Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Jurnal casa – IS 2014 P+M

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4612 replies to this topic

#2845
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Se poate ingropa, dar are nevoie de sustinere deasupra, altfel se prabuseste. Dar nu recomand, se aduna pamant in ele si nu-l poti curata. Eu am adunat apa de ploaie in asa ceva si dupa 2 ani aveam cativa cm de pamant pe fund, totul adunat de pe acoperis.

#2846
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008
Gasesc eu o solutie sa fac un capac vizitabil la primul din serie..ca acolo se depune..Important e sa sustina greutatea pamantului din laterale..Eu am terenul in panta..si in vale unde le ingrop..le tin la nivelul CTA..N-as mai turna betoane..Am destui mc de beton pana acu..

Edited by manghels, 10 July 2017 - 13:56.


#2847
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
La 300 de lei / mc, as zice ca-i mai rentabila o fosa betonata. Pentru un singur rezervor si eventual fara sa fie ingropat, rezervorul e bun.

Edited by lapcat, 10 July 2017 - 13:59.


#2848
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postmanghels, on 23 iunie 2017 - 21:51, said:

Posted Image De luni..daca nu mai ploua...

View PostdoarUNom, on 24 iunie 2017 - 09:51, said:

Ai si luni dupa masa "parte" de furtuna

Attached File  ploua mult.jpg   67.03K   5 downloads

Edited by viotl, 10 July 2017 - 21:40.


#2849
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostGrime, on 10 iulie 2017 - 09:27, said:

de bazin mai ai nevoie? daca nu cu cat il dai?Posted Image
Licitatie, frate.

Mane, ce-ai avut in el? Imi trebuie pentru vin.

#2850
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008
apa curata a fost/e..din fantana..sau de la o spalatorie...de pe perioada cand construiam..

Edited by manghels, 10 July 2017 - 22:24.


#2851
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postmanghels, on 10 iulie 2017 - 07:43, said:

La un moment dat..sper sa mai am putere..si de curatenia de prin curte..Ma cam lasa bateriile..
O sa ai mane, o sa ai.  Dupa prmiele surcele strinse, cind vezi ca incepe sa se lumineze, parca simti ca se incarca bateriile singure.


View Postmanghels, on 10 iulie 2017 - 07:43, said:

Cam asa arata o casa fara schela..si cu parte din ziduri turnate / decofrate
FELICITARI!!!
Uite ca ai ajuns si aici. veeeezi... sanatate sa fie, ca le faci!


======================================

Hai salut. Mai ai putere, hihi?

Pin' la urma a fost furtuna?

Edited by viotl, 10 July 2017 - 22:29.


#2852
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008
Mai am ceva putere..dar nu multa.Posted Image .Maine sper sa termin cofratu ultimului zid..Mi-am luat liber sa pun umarul si acolo..ca sa terminam pana pe la 3-4 cand am turnarea programata..Deci trezirea la 5:30..si la 6 suntem pe plantatie..Ma cam injura vecinii..dar..i-am rugat sa ma mai suporte o zi..si gata..cu galagia..Posted Image
Curatenie..se cam face singura..Cam toate lemnele / scandurile..is bagate acu in cofrajul zidului de la vale..Mai sunt ceva resturi..si cuie...cuie fara numar..Cred ca-mi caut un magnet..sa-l plimb prin curte..sa le adun pe toate mai usor..

Dupa ce decofrez si zidul asta...(vine un omustean sa ia tot lemnul)..I l-am vandut cam la 65% din cat am dat eu..numai sa scap de toate..si sa fac curat..Mai pastrez doar cateva ..sa aprind gratarelu de cateva ori..

Furtuni..au fost de 2 ori.Posted Image .Una urata...care mi-a doborat o schela..si mi-a suflat 2 tigle de margine..pe care le-am pus azi la loc..Prin oras..a rupt copaci..care au farmat cateva masini + o bucata tramvai...a umflat tot praful..de parca eram in desert..etc..

Edited by manghels, 10 July 2017 - 22:48.


#2853
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008
N-am mai turnat zidul de la vale...Posted Image Posted ImagePosted ImagePosted Image

Posted Image A venit furtuna exact cand aveam turnarea..Bine ca n-au ajuns pompa si cifele la timp..ca ramaneau impotmolite pe deal la mine..Curgeau apele pe drum la vale..ca un mic rau..Am amanat-o pe sambata la amiaza...daca trec codurile astea de verme rea.Posted Image
Posted Image Mi-au pus astia tiglele restante pe bucatarie..si au facut hidroizolarea la calcan..Dupa furtuna asta..n-a intrat pic de apa..Oricum o sa mai bag eu ceva silicon (cum am facut si la cosul de fum) sa fiu sigur. Tre sa-mi mai aduca vreo 10 tigle de margine..pt mini-terasa de la intrare..si gata.
Posted Image Azi trebuiau (ca si de alte 15 ori pana acu) sa vina astia sa-mi schimbe sticlele alea crapate..la usa principala. Bat pariu ca daca nu-i sun eu...n-o sa dea nici un semn..Tre sa-mi mai faca niste usi/plase de tantari, sa-mi mai regleze cate o deschidere..sa-mi aduca alt butuc la usa..si sa dau comanda de plase de tantari fixe la cateva geamuri (is niste plase care se prind de profil cu niste clame..fara balamale).

Posted Image Daca tot a venit furtuna si mi-a stricat planurile cu betoanele..m-am apucat de mesterit, sa-mi fac/sudez niste talpi/picioare pentru balustradele metalice de la balcon si bucatarie..Le prind in placa cu conexpanduri. Cam asa or sa arate. Is din teava sudata de 3/3 talpa si 2/2 piciorul..hand'made..pe care vor 'glisa' stalpii balustradelor..care vor fi prinse stanga/dreapta si de stalpii casei cu ceva conexpanduri..Nivelul placilor o sa vina ridicat cu 15cm..asa ca talpa piciorului n-o sa se vada..

Incep sa ma perfectionez la sudat..Am schimbat electrozii cu unii un pic mai grosi; merge super..arc continuu..sparg teava..rar spre deloc. Mi-am luat si niste ochelari de sudat sa nu mai plang cu masca aia de sudura in mana..arat ca testoasele ninja Posted Image
Posted Image Printre altele: am ridicat referatul de la proiectant..astept certif energetic..apoi depun pt receptia finala..

Attached Files


Edited by manghels, 13 July 2017 - 08:56.


#2854
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008
Aventura continua...inundatii in cofrajul zidului dela vale....Maine-i turnarea Posted Image

Posted ImageDupa 2 furtuni sanatoase de zilele trecute..a curs atata apa pe 'versanti' incat mi-a carat ceva mal..pe talpa zidului de la vale. Maine tre s-o spal la jet puternic..prin cofrag..
Posted ImageDaca tot aduc betoane...am cofrat si scarile de la intrarea principala si de la terasa bucatarie..sa le torn maine..
Posted Image Am terminat de sudat talpile balustradelor....Le-am dat si gauri..Maine..dupa turnare incep sa le montez cu conexpanduri in placa.

Daca nu ploua maine..termin si cu betoanele..

Attached Files


Edited by manghels, 14 July 2017 - 21:47.


#2855
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008
GATAAA CU BETOANELEEE...Posted ImagePosted ImagePosted Image

Posted Image Bineinteles..nu fara aventuri. .Posted Image .au intarziat aia..Posted Image .a inceput sa ploua.Posted Image ..a stat.,,am turnat...15mc in zidul de la vale.. si scarile exterioare,,am pus stalpii la ata si cumpana...AM SCAPAT..Posted Image

Maine poze Posted Image..dupa ce decofrez..Posted ImagePosted ImagePosted Image.

Edited by manghels, 15 July 2017 - 20:52.


#2856
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

View Postmanghels, on 13 iulie 2017 - 08:51, said:

Posted Image Mi-au pus astia tiglele restante pe bucatarie..si au facut hidroizolarea la calcan..Dupa furtuna asta..n-a intrat pic de apa..Oricum o sa mai bag eu ceva silicon (cum am facut si la cosul de fum) sa fiu sigur. Tre sa-mi mai aduca vreo 10 tigle de margine..pt mini-terasa de la intrare..si gata.
Ca veni vorba de tigla, pune ceva poze cu inchiderea acoperisului in zonele de calcan/balcon. Multumesc.

#2857
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008
Inca n-am urcat pe acolo sa vad ce au facut..Din ce-am vazut de jos..e o banda de hidroizolare..din genul celor de la coama..doar ca asta n-are gaurelele alea de ventilare...Asta se lipeste de decorativa..si de tigle.. La prima vedere..n-am incredere in banda aia..pt ca ..la ce vanturi am pe acolo..sigur mi-o ia pe sus. Cred ca o sa pun peste si un sort de tabla..O sa vad intai..cum se comporta banda asta..

#2858
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008
Cam asta e povestea zidurilor de sustinere si sumarul cheltuielilor (aviz amatorilor)

Posted Image Am reusit sa decofram ieri tot gardul..si le-am dat omustenilor scandura ramasa  in decontul unei parti din manopera la gard/scari.
Posted Image In unele locuri au iesit ceva segregari..nu stiu de ce..s-a turnat la presiune mica..s-a vibrat la ciocan. O sa corectez la tencuiala..
Attached File  20170716_134301.jpg   635.39K   124 downloadsAttached File  20170716_134413.jpg   582.6K   128 downloadsAttached File  20170716_134323.jpg   528.69K   123 downloadsAttached File  20170716_134348.jpg   663.43K   125 downloadsAttached File  20170716_134358.jpg   504.08K   114 downloadsAttached File  20170716_142202.jpg   564.77K   126 downloadsAttached File  20170716_142202.jpg   564.77K   120 downloadsAttached File  20170716_142213.jpg   653.09K   117 downloadsAttached File  20170716_142313.jpg   590.72K   111 downloadsAttached File  20170716_123143.jpg   622.8K   113 downloads

Posted Image In perioada urmatoare trebuie sa ma ocup de terase / balustrada / curatenie generala..

Cheltuieli:
Posted Image Beton B200 - 53mc - 13k ron
Posted Image Cherestea - 3.5mc  + ceva stacheti 5/5 pe care-i aveam de la casa..2k ron - din care am recupera 1.2k ..din vanzare
Posted Image Fier in jur de 4.2k ron - incluzand PC/OB/plase sudate + 1k ron stalpii metalici. Vreo 4 plase mi-au ramas pt trotuare.
Posted Image Manopera 4.2k ron..20 ron pe mp cofrat (40ron/ml de gard/zid). Daca n-as fi bagat eu ca migu..pretul ar fi fost de 40-50 ron pe mp cofrat..
Posted Image Cuie/sarma vreo 100-150 ron..desi cred ca e mult.
Posted Image Pun si aparatu de sudura aici 450 ron si vreo 50 ron pe electrozi (desi o sa-l / sau l-am deja)  amortizez/at in cheltuieli la sudura mustatilor la stalpi / talpi balustrada si poate ama apuc si de panourile metalice pt gard.

Edited by manghels, 17 July 2017 - 08:07.


#2859
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Treptele de acces in casa cum le-ai rupt termic de placa cota 0? Ai pus xps vertical intre elevatie si betonul turnat in trepte?

Edited by Mirel_85, 17 July 2017 - 10:52.


#2860
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008
Da..la intrarea principala..terasa aia e rupta total de casa..cu XPS de 10..insa terasa e turnata la 1.8 adancime..la nivel cu talpa casei..Asa a fost gandita si proiectata..

Terasa de la bucatarie nu e rupta de casa..E izolata perimetral pe ext cu XPS de 10 (ca si restul elevatiei)..iar placa va fi izolata pe ambele parti..

Edited by manghels, 17 July 2017 - 11:13.


#2861
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008
M-am dus bou..si m-am intors..si mai bou..Posted Image

Posted Image Am incercat azi sa fac hartogaraia pt receptie..Fiind mai aproape..m-a dus la ISC..Acolo..batea vantu..niste cucoane..plimbau niste hartii..Am cerut un formular sa declar incetarea lucrarilor..si mi-au zis ca tre sa mai completez o cerere..si ca-mi trebuie dovada de la primarie cu regularizarea taxelor.. ca sa-mi calculeze si ei vreo penalizare de rigoare..in functie de valoarea reala..(vechea poveste).
Posted Image Ma duc la primarie..cer si de acolo tipizatele..si-mi zice ca-mi trebuie DTAC-ul la mine..ca sa 'extraga' niste informatii de acolo..Bineinteles ca nu-l aveam la mine..asa ca.. MAINE o iau de la capat.Posted Image
Posted Image Dupa toate astea tre sa merg la sectia x de politie locala..cu un alt formular..sa ma programeze pt receptie..

Edited by manghels, 19 July 2017 - 12:21.


#2862
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
Ce complicat mai e pe la voi @man:) aici depui cerere pentru receptie la primarie, apoi programezi vizita in teren cu cel care a semnat autorizatia; vine in teren, vede, face procesul verbal de receptie, te intorci cu el la primarie, te duci cu el la departentul specializat care face regularizarea taxelor, iti da o nota de plata cu ce mai ai de plata la primarie si inca o hartiuta cu valoarea cladirii pentru ISC. Mergi la casieria primariei si platesti ce mai ai de plata( valoarea la mine au scos-o dublu fata de ce era in autorizatie...cam 2000ron/mp construit:(), mergi la ISC sa iti calculeze ce mai ai de plata(daca  nu stii procentul sa calculezi si singur, platesti ori la posta ori prin transfer bancar si cu cele doua chitante mergi din nou la primarie si ridici procesul verbal de receptie....la isc cu respectiva chitanta cred ca mai trebuie sa depui notificarea de incheiere a lucrarilor...cam asta ar fi pana aici. Urmeaza apoi inscrierea cladirii la taxe si impozite locale, obtinerea anexei(imi scapa numarul) de la primarie si apoi intabularea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate