Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

iOS 8

- - - - -
  • Please log in to reply
635 replies to this topic

#595
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
"vor sa gandeasca in locul tau."
- oke, cred ca "explicatia" lor este ca vor sa vanda telefoane/tablete noi si nu sh-uri, deaceea ios 8 nu merge pe iphone 4/ipad 2, sau le merge foarte aiurea la cei cu ipad 3 / iphone 4s, ca sa-i incurajeze pe acele persoane care detin un idevice mai slab, sa achizitioneze unul nou pe care sa ruleze ultima versiune de ios foarte bine.

#596
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
cam așa mă gândeam și eu

#597
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
8.2 available

Edited by morogan, 10 March 2015 - 07:09.


#598
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006
Attached File  Photo 10.03.2015, 06 55 06.png   334.54K   58 downloadsAttached File  Photo 10.03.2015, 06 55 28.png   540.36K   60 downloads

#599
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Eu astept pareri si abia apoi dau update :D

#600
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006
Se misca ceva mai repede decat iOS 8.13 se pare. Alte modificari vizibile pana acum ar fi doar aplicatia apple watch.

Edited by LunaCrystal, 10 March 2015 - 12:13.


#601
MBS

MBS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.03.2012
Inainte sa faceti update-ul, ar fi bine sa cronometrati timpul de boot, sa putem compara cu versiunea 8.2

#602
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Este asa important timpul de boot ? De obicei, cand te joci cu el, navighezi sau vorbesti la el, nu se afla in boot.

Sau esti developer ? In cazul asta, nu e nicio diferenta intre timpii de boot.

Da, am facut update-ul la 8.2. Asta cu impresiile .... pana la urma toata lumea va face update-ul, mai devreme sau mai tarziu. Si probabil ca in afara de prima versiune de IOS 8 care, nu stiu din ce motive, mergea impiedicat, toate mi-au mers excelent.

A, si n-am avut nevoie de prea multe boot-uri de-a lungul timpului.

Edited by cristi.r, 11 March 2015 - 09:10.


#603
MBS

MBS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.03.2012
Timpul de boot , are legatura cu serviciile si task-urile ce ruleza in fundal, si cu memoria ocupata.
Am facut si eu update-ul,  booteaza mai repede cu 1/2 sec (nesemnificativ),  de asemenea o cupa mai  putin spatiu (aprox 100 MB)

Am uitat sa specific, este vb. de 5s, 8.1.3

Edited by MBS, 11 March 2015 - 14:35.


#604
quinT

quinT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 15.05.2014
Stie cineva daca este vreo problema cu AppStore-ul?
Cand incerc sa fac update la o aplicatie sau sa descarc una, apare doar ca se incarca si apoi scrie din nou GET / UPDATE.
Am un iPhone 6 cu iOS 8.2 (astazi am facut update-ul la iOS 8.2 dar tin sa precizez ca aveam aceeasi problema si inainte sa fac update-ul)
Azi dimineata mi-a mers sa fac actualizari la aplicatii, dar acum nu merge.

#605
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
sunt probleme cu toate serviciile Apple.

#606
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

View PostMBS, on 11 martie 2015 - 14:28, said:

Timpul de boot , are legatura cu serviciile si task-urile ce ruleza in fundal, si cu memoria ocupata.
In ce mod are legatura ? Fii, te tog, mai explicit ! Ce se intampla de fapt ? Daca telefonul se misca smoothly si nu da erori de "memorie plina", este atat de important cate servicii sau cate taskuri ruleaza in fundal ?

Desi sunt aproape sigur ca s-a mai postat si am gasit si o posibila rezolvare pe forumuri din afara, va rog sa va mai dati cu parerea, de ce folderul de poze in windows arata ca in atasament si cum se poate remedia problema sa nu mai arate acele storage-uri multiple.

Attached Files



#607
alexandru_83

alexandru_83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 20.11.2010
Am observat o imbunatatire a autonomiei bateriei dupa update la 8.2,iphone 5s

Attached File  ImageUploadedByTapatalk1426962671.598275.jpg   121.37K   33 downloads

#608
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Sunt un foarte proaspat utilizator de iPhone cu iOS 8.2.

Intrebare: Care sunt avantajele si dezavantajele utilizarii in iOS 8 a interfetei/ tastaturii in limba engleza vs limba romana?

Si inca o intrebare: Cu ID-ul meu Apple nu pot accesa Internet Radio in iTunes sub iOS 8.2. Chiar daca setez regiunea pe Statele Unite si limba pe engleza, tot nu am acces in iTunes Radio. In schimb, pe Mac sub OS X Mavericks si OS X Yosemite nu am avut si nu am probleme, chiar daca regiunea este setata pe Romania. Ce explicatii/ recomandari aveti?

Edited by _-_, 24 March 2015 - 21:03.


#609
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
1. Poti scrie cu diacritice iar interfata e in limba romana daca ai setat pe RO. Ce naiba de diferente pot sa fie?

2. iTunes Radio nu e disponibil pentru Romania, dar poti incerca Google Play Music cu subscriptie. Ti-l recomand cu caldura.

Edited by filip.serban, 24 March 2015 - 21:36.


#610
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
La interfata depinde de preferinta. Eu m-am obisnuit de la inceput cu limba engleza pe toate device-urile, imi pare ciudata romana pe mobil/desktop/etc. Daca alegi engleza ar fi bine sa schimbi regiunea pe Romania pentru a avea data, moneda si altele in formatul nostru.
Pentru tastatura poti adauga ambele, engleza si romana si le schimbi in functie de nevoie.

Legat de iTunes Radio, trebuie doar schimbata tara din contul Apple pentru a avea acces, de VPN nu ai nevoie. Eu sugerez sa faci un cont separat pentru US. Cu acest cont vei putea descarca aplicatia Spotify si altele ce nu sunt disponibile in Romania. Dintre toate serviciile de streaming pe care le-am incercat tot la Spotify am ramas.
Am verificat si functioneaza in continuare iTunes Radio pe iOS 8.2 cu contul apple american.

Edited by deathnite, 24 March 2015 - 22:15.


#611
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Multumesc.

Nici mie nu-mi place interfata in limba romana. Sub OS X, Windows sau Linux folosesc engleza. Toate aplicatiile le instalez in limba engleza, dar pe iPhone am ales deocamdata limba romana, deorece imi permite sa dictez in limba romana, predictiile lingvistice sunt pe limba romana, iar Siri functioneaza in limba engleza, chiar daca interfata este in limba romana (spre diferenta de Cortana din Windows Phone).
Sau pot utiliza predictia lingvistica si dictarea in limba romana chiar daca interfata o utilizez in limba engleza (la simpla setare a tastaturii romanesti ca implicita, daca se poate)?

#612
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Poti folosi doar limba romana pentru tastatura, nu e nevoie sa ai telefonul in limba romana. Nu sunt "legate". Nu exista "implicit" Ramane asa cum ai folosit-o ultima oara (pana la restart), daca nu cumva ma insel. Oricum, ai buton langa tasta "space" de unde poti alege limba.

Adaugi tastaturi astfel: Settings>General>Keyboards>Keyboard>Add New Keyboard.

Oricum, vad ca pui intrebari uzuale, ceea ce ma face sa repet pentru a "n" a oara pe aceasta sectiune: Citeste manualul de utilizare

Edited by filip.serban, 25 March 2015 - 00:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate