Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Airwheel,un nou concept revolutionar de transport

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Nu va prinde roata asta electrica in Europa, e mai incomod si instabil decat segway.
Iar preturi de 1.900 de euro pe acest forum in care oamenii vor masini de marca, cu km putini si intretinere ieftina, la 1500-3000 euro... nu cred ca vinzi una bucata...

Edited by Quantum, 24 July 2014 - 07:47.


#20
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
pai hai sa ne gandim .......cata dimensiunile are jucaria asta? practic e o roata de scuter......atat a ajuns sa coste o roata de scuter? 1900 de euro? inseamna ca un scuter de performante medii ar fi vreo 7000 euro

#21
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostQuantum, on 24 iulie 2014 - 07:45, said:

Nu va prinde roata asta electrica in Europa, e mai incomod si instabil decat segway.

Problema majora e ca in mai toate tarile nu ai voie cu ea nici pe sosea nici pe trotuar. Ba mai tare si in tarile permisive in care bicicletele cu motor sint asociate cu bicicletele normale tot nu se incadreaza. Si chiar daca s-ar incadra la motor de 600W trebuie deja asigurare, placute, etc. Si nici nu mai ai voie sa mergi pe pistele biciclistilor - si nu ma refer la alea de pe sosea unde oricum nu conteaza, ma refer la alea de prin parcuri, paduri, etc (care sint esentiale pentru ca deseori iti scurteaza drumul serios si pot sa fie chiar foarte misto).

View Postvyctoras1985, on 24 iulie 2014 - 07:50, said:

pai hai sa ne gandim .......cata dimensiunile are jucaria asta? practic e o roata de scuter......atat a ajuns sa coste o roata de scuter? 1900 de euro? inseamna ca un scuter de performante medii ar fi vreo 7000 euro

Cred ca ai uitat ca ziceai ceva de gindit. Probabil te-ai plictisit intre timp.

#22
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
? shut up

#23
lucian75

lucian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 20.08.2005
https://www.facebook...&type=2

E foarte usor de manevrat si in spatii inguste, eu de ex am mers cu ea fara probleme pe stradute f aglomerate..chiar si in centre comerciale...si ca sa va faceti o idee cat de usor este mi-am permis si un pic de acrobatie mergand intr-un singur picior Eu nu inteleg ce tot veniti cu niste argumente puerile...eu nu am probleme sa merg cu ea in intreaga Scandinavi..Danemarca Suedia si Norvegia...nu sunt probleme in nici o tara din cate cunosc pana acum...si voi chiar credeti ca vor fi probleme tocmai in Romania?M-am plimbat cu ea in Copenhaga, Oslo, Goteborg si alte orase fara nici o problema...cu politie trecand pe langa mine nu 1 data...

Edited by lucian75, 24 July 2014 - 09:04.


#24
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postlucian75, on 24 iulie 2014 - 09:03, said:

ca sa va faceti o idee cat de usor este mi-am permis si un pic de acrobatie mergand intr-un singur picior   
Hai da-o-n spume! Tu lucrezi la circ? Cum o vezi tu pe Tzatza Floare mergand intr-un picior pe o roata?! Sau asa s-a zis si de Coana Mitza Biciclista la vremea ei?

#25
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postvyctoras1985, on 24 iulie 2014 - 08:10, said:

? shut up

Asta e tot ce ai mai bun?

View Postlucian75, on 24 iulie 2014 - 09:03, said:

Eu nu inteleg ce tot veniti cu niste argumente puerile...eu nu am probleme sa merg cu ea in intreaga Scandinavi..Danemarca Suedia si Norvegia...nu sunt probleme in nici o tara din cate cunosc pana acum...si voi chiar credeti ca vor fi probleme tocmai in Romania?

Ca n-ai voie cu ea pe strada nu e un argument pueril. In Romania dupa cum am spus problema e cu drumurile, gropi, trotuare ocupate de masini si fara rampe, noroaie, etc. In ALTE tari problema e legislativa. Desigur, riscurile sa iei amenda daca mergi si cu bicicleta fara far sau ce altceva poate sa fie obligatoriu sint absolut minime, asta nu inseamna ca lumea o sa dea navala sa incalce legea. A fost mare discutie si cu Segway-urile, NU pretul e baza in alte tari ci ce poti sa faci cu ele (aproape nimic daca nu ai voie nici pe trotuar nici pe strada).

Nu am ce mare lucru sa comentez despre rotile astea dar cu Segway-urile treaba e groasa:

Amenda 250-2500$ in Canada: http://www.segwayill...io.blogspot.de/
Interzise in .au: http://www.transport...rinter_friendly
Amendat in UK: http://www.telegraph...r-fined-75.html
In Norvegia sint legale de luna asta (si nu erau inainte): http://www.thelocal....ifts-segway-ban

Dar asta e de departe cea mai beton, viata bate filmul: proprietarul si seful Segway mort dupa ce a cazut de pe un deal intr-un riu cu Segway-ul: http://www.bbc.com/n...-leeds-11416654

#26
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
eee... sunteti ori cârcotaşi ori rau intentionati
in primul rand ca nu e vorba de 1900 de € ci de 350 de $ ceea ce e cu totul si cu totul altceva
ca si reguli de circulatie poate fi asimilata cu role sau skate... nici pomeneala de asigurare sau inscriere pentru ca nu poate fi considerar vehicul... in unele cazuri neavand nici macar 2 roti
in foarte multe orase europene, circulatia cu masina e extrem de greoaie  si descurajanta (adesea interzisa si descurajata chiar de edili ), de ce credeti ca s-au inventat curieri pe bicicleta si scootere? si nici nu trebuie incurajata circulatia auto in oras... ba din contra
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oYRrBQj5gr0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
pentru unele persoane poate fi chiar foarte util... inclusiv pentru deplasare in incinte... fabrici, brouri,  hipermarket, etc
viata e scurta... 3 minute de colo, 10 de dincolo... conteaza
tocmai pentru ca e orasul aglomerat si gasesti loc de parcare la 2-300m de locul unde ai treaba, o chestie din asta te poate ajuta

cine dracu nu si-ar dori un segway??? dar preturile sunt prohibitive
e aberant sa asimilezi prostia asta vreunui fel de vehicul... zici ca in UK l-a amendat pe ala... dar in UK toti pensionarii se plimba pe trotuar si prin magazine cu tricicluri electrice fara permis, asigurare si fara sa fie inregistrate in vreun fel
o sa zici ca nicu copiii in carucior nu mai ai voie sa-i plimbi pe strada

foarte multi oameni mor in spital... deci spitalul cred ca e printre cele mai periculoase locuri unde ai putea trai... multi mor si in casa... cred ca ar trebui interzise casele

Edited by Nero-d, 24 July 2014 - 10:12.


#27
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
intelegi ca totusi e incomod sa incerci sa iti mentii mereu echilibrul? eu as propune triciclele electrice......sunt ieftine stai in scaun ....etc etc .....si te ajuta la tot ce poti in oras

plus o atentie deosebita la rutele de deplasare , noduri cu congestionare de trafic, directiile de dezvoltare a imobiliarelor in plan locativ din partea primariei

#28
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si eu zic ca e nevoie de un mijloc de transport personal pe care sa-l poti cara dupa tine, sa-l iei in metrou, de ce nu in vacanta in avion, etc. (spre deosebire de biciclete/triciclete/scaune electrice).
Trebuie sa ai un motor si o baterie - asta o sa fie majoritatea costului si greutatii. Dupa aia plecind logic poti sa ai 1,2,3,4 roti (evident si mai multe dar devine nerelevant). Si un circuit de control - mai mult sau mai putin destept (probabil f destept pentru ca sa nu cazi, mai ales pe 1-2 roti). Da, e un subiect misto. Nu, asta nu face brusc sa dispara problemele practice cu drumurile in Romania si cele legislative din alte parti.

#29
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
eu zic ca e incomod ... orice ai face pe strazi si trotuare aglomerate nu te poti misca decat cu viteza pe care o ofera pietonii....
exemple: http://www.youtube.c...ie in bucuresti
incearca tu sa mergi mai repede printre toti pietonii aia.... cum spuneam daca n-ai agilitate de skater nu ai cum...... si chiar daca ai agilitate de skater tot e fustrant
in schimb trebuie oprita cresterea asta a populatiei de la oras....inclusiv a populatiei clandestin mutata la oras prin cartoane si etc ..... daca e nevoie apelam la politie sa monitorizeze imprejurul bucurestiului si am terminat naiba o treaba..... dai naiba de coviltiristi ....... plus ca intr-o tara normala serviciile se externalizeaza in afara a cele mai mari 2-3 orase....doar no sa ne mutam toata romania in bucuresti sa facem facultate sau sa avem parte de apa calda

#30
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
echilibrul ti-l mentii in miscare... la fel ca pe bicicleta
ia de exemplu mersul pe bicicleta... nu s-a nascut nimeni invatat... cand privesti zici ca e usor... ce poate sa fie greu? cand incerci sa inveti ti se pare imposibil (mai cazi, te mai julesti)... dupa ca ai invatat nici nu te mai gandesti... e o chestie instinctuala si de reflexe... nu o mai constientizezi
in bucuresti, aglomeratie de pietoni nu prea e... doar la orele de varf, la statiile de metrou... dar sunt destule zone unde nu poti parca pur si simplu sau accesul cu masina e imposibil (ex centrul vechi) si sunt destule situatii in care se poate dovedi foarte util
o viteza dubla fata de mersul pe jos (10km/h) si tot te ajuta... + ca nu depui efort (nu transpiri)
un triciclu din ala electric e mai dificil de depozitat si transportat
chiar si o bicicleta e dificil sa-i gasesti loc in casa (la bloc)

#31
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 26.04.2007
prima oara cand am pus placa in picioare si butii am spus " oare cum dracu se face ?" cand creerul este invatat sa le poata misca pe amandoua....
Evident ca cu perseverenta si ceva cazaturi am invatat chiar sa ma rasucesc 180 de grade in timpul coborarii....acum mi se pare simplu.

La fel si mersul pe bicla...
Cu asta este si mai usor, cand il pui jos pui piciorul dai avant si in moemntul ala intra in functiune giroscoapele din el si il tin vertical.

#32
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu pare greu sa-ti tii echilibrul pe ea

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HYfDJDGQ5yI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Nero-d, 24 July 2014 - 13:07.


#33
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostNero-d, on 24 iulie 2014 - 07:14, said:

asa da... direct de la chinez
problema la alibaba e ca vad dublu... unde naiba or fi vazut ei bicycle?!?
Da, am vazut si eu, cred ca e o problema de redactare cauzata de persoana care a bagat datele pe site.

View PostQuantum, on 24 iulie 2014 - 07:45, said:

Nu va prinde roata asta electrica in Europa, e mai incomod si instabil decat segway.
Iar preturi de 1.900 de euro pe acest forum in care oamenii vor masini de marca, cu km putini si intretinere ieftina, la 1500-3000 euro... nu cred ca vinzi una bucata...
In jur de 300 E daca iei direct de la chinezi nu e scump deloc.

View Postvyctoras1985, on 24 iulie 2014 - 07:50, said:

pai hai sa ne gandim .......cata dimensiunile are jucaria asta? practic e o roata de scuter......atat a ajuns sa coste o roata de scuter? 1900 de euro? inseamna ca un scuter de performante medii ar fi vreo 7000 euro
Ideea o sa prinda pentru ca o gramada de scuteristi au ramas pietoni de cand sa introdus obligativitatea permisului, chestia asta o sa vina la fix ca sa compenseze nevoia pustimii de motorizare ;)

#34
lucian75

lucian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 20.08.2005
Ma bucur ca in sfarsit vad si ceva pozitiv in mesajele voastre...cum am specifificat eu nu sunt interesat in vanzare...momentan e teh ologie noua..preturi mari...dar cu siguranta vor mai scadea..

Cu 300 euro nu cred ca vei putea lua...sa nu uitam transportul si taxa vamala...in general sunt 550 $ cu transpot gratuit...sau in jur de 350-400 $ dar cu costuri de transport in jur de 150 $...daca mai adaugam si taxele...tot ajunge pe la 500 E..ptr mine un pret rezonabil..in europa se vand de la 700 E in general.

#35
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postf300, on 24 iulie 2014 - 10:20, said:

Si eu zic...
Si eu zic. Poate ar trebui sa discutam. Problema cea mare e bateria, prea se duce repede si e grea.

#36
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ii pui remorca si o umpli de baterii... sper ca nu vrei sa pleci la mare cu rucsacul in spinare pe chestia aia... nu?
5-6km daca merge e super ok... completata cu un metrou ceva, e belea... o incarci la serviciu sau scoala dupa caz

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate