Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?
 5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 

Jurnal casa – IS 2014 P+M

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4612 replies to this topic

#2881
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,919
  • Înscris: 27.02.2008
Da..parca era la inu1711...Daca problema ar fi fost..tocurile..cutzii si tunsul ierbii..atunci nu ii un impediment chiar asa de dificil..Oricum nu port tocuri  Posted Image  iar cutzii is speciali..is parte din familie deja..au crescut o data cu casa..si pot sa face ce vor ei..(pana la un punct).

In pozele tale..par a fi niste dale puse la o anumita distanta  cu completare de pamant intre ele..Nu stiu cum se prezinta la capitolul stabilitate..

Eu caut o solutie..sa nu bag dale sau beton la greu..ci sa le combin cu ceva iarba..Asta ma intereseaza pt zona auto din curte..pt maxim 2 masini..in fata portii auto..Restul de alei/ trotuare..or sa fie dale sau beton..sau alte idei..Vreau cat mai mult verde in curte..si cat mai putin beton la vedere..pt ca vara..devine ca un cuptor..

Daca mai aveti idei..eu is deschis ..oricum mai am cale lunga pana la amenajarea curtii..Abia am inceput timid..sa ridic nivelul terenului in zona portii auto ext/int sa port intra in curte....de la CTN -xx cm..pana spre CTA..Asta inseamna pamant galben cat cuprinde..apoi un strat de 10-15cm de pamant negru..in care vor fi inglobate si acele dale..

Edited by manghels, 20 July 2017 - 11:51.


#2882
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Nunu, e tot pavaj in genul postat de tine dar alta forma. La Semmelrock l-am vazut, EcoGreen ii zice. Acele "dale" sunt prinse intre ele, e ceva sistem.

#2883
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Am inteles ca nu prea iese ca in pozele de prezentare. Cica se incing dalele alea si se usuca iarba.

#2884
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,156
  • Înscris: 11.03.2006
Au asa la un restaurant langa mine. Sunt prinse pe niste suporti, pare destul de laborios sistemul. Mai mult ca sigure pietonal.

Eu am de gand sa pun niste pietris compactat acolo unde parchez masina.

#2885
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmanghels, on 20 iulie 2017 - 10:15, said:

S-a rezolvat..am depus documentatia pentru receptie

Posted Image Spre mirarea mea..a durat maxim 2 ore toata treaba..cu tot cu drumuri intre Primarie..ISC si Politia Locala

Ca sa sumarizez pasii reali urmati:
Posted Image La primarie..Cladirea finantelor..la camera 9..cu tot dosarul..din care i-a trebuit doar 3 copii dupa AC, DTAC-ul sa se uite pe el si 3 exemplare din ITL068 completate partial. Mi-a calculat valoarea reala ca fiind Suprafata construita desfasurata  * 600 or 2.3x (procent corectie zona). A pus 600 (in loc de 1000) pentru ca nu am canalizare..in zona. Am scris valoarea reala..si calculat diferentele de plata..
Posted Image La valoarea asta reala..reiesita din calcule a mai fost o taxa suplimentara pt AC de 473 ron.. care a fost platita tot la finante. De acolo am plecat cu chitanta asta + 3 formulare ITL068..semnate/stampilate.
Posted Image Cu toata hartogaraia asta m-am dus la ISC; tanti si-a extras copie AC + copie ITL068 + copii dupa anuntul de incerepe a lucrarilor de la ISC  si 2 copii ale chitantelor taxei ISC ..Mi-a stampilat cererea pe care am facut-o acolo..si anuntul de incetare a lucrarilor.
Posted Image Adunate toate astea..m-am dus la politia locala sa ma programez pentru receptie. Am depus dosarul: 3 copii AC, 2 formulare ITL068, certificat energetic, referat proiectant, dovezi de plata a taxelor la ISC si AC, cu tot cu completarea de la AC.

Posted Image Urmatorul pas e sa ma sune inspectorul de zona..sa programam vizita. ..sper vinerea viitoare. Mi-au zis ca e mandatory sa fie proiectantul sau dirigintele in momentul semnarii procesului verbal de receptie.

Cu procesul asta verbal..se merge iar la primarie pt luarea in evidenta la taxe si impozite..si apoi (daca vreau) se face intabularea..cu un alt ditamai dosar..de cadastru..etc.

Concluzia: prima data cand s-au miscat lucrurile ca la carte..rapid..probabil din cauza concediilor..toti fiind plecati...n-am stat la cozi..etc.  Omul de la primarie..de nota 10..explica incet si clar sa inteleaga tot omu..iar la ISC..tanti era fresh..deci s-a miscat si ea repede. Politia locala..rigida ca de obicei..insa la secretariat unde se depun actele era o domnita tinerica..cu care se putea discuta. Posted Image

Foarte frumos la tine in zona. Singura chestie pe care nu o înțeleg este ce e aia programarea recepției? Din ce înțeleg eu legea este ca anunți data si ora la care se face Recepția. Ca vine sau nu cineva de la Politie/Primarie nu mai e problema ta.
Un mic update , am reușit după 37 de zile de la depunere sa iau adeverința de la ISC. Mîine ma duc sa văd cum e la primăria mea mersul la Recepție.

#2886
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,919
  • Înscris: 27.02.2008
Aventurile continua, cu bransamentul la Telekom ..fibra..etc

Posted Image Au venit baietii de la tehnic sa ma cableze..subteran o parte pe sub drum si pana la casa..Eu am ingropat teava cu tragaci prin ea..am testat-o daca se misca usor..toate bune. La 8 eram acolo cu un TV in spinare.
Posted Image Cand sa-mi aduca fibra optica..de la vreo 5 stalpi mai la vale..isi dau seama ca o bucata pe sub o magistrala de inalta tensiune..(intre vreo 3 stalpi) era ingropata fibra de catre ei..si surpriza..nu aveau tragaci in teava lor..sa-mi aduca si mie o fibra..din cutia de acolo..
Posted Image Asa ca hai la deal..sa vedem unde e urmatoarea cutie de bransament. 'Decat' la 6 stalpi distanta..prin padure..Tragem fibra de acolo la vale pe stalpi, ajunge peste drum la mine..si hai s-o tragem prin teava ingropata de mine..Tragem pe juma si hop..un doberman de acolo..trage mai tare si se rupe tragaciul meu..Sapam pe la coturi..si nu-i dam de cap unde s-a agatat..
Posted Image Asa ca diseara..au zis ca revin..si sapa ei la un cot in drum ..sa vedem daca acolo e problema..O sa mai iau niste coturi de 45 sa mai indulcesc curbele prin pamant.

Posted Image Vineri am programata receptia. Vin si cei de la politia locala..cu toata echipa mea...adica doar eu Posted Image . Am pregatit deja dosarul cu toate actele..O sa iau si cartea constructiei de la constructor..si sper sa mearga totul struna.

Posted Image In rest..se lucreaza la balcon..hidroizolatie..gresie..apoi urmeaza terasa.
Posted Image In curand o sa dau comanda si de plasa bordurata s-o sudez la mare parte din gard.
Posted Image Am inceput timid curatenia pe etaj..poate reusesc sa ma mut..daca ma rezolva astia si cu tv/net. S-a mai bushit si o supapa/clapeta de sens in fantana..si hidroforul da rateuri..asa ca trebuie s-o schimb si pe aia. Mai sunt si ceva prize / sigurante de montat pe parter..Cu toate injuraturi..inca n-am reusit sa-l aduc pe ala sa le termine.

Edited by manghels, 26 July 2017 - 10:45.


#2887
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
man, ce fel de teava cu 'tragaci' ai ingropat ? ca sa stiu sa iau una mai rezistenta Posted Image

Si la tine cabrurile astea ies in camera tehnica? Ai vreo dosa de distributie acolo?

Edited by wizake, 26 July 2017 - 11:09.


#2888
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,919
  • Înscris: 27.02.2008
E teava handmade. Teava de apa de 50 prin care am bagat fir de 1.5. E destul de rezistent doar ca probabil n-a facut ala bine legaturile ca s-a desfacut de unde a legat el..De asta au si zis ca vin diseara sa rezolve. O sa-i cinstesc bineinteles...

Toate cablurile din casa si de afara se aduna in CT. Am tablouri fara numar acolo: unu pt TV/NET, unu pt camere, unu pt alarma, unu curent..si cine mai stie ce-i pe acolo.

#2889
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
Ce distanta ai si cate coturi?  poate rezolvi simplu cu un "sarpe" de tras cabluri electrice.... La teava de fi 50 nu ar trbui sa fie probleme...

#2890
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,156
  • Înscris: 11.03.2006
Fa si tu niste poze cu teava aia te rog. O sa trebuiasca sa fac acelasi lucru, dar pe o distanta de 80 m.

#2891
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,919
  • Înscris: 27.02.2008

View Postpcode, on 26 iulie 2017 - 12:03, said:

Ce distanta ai si cate coturi?  poate rezolvi simplu cu un "sarpe" de tras cabluri electrice.... La teava de fi 50 nu ar trbui sa fie probleme...
De la stalp pleaca vreo 6m la deal, apoi 9m traversare drum (pana aici nu-s coturi, doar am tensionat teava ca s-o curbez), apoi inca vreo 6m la deal si inca vreo 10m pana la casa; sunt vreo 2 zone unde are coturi..Insa tuburile nu-s bagate adanc; cam la  lama de harlet..le scot rapid la iveala. Doar in drum pe-o latura e mai dificil pt ca e mai adanc..dar sap diseara si rezolv.

Edited by manghels, 26 July 2017 - 12:17.


#2892
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
Ah, sunt mari distantele... Nu merge cu sarpele decat daca sapi si rupi in doua traseul.  Cam riscant cu tuburile asa la suprafata ca ti le pot deteriora rapid doreii de la firmele de bransamente..

#2893
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,919
  • Înscris: 27.02.2008

View Postcumparator, on 26 iulie 2017 - 12:14, said:

Fa si tu niste poze cu teava aia te rog. O sa trebuiasca sa fac acelasi lucru, dar pe o distanta de 80 m.
asta e teava..pozele-s cand era work in progress
Attached File  20170722_104003.jpg   728.92K   91 downloadsAttached File  20170722_104020.jpg   756.75K   88 downloadsAttached File  20170722_104037.jpg   682.3K   93 downloadsAttached File  20170722_104029.jpg   647.45K   97 downloads
si aia e fibra optica..
Attached File  20170726_093133.jpg   436.58K   99 downloads

View Postpcode, on 26 iulie 2017 - 12:21, said:

Ah, sunt mari distantele... Nu merge cu sarpele decat daca sapi si rupi in doua traseul.  Cam riscant cu tuburile asa la suprafata ca ti le pot deteriora rapid doreii de la firmele de bransamente..
Distantele-s considerabile..insa pot interveni in locurile cheie..Le-am si dezgropat dimineata..dar se grabeau aia la o interventie..si pierdusera vreo 2 ore si ceva la mine.
N-are cine sa mai branseze acolo ca-s in curte la mine..iar ce e in exterior (de la gard la stalpul de peste drum)..e tras prin tubul de 110 prin care am facut subtraversarea pt bransamentul la curent; iar acolo adancimea e de peste 70-80 cm; acolo am sapat cu un buldo cand am tras teava de 50 prin cea de 110.

O sa sap iar diseara in drum intr-un loc unde credem ca se infunda sarpele..poate s-a surpat cumva pamantul si mi-a sugrumat teava..(sau o fi vreun cot si nu-mi aduc eu aminte).

In curte o sa mai vina vreo 30-40cm de pamant..peste teava asta..deja o sa fie prea adanc ca s-o mai gasesc pe viitor. De asta o sa mai bag alt tragaci acolo cu fir mai rezistent si o sa indulcesc coturile (poate am scapat unu de 90 pe acolo. Am facut in graba pt ca statea ala cu buldo dupa fundu meu acu ceva vreme in urma / se temea sa nu-i faca vreounu reclamatie ca sapa pe drum, etc).

Cam asta e traseul tevii. In zonele incercuite si coturi dar eu retin ca le-am facut din 2 de 45 (poza e veche de la bransamentul la curent).

Attached Files


Edited by manghels, 26 July 2017 - 12:42.


#2894
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,156
  • Înscris: 11.03.2006
Teava aia gri e de apa? Pare destul de flexibila. Nu e PEHD, nu?

#2895
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,919
  • Înscris: 27.02.2008
E teava PP de 50. Am scris eu aiurea mai devreme.

Edited by manghels, 26 July 2017 - 13:52.


#2896
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmanghels, on 26 iulie 2017 - 13:51, said:

E teava PP de 50. Am scris eu aiurea mai devreme.

Foarte bine ca faci receptia pentru ca se schimba regulamentul si e mai complicat ala nou. Pregatestete cu procesele verbale in formatul de pe net si pune-i sa semneze si ai rezolvat-o.

#2897
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,919
  • Înscris: 27.02.2008

View Postpicomouse, on 26 iulie 2017 - 22:14, said:

Foarte bine ca faci receptia pentru ca se schimba regulamentul si e mai complicat ala nou. Pregatestete cu procesele verbale in formatul de pe net si pune-i sa semneze si ai rezolvat-o.
O sa-l sun maine pe cel  de la Politia Locala care m-a sunat ca vine vineri in vizita pt receptie sa-mi mai zica o data ce acte are nevoie. Eu am toate actele inclusiv cartea casei plus niste PV de receptie finala in alb.

Posted Image Printre altele..am NET si TV (fara HD momentan). Maine trebuie sa sun sa-mi activeze cardul CI+ ca sa mearga si HD-urile (asta seara era prea tarziu). L-am cinstit pe baiatu' de la tehnic care a venit pe la 7 si ceva sa ma cableze (nu ca ar fi muncit ceva super complex..ci pt ca a venit la ora aia si a stat pana dupa 10 juma sa ma ajute sa bag fibra prin tevile buclucase). Fara berbec de ala metalic n-a mers..Iar tevile pvc bagate din CT pana in exterior pe sub sapa mi-au dat emotii. Pot zice ca-s multumit, n-am nici un cablu/teava la vedere (curent/gaz/tv/net is ingropate toate in curte si sub-traversari de drum).
Posted Image Pana la urma am sapat iar la cele 2 coturi..si le-am schimbat cu cate 2 de 45. A mers struna..doar ca ma lasa shalele de la atata sapat. Mi-am lasat tragaci de rezerva intrerupt prin cateva locuri sa pot trage mai usor in caz de avarie  (am pus niste cutii ingroape (doze mai mari) unde am ascuns capetele tragaciului) in pamant.

Edited by manghels, 26 July 2017 - 22:35.


#2898
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,156
  • Înscris: 11.03.2006
Poate ca nici teava aia de pp nu e foarte rigida?
Ce este "berbec de metal"? M-am gandit sa bag intai cablul in teava si dupa aceea sa o ingrop. Nu e mai usor asa? Dar tot nu stiu ce tragaci trebuie sa am si cum trag zeci de m de cablu. Il leg de masina?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate