Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

Cont inactiv. Banca cere comision pentru ultimii 3 ani.

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,455
  • Înscris: 16.03.2004

 gligo, on 14 septembrie 2014 - 18:34, said:

Nu vreau sa fac succesiunea,nu am bani de dat aiurea.

Omule, asa se vorbeste?? Daca faci succesiune se cheama ca dai bani aiurea? Atunci cum intri in posesia bunurilor mostenite?

#56
gligo

gligo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 28.10.2008
Scuze,nu doresc sa supar pe nimeni,nu ma descurc si cu o a doua proprietate,preturile sunt jos acum si e casa unde am crescut,nu prea vreau sa vand acolo.Problema mea era cu cardul

Edited by gligo, 15 September 2014 - 10:08.


#57
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,655
  • Înscris: 30.07.2003

 gligo, on 15 septembrie 2014 - 10:07, said:

Problema mea era cu cardul
Contul bancar nu e rupt de restul bunurilor. Daca vrei poti face succesiune numai pe el. Da' te afli intreaba.

#58
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,141
  • Înscris: 24.04.2013

 neagu_laurentiu, on 15 septembrie 2014 - 06:37, said:

…In plus nu prea vad cum cauta banca si unde, eu la notar nedeclarand/necunoscand de acest cont.
Exista o evidenta, la Camera Notarilor Publici cred, a succesiunilor dezbatute. (Orice notar la care merge cineva sa dezbata o succesiune va verifica, inainte de orice, 2 lucruri: daca exista deja o succesiune deshisa si unde si daca exista inregistrat un testament autentic.)

‘Cheia de cautare’ este identitatea defunctului, pe care banca o cunoaste foarte bine. Ceea ce are de facut nu este decat sa vada daca s-a dezbatut succesiunea dupa acea persoana si unde anume. Daca nu s-a deschis deja, in calitate de creditor are dreptul sa ceara dezbaterea succesiunii. Daca s-a dezbatut, poate cere includerea datoriei in masa succesorala.

Edited by sags, 15 September 2014 - 18:48.


#59
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,655
  • Înscris: 30.07.2003
Dar merg pe varianta cu succesiunea partiala. Am sa includ restul cand am sa am timp/chef.

Edited by neagu_laurentiu, 15 September 2014 - 19:00.


#60
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,141
  • Înscris: 24.04.2013
@gligo:
Cred ca ar mai fi o modalitate, si anume faptul ca esti mostenitor sezinar, vezi noul Cod Civil art. 1125 - 1126 <http://legeaz.net/no...unea-mostenirii>. Acesti mostenitori au dreptul de a exercita drepturile şi acţiunile defunctului chiar in absenta unui certificat de mostenitor. Dupa mine (dar eu nu sunt avocat/jurist) asa ar trebui sa poti inchide acel cont. Posibil ca banca sa nu vrea, ca sufla si in iaurt…

[tot] @gligo:
Mi se pare foarte buna si simpla si ideea colegului @neagu_laurentiu din postul #57: dezbati succesiunea trecand la masa succesorala doar contul respectiv (inclusiv comisioanele restante, ca pasiv, ca reduc taxelePosted Image) Asa cel putin obtii un certificat de mostenitor cu care sigur poti rezolva cu acel cont. Pentru restul faci un supliment de mostenire cand vei avea banii necesari.

OT: Totusi trebuie sa ai in vedere ca amanand incheierea succesiunii nu economisesti nimic, ci dimpotriva te va costa mai mult. Din cate stiu in primele 6 luni esti scutit de taxa de timbru (ceea ce aproximativ injumatateste costul total); daca lasi sa treaca vreo 2 sau 3 ani mai ai de platit, in plus, si un impozit pe venit (nu 16%, cred ca e de 2-3% dar nu stiu sigur, insa calculat la valoarea unei case rezulta o suma importanta).

#61
gligo

gligo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 28.10.2008
Ai dreptate in primele 6 luni e mai ieftin,merg pe cale judecatoreasca,e mai ieftin decat la notar.Ce nu inteleg eu ,de ce banca nu inchide acel cont,persoana care il folosea e decedata,nu cred ca mai vine sa ceara socoteala bancii de ce a inchis contul fara a fi cerut-o ea.Bancile inchid conturi la oameni in viata,la morti de ce nu se aplica aceiasi regula?

#62
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Dar daca acel cont era plin de bani, te-ai fi luptat cu banca sa il obtii.

#63
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,455
  • Înscris: 16.03.2004

 master_oz, on 16 septembrie 2014 - 08:13, said:

Dar daca acel cont era plin de bani, te-ai fi luptat cu banca sa il obtii.

Nu avea de ce sa se lupte.
Facea succesiune si prin actul notarial banca ii vira lui toti banii intr-un cont indicat sau ii dadea cash.

Edited by dark, 16 September 2014 - 13:50.


#64
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Banca poate considera ca este in aceiasi situatie: vrea o mosteniere, sa accepte sa mosteneasca si datoriile, bancii ii convine.
Evident ca si mie imi pare cam aiurea faptul ca banca nu inchide contul pentru o persoana decedata.

#65
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Am intrat si eu pe aici in cautare de informatii.
Iata ca mi-a venit si mie randul sa primesc o notificare de plata de la Banca Transilvania.

Quote

Va aducem la cunostinta ca la data prezentei notificari figurati in evidentele Bancii Transilvania S.A. cu un debit in valoare totala de 12,45 RON, aferent contului curent indicat mai sus.
Va reamintim ca aveti obligatia de a asigura in contul curent fondurile necesare acoperirii oricaror sume datorate bancii provenind din comisioane, taxe, etc. , ca urmare a tranzactiilor operate de catre Dvs.

Contul meu era gol si nefolosit din Martie 2012.

De asemenea, conform acestei pagini, nu exista comision de administrare :
https://www.bancatra.../cont-curent/#4

Nu e mare suma, dar de unde am aparut eu cu debit de 12,45 lei ? Repet, de doi ani nu am mai pus piciorul in banca.

Asadar ATENTIE la conturile nefolosite, chiar daca zic ca au comision 0 !  Azi am gasit notificarea la posta, maine ma duc sa vad ce zic. De asemenea voi face o adresa catre toate bancile cu care am lucrat vreodata sa imi inchida toate conturile, ramase eventual "uitate" neinchise. Adresa o depun cu numar de intrare, la toate bancile (vreo 3-4)

Probabil, dupa o perioada mai lunga dupa ce nu ai miscat nimic in cont te introduc in categoria celor cu risc ridicat, si atunci comisionul devine 15 RON/ luna
https://www.bancatra..._Comisioane.pdf

...si uite asa ...mai devii si dator....din nimic. Cum fac unii bani din nimic. Posted Image

Edited by MembruAnonim, 17 December 2014 - 00:23.


#66
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,455
  • Înscris: 16.03.2004
Corect, sa ai grija sa primesti dovada [scrisa] ca ti-au inchis contul.

#67
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 MembruAnonim, on 17 decembrie 2014 - 00:16, said:

Am intrat si eu pe aici in cautare de informatii.
Iata ca mi-a venit si mie randul sa primesc o notificare de plata de la Banca Transilvania.



Contul meu era gol si nefolosit din Martie 2012.

De asemenea, conform acestei pagini, nu exista comision de administrare :
https://www.bancatra.../cont-curent/#4

Nu e mare suma, dar de unde am aparut eu cu debit de 12,45 lei ? Repet, de doi ani nu am mai pus piciorul in banca.

Asadar ATENTIE la conturile nefolosite, chiar daca zic ca au comision 0 !  Azi am gasit notificarea la posta, maine ma duc sa vad ce zic. De asemenea voi face o adresa catre toate bancile cu care am lucrat vreodata sa imi inchida toate conturile, ramase eventual "uitate" neinchise. Adresa o depun cu numar de intrare, la toate bancile (vreo 3-4)

Probabil, dupa o perioada mai lunga dupa ce nu ai miscat nimic in cont te introduc in categoria celor cu risc ridicat, si atunci comisionul devine 15 RON/ luna
https://www.bancatra..._Comisioane.pdf

...si uite asa ...mai devii si dator....din nimic. Cum fac unii bani din nimic. Posted Image

Vin sa fac niste precizari referitoare la postarea mea anterioara....asa sa facem si sa spunem totul corect, fara a dezinforma. Astazi, in sfarsit am ajuns la banca. Am cerut explicatii, cica aveam activat internet banking-ul care ma taxa cu cate 1 leu pe luna. Imi amintesc ca la data cand am golit conturile am solicitat sa se opreasca acel serviciu...in fine. Asta e, am achitat 15 lei si am desfiintat toate conturile. (cu dovada scrisa)

Edited by MembruAnonim, 02 February 2015 - 17:05.


#68
robinudabout

robinudabout

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 28.01.2015

 MembruAnonim, on 02 februarie 2015 - 17:04, said:

Vin sa fac niste precizari referitoare la postarea mea anterioara....asa sa facem si sa spunem totul corect, fara a dezinforma. Astazi, in sfarsit am ajuns la banca. Am cerut explicatii, cica aveam activat internet banking-ul care ma taxa cu cate 1 leu pe luna. Imi amintesc ca la data cand am golit conturile am solicitat sa se opreasca acel serviciu...in fine. Asta e, am achitat 15 lei si am desfiintat toate conturile. (cu dovada scrisa)
1 leu pentru internet banking, cred ca vorbim de banca Transilvania.

#69
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Pai nu scriam destul de clar?  Posted Image

Quote

Iata ca mi-a venit si mie randul sa primesc o notificare de plata de la Banca Transilvania.


#70
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010

 zyxxx, on 10 august 2014 - 04:06, said:



La Transilvania iti inchid contul automat daca nu ai activitate o perioada de timp (6 luni, cred). Sau cel putin asa faceau inainte. Am aflat asta acum vreo 2 ani cand am incercat sa-mi utilizez contul pe care stiam ca il am la ei si am aflat ca a fost inchis pentru inactivitate.

Gresit , la Banca Transilvania iti inchide contul doar daca nu ridici cardul la expirare sau emitere ori ai buletinul expirat in baza de date de mai mult de 1 an.

#71
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
M-am trezit ca am datorie de peste 1000 lei la BCR la contul bancar pe care l-am închis in august 2011 , dar aia de la banca mi-a dat teapa si nu mi l-a închis.Practic m-am dus sa deschid un cont curent cu zero comisioane + internet banking cu 3 lei pe luna si am văzut in internet banking ca am acelasi cod IBAN + serie card , acelasi PIN ca la contul deschis in decembrie 2010 iar la bancomat nu-mi da voie sa dau verificare sold cu 0 lei așa cum scrie pe ecranul bancomatului , îmi da fonduri insuficiente.

#72
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,455
  • Înscris: 16.03.2004

 andupustiu, on 19 decembrie 2016 - 22:25, said:

M-am trezit ca am datorie de peste 1000 lei la BCR la contul bancar pe care l-am închis in august 2011 , dar aia de la banca mi-a dat teapa si nu mi l-a închis.

Așa se procedează la multe bănci, niște măgari, te duci, spui civilizat ce dorești, și ei te mint în față, dar nu închid contul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate