Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Intrebari si raspunsuri cu si despre spiritualitate.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3235 replies to this topic

#2665
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

 AHDUB, on 12 decembrie 2014 - 21:14, said:

Oh tashi, daca taceai filozof ramaneai. Nu stiu ce fel de karme aveti unii dintre voi dar se pare ca numai spre partea negativ a lucrurilor va indreptati de fiecare data. In sfarsit, permite-mi sa incerc sa lamuresc si acest aspect.
Daca esti iluminat esti vesnic implinit asa ca nu este cazul sa vorbesti de tristetea sau fericirea unui iluminat. Daca faci bascalie prin interpretarea eronata a numelui sau, inseamna ca nu prea ai inteles ce a explicat Phobos odinioara, cand un alt user facea misto de numele sau. Am sa-ti reamintesc cu aceasta ocazie ca "sadhguru" se refera de fapt la acel guru care nu a fost educat in ale spiritualitatii absolut deloc, prin urmare toata intelepciunea si compasiunea este pura si vine direct de la sursa (inima/univers), nu din niste carti citite sau ideile altora despre acest subiect. Si Iisus si Krishnamurti, Osho, Dalai Lama si multi altii tot asa se numesc. Este mai mult un titlul acordat pt. astfel de oameni prin multe locuri de prin asia.
Daca lentila vieti tale este patata de tristete, pe toti ai sa ii vezi tristi. Odinioara ma vedeai pe mine, acu pe Sadhguru…toata lumea din jurul tau e trista. Mai tashi mai, aveam alte pretentii de la tine, caci ai pretins ca practici nu stiu ce forma de budism, dar se pare ca o practici dupa ureche, caci altfel nu se explica rationamentul si comportamentul pe care-l afisezi pe aici. Daca un om e mort de beat dar vesel, poa' sa vina potopul, caci el tot vesel va ramane (cine le are cu spirtoasele stie bine despre ce vorbesc). Daca el este trist, poa sa aiba tot ce-si doreste pe lumea asta, caci tot ce va observa/analiza i se va parea trist. Incearca acum sa-ti reanalizezi gandurile si vezi daca nu cumva tristetea asta pe care o tot aduci in discutie, pleaca de fapt de la tine. Am dat exemplul de mai sus, ca sa te fac sa intelegi cam care-i de fapt realitatea, nu bat nici un apropo cum ca ai consuma bauturi alcoolice. Am tinut sa scot asta in evidenta, caci altfel imi pot auzi iar vorbe aiurea. Posted Image Uite, daca nici dupa acel ex. nu ma crezi, iti propun sa faci urmatorul experiment (daca nu l-ai facut deja cand erai mic) pe cat de simplu pe atat de benefic pt. intelegerea unor astfel de aspecte. Gaseste te rog o bucatica mica de sticla colorata sau murdara si incearca sa te uiti prin ea la lumea inconjuratoarea. Ai sa observi cu stupoare ca tot ce ai sa privesti prin ea, va capata aberatiile/distorsionarile ce sunt de fapt incluse in acea bucatica de geam, realitatea lucrurilor pt. observator fiind profund influientata de ea. Exact asa se intampla si in cazul tau si al tuturor cu toate problemele pe care le avem. Daca te iluminezi, ai sa poti sa vezi realitatea, dincolo de acea bucatica colorata/aburita/murdara/distorsionata si ai sa intelegi absolut tot ce nu puteai sa intelegi cand priveai totul din prisma acelei bucati de geam.
Asta cu escrocul nu stiu de unde ai scos-o, dar iti garantez ca ce ai studiat a fost doar partea negativa a comentariilor. Daca omu era asa escroc cum il faceti unii dintre voi sa para, nu mai era ascultat de peste 10 mil de oameni…si fii atent, el nu a fost ales de nimeni acolo, n-are partid politic ca sa il aleaga altii, el a ajuns singur unde a ajuns. Stii tu vorba aia a romanului: "Ulciorul nu merge de multe ori la apa". Asa ca daca era ceva putred la mijloc ar fi ajuns de mult la racoare, insa stii foarte bine ca nu este cazul.
El nu si-a omorat nevasta, sursele din care ai citit ce ai citit sunt imbecile. Stii tu proverbul: "Vulpea daca n-ajunge la struguri zice ca sunt acrii". Mai mult decat atat, cand esti un om de asa calibru, ai presa si mass media mereu in spatele tau, iar probabil ca sti matale cum sta treaba pe acolo. Ei din barfa traiesc, sunt zeci de publicatii numai la noi in tara care mint cu nerusinare. Si aici in state am auzit cum mari vedete ca J. Aniston spuneau pe la TV ca vezi doamne tot din presa au aflat ca ele sunt insarcinate sau alte evenimente de genu, caci altfel saracele, n-ar fi stiut. Asta e bussines-ul mass media, daca te lasi in baza a ce spun ei, nu-i de mirare ca esti asa de credul.
Sincer nu stiu cum se face ca nu crezi ce spune Sadhguru in sutele de videouri pe care le poti gasi mai peste tot pe internet, desi este foarte logic si rational ce spune, dar crezi cand niste oameni care n-au altceva de facut spun ca si-a omorat nevasta…iarasi fara vre-o dovada sau ceva. Nu cumva ignoranta isi spune cuvantul si de aceasta data?
In sfarsit, hai sa-ti zic eu cam cum au stat lucrurile de fapt, dar doar asa ca fapt divers, sa nu cumva sa crezi ca ii i-au apararea lui Sadhguru ca n-am eu nimic de castigat daca fac asta.
Nevasta-sa nu a fost omorata de Sadhguru cum se zvoneste, ci ea si-a parasit voit trupul, caci a simtit ca este momentul cel mai potrivit pt. ea sa se elibereze definitv de aceasta suferinta (iluminarea la care toate creaturile de pe acest minunat pamant aspira) si a ales sa o faca de fata cu cateva sute de persoane in acel templu/ashram -- nu stiu exact unde s-a desfasurat actiunea ca nu am stat sa intru prea mult in detalii nesemnificative. Acele persoane au fost martore la acel eveniment, asa ca nimeni nu l-a putut invinovati pe el de cele intamplate. Problema nu a fost moartea in sine, si anume ca in timpul meditatiei femeia a decis sa-si paraseasca trupul tanar si in putere pe care-l detinea, desi anuntase cu mult timp inainte ca o va face, ci mai degraba faptul ca Sadhguru nu a asteptat si a incinerat-o in seara acelei zile, fara sa astepte ca rudele sale sa asiste la o ceremonie de inmormantare. Asta a fost de fapt motivul pt. care l-au catalogat criminal, iar medicii legisti nu am putut face nici o autopsie pt. a se afla cauza mortii si atunci au bagat-o ca vezi doamne el ar fi fost implicat in acest lucru. Se vede clar pe fata lui Sadhguru cat de senin si calm vorbeste despre cele intamplate si se vede de la o posta ca nu minte, asta daca sti sa citesti omu dupa expresia fetei. De regula un mincinos are anumite ezitari, ei bine in clipul de mai jos incearca sa-l urmaresti de la minutul 5:10 si ai sa vezi cum raspunde el insusi unei astfel de intrebari referitoare la moartea sotiei sale.
Iti spun eu ca politia a facut anchete peste anchete si nu l-au putut gasi vinovat, desi multi au incercat sa-l inchida, asa ca nu e chiar cum se speculeaza. Uite la noi pe Cioaca l-au bagat pana la urma la zdup, desi nu au gasit cadavrul Elodiei. Daca n-au putut demonstra ca el a ar fi fost implicat, inseamna ca totul este exact asa cum a explicat si el si alti martori la incident de atatea ori.
Poate te intrebi de ce a ars-o asa repede, daca nu avea nimic de ascuns. Ei bine, desi n-am citit sau auzit pe nicaieri ca cineva sa fi dat aceasta explicatie, eu ti-o zic cum a vazut-o el atunci si ce l-a determinat sa faca acest lucru.. De unde stiu? Eu nu am ajuns inca la nivelul de intelegere a lui Sadhguru, dar personal am interactionat cu alte entitati care nu apartin acestei dimensiuni si am ajuns la un nivel de intelegere care sa-mi permita sa inteleg cum sta de fapt treaba cu posedarea asta de care mai toti vorbesc in necunostiinta de cauza. Dat fiind faptul ca ea era perfect sanatoasa dar isi parasise VOIT/constient trupul, orice alta entitate care era in cautarea unui trup ar fi luat trupul sau si atunci "sotia sa" cand isi revenea, nu mai era acea femeie pe care toata lumea o stia, ci o cu totul alta intrucat cei din jur ar fi avut de-a face cu, constiinta altei entitati. Abia in acel caz putem vorbi de o posedare in toata regula, nicidecum ce ex. ne dadea un user crestin de pe aici cand ne trimitea insistent sa studiem experienta nefasta a unui alt om care testase fara sa vrea, pe pielea sa "dansurile dracesti" -- dupa cum le numea dansul -- care cica se intalnesc numai la asa-zisii posedati. Am explicat pana la coada ca tipul avea niste probleme destul de seriose la mansarda (am explicat atunci cam care a fost realitatea si in acel caz, dar bine-nteles nu prea vor multi sa bage la cap aceste lucruri), nefiind vorba de nici un fel de posedare in acel caz.
Ei bine, asta ar fi de fapt motivul pt. care Sadhguru a decis sa arda trupul sotiei sale asa de repede, daca nu ar fi facut-o si alta entitate ar fi accesat acel trup, atunci el ar fi fost vazut ca un pion negativ de catre mult mai multi oameni, caci lumea s-ar fi speriat si ar fi zis ca din cauza meditatiei/practicii ea a fost posedata. Vezi tu, adevarul nu e chiar asa cum cred unii. Pe de alta parte, Sadhguru nu a expus public niciodata explicatia pe care am dat-o mai sus, si asta pentru simplu motiv ca este constient ca marea majoritate oricum NU l-ar intelege, si mai multa confuzie s-ar creea/naste. Sunt sigur ca el a explicat-o celor apropiati care au dorit sa stie cu adevarat de ce a facut acel gest, insa numai celor care el a considerat ca pot intelege, caci altfel probabil ca era destul de inteligent sa realizeze ca-si pierdea timpul de pomana.
Acestea fiind spuse, incearca sa nu mai acuzi pe nimeni de nimic, incearca sa intelegi de ce simti tu nevoia asta acerba sa acuzi pe altu, in loc sa-ti vezi frumusel de treburile si viata ta. Sincer, cred ca ti-ar fi cu mult mai benefic sa intelegi ce sta in spatele dorintelor tale arzatoare (fie ele bune sau rele) decat sa faci comentarii la adresa altora. Incearca sa intelegi cum apare de fapt vointa la om, de ce nu poti sa stai focusat mai mult de 5 minute pe un obiect, cu sau fara prea mult efort, incearca sa te intelegi pe tine insuti, caci pana la urma daca vrei sa aflii adevarul tre sa te intelegi pe tine fara echivoc si abia dupa sa "aspiri" la iluminare.

PS: Uite-te de la minutul 5:10 pana la sfarsit si reciteste ce am explicat mai sus si incearca sa fi sincer cu tine de data asta si vezi daca tot aceeasi concluzie ai sa ajungi. Posted Image
Duuuuude...

[ https://i.imgur.com/QRfwJGv.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2666
umilu

umilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 04.02.2012
@dacoroman
Doooh  si facepalm to you too.
Adica faci un  quote de 5k linii si raspunzi cu o poza? WTF???

@ahdub
Te-ai diluat rau de tot certandu-te cu trolii.  Mai bine ti-ai face un site/blog in care sa poata lumea intreba si in care sa ai o structura clara. Ai parea mai master deca esti.

#2667
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010

 AHDUB, on 12 decembrie 2014 - 21:14, said:

Oh tashi.......

Oh ahdub.....  nu mai am nici o speranta.
Toti te-au parasit.

#2668
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

 martoruu, on 12 decembrie 2014 - 09:02, said:

De ce minti?
Nu mint, caci n-am nici o astfel de intentie. De ce te-as mintii?

dialog, on 12 august 2014 - 17:42, said:

 tashinorbu, on 12 august 2014 - 17:42, said:

Daca ai aflat poti sa ne spui cine esti sau ce esti?

 AHDUB, on 12 august 2014 - 18:27, said:

Si iata si un rapsuns tot asa de simplu: sunt un nimeni constient de acest lucru.

 tashinorbu, on 14 august 2014 - 10:37, said:

1.Ce inseamna sa fii nimeni ?

 AHDUB, on 14 august 2014 - 15:23, said:

Chestiile asta nu se pot explica in cuvinte dar am sa incerc sa-ti zic asa cum pot doar ca sa-ti starnesc curiozitatea si sa nu zici ca incerc sa-ti evit intrebarile. Vezi tu, sa fii un nimeni inseamna sa nu mai ai ego, sa nu mai fii "self centered"....eu, eu si numai eu. Daca ai sa experimentezi aceasta stare ai sa vezi ca suferinta NU te mai poate atinge oricat de mare ar fii ea. De asemeni vei fii constient de suferinta oricarei vietate de pe aceasta minunata planeta, si DOAR din acest motiv ti se va naste in inima acea imensa compasiune, in nici un caz cum zice popa la biserica cand te invata sa fii bun si balarii de genu.
Te-as ruga sa recitesti totul din urma daca vrei sa intelegi si tu cate ceva de pe aici.

 martoruu, on 12 decembrie 2014 - 09:02, said:

Am bolduit cuvintele care descriu evolutia scelerarii tale in mesajul asta. Mai intai vorbesti despre conditia geniului neinteles, cum au fost Gandhi, Iisus si alte mari figuri din istorie, si mai apoi te identifici TU cu ei, pentru ca evident te crezi un geniu neinteles.
Omule, tu n-ai facut nimic ,doar ai purtat o discutie - tu cu toti idolii tai mediocri, osho, sadguru, care nici ei n-au facut nimic..sunt niste scriitori mediocrii si niste retori mediocrii, atat.
Nu ma identific cu nimeni, asta intelegi tu. Neinteles se vede clar ca sunt, caci marea majoritatea este impotriva mea. Asta cu geniul nu stiu cum ai dedus-o, am spus clar ca sunt constient ca sunt un nimeni. Si cand "ma amestec cu iluminatii" ma amestec in acel imens nimic cosmic de care unora dintre voi va este asa teama. Eu ca ego sunt la fel de unic in acest univers cum a fost si egoul lui Iisus si cum e de altfel si egoul tau sau al oricarui om existent pe aceasta planeta. Oameni ca tine care nu intelegeti adevarul i-ati ridicat acolo sus de tot pe alti oameni ca Iisus, Moise, Gautama etc. si ati creeat acest abis enorm intre voi si ei. Ei bine, n-oi fi eu vre-un geniu, dar macar atata ma duce mintea sa realizez ca omul fuge dupa dumnezeu exact cum fuge omul din caricatura de mai jos dupa acel hotdog.

[ http://images.clipartof.com/small/5813-Man-Chasing-A-Hotdog-On-A-Stick-Attached-To-His-Head-Poster-Art-Print.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cu cat trece timpul, cu atat deveniti din ce in ce mai infometati si altceva nu aveti in cap decat hotdogul (divinul la care visati) de la capatul firului insa ati uitat complet de batul acela pe care tot voi vi l-ati atasat in carca si acum fugiti de nebuni dupa acel hotdog fara ca vreodata sa ajungeti la el. Asta se numeste samsara. Ei bine, in schema asta apar tipi ca mine sau Krishnamurti sau Sadhguru sau Iisus etc, sau alti non-name care inteleg adevarul si va zic clar ca hotdogul e ca si mancat daca nu va mai pierdeti energia fugind in toate directiile si incercati sa va linistiti si sa observati batul care este atasat de "cocoasa dumneavoastra". Odata facuta acesta constatare, unuia nu-i ramane decat sa se puna jos si sa rada de el insusi, asa cum fac toti masterii care ating iluminarea, hotdogul putand in sfarsit fi savurat cum se cuvine.

[ http://meetville.com/images/quotes/Quotation-Osho-laugh-wisdom-Meetville-Quotes-121439.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://meetville.com/images/quotes/Quotation-Osho-great-man-Meetville-Quotes-105158.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 martoruu, on 12 decembrie 2014 - 09:02, said:

A existat si este un singur geniu care doar a trancanit si a schimbat lumea. Poti ghici cine ? Nu cred. A fost Socrate, si partea amuzanta e ca el a devenit celebru....prin moarte. Nici macar Socrate, cel mai mare orator al omenirii, nu a putut schimba lumea doar prin VORBE...chiar si prin cele mai intelepte si profunde vorbe..tot  FAPTA (viata) a fost cea care l-a consacrat.
Bine, sa nu mai vorbim de faptul ca vorbele tale sunt niste ineptii. Ca si ale guruilor tai.
Fii pe pace omule ca toti au fost ridicati in slavi dupa moartea lor, cel mai concret exemplu este Iisus, care pe vremea cand traiau, doar o mana de oameni in ascultau si abia dupa ce a murit, gata toti l-au numit dumnezeu si au inceput sa i se inchine. Vrajeala dasta ieftina "old age" de care tot poporul stie (rugaciuni, acatiste, iconism si "popeala" cat te tine buzunaru).

 martoruu, on 12 decembrie 2014 - 09:02, said:

Eu n-am nimic cu tine, nu te-am etichetat decat pe baza a ceea ce ai spus..vorbele tale te-au etichetat, nu eu. Problema ta aici e ca induci niste oameni in eroare, care intra aici sa afle ceva despre spiritualitate, tu ducandu-i intr-o zona de new-age, de platitudine, de mediocritate..in loc sa-i duci intr-o zona de geniu, de oameni care, efectiv, au schimbat lumea. Acolo e spiritualitate, nu in porcariile tale... Sau poate nu te duce capul sa-l intelegi pe Iisus, si pe Gandhi, pe Socrate...Nu multa lume ii intelege oricum, am mai citit si pe aici niste interpretari din viata lui Iisus de ma doare mintea..
Hai sa o luam usor ca poate asa intelegi si tu cum stau treburile. Tu ai recunoscut aici o data sau de doua ori ca nu esti chiar asa de istet pe cum te dai…in sfarsit, nu are importanta cum te-ai facut singur. Daca tu esti la un nivel sub medie sau sa zicem la nivel mediu…nu stiu exact cum vezi tu pe celelalte (permite-mi sa te citez) miliarde de prosti de care vorbesti de zori pe aici, si ai avut destula inteligenta sa "te prinzi" ca te induc in eroare, atunci ce-ti mai faci grija de altii, nu inteleg? Ceilalti de care vorbesti si sunt la nivelul tau de intelegere sunt salvati automat, caci si ei isi dau seama de aceste "platitudini" dar totodata si toti ceilalti care sunt peste nivelul tau de intelegere, mai abitir sunt mai ferm convinsi ca matale ca expun ineptii. La polul opus cei care sunt sub tine ca nivel de intelegere, probabil ca nici nu stiu de existenta acestui topic sau forum sau mai rau, nici macar nu stiu sa citeasca. Toate geniile pe care le-am enumerat pe aici au avut aceeasi parere (cu foarte mici abaterii) cu ceea ce am expus pe aici, toti, absolut toti nu concepeau existenta unui dumnezeu ca cel biblic, nu credeau in sectarism, iconism si superstitii. Pana si Socrate n-avea treaba cu nici un dumnezeu biblic, desi il ridici si pe el in slavi. Toate geniile lumii, n-au avut, nu au si nu vor avea niciodata treaba cu basmele sectariene, sau cu orice legaturi cu ele, decat atunci cand vor fi probabil obligate de anumite circumstante, caci altfel vor risca sa-si piarda viata....vezi ex. lui Galileo Galilei si prestigioasa sa replica: "Eppur si muove" cand a fost fortat sa-si retraga explicatia sa cum ca pamantul s-ar fi invartit in jurul soarelui.
Hmmm sincer chiar n-am experimentat niciodata o durere de minte, probabil ca are sa fie groaznica din cate inteleg de la tine. Incearca totusi sa nu mai gandesti asa mult si lasa-ti mintea sa te odihneasca (mediatatia de care vorbeam), caci altfel nu ti se va vindeca niciodata durerea de care te plangi.

[ http://meetville.com/images/quotes/Quotation-Socrates-gossip-people-events-ideas-Meetville-Quotes-164722.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://meetville.com/images/quotes/Quotation-Socrates-god-live-society-Meetville-Quotes-13441.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://static1.quoteswave.com/wp-content/uploads/2013/06/I-cannot-teach-anybody.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2669
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

 umilu, on 13 decembrie 2014 - 18:30, said:

@ahdub
Te-ai diluat rau de tot certandu-te cu trolii.  
Eu nu ma cert cu nimeni, ei se cearta cu mine. Daca m-as fi certat inseamna ca as fi fost nervos si prin urmare i-as fi facut si eu la randul meu in tot felul, insa eu imi vad de treaba mea si ofer explcatii detaliate, nu neaparat pt. ei, ci pt. voi cei care sunteti cat de cat interesati de astfel de lucruri. In fond si la urma urmei si trolii astia sunt buni la ceva, asa ca tre sa-i acceptam si pe ei, ca fac parte din comunitate. Asta e rolul unui troll, sa dilueze sau sa abata subiectul topicului in directia pe care si-o propune. Incerc sa le raspund pe cat posibil ca sa nu zica ca-i ignor, dar fac paranteze mai mari care contin informatii folositoare pt. unii dintre voi.

 umilu, on 13 decembrie 2014 - 18:30, said:

Mai bine ti-ai face un site/blog in care sa poata lumea intreba si in care sa ai o structura clara. Ai parea mai master deca esti.
Aveam in gand sa fac un astfel de site/blog insa la cata ura, dusmanie, invidie si ignoranta din partea majoritatii, nu cred ca mai are rost. Consider ca forumul asta mi-a deschis si mai mult ochii, cand vine vorba de rautatea asa-zisilor credinciosi care altceva nu au de facut decat sa se lege de viata altora, desi nimeni nu s-a abatut asupra lor sau a credintei lor, tot ei au intrat peste altii.
Multi ii cred pe ei, doar din prisma efectului de turma dobandit din tata-n fiu, pentru ca nu vor sa gandeasca si sa filtreze ceea ce am expus pe aici. Un astfel de om care intra peste altul si incepe sa-i bage bete-n roate poate fi comparat cu cineva care vine in vizita la tine in casa, il primesti cu bratele deschise, el intra si incepe sa-ti sparga tot de prin casa pt. ca vezi doamne nu-i place lui cum ai decorat-o. Tu, vazand una ca asta, ii aplici o corectie si el, de frica (caci se stie cu musca pe caciula) fuge si spune tuturor celor pe care-i intalneste ca tot tu esti criminalul nenorocit, argumentand ca a fost batut cu bestialitate de tine, si ca sa fie si mai credul in fata altora, le arata acestora vanataile si/sau cicatricele "obtinute", ca semn de buna purtare in casa ta. Omul de rand, la prima vede il crede pe el, nestiind ca are de-a face cu un sarlatan. Problema cea mai mare a omului de rand este ca nu cerceteaza sa vada de ce un astfel de om "bun" si-a luat-o pe cocoasa, de la un "derbedeu ca tine", caci cu siguranta altfel ar fi deznodamantul in acel caz. Posted Image
Am o structura destul de clara, cine a vorbit personal cu mine de mai multe ori nu cred ca ar spune ca explicatiile mele nu sunt destul de clare sau nu fac nici un sens ori sunt lipsite de structura sau esenta. Si asta pt. ca ii las pe ei sa aleaga ce vor sa stie, deci n-au cum sa spuna ca nu le structurez cum se cuvine.  Daca te referi la modul in care sunt structurate raspunsurile, pot sa spun ca asta tine de intrebarile pe care le-am primit de la voi. Daca vorbesc cu cineva personal de regula il invit sa-si faca o lista de intrebari si sa si le structureze dupa bunul sau plac. Daca observ ca imi pune o intrebare si dupa ce incerc sa-i explic tot nu e clar, de regula ii recomand sa asculte/citeasca ceva anume, ceva care cred eu ca il poate ajuta sa inteleaga in cele din urma raspunsul la intrebarea sa (asta e si motivul pt. care am recomandat atatea videouri pe aici, si sunt sigur ca sunt cativa care le-au vizionat pe toate, insa nu toata lumea este dispusa sa faca un astfel de efort) si urmatoarea data cand vorbim si reluam va intelege cu siguranta.
Mai mult decat atat, n-am nici un interes sa apar mai master sau mai putin master in fata nimanui. Interesul meu este sa il fac si pe cel interesat sa inteleaga, caci stiu (am experimentat pe pielea mea) cat de dureros este abisul ignorantei, si am simtit nevoia sa impartasesc aceste lucruri. Se pare ca iarasi, acel master a avut 100% dreptate cand imi spunea ca nu multi vor pricepe, dar multi vor fi impotriva mea. Cred ca pana la urma am sa tin cont de urmatorul citat: “When the Seeker is ready, the Master will appear.” si am sa ma retrag din a impartasi si altora adevarul pentru ca intradevar, foarte foarte putini oameni sunt dispusi sa asculte si sa faca un efort sa inteleaga ceea ce vorbesc, ca in cele din urma sa poa' sa ajunga sa se inteleaga pe ei insisi, caci pana la urma asta este de fapt scopul acestor discutii.
Asta ar fi unul din motivele pt. care raspunsurile care le dau sunt destul de lungi, caci pe langa raspunsul la comentariile trollilor, fac niste paranteze mai mari unde expun si alte lucruri care nu sunt asa de strans legate de raspunsul adresat lor. Fac asta pt. ca, desi cativa dintre voi v-ati exprimat dorinta de a mai ramane pe aici, desi nu ati prea pus intrebari, fapt ce ma determinat sa recurg la astfel de raspunsuri lungi, caci nu-mi place sa vorbesc doar pt. trolli. Posted Image Un alt motiv ar fi dorinta mea de a clarifica lucrurile. Nu incerc sa pun jos pe nimeni, insa multi mi-au sugerat pe aici ca un mesaj scurt si la obiect este suficient, insa eu sunt de parere ca nu este asa, cum de altfel nici Krishnamurti, Sadhguru, Osho etc nu erau de acord cu astfel de abordari simpliste. Viata nu e asa de simpla incat sa poata fi inteleasa in explicatii scurte si la obiect. Daca era asa, planeta noastra ar fi stralucit mai ceva/tare ca soarele, caci tot omu' ar fi fost iluminat, insa stie toata lumea care este de fapt realitatea, desi multi dintre noi nu prea vrem sa o acceptam, si mai mult decat atat, refuzam sa ne acceptam chiar si pe noi insine.
Ex. concret....cele 10 porunci, lasand la o parte faptul ca sunt imposibil de respectat cu strictete, caci devin contradictorii la un moment dat, se pare ca e tocmai pe dos, cu cat sunt mai simpliste, cu atat nimeni nu le intelege, caci se vede clar ca nimeni nu le respecta. Daca intelegi ca focul arde, n-ai sa bagi mana-n el, daca vezi un pericol, ai sa pleci din calea sa, ceea ce inseamna ca ai inteles riscurile la care te-ai fi expus. Daca n-ai intelege, ai sta in calea pericolului si ai suporta consecintele de rigoare.
Am un feeling ca abia atunci cand n-o sa mai intru pe aici, vor aparea oameni care au intrebari, insa atunci va fi prea tarziu. Am mai zis eu, multi nu stiu sa profite de aceasta initiativa luata de mine, dar consider ca este karma fiecaruia si daca ei nu sunt inca pregatiti si seriosi, normal ca nici intrebarile nu apar, sau daca apar nu toate sunt cat de poate de serioase.
Am observat ca unii dintre voi tin foarte mult, nu numai la imaginea de sine, dar si la parerea pe care si-o fac alti despre cel ce sta in spatele userului. Pentru aceasta, cine vrea sa-mi adreseze o intrebare care considera ca doreste sa afle raspunsul pe care l-as oferii, si nu vrea ca alti useri sa faca misto de el, sau sa-l critice sau sa se uite josnic la el, ori pt. oricare alt motiv, propun sa mi le adresati pe private si va promit ca le voi raspunde aici (voi expune si intrebarea, dar voi sterge userul celui ce a mi-a trimis-o) fara a divulga vreodata numele celui ce apartine acea intrebare. Asadar, le astept pe private daca unii dintre voi va simtiti in vizorul criticilor trollilor de pe aici.

 tashinorbu, on 14 decembrie 2014 - 00:38, said:

Oh ahdub.....  nu mai am nici o speranta.
Ma bucur ca totusi te-am lamurit cu acel mesaj si sper sa nu mai acuzi pe nimeni de pe acest pamant de nimic, cata vreme NU ai argumente solide care sa dovedeasca cele spuse de tine. Nu e prima data cand te dai atotstiutor si ti-am demonstrat ca nu prea te pricepi.
Pai stii tu, speranta moare ultima.......dar moare si ea. Posted Image
Vezi ca nasol e sa crezi sau sa speri in ceva? Posted Image Vine ziua cand aceste lucruri se vor dizolva si vei ramane gol pe dinauntru. Nu mai bine de cei ca mine care nu cred in nimic, care nu au conceptul de a crede sa a nu crede inradacinat in minte? Tine minte de la mine: "Nu-ți fă iluzii, ca să n-ai deziluzii"
Poa' sa ma paraseasca toti, insa inima-mi spune ca eu n-am cum sa va parasesc pe niciunul dintre voi. Cand vine vremea ca acest topic sa moara, n-am sa ma impotrivesc, am sa accept realitatea si am sa merg mai departe. La fel si cu mine, cand va veni vremea sa mor, am sa accept acest lucru cu toata fiinta mea si am sa imi aleg alta "haina" si am sa incerc (poate) iarasi pe aici sau chiar pe alta planeta, sa ii fac si pe altii sa inteleaga care este de fapt adevarul. Si asta pana cand mi se va lua si am sa hotarasc ca e mai bine sa nu ma mai cobor in dimensiunea asta fizica deloc, si sa-mi vad frumusel de treaba mea. Posted Image

 tashinorbu, on 14 decembrie 2014 - 00:38, said:

Toti te-au parasit.
Te-ai gandit vreodata ca exista posibilitatea ca cei care erau destul de interesati la inceput si puneau diverse intrebari, au inteles mesajul, si odata inteles nu mai au nevoie sa intrebe nimic, caci totul a devenit destul de clar? Cum probabil nu ti-ai pus vre-o astfel de intrebare, incearca sa te gandesti mai mult la acest aspect. Posted Image FYI: Urmareste de pe o zi pe alta si ai sa iti dai seama singurel cam care este traficul zilnic de vizitatori pe acest topic, si vezi daca nu cumva concluzia ta este lipsita de esenta. Ti-am mai zis eu tie, tragi concluzii partiale, inainte sa te gandesti la toate variantele posibile.

#2670
martoruu

martoruu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.07.2013

 AHDUB, on 14 decembrie 2014 - 06:42, said:

Esti un plebeu si asta n-o sa se schimbe niciodata. Esti prototipul clasic de idiot care se crede geniu. Si cum convingi un idiot ca e idiot? Daca toata lumea ii spune ca e idiot, se considera geniu, daca nu-i spune nimeni, se considera geniu.
Partea buna e ca niciodata n-ai sa realizezi ca esti idiot, deci n-ai sa ai remuscari de constiinta. Partea proasta e ca n-ai nicio sansa la posteritate, nisa de idioti fiind ultra-saturata (osho, sadguru, dalai lama, tolle..samd).
p.s. paradoxal tu crezi intr-un dumnezeu impersonal, pe care-l doare in pix pe toata lumea, si-l blamezi pe dumnezeul personal caruia chiar i-ar pasa de prostia ta. Posted Image  idiotii sunt paradoxali, a se nota.

Edited by martoruu, 14 December 2014 - 19:01.


#2671
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010
Ahdub...
Esti un individ obositor. Esti un tip insistent arogant si fara simtul ridicolului.
Triesti intr-o fantezie totala crezand ca oamenii au plecat de pe aici ca au invatat totul si acum totul le e clar fara de fapt sa accepti adevarul.
Adevarul este ca s-au plictisit de tine de modul tau patronizator, aerul tau important, textele infinit de lungi pline de platitudini.

#2672
martoruu

martoruu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.07.2013

 tashinorbu, on 14 decembrie 2014 - 19:02, said:

Ahdub...
Esti un individ obositor. Esti un tip insistent arogant si fara simtul ridicolului.
Triesti intr-o fantezie totala crezand ca oamenii au plecat de pe aici ca au invatat totul si acum totul le e clar fara de fapt sa accepti adevarul.
Adevarul este ca s-au plictisit de tine de modul tau patronizator, aerul tau important, textele infinit de lungi pline de platitudini.
Stii cum tii un idiot in lesa ? Il faci sa se creada important. Posted Image Asa sunt tinuti miliarde de oameni in sclavie...."democratie". "puterea poporului" , sau sclavie moderna. Pe plan spiritual.."new age", "gandul este energie" = asta e ceva de genul..fii stapan in capul tau Posted Image))) si sclavul nostru in realitate. =))))
Ops, din greseala am dat secretul cum sa scrieti un best seller de """""spiritualitate"""""".(atentie la numarul de ghilimele, au o simbolistica importanta)
Ahdub, esti un om genial, esti liber, un suflet nemuritor, etern, o existenta care a invins mediul inconjurator ca sa razbata in acest univers......Posted Image  suna a carte de spiritualitate? m-apuc de scris. sunt bogat.

Edited by martoruu, 14 December 2014 - 19:08.


#2673
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

 martoruu, on 14 decembrie 2014 - 19:00, said:

p.s. paradoxal tu crezi intr-un dumnezeu impersonal, pe care-l doare in pix pe toata lumea, si-l blamezi pe dumnezeul personal caruia chiar i-ar pasa de prostia ta. Posted Image  idiotii sunt paradoxali, a se nota.
Paradoxal esti pe dinafara, credinta si vrajeala asta de 2 mardei se aplica pt. cei ca tine. La cei ce inteleg despre ce vorbesc, NU exista a crede sau a nu crede.....dumnezeu asta la care visezi nu e nici personal si nici impersonal. Chiar ii explicasem si lui tashi mai sus faza cu, credinta si speranta dar se pare ca nu prea esti atent, desi nu pierzi nici un "episod" din ce insir pe aici. Posted Image
Ma mir cu se face ca acel dumnezeu impartial al tau, nu-i pasa de miliardele de suflete care mor de foame peste tot prin lume, dar ii pasa mult mai mult de prosti si de prostie. Vezi poate ti-L educi si poate te apuci de munca si de hranit sufletele care mor de foame, ca sunt mai multi decat poate mintea ta sa conceapa la ora actuala. De ce zic asta? Pt. ca daca ai sti si daca ti-ar pasa, ai face ceva in acest sens, si nu ti-ai mai pierde timpul pe aici pe forum. Uite AICI, ca sa-ti dau de lucru...adica de gandit la treaba asta.
Asadar, daca faci asta, poate se indupleca si El si se lasa de urmarit prostii din lume si face ceva util pt. populatia care moare din aceasta cauza "nobila" a secoului 21. Posted Image

[ https://i.imgur.com/WOTvvBY.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 tashinorbu, on 14 decembrie 2014 - 19:02, said:

Triesti intr-o fantezie totala crezand ca oamenii au plecat de pe aici ca au invatat totul si acum totul le e clar fara de fapt sa accepti adevarul.
Nu traiesc fantezi, n-am zis ca au invatat totul, de fapt ce fac eu aici e doar sa inspir si pe altu sa se uite inauntrul sau si sa lase toate doctrinele, superstiitiile si credintele. Mai mult decat atat, eu iti oferisem o alta varianta destul de plauzibila, si asta tot la insistentele matale citez:

Quote

Te-ai gandit vreodata ca exista posibilitatea ca cei care erau destul de interesati la inceput si puneau diverse intrebari, au inteles mesajul, si odata inteles nu mai au nevoie sa intrebe nimic, caci totul a devenit destul de clar?
Am spus-o doar in ideea de ati deschide mintea, sa poti sa vezi lucrurile la nivel macro, nu din prisma propriei conditionari, iar din cate se vede, afirmatia mea nu a fost batuta in cuie, ci a fost oferita mai mult ca una din posibilitati. NU stiu exact de ce scriu mai putini desi numarul de vizualizari a crescut, insa eu nu mi-am pus niciodata o astfel de intrebare, pt. ca nu ma roade deloc subiectu. Cand are de-a face cu mine, omu va avea intotdeauna are parte de libertate, nu tin pe nimeni cu forta, nu oblig pe nimeni. Daca esti interesat, urmaresti daca nu, nu si cu asta basta. Posted Image Nu se supara nimeni, eu nu incerc sa cresc ratingul sau sau fiu acolo sus, asta e doar pt. oameni slabi de caracter.

PS: Nu sunt ca tine, sa deschid topic dupa topic in speranta ca lumea va incepe sa te urmareasca, caci se vede clar ca asta e scopul unora dintre voi, sa fiti in centrul atentiei. Ei bine, pe mine nu ma intereseaza faima si tot ce tine de ea, nu asta este scopul pt. care am dorit sa intru aici. Daca intra 5 vizitatori sau 500, pt. mine este acelasi lucru, nu face nici o diferenta.

#2674
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014
_______________________________________________________________________________________

Am sa incerc oarecum sa revin la subiectul topicului asa cum am facut-o de atatea ori pana acum.

Unii dintre voi (nu mai dau nume, caci altfel iar cred cei in cauza ca am ceva cu ei) se contraziceau cu mine masiv cand am facut anumite afirmatii despre Sadhguru.
Ei bine, asa cum am spus-o la vremea respectiva si anume ca am sa revin daca am sa dau peste el (acesta este altu, nu cel pe care l-au urmarit eu), am gasit acel clip in care Sadhguru explica cum au reactionat diversi oameni de stiinta, atunci cand practic a inviat din morti, asa cum se presupune ca Iisus a facut-o acum aproape 2000 de ani.

Tin sa mentionez ca au fost oameni de stiinta care au facut masuratorile, si nu discipolii unui guru asa cum s-a intamplat pe vremea lui Iisus. Marja de eroare in cazul discipolilor lui Iisus este plina de echivoc, dar in cazul de fata avem de-a face cu oameni de stiinta care au folosit diferite instrumente, care verifica corespunzator activitatea cerebrala, nicidecum cum faceau oameni cu 2ooo de ani in urma.

Ii rog pe cei mai sceptici dintre voi sa se abtina de la comentarii (nu ca ma deranjeaza, ci doar ca isi pierd energia de pomana), iar daca chiar doresc sa se convinga ca asa a fost (caci multi il cred escroc pe Sadhguru) au ca tema pt. acasa sa faca aceasta cercetare, sa afle la ce institut Sadhguru a fost supus unei astfel de expertize, si sa i-a personal legatura cu acei doctori/oameni de stiinta etc si sa afle exact ce s-a intamplat.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dlCV0V9-yDE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Enjoy!

In concluzie, NU doar IIsus a fost capabil de invierea din morti asa cum se speculeaza in sectarism, cum am mai spus-o de multe ori, sunt mii si mii de oameni care pot face astfel de lucruri, doar ca Iisus a avut parte de un marketing la nivel macro, atata tot.

#2675
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,069
  • Înscris: 23.09.2005
O discutie cu Sadhguru despre ce se petrece dincolo de moarte.

Subtitrarea in limba romana este disponibila. :)


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JkkfLCBntD4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2676
1618

1618

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.06.2013

 AHDUB, on 15 decembrie 2014 - 20:21, said:

In concluzie, NU doar IIsus a fost capabil de invierea din morti asa cum se speculeaza in sectarism, cum am mai spus-o de multe ori, sunt mii si mii de oameni care pot face astfel de lucruri, doar ca Iisus a avut parte de un marketing la nivel macro, atata tot.


In Biblie este scris ca orice om poate face aceleasi lucruri pe care Iisus le-a facut, ba chiar mai mult decat el!
John 14:12
Verily, verily, I say unto you, He that believeth on me, the works that I do shall he do also; and greater works than these shall he do; because I go unto my Father.

Escrocii si ignorantii promoveaza un mesaj fals!

#2677
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

 1618, on 18 decembrie 2014 - 04:14, said:

In Biblie este scris ca orice om poate face aceleasi lucruri pe care Iisus le-a facut, ba chiar mai mult decat el!
E normal ca toti suntem capabili si putem ajunge la nivelul lui Iisus, Gautama, Krishnamurti, Sadhguru, Osho sau mai sus ca ei, numai ca marea majoritatea a celor care cred in dumnezeul biblic/monarhic NU vor putea in veci vecilor sa ajunga la fel ca ei pt. ca isi taie craca de sub picioare de la bun inceput.
Vezi tu, daca ii spui unui copil de mic ca e neputincios, el asa va creste si va deveni intradevar neputincios. Daca in schimb, il incurajezi si ii spui ca poa' sa ajunga la fel ca tine sau mai bun ca tine, atunci il ambitionezi si poate intradevar sa ajunga ca tine sau mult mai bun ca tine. Exista intradevar si varianta de psihologie inversa, dar aceasta nu merge in toate cazurile, si nu merge in nici la cei ce sălășluiesc pe "taramurile sectariene" si care sunt stapaniti efectiv de niste documente considerate de ei sacre. Posted Image

 1618, on 18 decembrie 2014 - 04:14, said:

Escrocii si ignorantii promoveaza un mesaj fals!
E ce sa-i faci...asta-i viata. Omu pana nu se convinge singurel ca nu asa tre vazuta de fapt viata, nu renunta la propriile idei. Posted Image

#2678
martoruu

martoruu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.07.2013

 Phobos, on 17 decembrie 2014 - 21:52, said:

O discutie cu Sadhguru despre ce se petrece dincolo de moarte.

Subtitrarea in limba romana este disponibila. Posted Image


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JkkfLCBntD4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
ce ochelari de mahar are.
daca ii plac si manelele, e perfect.

#2679
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,069
  • Înscris: 23.09.2005

 martoruu, on 18 decembrie 2014 - 20:25, said:

ce ochelari de mahar are.
daca ii plac si manelele, e perfect.

A, scuze. Pentru tine sunt mai potrivite alte explicatii, date de oameni seriosi, la costum, care inteleg mult mai bine viata decat barbosul. :)


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/snOgYfSiIAY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2680
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014
Pentru cei care sunt ferm convinsi ca daca cineva isi pierde egoul nu mai pot ajunge la iluminare recomand citirea urmatorului experiment, asa ca pe o poveste, caci sunt sanse ca el sa fi fost cat se poate de real, dar si un mare plagiat. Mici detalii m-au facut sa i-au in calcul varianta cum ca ar fi real. Va las pe voi sa trageti concluziile.

http://creepypasta.w...way_of_the_Mind

#2681
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,069
  • Înscris: 23.09.2005
Nu cred ca e real. In povestire se spune ca i-au fost complet blocate toate simturile: vaz, auz, gust, miros, si tactil deci ar fi complet izolat de lumea exterioara.
Dar mai jos zice ca l-au legat pentru ca incerca sa-si faca rau, iar el s-a zbatut.

Chestia este ca daca n-ar mai fi simtit absolut nimic, el n-avea cum sa-si dea seama daca mainile lui sunt stranse pe langa corp sau intinse in lateral, nu ar fi simtit nici franghia pe corp, nu putea stii ca e legat sau nu, deci n-avea motive sa se zbata.
Si daca si-ar fi dat singur palme, tot ar fi trebuit sa-i fie cam imposibil sa stie daca se loveste peste faţă, sau da cu mainile de perete?

Ori nu era complet lipsit de simturi, ori e o "scapare" in povestea asta.

Eu unul nu cred ca e reala. Posted Image

Si greu as crede ca medicina sa fi ajuns la asemenea nivel incat sa reuseasca chestia asta chirurgical, adica sa blocheze complet doar simturile, fara nici un al efect secundar (paralizie, stricaciuni ale creierului, etc)

Oricum mai jos in comentarii, sunt cativa care ziceau ca ar face un film dupa povestirea asta si ar fi interesati sa discute cu "autorul" despre "drepturile de autor".

Edited by Phobos, 31 December 2014 - 16:59.


#2682
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014
Posted Image Posted Image

[ http://www.jenniferkruse.com/uploads/5/4/0/8/5408246/2386432.jpg?433 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate