot.com/-Rh7sHrINI_M/Tgga5ZjSVXI/AAAAAAAAAFg/c-4h2nvrLtg/s1600/EvanTellChildren.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ http://img3.wikia.nocookie.net/__cb20100529080758/yingyanyotheabrigedseries/images/3/3b/Devil-animated-animation-devil-smiley-emoticon-000386-large.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#2693
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.159
  • Înscris: 11.07.2014

Vizualizare mesajPhobos, pe 29 ianuarie 2015 - 22:34, a scris:

Multumesc. Un raspuns care ma face sa-mi dau seama de o gramada de credinte false pe care le-am avut, despre viata. Mai exact sa-mi dau seama ca in realitate, multi traim, dar habar n-avem ce e viata si care e mecanismul ei. Uneori te sperii ce imagine deformata despre viata creaza oamenilor, religia...
Cu placere. Daca pot sa ajut si pe alti sa inteleaga realitatea asta si sa afle adevarul de ce nu. Nu este un secret si consider ca informatiile pe care le-am obtinut de la alti maestrii sau pur si simplu din experienta personala NU imi apartin, ci apartin umanitatii si de aceea doresc sa le impartasesc si cu cei care vor sa asculte. Posted image
Crede-ma si pentru mine a fost un soc cu ceva ani in urma sa trec de la acele credinte care niciodata nu m-au dus nicaieri (sau mai bine zis decat spre frica si control), la aflarea tuturor acestor lucruri, lucruri care sunt destul de logice. Cu cat ai sa aprofundezi mai mult cu atat ai sa-ti dai seama de toate minciunile de prin TOATE religiile inclusiv budismul, ca nici el nu e usa de biserica -- atata tot ca nu contine asa multe ca celelalte, iar putinele adevaruri care se ascund in acele business-uri vor fi intelese pe indelete fara prea mult efort. Asta este si motivul pt. care am spus pe aici inca de la inceput ca am inteles toate religiile, vine ziua cand vei intelege si tu si cei care sunt cu adevarat seriosi si CHIAR vor sa progreseze d.p.d.v. spiritual. Posted image

#2694
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.126
  • Înscris: 23.09.2005
Ce mi-e greu sa-mi imaginez este cum e starea in care te-a parasit mintea constienta, amintirile, tot. Ma refer la ce spune si Sadhguru, in clipul pe care l-am mai postat. Probabil ca dupa ce ai trait de la nastere impreuna cu mintea constienta, ratiunea, etc, e greu sa-ti imaginezi cum e fara ea. Deocamdata nu-mi pot imagina ce inseamna a fi constient in absenta mintii.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JkkfLCBntD4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2695
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.159
  • Înscris: 11.07.2014

Vizualizare mesajPhobos, pe 30 ianuarie 2015 - 00:38, a scris:

Ce mi-e greu sa-mi imaginez este cum e starea in care te-a parasit mintea constienta, amintirile, tot. Ma refer la ce spune si Sadhguru, in clipul pe care l-am mai postat. Probabil ca dupa ce ai trait de la nastere impreuna cu mintea constienta, ratiunea, etc, e greu sa-ti imaginezi cum e fara ea. Deocamdata nu-mi pot imagina ce inseamna a fi constient in absenta mintii.
Am sa-ti spun eu alte lucruri alta data si in particular, caci tin de misticism si nu le pot expune aici. Cert este ca daca ai sa devii experimentat la capitolul meditatie, proiectia astrala prin meditatie, etc ai sa poti sa intelegi mult mai usor cum stau de fapt treburile si cu acea constienta in lipsa mintii.

#2696
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.395
  • Înscris: 29.01.2010

Vizualizare mesajAHDUB, pe 29 ianuarie 2015 - 21:38, a scris:


Nu exista diferenta majora intre oameni si animale, din punct de vedere spiritual.

Varza

Citat

Diferenta majora la nivel fizic este inteligenta pe care omul o detine in raport cu un animal.

Varza

Citat

Toate vietatile de pe acest pamant incep de la zero pe scara evolutiei. Asadar toate sunt programate sa invete anumite etape ale vietii cum ar fi perpetuarea speciei, apararea ei, cum sa-si procure hrana, cum sa faca fata intemperiilor vremii etc.

Varza varza varza

Citat

Cand acea entitate ce sta in spatele formei fizice evolueaza si ajunge sa zicem din insecta intr-un caine sau o vaca etc, asta in decurs de milioane si milioane de ani, capata acea "awarness" care mai tarziu este intalnita si la om.

Vaaaaaaaaaaaaaaarza.

Citat

Mai mult decat atat, reincarnarea tine de karma fiecaruia, adica de dorintele sau mai bine zis tendintele fiecaruia dintre noi. Sa presupunem ca unei femei ii place enorm sa fie giugiulita, alintata etc chiar si in clipa morti. Ei bine, ea va avea tendinta aceea si se va intrupa ca un animal de companie, sa zicem o pisica si va avea stapani care o vor alinta, giugiulii, iubi in acel fel.

Please kill me !!!

Citat

La prima vedere poate parea ca un downgrade, de la un om la un animal, dar nu este deloc asa, este doar pura alegere (in ex. de fata) a acelei femei, cei drept inconstienta.

Pure garbage.

Citat

Natura, sau sistemul sau realitatea sau dumnezeu sau cum vreti sa o numiti nu functioneaza in termeni de pedeapsa -- reconpensa. Ca cineva sa poata sa-si aleaga ceea ce doreste, dupa ce moarte, tre sa "pacaleasca" intr-un fel sistemul/natura. Cu alte cuvinte in momentul mortii sa NU aiba nici un fel de tendinte, dorinte, inclinatii etc. Sistemul cand intalneste un asemenea suflet care n-are NICI un fel de tendinta, nestiind ce sa faca cu el, il lasa in pace. Lasandu-l in pace, alegerea ii apartine in totalitate acelui suflet si abia atunci poate sa-si aleaga ce-si doreste. La tiere sistemul spune:[i] i-a sa vedem.....tu mergi acolo ca ai tendintele astea, tu acolo....iar tu....

Varza

Citat

Stand acolo pt. o vreme devine din ce in ce mai constient, exact ca un om care trece din lumina in intuneric ii trebuieste o perioada mai mare pt. adaptare/acomodarea pupilelor cu, cantitatea scazuta de lumina. Dupa ce se acomodeaza poate distinge mult mai bine si ca atare creste probabilitatea de a face alegerile corecte.
La pol opus, cand sistemul stie ce sa faca cu el, observandu-i (avandu-i fisele/dosarele cu) intentiile/tendintele, nu face altceva decat sa il trimeata in directia pe care si-a dorit-o, practic ii face pe plac/il ajuta, NU este impotriva sa. Un criminal spre exemplu se poate reincarna ca un animal NU pentru ca asa vrea sistemul ca vezi doame are niste restante de platit (asa cum cred majoritatea oamenilor), ci mai degraba pentru ca pe el il mustra constiinta in adancul fiintei sale fata de faptele pe care le-a facut si de aici si tendintele corespunzatoare. Asadar, karma nu este altceva deca un bagaj de informatii care ajuta la continuarea calatoriei acelui suflet.
Cu alte cuvinte, daca atunci cand mori nu ai nici un fel de tendinta, dorinta, impuls, directie si te focusezi si esti absorbit total de acel imens nimic de care mai toata lumea vorbeste, esti liber (NU iluminat) sa alegi ce forma iti doresti. Cu cat esti mai avansat cu atat ai sa poti sa iti alegi nu numai forma/animalul, dar si sexul sau, familia, locul unde te nasti, parintii, anumite circumstante etc.
Toata lumea face asa, te fapt fiecare alege pentru el, nimeni altcineva nu face alegerile, insa majoritatea oamenilor sunt inconstienti de alegerile facute si nestiind ce se intampla, automat dau vine pe dumnezeu (l-a batut dumnezeu), pe aghiutza sau pe mai stiu eu cine. La fel se intampla si in cazul animalelor insa ele nu pot comunica problemele cu care se confrunta in viata lor cotidiana.

Vaaaaaaaaaaaaaaaaarza.

#2697
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.159
  • Înscris: 11.07.2014

Vizualizare mesajtashinorbu, pe 30 ianuarie 2015 - 13:20, a scris:

Varza

Varza

Varza varza varza

Vaaaaaaaaaaaaaaarza.


Please kill me !!!

Pure garbage.

Varza

Vaaaaaaaaaaaaaaaaarza.

Trebuia sa zici si tu ceva, (mai exact sa insiri 8 verze, un gunoi pur/absolut si o rugaminte morbida Posted image Posted image ) ca, probabil sa nu fi dat uitarii aici pe topic. Posted image

Be careful what you wish tashi!  Posted image Observ ca ai cu precadere tendinte spre legumicole. Daca o tii tot asa, poate next time around revii pe aici sub forma de varza. Posted image Posted image

Si stai linistit ca nu te omoara nimeni, degeaba implori oameni pe aici, nu ti-ai gasit locul potrivit.

Ca tot esti tu mai glumet de fel si observam ca suntem la capitolul stouri mi-ai adus aminte de urmatorul banc care se potriveste destul de bine aici si tine si de capitolul spiritualitate. Asadar iti dedic urmatorul banc: Posted image Enjoy!

Seara prin cimitir un schelet iese dintr-un cavou si plimbandu-se el printre morminte vede niste gropari care stateau la barfa dupa care ii vin in minte urmatoarele:
Scheletu: Apai stai sa vezi cei sperii phashtia.
Zis si facut. Se duce la ei si BUUUU...la care gropari:
Nu-ti e ma rusine maaaa..... colturosule! Nu te uiti la tine, vai steaua ta, pai noi te-am ingropat si ti-am urat sa-ti fie tarana usoara si tu incerci acum sa ne sperii?
Scheletu isi pleaca craniul si continua drumul printre morminte, cand deodata il zareste in spatele capelei pe parinte (popa) care iesise la o pauza de tigara.
Scheletu: Daca pe gropari n-am reusit sa-i sperii pe asta trebuie sa reusesc sigur.
Se apropie de el incet incet si.....BUUUUHHH...la care preotu:
Nu-ti e ma rusine, eu ti-am facut slujba si tu incerci sa ma sperii, nesimtitule care esti. Dai drumu in biserica matii dacilea ca nu-ti mai sfintesc nici un parastas de amu-naite.
Merge el ce mai merge printre morminte si ajunge intr-un sfarsit langa gardul cimitirului dincolo de care se auzeau glasurile unor copilandrii.
Scheletu: Apai daca pe astia de aci nu i-am putut speria ca deeee ma cunosc ca doar suntem de-ai casei, cu siguranta am sa am mai mult succes dincolo de gard.
In sfarsit, da sa sara, se agata de partea superioara a gardului si cum sa puna osu - laba piciorului sa sara, se aude un puternic ZBANG de-ti zbarnaiau urechile, dupa care se aud vocile groparilor si a preotului:

Hehehe. Radem, glumim, da' nu parasim incinta!!!

PS: Ca sa revin la idee, apreciez totusi ca ai ramas un client fidel al acestui topic si ca, desi mai radem, mai glumim, niciodata nu parasesti incinta definitiv. Posted image Posted image Posted image Posted image

#2698
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.126
  • Înscris: 23.09.2005
Ahdub, ce parere ai despre tipul asta si despre ceea ce spune? Tocmai am dat peste clip, sunt mai multe din cate vad.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CCkP-aOtEaY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2699
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.159
  • Înscris: 11.07.2014

Vizualizare mesajPhobos, pe 05 februarie 2015 - 15:31, a scris:

Ahdub, ce parere ai despre tipul asta si despre ceea ce spune? Tocmai am dat peste clip, sunt mai multe din cate vad.
Ce parere sa am, personal nici o parere. Daca te referi concret la explicatia pe care a dat-o referitoare la acele tipuri de karma, da este adevarat. Vezi tu, toti mentori spirituali spun cam acelasi lucru, dar fie il spun sub forma obiceiurilor in care au crescut, fie impart un subiect in diferite felii, dupa bunul plac.
Ca sa-ti dau un exemplu oricine poate vorbi despre soare, si cati oameni vei intalni, atatea opinii diferite vei afla. Asta NU inseamna ca daca majoritatea celor cu care vei vorbi despre soare nu au dreptate, ci doar ca il vad din perspectiva lor. Mai mult decat atat, daca mergi la oameni de stiinta care se ocupa cu studiul soarelui, ei vor putea sa-ti spuna mai multe despre el, insa nu-ti vor putea explica absolut nimic in adancime, desi pot parea foarte adanci comparativ cu informatiile care le detin oameni de rand. E ca si cum te-ai invarti in jurul cozii, intrucat oricat de mult ai stii, tot nu ajungi nicaieri. Daca ai putea sa ajungi undeva, ar insemna ca ai putea creea singur un soare, ceea ce este imposibil, caci alcatuirea materiei tine de acel imens nimic, iar ca sa il intelegi trebuie sa te "arunci" in el si putin oameni sunt dispusi sa faca acest lucru. Apropo, sa te arunci in nimic nu inseamna sa te sinucizi sau tampenii de genu, ci mai degraba sa ajungi la el prin meditatie/contemplatie. Ca tot veni vorba de contemplatie si mi-a scapat sa fac urmatoare precizare adunci cand am vorbit de meditatie, foarte putin oameni stiu ca acest cuvant provinde din alcatuirea a doua cuvinte in latina com si templus primul insemnand cu/impreuna, iar cel de-al doilea inseamnand templu cu inteles de spatiu larg. Cu alte cuvinte contemplatie= iti spune sa fi atent/observa spatiul larg -- infinit al mintii tale, practic tot la acel imens nimic ajungem. Posted image
Sa revenim, daca iei o bucata de paine si o tai in felii si apoi incepi sa studiezi fiecare firmitura, chiar si la nivel microscopic ai sa vezi ca studiul va fi interminabil.
La fel si cu aceasta karma, o poti imparti la infinit, sau poti incerca la infinit sa cauti metode de a o combate, insa pana nu treci prin ea, ca sa intelegi ce este ea de fapt tot efortul este inutil. Posted image Cum spunea si el, sunt lucruri care le poti schimba, dar si altele care nu se pot schimba. Karma nu inseamna doar actiuni si reactiuni, karma este timpul, timpul esti tu ca ego. Ca sa scapi de karma, tre sa treci prin ea adica sa scapi de acest tu, tu si iarasi tu. Cand egoul dispare, karma NU mai exista. Cata vreme exista ego, karma va fi intotdeauna acolo.
Cand vorbesc cu cineva despre acest subiect le dau mereu exemplul urmator: Daca arunc cu un pumn de faina asupra cuiva, o parte din ea se va aseza pe hainele sale si o parte va cadea pe jos. Daca dupa acest incident se va scutura, va indeparta o parte din faina de pe haine, dar tot ii va ramane ceva. Cam asta incerca acel om sa explice in acel video. Mie imi place sa spun lucrurilor pe fata si cat mai pe scurt si pe intelesul tuturor, insa oamenilor le plac povestile, le place sa o i-a pe ocolite, etc.si dasta astfel de gurus au success. Asta ar fi motivul pt. care popa (dasta se face la greu psihologie la teologie) si alti oameni care stiu bine sa abureasca, au atata success in timp ce oamenii care incearca sa explice care este de fapt realitatea cruda (cu sensul de neatinsa, verde) a lucrurilor, sunt dati la o parte ca vezi doamne nu stiu ce vorbesc, caci nu folosesc un limbaj adecvat acelor standarde.
Faina care cade pe jos dupa ce il loveste este karma aia usoara de care vorbea omu in clipul de mai sus (ex: din viata de zi cu zi ajungi intr-un getou, iar daca ti-ai dat seama unde esti si te uschesti nu te mai afecteaza). Karma mijlocie este cea care s-a lipit de haine, dar daca se scutura cade. (ex: mergi in acel ghetou si iei de acolo o boala, iar daca iti dai seama la timp te poti vindeca de ea), iar karma cea grea este acea faina care nu mai cade de pe haine (ex: in ghetou esti prins de cei de acolo si te bat, te fura, te taie etc.) Ar mai fi si o a patra categorie si anume acea haina care desi este curatata cum trebuie, in pori panzei tot ramane acea faina. (ex: egoul pe care-l porti in pantec -- si nu zic la misto, egoul omului se afla in manipuraka la vre-o 3/4 inch sub buric, nicidecum in ajna chakra sau glanda pineala cum se speculeaza gresit pe internet).

#2700
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.159
  • Înscris: 11.07.2014

Vizualizare mesajRUN_SLOWLY, pe 11 februarie 2015 - 23:34, a scris:

Sunt ateu.....
Ok, esti ateu! Asta imi spune ca vezi falsitatea lucrurilor propavatuite de religii in general si asta datorita unei oarecare claritati partiale in gandire. Am folosit termenul de partial intrucat nu ai sesizat si cealalta parte, adica ceea ce le scapa tuturor ateilor (caci daca nu le-ar scapa, nu s-ar mai numi nici atei)  din intelegerea per ansamblu a lucrurilor.
Pemite-mi sa dezvolt un pic ca sa fie mai pe intelesul tuturor.
Expresia "sunt ateu" este IDENTICA cu expresia "sunt credincios", doar directia si daca vrei tinta lor este diferita. Absolut acelasi lucru inseamna, repet acelasi lucru. Imi inchipui ca nu-ti cade bine nici tie si nici altor atei, sa auziti o astfel de explicatie, dar asta este de fapt realitatea.
Pornind de la definitia cuvantului ateu care suna cam asa:
ATÉU, -ÉE, atei, -ee, s. m. și f. Adept al ateismului; persoană care neagă exis­tența lui Dumnezeu și a oricărei divinități. – Din fr. athée, lat.
observ ca te cataloghezi ca fiind o persoana care NU crede in existenta lui dumnezeu sau a oricarei alte divinitati. Cu alte cuvinte, Toma necredinciosul. Bun.... pana aici toate bune si frumoase.
Cel mai probabil ai ajuns sa te numesti ateu, fiind nascut si crescut intr-o familie ce face parte dintr-una din clasele religioase. Ai luat probabil parte la un eveniment subit in viata ta sau a acelor din jurul tau, acesta te-a pus pe ganduri sau poate ti-a creeat foarte multa durere si evident ai recurs la un studiu mai laborios al asa-ziselor carti sfinte, iar mai tarziu observand absurditatile din ele ai devenit ateu.
Ar mai fi o varianta si anume sa fii fost curios ce este scris in biblie, sa o fii citit in intregime, dar cu foarte mare atentie si sa cauti logica celor dintransa (nu ca pe o poveste cum face mai toata lumea) si de aici sa fii remarcat multitudinea de contradictii din ea, ceea ce te-a facut practic sa te indepartezi de acele nonsensuri si sa ajungi sa te numesti ateu.
Cum am spus mai sus, un om care se eticheteaza drept ateu este opusul celui ce se eticheteaza credincios si vice-versa.
Sa spunem lucrurilor pe fata, ateul nu este altceva decat un om (ceva mai sceptic, cei drept) care crede cu putere in negarea/opusul a ceea ce un asa-zis credincios considera ca este real valabil, referindu-ma aici la spiritualitate in general (existenta lui dumnezeu, sa zicem), nu la viata de zii cu zii. Cu alte cuvinte, un astfel de om (ateu) vede jumatatea goala a paharului in timp ce un credincios o vede pe cea plina.
Se observa ca niciunul din cei doi nu poate sau mai bine zis refuza categoric (ca ar putea) sa accepte realitatea lucrurilor exact asa cum este ea, in asa fel incat sa-i dea posibilitatea sa vada intregul pahar cu ambele parti ale sale.
De ce?.... pentru ca intradevar este imposibil de vazut acest lucru cata vreme faci parte dintr-una din partile paharului (fie cea plina, fie cea goala).
Sa incerci sa fi la mijloc, adica pe linia de plutire dintre lichid si aer stie toata lumea ca este imposibil. Asta este dupa parerea mea motivul pentru care omul NU poate intelege acea stare, si asta pentru simplu motiv ca obiectivul sau se pierde in deriva in momentul in care incearca sa si-l atinga, exact asa cum trecutul se pierde in deriva in momentul in care cineva incearca sa-l desfasoare.
Problema s-ar rezolva foarte usor daca ar intelege ca toti masterii de pe aceasta planeta se refera la cu totul altceva cand vorbesc de acea "middle way". Ca sa inchei ideea fara prea multe explicatii, singura posibilitatea de a putea vedea ambele jumatati ale paharului deodata este ca observatorul sa fie IN AFARA sa, nicidecum sa caute sa gaseasca limita dintre cele 2 parti (cea plina si cea goala) care nu numai ca este imposibil de atins/gasit, dar nu este nici statica, iar daca o gaseste cineva pentru un moment, observa cu stupoare ca in secunda doi nu mai e cu ea si acest lucru merge la infinit, ambele parti/tabere (si credinciosii dar si ateii) sunt constiente de acest lucru (dualitatea de care toata lumea vorbeste) si dasta nici nu se avanta spre acel mijloc. Ca o paranteza la acest subiect pot spune ca agnosticii sunt aceia care incearca sa gaseasca acea linie de plutire, insa tot acelasi rezultat il obtin pana la urma.  Suna ireal sau negativ sau cum vreti sa-i ziceti, dar asta este de fapt motivul pentru care doar atat de putini oameni ating iluminarea. Cel mai usor mod de a aborda aceasta dilema este ca practicantul sa fie sincer cu el insusi si sa accepte umil ca nu cunoaste absolut nimic cu privire la existenta sau inexistenta divinitatii. Prin acest exercitiu, interesul acestuia se amplifica exponential datorita efortului constient in acea directie (iarasi impropriu spus caci nu este nici o directie), efort care in cele din urma conduce la aflarea adevarului si apoi la realizarea de sine.
Asadar, ateu si credinciosul se tin practic de mana (se completeaza unul pe celalalt) cand vine vorba de aceasta realizare spirituala, doar ca sunt la capetele opuse ale aceleasi barci, in timp ce agnosticul sta in mijloc si se inclina, dupa cum bate vantul. Aceasta barca eu o numesc CREDINTA.
Ca spui, cred in cutare sau cutare sau NU cred in cutare sau cutare, sau cred in cutare, dar nu in cutare, este una si acelasi lucru doar directia/orientarea difera.
Dupa parerea mea cine vrea sa avanseze d.p.d.v. spiritual in adancul sau (nu doar sa zgaraie putin suprafata) tre sa n-aibe treaba cu nici o credinta sau necredinta, religie sau non-religie, etc. ci doar sa observe realitatea asa cum este ea, FARA ETICHETARISM, fara salvatori, fara dorinte, fara sperante/asteptati, fara frica, fara emotii, fara vise desarte/iluzii, fara destinatie, fara directie, practic sa se uite adanc sau mai bine zis sa devina constient de singuratatea din inima sa, caci desi marea majoritatea a oamenilor nu realizeaza acest aspect, tot ce face omul aici pe pamant o face tocmai din incercarea de a fugi de acea singuratate. As spune mai multe dar cred ca e mai bine sa ma opresc aici, am sa continui doar daca cineva are intrebari sau nelamuriri cu privire la cele expuse.

Vizualizare mesajRUN_SLOWLY, pe 11 februarie 2015 - 23:34, a scris:

.........așa iese din discuție aberațiile tale cu suflete in cosmos si alte prostii.
Uite care e problema, nu incerc sa fortez sau sa imping pe nimeni intr-o anumita directie, asa cum le spuneam si altora de pe aici, eu nu migrez pe alte arii, caci n-am interes sa conving pe nimeni de nimic, expun astfel de lucruri DOAR aici, pentru persoanele care se arata interesate. Daca intri aici, AUTOMAT ESTI INTERESAT de ce se vorbeste aici, caci altfel n-ai intra. Daca esti doar curios, intri odata, vezi ca nu-i de tine dupa care ai disparut pentru totdeauna. Multi credinciosi se pare ca s-au molipsit de aceasta rubrica, probabil ca se plictisesc prin alte parti, sau pur si simplu au chef de certuri/scandal ori de cate ori se iveste ocazia.
Hai sa nu folosim cuvantul suflet, caci acel termen este foarte prost inteles de majoritatea, si mai mult decat atat pe drept cuvant el nu exista in acest univers. Uite, de dragul argumentarii am sa folosesc cuvantul entitate, insa cred ca cel mai potrivit ar fi constiinta.
Personal am interactionat cu diverse entitati, dincolo de acest plan fizic, nu vreau sa dau detalii, caci nu-si au rostul oricum.
Ce vreau sa scot in evidenta este urmatoare idee: Nu doresc ca nici unul dintre cei care citesc aceste randuri sa ma creada pe cuvant, scepticismul ajuta enorm aici, dar nici nu doresc sa i-a totul ca pe o gluma proasta sau mai bine zis in batjocura.
Cu alte cuvinte n-as vrea ca cel ce citeste sa fie impresionat, dar nici la pol opus, neclintit de astfel de lucruri.
Mai pe scurt imaginea de mai jos:

[ https://i.imgflip.com/hkcw9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vizualizare mesajRUN_SLOWLY, pe 11 februarie 2015 - 23:34, a scris:

Ma deranjează, tot îndrugi prostii atât.
N-ar trebui sa te deranjeze intrucat marea majoritatea a celor care posteaza aici trolleaza la greu. Daca ai fi fost asa de deranjat de cei ce scriu prostii pe aici, scuza-ma dar la cati sunt, n-ai mai fi intrat asta e clar.
Sa-ti spun ceea ce probabil nu vrei sa auzi, tu esti constient ca ce expun face sens (daca n-ar face tu nu ti-ai pierde timpul sa faci astfel de comentarii), vezi logica lor insa nu poti accepta realitatea sau chestii de genu, existenta altor entitati si asta pentru ca, fie nu sunt si n-au fost niciodata in experienta ta personala, fie iti este teama de ce este dincolo, asta fiind principalul motiv pt. care ai impresia ca nu mai este nimic dupa moarte sau ca nu exista nici un dincolo.
Poate te-ai luptat cu tine insuti sa accepti ca nu exista alte enitati, desi in toate religiile sunt mentionate astfel de lucruri (ingeri/draci/zei/dumnezei etc) insa apare acum unul ca mine si spune ca toate acelea sunt real valabile, bine-nteles NU asa de fantasmagorice si inflorite ca in cazul religiilor.
Eu tind sa cred ca asta nu-ti place tie, omului ii place confortul, nu-i place sa fie deranjat de nimic, dasta multi nu pot sa renunte la ce au acumulat intrucat realizeaza ca fara acele idei/credinte sunt pierduti. Ei bine, ti-o spun sincer ca cine intelege ce vorbesc NU va fi pierdut, orice i s-ar intampla, numa putini se incumeta si ca o observatie personala, acei oameni care se incumeta sunt de fapt oameni care au pierdut deja totul si nu mai au absolut nimic de pierdut.
PS: Daca nu-ti place ce scriu evita citirea posturilor mele, o fi mai greu de fel, dar asta e, ce sa-i faci. Uite colegul Noian se tot lauda ca nu citeste, si cand colo el baga la greu, nu rateaza nici un post, l-am prins de cateva ori cu mata-n sac....desi, nu stiu ce-i trebuie lui si a doua pisica, caci din cate ne-a relatat are deja una acasa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate