Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Jurnal casa – IS 2014 P+M

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4612 replies to this topic

#3097
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
40-60mm vad ca este al tau, gasesti online. Tot asa lung e si al meu ( Posted Image  ) si n-am gasit prin dede, am comandat online
http://www.hbz.ro/?o...17&termek=29444

Sunt si alte magazine care livreaza.

#3098
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
45 / 65. are 11 in total.

#3099
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,077
  • Înscris: 22.06.2004
sticla aia a avut probleme de cand au adus o. daca mai este si trakia bulgaresca si nu saint gobain sau guardian...

prima iarna si prima vara iti vor arata sticlele cu probleme

#3100
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
De asta le-am si zis ..sa-mi precizeze de unde naiba o aduc/ unde o fac / ce tip de sticla e..etc..ca sa le fac o sesizare si alora de-o manufactureaza..ca au un material de kk sau ca-l pun in practica in ras (taiat/lipit/sigilat/bagat gaz/etc).

Astia de-s recomandati de Mandru**da is doar miscatori de materiale (un fel de engros / en'detail)..Le comanda alora (profil + sticla) si le pun in opera cum pot ei mai bine. Ca si dotari, la momentul montajului..aveau cate ceva..n-au venit cu o barda si un ciocan..ci cu scule cat de cat ok. Au dat-o in bara cu tocul usii..care a fost tensionat de l-au ametit..insa au venit si au remediat problema...si puiul ala nu mai pocneste..deocamdata. Din ce-am vazut atunci..au dat un diblu sus care nu s-a dus perpendicular pe zid ci piezis (cateva grade decalat) si cand l-au strans ..a tras tocul (coltul de sus) intr-o parte..putin dar destul cat sa tensioneze si sticla..care a si pocnit in scurt timp.

Am mai avut atatea sticle..pe care le-am si "bushit"..sau m-am sprijinit cu un umar de ele..si n-au pocnit ca astea. Ce-mi da de gandit e..cum naiba de celelalte sticle din cei +35 mp de tamplarie..n-au nimic..si pocnesc doar chichitele astea mici de 60-30 sau cat or avea. Alea de 1.6 pe 2..cum naiba de nu pocnesc.? Mi-e greu sa cred ca doar la usa asta mi-au pus niste sticla din balarii..si alelalte is de calitate.

Pe de alta parte..usa asta ii folosita zilnic..si poate altfel raspunde la uzul zilnic. Ei imi ziceau ca..sta in soare..si pana si profilul se mai dilata/contracta ..la fel si sticla..Abureala..Nu zic ca nu se intampla..insa nu numai usa aia ii expusa  la soare/vant/ger..ci si restul casei..restul fatadei..etc.

Inca e un mister..dar cat inca mai am garantie la ei..o sa-i stresez..ce pot sa fac altceva?!..

Oricum, is cam neseriosi (in goana dupa profit): butucul nu mi l-au mai comandat, plasele de insecte nema. Doar le plateam..nu trebuie decat sa dea o comanda mai sus..si m-as fi dus sa le iau / montez eu, pe raspunderea mea...Doar sa le comande..Probabil cand intri in breasla..se ingroasa un pic si obrajul..si nu mai rosesti asa usor..cand te injura cam toti ..pt ca service-ul / sau post-service-ul e de kk.

Nici cei cu tigla ceramica (tot recomandati de Tondach / nu stiu cine naiba m-a invatat sa cer recomandari direct de la producatori pt ca pare a fi cea mai proasta idee) m-au sunat abia ieri, dupa cel putin 6 luni de cand mi-au zis ca au trimis comanda (vreo 150 tigle de camp + alte completari) sa-mi zica senin ca "a venit marfa". Le-am raspuns senin ca..m-a duc sa aprind niste lumanari..pt ca s-au miscat atat de repede. Acu, sa stea ei cu marfa comandata in depozit..si sa ma astepte pe mine sa le-o platesc..pt ca am dat si eu comanda in alta parte.

Long story short: seriozitatea celor care ofera servicii tinde vertiginos spre zero..si mai aiurea e ca-i si doare-n cot..pt ca inca sunt multi care vin ..si pun botul la aburelile de pe site-urile lor (sau in recomandari) si dupa te trezesti cu servicii de kk.

Edited by manghels, 27 October 2017 - 15:53.


#3101
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Nu sint etichete pe geamuri?

#3102
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postviotl, on 27 octombrie 2017 - 15:46, said:

Nu sint etichete pe geamuri?
pe alea vechi ..originalele..erau, insa le-am dat jos cand am facut curat. Cred ca am si ceva poze pe undeva..trebuie doar sa le gasesc..Pe de alta parte, etichete de alea..pot sa printez si eu..si sa le lipesc oriunde. Posted Image

Edited by manghels, 27 October 2017 - 15:54.


#3103
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
cu ce le-ai scos? :D

#3104
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,077
  • Înscris: 22.06.2004
tu crezi ca aia de la tamo glass care sunt mari in bucuresti scriu ca este sticla trakia sau saint gobain?Posted Image))

ma feresc ca de dracu de sticla proasta.


edit: salutare viotl. de ce nu raspunzi la telefon? esti acasa sau in strainatate?

Edited by conu71, 27 October 2017 - 16:15.


#3105
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postviotl, on 27 octombrie 2017 - 15:57, said:

cu ce le-ai scos? Posted Image
Le-am scos cat inca erau proaspete (dupa cateva zile de la montaj)..si s-au dezlipit frumos si naturel..fara insistente.

View Postconu71, on 27 octombrie 2017 - 16:14, said:

tu crezi ca aia de la tamo glass care sunt mari in bucuresti scriu ca este sticla trakia sau saint gobain?Posted Image))
ma feresc ca de dracu de sticla proasta.

Conule..tu lucrezi cu unii pe profile si sticla..care poate (sper) te scutesc de asemenea experiente (sau macar stii la ce sa te astepti de la ei). Pana la urma..si o sticla slaba calitativ, daca e taiata si pusa in practica in mod corect..nu-ti mai da batai de cap dupa..decat in cazuri extreme.

O sa ma uit mai cu atentie pe eticheta sticlei ce mi-o aduc..ca sa ma interesez de ea.

#3106
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007

View Postmanghels, on 27 octombrie 2017 - 12:17, said:

Ca sa citez un clasic in viata..si ca sa am o evidenta pe aici (sa gasesc datele mai usor) zilele trecute mi-a mai pocnit o sticla de la usa principala (acu a crapat aia din mijloc..din cele 3)..si cu mine de fata..a facut implozie..pur si simplu.  Primul gand a fost sa-i ard una la fund lu' Danila, motanul buclucas..crezand ca iar a mai rasturnat ceva prin casa..Cand colo..surpriza..sticla pocnita.

Attachment 20171021_142012.jpg



Posted Image Daca tot m-am legat de usa..am zis sa-i schimb si butucul. Cum pe astia cu garantia nu ma pot baza sa mi-l schimbe contra-cost am inceput sa caut singur. Nicaieri in oras n-au asa lungi..Doar pe net am gasit ceva..preturile-s pe masura..de la 300 ron in sus..pt ceva de calitate.


www.cilindru.ro si iti fac aia de care vrei.

#3107
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Pai sticla este de mai multe feluri ? Eu credeam ca firmele de termopane din tara sunt alimentate cu a doua cea mai mare fabrica de sticla din Europa din Bacau.

Mie mi s-a defectat cilindrul de la usa termopan...adica cilindrul mi-a permis sa bag cheia gresita in butuc , dupa care acolo a ramas. Aveam niste nervi pe cei de la firma dar si pe mine ca nu am semnat-o ...pana la urma a scos-o cu ciocanul si am intors cilindrul ca sa pot incuia si descuia pe afara pana ce o sa il schimb .

Edited by Benderbut, 27 October 2017 - 18:48.


#3108
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007

View Postmanghels, on 27 octombrie 2017 - 16:30, said:


Conule..tu lucrezi cu unii pe profile si sticla..care poate (sper) te scutesc de asemenea experiente (sau macar stii la ce sa te astepti de la ei). Pana la urma..si o sticla slaba calitativ, daca e taiata si pusa in practica in mod corect..nu-ti mai da batai de cap dupa..decat in cazuri extreme.


Cu sticlele montate de Conul am avut o singura problema cu una, care au spart-o ei la montaj, si bineinteles au schimbat-o. Altceva nu am patit cu ele.

#3109
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postconu71, on 27 octombrie 2017 - 16:14, said:

edit: salutare viotl. de ce nu raspunzi la telefon? esti acasa sau in strainatate?

Attached File  cat not talking.jpg   7.94K   18 downloads

#3110
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
https://forum.softpe...6&qpid=20946204

#3111
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postmanghels, on 27 octombrie 2017 - 12:17, said:

Posted Image Daca tot m-am legat de usa..am zis sa-i schimb si butucul. Cum pe astia cu garantia nu ma pot baza sa mi-l schimbe contra-cost am inceput sa caut singur. Nicaieri in oras n-au asa lungi..Doar pe net am gasit ceva..preturile-s pe masura..de la 300 ron in sus..pt ceva de calitate.
@man to ai bluevo 92 parca nu? Mie mi-a adus firma montatoare un nou butuc la pretul de 100 ron...Sunt niste butuci calitativi
daca vrei, iti trimit butucul schimbat de mine prin posta :) l=am schimbat din aceeasi cauza ca si tine, nu ca nu ar mai functiona!

#3112
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
Eu am montat butuci cu fluture la interior, sa nu stau cu cheia in usi, si la ambele usi se potriveste aceeasi cheie.

#3113
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postpcode, on 28 octombrie 2017 - 07:18, said:


@man to ai bluevo 92 parca nu? Mie mi-a adus firma montatoare un nou butuc la pretul de 100 ron...Sunt niste butuci calitativi
daca vrei, iti trimit butucul schimbat de mine prin posta :) l=am schimbat din aceeasi cauza ca si tine, nu ca nu ar mai functiona!

N-ar strica ..dar am dat comanda deja pe net ..ms oricum. .daca n-ajunge..discutam..depinde si cu cat ma taxezi.. ;))

View Postal bundy ro, on 29 octombrie 2017 - 07:53, said:

Eu am montat butuci cu fluture la interior, sa nu stau cu cheia in usi, si la ambele usi se potriveste aceeasi cheie.

Am vazut si de astia..dar am luat unu care merge și daca e cheia pusa pe interior. Eu am o singura yala..

Edited by manghels, 29 October 2017 - 08:54.


#3114
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postmanghels, on 29 octombrie 2017 - 08:56, said:


N-ar strica ..dar am dat comanda deja pe net ..ms oricum. .daca n-ajunge..discutam..depinde si cu cat ma taxezi.. ;))

Am vazut si de astia..dar am luat unu care merge și daca e cheia pusa pe interior. Eu am o singura yala..
E gratis ca doar nu ti-i vindeam:)
Cred si la mine merge cand e cheia in interior. Cred ca deoarce e butucul lung la bluevo 92 ai permite doua chei aliniate. La profile mai subtirinu permite

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate