Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Lag-ul pe Android, mit sau realitate?

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#55
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Una este sa cumper un smartphone de la un producator care are in portofoliu 10 modele (ex: nokia, apple) si alta e sa cumperi de la un producator care scoate cate un model pe minut (ex: samsung)

#56
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
O tot bagati pe asta ca WP nu are lag, dar nu va ganditi cat e de limitat totusi. Poti instala pe el doar ce permite Microsoft. Atat. Nu exista rom-uri custom, root etc... Accesul la jocuri este limitat in functie de memoria RAM. De asta nu are lag. Ia sa il deschida si sa vezi dupa daca mai e lag-free. La partea cu "imi trebuie flagship ca sa ruleze bine" nu sunt nici eu de acord. Degeaba zic unii ca merge bine pe One, Z2, G2 etc. deci nu ar trebui sa ne uitam la Galaxy trend, Gio si alte pocnitori, dar uita ca, de fapt, alea sunt majoritatea, nu flagshipurile. Alea dau cota aia imensa de piata, nu One si S5. Totusi Moto E e un exemplu bun de Android ieftin care se misca bine. Deci se poate.

#57
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ce este asa de greu de inteles?

Smartphoneurile sunt PCuri miniaturizate. Asa cum Win7 se "misca" in functie de configuratie/aplicatii/utilizator, asa si smartphoneul se "misca" in functie de ce are sub capota.

Si da, si Apple si WM/WP sunt "ecosisteme inchise", permitand doar aplicatii care ruleaza optim pe respectivele dispozitive. Google a lasat la liber instalarea de aplicatii, nefacand diferentiere majora intre diversele si diferitele platforme pe care ruleaza Android.

#58
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012

 Ouroboros, on 09 iunie 2014 - 16:20, said:

Ai și tu One și te crezi zmeu. Da, nu neg că One e optimizat cum tre'be (aici HTC chiar a făcut treabă bună). Dar S4 pe TouchWizz e vai ș-amar. Las-o dracului cu S4 că tot îl amintești.

Și te rog să nu cumva să crezi că aș fi fan WP pt că dacă aș vrea să-mi iau o pizdoșenie scumpă, m-aș uita mai degrabă la ce e cu android sau iOS. Dar când văd câte un S4 cum se „bese” cu succes după 10 aplicații în plus din Google Play instalate după un reset complet (și asta pe mâna mea, un 4.4), zi și mie ce concluzie să trag? Aveam alături pocnitoarea mea 8X de 180€ care în aceleași taskuri nici nu răsufla.

Android trebuia să fie așa cum l-a lăsat mă-sa (Google). Ori Samsung f*1e toată plăcerea.
Eu am vazut destule S4 care se miscau f bine si oricum nu numai S4, mai sunt si de la LG si de la Sony si htc si nexus bineinteles

 miromulus, on 09 iunie 2014 - 16:27, said:

La mine exista pe un fost flagship. Cum ziceam mai sus, pe o antichitate produsa acum un an jumate. Dar nu asta e buba. Ci faptul ca exista in mod evident pe o multime de telefoane inferioare. Si pur si simplu nu poti spune ca singurele telefoane pe care ar trebui sa ruleze android-ul sunt cele de top, cand el nu a fost construit asa. Ca e vina Samsung in mare masura (ei sunt cei mai in fata), sunt de acord. Dar situatia curenta asta e: pana acum (ca sa-ti fac placerea, nu zic nimic si de viitor, de S4, S5, M8 etc), a mers bine cam 2 ani pe flagship-uri.

p.s. ah, si nu vorbesc chiar prostii pentru ca-l compar cu Nexus-ul ca sa vad ce inseamna sa nu existe strop de lag
Ti am mai zis, S3 nu se compara cu un flagship 2013 2014 care au o generatie mult mai noua de procesoare. Flagshipurile 2013 2014 sunt cu mult peste S3 mai ales cel de 1gb ram. Strop de lag nu exista pe mai multe flagshipuri nu numai nexus.
Si da android este facut sa ruleze si pe telefoane mai slabe, asta nu inseamna ca ruleaza ca pe cele de top altfel nu ar mai fi diferenta de flagship. Sunt telefoane de 10 mil sa zic decente, S4 mini, Moto G, LG L9 II, xperia sp...

#59
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 22.01.2014

 CristianLC, on 09 iunie 2014 - 17:09, said:

O tot bagati pe asta ca WP nu are lag, dar nu va ganditi cat e de limitat totusi. Poti instala pe el doar ce permite Microsoft. Atat. Nu exista rom-uri custom, root etc... Accesul la jocuri este limitat in functie de memoria RAM. De asta nu are lag. Ia sa il deschida si sa vezi dupa daca mai e lag-free. La partea cu "imi trebuie flagship ca sa ruleze bine" nu sunt nici eu de acord. Degeaba zic unii ca merge bine pe One, Z2, G2 etc. deci nu ar trebui sa ne uitam la Galaxy trend, Gio si alte pocnitori, dar uita ca, de fapt, alea sunt majoritatea, nu flagshipurile. Alea dau cota aia imensa de piata, nu One si S5. Totusi Moto E e un exemplu bun de Android ieftin care se misca bine. Deci se poate.
da stiu tell intre 500 si 1000 de lei se vand ca painea calda nu un flaship de 3000 lei:D si stiu e limitat de ram dar care e rostul ca at cand intru in joc de pe un android sa imi sacadeze....tot degeaba e:D aa si app tell meu are 1gb ram nu am aplicatii instalate pe el si daca bag subway surfer si joc 2 zile si fac acivments si misiuni incepe sa mearga tot mai greu:D de ce?? nu mi se pare ok,si da wp e mai inchis dar ce rost are sa isntalezi toate aplicatiile de pe gard daca iti fac telefonul sa se tarasca?:D

#60
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012

 netty1994, on 09 iunie 2014 - 16:54, said:

Spune le asta asta celor de la apple sa ti faca un iphone de 5 mil.
Lumia 520 ruleaza decent dar totusi...un WP merita cumparat pana in 10 mil, daca vrei ceva de top iei android flagship.

#61
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 22.01.2014
lasa apple ca acolo platesti prea mult pt ce ofera,pai asta zic nu toti isi permit un flagship si nu e corect cel care isi ia un device de 1000 de lei(pe care paote ia strans cine stie cate luni) sa regrete apoi pt ca lui ii sacadeaza cand face swipe din stanga in dreapta:D cred si eu ca un z2,g3,s5 merg ft bine:D

#62
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012

 CristianLC, on 09 iunie 2014 - 17:09, said:

Degeaba zic unii ca merge bine pe One, Z2, G2 etc. deci nu ar trebui sa ne uitam la Galaxy trend, Gio si alte pocnitori, dar uita ca, de fapt, alea sunt majoritatea, nu flagshipurile. Alea dau cota aia imensa de piata, nu One si S5.
Majoritatea pt cine? Nu prea mai sunt demult majoritare pocnitorile, uite un exemplu aici pe forum, cati mai vezi cu trend, pocket....si cati vezi pe topicuri la S4, S3, S5, M7, M8, Z1, Z2, G2....
Si nu ca asta ar avea vreo relevanta cu discutia, ce ma intereseaza ca 10 au pocnitori si 9 au flagshipuri? Ce treaba are asta cu faptul ca "android" are sau nu are lag.

 netty1994, on 09 iunie 2014 - 17:34, said:

lasa apple ca acolo platesti prea mult pt ce ofera,pai asta zic nu toti isi permit un flagship si nu e corect cel care isi ia un device de 1000 de lei(pe care paote ia strans cine stie cate luni) sa regrete apoi pt ca lui ii sacadeaza cand face swipe din stanga in dreapta:D cred si eu ca un z2,g3,s5 merg ft bine:D
Pai acum gasesti si la 10 mil un telefon decent, nu la fel de performante ca un flagship dar decente. Moto G, Xperia SP, LG L9 II sunt telefoane care se misca binisor si nu ti fac nervi. Da poate mai sacadeaza din cand in cand, dar in general se misca bine. Daca nu ai nici 10 mil si ai 5 atunci iei Lumia 520, merge acolo pt fb, net, un joculet...iar daca ai peste 20 mil atunci un flagship android.

Eu si acum mai am un Galaxy S2, nu se misca ca htc one sau G2 sau nexus 5, dar se misca decent,

#63
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 netty1994, on 09 iunie 2014 - 17:34, said:

lasa apple ca acolo platesti prea mult pt ce ofera,pai asta zic nu toti isi permit un flagship si nu e corect cel care isi ia un device de 1000 de lei(pe care paote ia strans cine stie cate luni) sa regrete apoi pt ca lui ii sacadeaza cand face swipe din stanga in dreapta:D cred si eu ca un z2,g3,s5 merg ft bine:D
Presupun ca ai motiv bun pentru care spui ca la Apple platesti prea mult.

Si daca isi ia un Laptop de 1000 de lei si nu-i merg ultimele jocuri la setari maxime sau Windowsul se incarca in 30 de secunde in loc de 15, cine este vinovat? Producatorul de jocuri? Producatorul sistemului de operare?

#64
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 22.01.2014
eu am un xperia L si sunt multumit de el in general daor ca mai face figuri lag ocazional sau aplicatiile o iau razna plus ca memoria X_X uneori arata ca e full dau un restart si arata ca mai am memorie apoi:)) aa si probleme cu sms uneori nu le primesc sau se trimit ft ft greu

#65
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 alin62, on 09 iunie 2014 - 17:21, said:

Ti am mai zis, S3 nu se compara cu un flagship 2013 2014 care au o generatie mult mai noua de procesoare. Flagshipurile 2013 2014 sunt cu mult peste S3 mai ales cel de 1gb ram. Strop de lag nu exista pe mai multe flagshipuri nu numai nexus.
Si da android este facut sa ruleze si pe telefoane mai slabe, asta nu inseamna ca ruleaza ca pe cele de top altfel nu ar mai fi diferenta de flagship. Sunt telefoane de 10 mil sa zic decente, S4 mini, Moto G, LG L9 II, xperia sp...

Ok, ai dreptate. Dar daca se schimba generatia de procesoare la anul si se repeta treaba? Doar nu o sa dau 25 de milioane pe telefon in fiecare an.

Iar treaba cu android-ul si telefoanele slabe e o greseala imensa. Inteleg sa nu mearga diverse soft-uri. Dar frate, sistemul de operare? Ce naiba, parca nu am pus mana pe vreun calculator pana acum. Windows-ul merge, Photoshop sau Autocad gafaie. Nu am vazut calculator modern cat de cat decent pe care sa mearga sistemul de operare prost.

Edited by miromulus, 09 June 2014 - 17:42.


#66
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 22.01.2014

 dexterash, on 09 iunie 2014 - 17:39, said:

Presupun ca ai motiv bun pentru care spui ca la Apple platesti prea mult.

Si daca isi ia un Laptop de 1000 de lei si nu-i merg ultimele jocuri la setari maxime sau Windowsul se incarca in 30 de secunde in loc de 15, cine este vinovat? Producatorul de jocuri? Producatorul sistemului de operare?
pai daca iti iei un laptop la 1000 lei clar nu il iei pentru jocuri,si atunci nu e niciunul de vina ci doar nu paote sa faca fata laptopul cerintelor jocului dar! sistemul de operare va rula fara probleme:D eu nu am zis ca dc nu pot juca pe un tell de 1000 lei cele mai tari jocuri 3d ci doar dc trb sa aiba lag sau sa faca figuri sacadare si altele daca nu e flagship?? da am:D sunt telefoane bune calitate,dar de la concurenta poti sa iei aceeasi calitate la un pret mult mai bun:D si toti stim asta!!
aa si nu ma intereaseaza in cate secunde se incarca SO cand ii dau restart ma intereseaza ca dupa restart sa mearga bine:D degeaba isi da rr in 10 secunde daca el gafaie cand scrii mesaj

Edited by netty1994, 09 June 2014 - 17:46.


#67
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
@Alin  Are legatura ca tu iei ca reper high-end-uri cand zici ca nu exista lag. Iar forum =/= realitate.

#68
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

 netty1994, on 09 iunie 2014 - 17:34, said:

lasa apple ca acolo platesti prea mult pt ce ofera,pai asta zic nu toti isi permit un flagship si nu e corect cel care isi ia un device de 1000 de lei(pe care paote ia strans cine stie cate luni) sa regrete apoi pt ca lui ii sacadeaza cand face swipe din stanga in dreapta:D cred si eu ca un z2,g3,s5 merg ft bine:D

Merg bine şi cele de 1000 de lei. Acum am un S4 Mini şi merge perfect. Şmecheria: Cyanogen. Deci se poate şi cu Android. Dacă nu vrei să instalezi tu un Android mai bun, există acum Moto E, Moto G, la preţuri modice.

Dar orice fel de telefon cu orice fel de Android ai avea tot vei ajunge la aceeaşi problemă: are resurse finite şi se va ajunge la un moment dat să se termine memoria/spaţiul de stocare/puterea de procesare. Moment în care va merge mai prost. E absurd să pretinzi să instalezi zeci sau sute de aplicaţii, să pretinzi să nu le gestionezi deloc (adică multe dintre ele să ruleze permanent servicii pe fundal) şi să meargă totul perfect. Un Android la care ai root şi gestionezi tu ce rulează (adică cel puţin un Greenify) se va mişca ok mereu.

Deci dacă nu vrei să gestionezi absolut deloc şi vrei să facă el totul pentru tine, atunci ia ceva cu WP sau iOS. Androidul permite nişte chestii în plus, care din păcate sunt abuzate. Asta e viaţa.

PS: Iar dacă s-ar apuca Google şi ar limita aceste chestii în plus, imediat ar urla toată lumea. Pentru că toţi vor device-uri magice: să coste trei lei, să poţi juca cele mai noi jocuri, să poţi pirata ce aplicaţii vrei, zero întreţinere, şi să meargă perfect pentru totdeauna.

Edited by wirespot, 09 June 2014 - 17:48.


#69
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 netty1994, on 09 iunie 2014 - 17:42, said:

pai daca iti iei un laptop la 1000 lei clar nu il iei pentru jocuri,si atunci nu e niciunul de vina ci doar nu paote sa faca fata laptopul cerintelor jocului dar! sistemul de operare va rula fara probleme:D eu nu am zis ca dc nu pot juca pe un tell de 1000 lei cele mai tari jocuri 3d ci doar dc trb sa aiba lag sau sa faca figuri sacadare si altele daca nu e flagship?? da am:D sunt telefoane bune calitate,dar de la concurenta poti sa iei aceeasi calitate la un pret mult mai bun:D si toti stim asta!!
Pai si daca iei un smartphone de 1000 de lei il iei ca sa se miste ca unul de 4000 de lei?!

Si eu ti-am dat doar ca exemplu jocurile. Daca pe un laptop de 1000 de lei o pagina de web mai complexa apare in 5 secunde, iar pe un laptop high-end apare in o secunda inseamna ca Windowsul/Browserul de Internet are lag? Sa daca nu-ti merge Aero cum trebuie, tot din cauza Windowsului este?

De la Apple nu cumperi doar un produs, cumperi o suita intreaga produs+servicii+comunitate+etc.

#70
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014

 dexterash, on 09 iunie 2014 - 17:48, said:

Pai si daca iei un smartphone de 1000 de lei il iei ca sa se miste ca unul de 4000 de lei?!
Da. Diferentierea vreau sa se faca prin constructie, functii, camere etc.

#71
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 22.01.2014
da stiu ca root si cyanogen are rezolva problemele dar eu nu vreau sa ii fac root si sa ii schimb rom pt ca inca e in garantie si nu vreau sa ma complic:-ss plus ca imi cam place interfata de la sony:D

 dexterash, on 09 iunie 2014 - 17:48, said:

Pai si daca iei un smartphone de 1000 de lei il iei ca sa se miste ca unul de 4000 de lei?!

Si eu ti-am dat doar ca exemplu jocurile. Daca pe un laptop de 1000 de lei o pagina de web mai complexa apare in 5 secunde, iar pe un laptop high-end apare in o secunda inseamna ca Windowsul/Browserul de Internet are lag? Sa daca nu-ti merge Aero cum trebuie, tot din cauza Windowsului este?

De la Apple nu cumperi doar un produs, cumperi o suita intreaga produs+servicii+comunitate+etc.
:)) eu nu vorbeam de aplicatii:D sunt constient ca se va incarca un joc sau un site mai greu pe tell de 1000 lei eu zic strict de SO:D aa si daca ii face urat laptopu inseamna ca nu e destul de puternic pt acel SO,si odata ce telefonul tau vine cu o versiune de android ar trebuii sa fie perfect capabil sa il ruleze fara probleme:D strict SO fara aplicatii:D

#72
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

 wirespot, on 09 iunie 2014 - 17:46, said:

Acum am un S4 Mini şi merge perfect. Şmecheria: Cyanogen.
Ai pus punctul pe „i”. Numai așa se poate. Deh, meteahnă veche dar nu toți „e” așa priceput ca tine. Alții sunt da' chiar s-au săturat (eu).

Întrebarea mea este: cât la sută din procentul actual utilizatori de telefoane cu Andorid reprezintă de fapt utilizatori de telefoane  fără lag, adică:
  • high-end (care se presupune că nu au lag)
  • utilizatori care și-au băgat p*7a-n ea de garanție și și-au dotat telefonul cu un custom ROM fără lag
@Dexterash: prăpăditul ăla de Lumia 520 se mișcă mai fluid în aceleași taskuri ca un S4. N-o zic și mă bucur, o zic și mă oftic.

Edited by Ouroboros, 09 June 2014 - 17:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate