Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Casa Bucuresti, Regimentului

- - - - -
  • Please log in to reply
910 replies to this topic

#883
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014
Sunt tentat ca in loc de klinker sa pun pe fatada ardezie flexibila https://www.piatraon...dezie-flexibila . Nu stiu insa cum rezista in timp. Avantajul e ca e foarte usoara si se monteaza relativ usor.
A mai lucrat cineva cu asa ceva? Ati vazut pe undeva la exterior?

#884
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostBodCasa, on 01 iulie 2015 - 22:35, said:

Sa pui silicon intre folia de sub rigips si perete....
Auuu. mama mea....

#885
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014
Nu stie nimeni nimic de ardezia asta flexibila?

#886
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014
Stie cineva un buldo in zona Sisesti? Am nevoie de vreo 2 ore sa incarc niste pamant. Multumesc!

#887
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostNordis, on 30 iunie 2015 - 11:21, said:

Daca tot lucrez la tavane, ar trebui sa iau si scara de la pod sa le aliniez cat mai bine. Eu m-am oprit la modelul LTK thermo de la Fakro care are un coeficient termic de 0,76W/m2k. Costa 777 lei. Mai e un model thermo plus cu coeficient de 0,5, insa e cu vreo 450 lei in plus. Merita oare diferenta? Aveti alte recomandari?

De unde ai luat scara?Ms

#888
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014
De aici http://www.magazinfe...la-pod/din-lemn

#889
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014
Poze cu tablourile electrice si scara.

Attached Files



#890
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Eaton sunt fostele Moeller parca.

#891
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
diferentialele alea CKN4 alimenteaza direct circuite, ca asa pare? in cazul asta, la un scurtcircuit/supracurent acolo, nu o sa sara diferentialele (ca din cate stiu, doar CKN6 au si protectie scurtcircuit), or sa sara generalele alea tetrapolare, in lant si ramai fara curent in toata casa ;)

#892
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014

View Postkpk1, on 09 iulie 2015 - 22:42, said:

Eaton sunt fostele Moeller parca.
Da, Eaton a cumparat Moeller. Scrie Made in Romania pe ele. Vom vedea in timp daca e de bine sau de rau :).

View Postmarco71, on 10 iulie 2015 - 00:10, said:

diferentialele alea CKN4 alimenteaza direct circuite, ca asa pare? in cazul asta, la un scurtcircuit/supracurent acolo, nu o sa sara diferentialele (ca din cate stiu, doar CKN6 au si protectie scurtcircuit), or sa sara generalele alea tetrapolare, in lant si ramai fara curent in toata casa [ http://1.1.1.5/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/wink.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu prea ma pricep la capitolul asta. L-am lasat pe electrician sa-si faca treaba. Stiu doar ca diferentialele alea sunt pe circuitele de la bai si bucatarie. Imi sugerezi sa le schimb cu CKN6?

#893
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
sau le schimbi, sau pui pe sina unde mai ai loc, dupa diferentiale, niste 1P+N de valori mai mici, 6 sau 10A (ca sa ai ceva selectivitate), de care legi circuitele de baie si bucatarie

/edit: am vazut ca mai ai circuite pe 10A, probabil lumini, le poti pune si alea dupa o diferentiala ... la schimbat becuri te poti curenta cel mai usor ;)

Edited by marco71, 10 July 2015 - 19:30.


#894
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,269
  • Înscris: 17.03.2009

View PostNordis, on 09 iulie 2015 - 20:48, said:

Poze cu tablourile electrice si scara.
Schimba tetrapolara de 20 A cu un disj dif,altfel la primul curent de  defect vei fi nevoit sa te duci la fdcp-ul din coltul strazii sa o ridici pe cea de acolo.
Tinand cont ca acolo ai un disj dif de 32 A ,300mA iti recomand sa pui in tablou unul de 32 A,100mA.

#895
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014
Tetrapolara de 20 e in tabloul de la etaj care e alimentat din cel de la parter. Acolo am o tetrapolara generala de 40 A cu 30mA(nu am gasit de 32) . Nu ar trebui sa sara asta inainte sa sara aia de la strada de 300mA?

Edited by Nordis, 13 July 2015 - 17:24.


#896
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
pai nu prea are niciun sens. la supracurent sare aia din drum.

#897
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014
Nu prea am mai avut timp sa postez. Finisajele astea sunt de vina Posted Image.
Am mai inaintat. Am terminat cu decorativa, s-a dat prima mana de glet, am luat faianta si ceva gresie, am ochit si ceva sanitare cu greu. Nu prea stiu cum sa fac cu faianta. As pune pana la 2,4 m pe zonele foarte expuse gen cabina de dus, pe unele zone as merge pana la 2,1 m, iar pe alocuri n-as pune faianta deloc. Vedeti vreo problema in asta?
S-a prelungit si conducta de gaze pe strada, dar nu pot sa ma bransez. Suntem mai multi coproprietari pe teren si astia de la gaze nu dau decat un bransament pe lot. E mai complicat, dar sper sa gasim o varianta repede.
De marti ar trebui sa extinda si apa si canalizarea.
Mi-au ramas 50 m de tub gofrat de la extinderea curentului si ma gandeam sa-l folosesc la colectarea apei pluviale. O avea ceva?
Referitor la adezivi, cred ca iau cm11 pt faianta, cm 17 pt gresia pe incalzire in pardoseala si pt exterior. Hidrizolatie cred ca dau Ceresit CL 51. Alte sugestii?

Attached Files


Edited by Nordis, 29 August 2015 - 20:20.


#898
marian26

marian26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 22.05.2006

View PostNordis, on 29 august 2015 - 20:19, said:

Referitor la adezivi, cred ca iau cm11 pt faianta, cm 17 pt gresia pe incalzire in pardoseala si pt exterior. Hidrizolatie cred ca dau Ceresit CL 51. Alte sugestii?
Eu am luat CM17 si pentru faianta care este in zona dusului, insa vreau sa iti o faza cam naspa despre CL51. Am dat cu el pe pereti si sapa din zona dusului si se cojeste daca o zgarii si apoi tragi de ea (cand este uscata)... O fi de la faptul ca am tencuiala pe baza de ipsos, nu stiu, dar ma cam sperii ca nu cumva sa cada faianta de pe perete.

Edited by marian26, 30 August 2015 - 19:34.


#899
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014
M-ai speriat si am luat Sika Topseal 107 bicomponent. Sper sa fie ok.

#900
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
E ok? :D!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate