Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Cont inactiv. Banca cere comision pentru ultimii 3 ani.

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,195
  • Înscris: 16.03.2004

View Postzyxxx, on 10 august 2014 - 04:06, said:

La Transilvania iti inchid contul automat daca nu ai activitate o perioada de timp (6 luni, cred). Sau cel putin asa faceau inainte. Am aflat asta acum vreo 2 ani cand am incercat sa-mi utilizez contul pe care stiam ca il am la ei si am aflat ca a fost inchis pentru inactivitate.

Si BCR-ul face la fel.
Oricum, la Transilvania nu e prob. fiindca contul curent nu e comisionat.

#38
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Poate mai nou face si BCR asa, eu am patit tocmai cu BCR sa am un cont activ dar pe care nu-l foloseam. Imediat ce am patit-o l-am inchis, si orice prelungire automata de la alte banci am anulat-o.

#39
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 27.06.2007
S-a terminat totul cu bine. Dupa ce am trimis o hartie scrisa in centrala pentru clarificare situatie, am primit acasa o scrisoare prin care sunt informat ca in urma unei anchete interne au descoperit ca nu sunt conturi active pe numele meu si ma asigura de buna lor credinta Posted Image  .
Oricum, nu as fi rezolvat nimic la sucursala. Acum pastrez hartia ca nu cumva...

#40
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,195
  • Înscris: 16.03.2004

View PostTLGTLC, on 11 august 2014 - 03:21, said:

S-a terminat totul cu bine. Dupa ce am trimis o hartie scrisa in centrala pentru clarificare situatie, am primit acasa o scrisoare prin care sunt informat ca in urma unei anchete interne au descoperit ca nu sunt conturi active pe numele meu si ma asigura de buna lor credinta Posted Image  .
Oricum, nu as fi rezolvat nimic la sucursala. Acum pastrez hartia ca nu cumva...


Daca centrala a "descoperit" ca nu sunt conturi active pe numele tau, atunci functionarul care ti-a cerut bani pentru comisionul de cont curent activ, ce situatie a analizat? Nu tot pe a ta, in banca respectiva?

#41
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,924
  • Înscris: 06.10.2003
Ca si concluzie:  inchideti explicit conturile nefolosite, cereti hartii de la banca ca au fost inchise si n-au ramas restante si pastrati-le bine. Ca nu se stie cand trebuie (ca si chitantele la amenzi).

#42
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,195
  • Înscris: 16.03.2004

View Postshiva, on 11 august 2014 - 08:30, said:

Ca si concluzie:  inchideti explicit conturile nefolosite, cereti hartii de la banca ca au fost inchise si n-au ramas restante si pastrati-le bine. Ca nu se stie cand trebuie (ca si chitantele la amenzi).

Da, indiferent de banca, fiindca nu putem afirma categoric ca una e serioasa si alta nu, contand foarte mult si functionarul cu care ai de-a face.

#43
gligo

gligo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 28.10.2008
Am si eu o problema cu banca Reiffeisen cu un card,acum cativa ani mama mea s-a inbolnavit si am adus-o la oras sa fie mai aproape de doctor.Am facut un card pentru pensia ei sa nu fiu nevoit sa astept sa o ridice spre sfarsitul lunii sau sa merg mereu la postas sa intreb daca a venit.Dupa cateva luni mama a decedat si eu nu am inchis contul,din neglijenta.Atunci cand am schimbat cardul meu de salarii am intrebat doamna de la ghiseu cum pot inchid contul respectiv, am fost asigurat ca pot veni cu certificatul de deces si il inchide dumneaei.Am venit cu actul dar contul era blocat pentru incasarea unei pensii necuvenite.Am dat telefoane pe la casa de pensii si ei au zis ca la ei nu figureaza cu datorii.Pana la urma mi-au confirmat ca luasem si o pensie cumva virata de ei din gresala,Am fost am platit dar banca nu a vrut sa inchida contul pentru ca eu nu sunt mostenitorul legal,mai am un frate si nu am facut taxa de succesiune.Ce pot face ca sa nu ma trezesc cu ditamai datoria in acel cont.Multumesc

#44
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,651
  • Înscris: 30.07.2003
Poti ori faceti actele de succesiune ori nu mosteniti si ramane asa.

#45
gligo

gligo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 28.10.2008
Nu vreau sa fac succesiunea,nu am bani de dat aiurea.De mostenit mostenesc ca nu am alti doritori,chestia e cum inchid contul sa nu ma trezesc dator la banca?

#46
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,651
  • Înscris: 30.07.2003
Nu mostenesti cu acte pana nu le obtii dar asta-i alta poveste. Nu ai tu nici o datorie.

#47
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
de obicei conturile pentru pensii sunt gratuite sau aproape gratuite.

stai linistit, nu se intampla nimic semnificativ, contul o sa se inchida la un moment dat, pt ca nu e folosit

#48
gligo

gligo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 28.10.2008
Multumesc Jericho77,va cred ca o sa mostenesc cu acte dupa ce fac taxa.Chestia era sa nu ma trezesc atunci cand fac taxa sa-mi spuna "pai sti mai aveti niste bani de dat la banca".

Edited by gligo, 14 September 2014 - 19:36.


#49
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,651
  • Înscris: 30.07.2003
Nu ai inteles ce ti-am spus. Bunurile mostenite tu le treci/doresti, daca acel cont bancar nu are bani ci ai tu de varsat atunci nu pomenesti la notar de el, nu-l mostenesti, n-ai nici o datorie.

Edited by neagu_laurentiu, 14 September 2014 - 19:39.


#50
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,085
  • Înscris: 24.04.2013

View Postneagu_laurentiu, on 14 septembrie 2014 - 19:39, said:

…Bunurile mostenite tu le treci/doresti, daca acel cont bancar nu are bani ci ai tu de varsat atunci nu pomenesti la notar de el, nu-l mostenesti, n-ai nici o datorie.
Nu e deloc asa.

Ca principiu, nu poti accepta doar o parte din bunuri. Fie accepti mostenirea si atunci accepti tot ce intra in masa succesorala, adica tot activul (bunuri/ bani/ etc) si pasivul ei (datorii), fie renunti la calitatea de mostenitor dar atunci renunti la absolut tot. E adevarat ca poti face un certificat de mostenitor partial, dar asta nu insemana ca renunti (partial) la restul. Ba dimpotriva, ai acceptat deja mostenirea deci si retul (de exemplu datorii), exact in cotele care iti revin din ceea ce ai trecut deja in certificatul (partial) de mostenitor, doar ca nu ai inca un act care sa ateste aceasta.

Banca ar putea cauta mostenitorii unui client decedat care le datoreaza bani, dar nu cred ca o vor face vreodata (chiar daca au dreptul) doar pentru niste comisioane de administrare. Daca era vorba de mai multi bani (credit/ etc) atunci da, poate chiar sa intervina si sa ceara incheierea succesiunii cu privire la acea datorie.

#51
gligo

gligo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 28.10.2008
Va inteleg,la naiba cu ele de acte si de mostenire.Platesc si rahatul ala de comision,chestia e de ce nu inchid contul,nu mai primeste nimeni nimic pe el,e nefolosit de ani buni, 3 ani

Edited by gligo, 14 September 2014 - 20:50.


#52
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
exact, mostenirea se primeste cu active si pasive, cum e si normal.



Chestia e de unde stii tu ca acel cont nu e inchis?

In mod normal, o asemenea informatie nu ti se da ,din moment ce nu e contul tau.

Ai verificat cardul si functioneaza?



Oricum , In cele din urma, contul va fi inchis automat, daca nu este deja.

#53
gligo

gligo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 28.10.2008
Ultima data a fost blocat pana s-au platit banii,au spus ca nu il inchid ca nu sunt unicul miez sa pot eu sa-l inchid.E contul mamei,.era, dar daca se aduna bani de la administrarea contului care nu sunt platiti nu cred ca o sa-l inchida.Zilele astea o sa iau cardul sa rog pe doamna de acolo sa-mi spuna care mai e situatia.Eu va multumesc

#54
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,651
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsags, on 14 septembrie 2014 - 20:29, said:

Banca ar putea cauta mostenitorii unui client decedat care le datoreaza bani, dar nu cred ca o vor face vreodata
Despre asta-i vorba. In plus nu prea vad cum cauta banca si unde, eu la notar nedeclarand/necunoscand de acest cont.

Edited by neagu_laurentiu, 15 September 2014 - 06:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate