Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...
 Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...
 Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!

La multi ani @ovidiu21!

Ciudatenie in legea pensiilor
 Corvinul Hunedoara !

Metoda salvatorul, cum se manipul...

Soliști/soliste din Romania ...

LG: "Serviciul Alexa nu este ...
 

apartamente Cotroceni Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Astera21

Astera21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.04.2014
Cine stie mai multe detalii decat cele din acest website: http://www.cotroceniresidence.ro
Preturile imi par cam mari pt bloc cu peste 11 etaje si departe de Cotroceni.....dar altfel amplasarea e rezonabila.....doar ca e o zona f circulata si poluata.

#2
hesu154

hesu154

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 12.08.2013
Au abuzat de fotografiile 360. Nu intelegi mare lucru din poze. Cromatica misto si cam atat.

#3
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Numai Cotroceni nu e acolo.

#4
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Am trecut zilele astea pe langa bloc, habar nu am de ce se cheama "Cotroceni" Residence :)) nu e Cotroceni!
Preturile mi se par mari, zona nu mi se pare grozava (haos, trafic permanent ...)

#5
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Pentru ca pe vremuri cind in acea zona pasteau oile se chema Dealul Cotrocenilor.
Acum ca da bine toti si-au luat aceasta titulatura.

#6
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
E cam tras de par numele ansamblului. In fine.
Ma indoiesc ca vor ramane totusi nevandute, sunt multi care scot cash-ul din buzunar sa stea intr-o zona cat mai centrala.

#7
Dary84

Dary84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.07.2014
Are cineva mai multe detalii legate de constructor, structura? A fost cineva la vizionat pana acum?

#8
blood^

blood^

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.11.2006
@patty1 zona nu este deloc una centrala, e la o statie de metrou de Militari
Eu unul nu as sta niciodata fix cu vedere la Iuliu Maniu,

#9
adinanic

adinanic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.09.2009
Am fost la vizionat, blocul arata ok, la cum e construit, ma tot uit la el de la baza de fundatie, nu sunt in domeniu totusi.
Mi-a insirat doamna agent o lista mare cu firmele de la care se vor folosi obiectele sanitare, gresia, faianta, dupa nume sunt firme cu produse de calitate, dar au si ei game diferite in ct de pret.
Fata de preturile de pe site mai negociaza, dar nu f mult, au si locuri de parcare la subteran - 10k E,
Mie imi place zona, au parcul politehnicii aproape, IDM aproape, magazine (mall, hipermarket ) aproape, metroul la nas, lucru destul de important as zice, ptr B.
Totusi si mie mi se par preturile mari pentru zona, si avand in vedere cate etaje are blocul( 11 parca, la care au si parter si demisol) iar compartimentarea nu e f stralucita..
Dar pentru cine lucreaza in zona, fiind multe cladiri de birouri, e un avantaj sa mergi la munca in 10 min, fara masina/ metrou, timp pierdut in trafic..e o zona care iti ofera cam orice.
Nu stiu numele dezvoltatorului, e acelasi care a construit blocurile de la Lujerului, vis-a-vis de plazza mall.

Edited by adinanic, 11 August 2014 - 17:38.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
santierul in luna mai 2014 si panoul de santier.

beneficiarul si constructorul sunt din grupul omului de afaceri libanez Awdi (fara nicio legatura cu discutia omul e momentan incarcerat si e cunoscut pt dosarul Rodipet).

siteul actual: http://www.aljisa.ro/

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 28 December 2014 - 20:04.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
blocul are inchideri din BCA si izolatie exterioara din vata bazaltica rockwool.

pozele de mai jos arata santierul in decembrie 2014. prima poza este dinspre iuliu maniu. celelalte doua dinspre parcul politehnicii:

Attached Files

  • Attached File  11.JPG   200.14K   308 downloads
  • Attached File  12.JPG   231.6K   310 downloads
  • Attached File  13.JPG   116.33K   222 downloads

Edited by MembruAnonim, 28 December 2014 - 20:55.


#12
vlad_alexandru

vlad_alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 14.05.2014
E gata complexul? S-a mutat cineva?

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Pare gata din pozele de mai sus? Nebunule, ti-ar placea sa locuiesti intr-un bloc cu macaraPosted Image

#14
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

 dadi272, on 14 mai 2014 - 12:57, said:

Numai Cotroceni nu e acolo.
E Militari toata ziua ! :D

#15
Markutza

Markutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.03.2006
As vrea sa dezgrop subiectul asta, va rog. Are cineva mai multe detalii? A cumparat sau s-a mutat deja cineva acolo?

#16
ignorant

ignorant

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.12.2015
Am fost în vizită la acest imobil şi am aflat următoarele:

- este  colaborarea a  două firme  deţinute de  iordanieni, Aljisa  Impex SRL, respectiv Top Building Corporation SRL; spaţiul a aparţinut firmei Aljisa şi până în 2012 funcţiona un magazin cu diferite mărfuri, tip boutique.
- terenul a fost  oferit de către firma Aljisa, iar  de construcţie s-a ocupat  Top    Building   Corporation    SRL,   dezvoltatorul    Ghencea   Residence (http://ghencearesidence.ro/), Lujerului Residence (http://lujeruluiresidence.ro/),  situat  pe  strada   Lujerului  (a  nu  se confunda  cu Plaza  Residence),  precum şi  Cricovului Residence (http://www.cricovului.ro/).
- o parcelă din  spaţiul viran din estul imobilului a  fost cumpărat de către firma  suedeză Skanksa, cea care  a dezvoltat  lângă staţia  de metrou  Aurel Vlaicu un complex cu trei clădiri pentru birouri.  Detalii aici http://incont.stiril...liu-maniu.html. Din  2016 (probabil) va începe  degajarea acestui teren  şî construirea de  clădiri de birouri. Aşa că locatarii se  pot aştepta la cel puţin un an de şantier chiar lângă ei cu tot discomfortul creat: zgomot extra, praf,  eventuală privare de lumină pentru cei care locuiesc/vor locui la etajele inferioare. Asta pe lânga faptul că Iuliu Maniu este foarte aglomerat până pe la 10 noaptea.
- schiţe/preţuri puteţi găsi pe situl www.aljisa.ro (scara A), respectiv www.cotroceniresidence.ro (scara B).
- locurile de  parcare: insuficiente  din punct  de vedere  legal. A  se vedea Hotărârea 66/2006 a Consiliului General al Municipiului Bucureşti. Dacă mai este  în vigoare... Detalii despre ce înseamnă hotărârea, vedeţi aici http://www.puterea.r...ro-114448.html.
- La vizionare, mi s-a zis că la subsol vor fi 36 de locuri, dar după ce am vizitat respectiva parcare, totuşi nu ieşeau la număr. Mai degrabă în jurul a 20. Au zis ceva de sistemul Klaus, dar din ce ştiu eu, sistemul Klaus se pretează la clădiri de birouri.
- Parcarea supraterană din faţa imobilului  va fi rezervată firmei ce închiriază/cumpără mezaninul. Mai rămân cca 20 de locuri în spate şi alte 20 la subsol. Un maxim de 40 la cca 84 de apartamente, dacă am reţinut corect.

Mai jos aveţi o listă de probleme (din punctul meu de vedere):
- uşa de la intrare, marca MACO, nu este deloc solidă pe cât pare. Clanţele lasă de dorit.
- finisajele interioare (atât ale scării, cât şi ale apartamentelor) diferă, de exemplu - WC-ul (Kolo vs Cersanit), uşi interioare (Bella Casa vs Pinum), termopane (Cortizo vs Exalco). Detalii mai multe pe siturile dezvoltatorilor. Calitate medie.
- tâmplăria uşilor şi a ferestrelor - din nou, este de o calitate cel mult medie. La deschis/închis, mai ales uşile nu sunt grozave şi nu par a izola fonic prea mult interiorul apartamentelor. Fiind o zonă foarte aglomerată, consider acest aspect foarte important.
- băile vin echipate cu mobilider Ideal Standard, robineţi Hans Grohe, vas de wc Kolo. Toate de calitate medie. Le puteţi verifica preţul la magazine de specialitate.
- tipul parchetului laminat, simplu stratificat, de la Egger, cu un preţ de cca 40 lei mp.
- centrala de apartament este Buderus Logamax U042-24K.
- nu există un spaţiu amenajat pentru depozitarea gunoiului am văzut două pubele de gunoi în spate, dar şi foarte multe resturi aruncate la întâmplare de la proprietari, mai ales ambalaje mobilă/electrocasnice/etc.
- liftul este o ieftineală românească (Florimarc 92 SRL?!), scârţâie destul de ciudat, uşa liftului nu este dreaptă, iar până la etajele superioare, am experimentat şi puţină balansare.
- infiltrări în interiorul blocului, spre exemplu la scara 2, la parter, lângă scara care coboară la subsol, peretele este complet compromis. Am remarcat acelaşi lucru şi la alte etaje, pe aceeaşi parte.
- posibil să există infiltraţii şi la etajele superioare în apartamente, judecând după situaţia de la parter. Ca o idee, am vizitat acum 4 ani un imobil nou construit pe Bulevardul Timişoara, care, la acel moment, nu avea probleme vizibile, iar anul trecut, dezvoltatorul a reinstalat schelele şi a refăcut izolaţia exterioară.
- unii pereţi de rezistenţă nu sunt drepţi, având devieri de până la 5 cm. Probabil nu impacteză stabilitatea clădirii per total, dar estetic deranjează - o mobilă aliniată pe un astfel de perete chiar accentuează discomfortul vizual.

O estimare (decembrie 2015) după numărul de maşini parcate şi după numărul de apartamente luminate seara, aş zice că cel mult zece familii s-au mutat în bloc (am considerat ambele scări).

#17
brcosmin

brcosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.09.2007
Lux tata :)

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 ignorant, on 25 ianuarie 2016 - 08:19, said:

- o parcelă din  spaţiul viran din estul imobilului a  fost cumpărat de către firma  suedeză Skanksa, cea care  a dezvoltat  lângă staţia  de metrou  Aurel Vlaicu un complex cu trei clădiri pentru birouri.  Detalii aici http://incont.stiril...liu-maniu.html. Din  2016 (probabil) va începe  degajarea acestui teren  şî construirea de  clădiri de birouri. Aşa că locatarii se  pot aştepta la cel puţin un an de şantier chiar lângă ei cu tot discomfortul creat: zgomot extra, praf,  eventuală privare de lumină pentru cei care locuiesc/vor locui la etajele inferioare. Asta pe lânga faptul că Iuliu Maniu este foarte aglomerat până pe la 10 noaptea.
terenul cumparat de Skanska este la 250m de blocul ala, mai precis incepe la cladirea IBM si are o latime de 150m, adica putin  dupa statia RATB. daca te uiti pe geoportalul de la ANCPI iti dai seama.

 ignorant, on 25 ianuarie 2016 - 08:19, said:

- liftul este o ieftineală românească (Florimarc 92 SRL?!), scârţâie destul de ciudat, uşa liftului nu este dreaptă, iar până la etajele superioare, am experimentat şi puţină balansare.

Adica lifturile... pentru ca sunt 4 lifturi/bloc pentru 8 apartamente/etaj (nu ca la alte blocuri unde ai un lift la 6-8 apartamente pe etaj). Florimarc 92 e firma de intretinere a lifturilor, lifturile respective sunt fabicate si aduse din Spania. Aceasi marca de lifturi sunt instalate si la cladirile noi ale Politehnicii.

 ignorant, on 25 ianuarie 2016 - 08:19, said:

- La vizionare, mi s-a zis că la subsol vor fi 36 de locuri, dar după ce am vizitat respectiva parcare, totuşi nu ieşeau la număr. Mai degrabă în jurul a 20. Au zis ceva de sistemul Klaus, dar din ce ştiu eu, sistemul Klaus se pretează la clădiri de birouri.
- Parcarea supraterană din faţa imobilului  va fi rezervată firmei ce închiriază/cumpără mezaninul. Mai rămân cca 20 de locuri în spate şi alte 20 la subsol. Un maxim de 40 la cca 84 de apartamente, dacă am reţinut corect.
cu parcarea intr-adevar e o problema.

 ignorant, on 25 ianuarie 2016 - 08:19, said:

O estimare (decembrie 2015) după numărul de maşini parcate şi după numărul de apartamente luminate seara, aş zice că cel mult zece familii s-au mutat în bloc (am considerat ambele scări).

nu-ti poti da seama dupa lumini ca nu e camin de studenti sa fie mereu luminile aprinse. Posted Image cam 70% din apartamente sunt vandute, iti poti da seama dupa contoarele de curent si gaz pentru ca doar cele vandute le au.

 ignorant, on 25 ianuarie 2016 - 08:19, said:

Mai jos aveţi o listă de probleme (din punctul meu de vedere):
- băile vin echipate cu mobilider Ideal Standard, robineţi Hans Grohe, vas de wc Kolo. Toate de calitate medie. Le puteţi verifica preţul la magazine de specialitate.
- centrala de apartament este Buderus Logamax U042-24K.
aici nu inteleg care sunt problemele. ideal standard, hansgrohe calitate medie?? Buderus sunt unele din cele mai fiabile centrale, fabricate de Bosch, cu garantie 5 ani.

 ignorant, on 25 ianuarie 2016 - 08:19, said:

- tâmplăria uşilor şi a ferestrelor - din nou, este de o calitate cel mult medie. La deschis/închis, mai ales uşile nu sunt grozave şi nu par a izola fonic prea mult interiorul apartamentelor. Fiind o zonă foarte aglomerată, consider acest aspect foarte important.
niciun geam din blocul ala nu e reglat. trebuie chemat sa ti le regleze... profillele sunt din aluminiu cu rupere termica.

 ignorant, on 25 ianuarie 2016 - 08:19, said:

- nu există un spaţiu amenajat pentru depozitarea gunoiului am văzut două pubele de gunoi în spate, dar şi foarte multe resturi aruncate la întâmplare de la proprietari, mai ales ambalaje mobilă/electrocasnice/etc.
toate resturile au fost curatate saptamana trecuta. probabil ca se va face un spatiu amenejat dupa ce se constituie asociatia de locatari, disponibiltate exista.

 ignorant, on 25 ianuarie 2016 - 08:19, said:

- unii pereţi de rezistenţă nu sunt drepţi, având devieri de până la 5 cm. Probabil nu impacteză stabilitatea clădirii per total, dar estetic deranjează - o mobilă aliniată pe un astfel de perete chiar accentuează discomfortul vizual.
daca tu imi arati un bloc cu peretii drepti, eu iti dau un premiu.

sunt cazuri la blocuri noi unde devierile au fost si de 10cm, de exemplu blocul de langa R2, din regie.

 ignorant, on 25 ianuarie 2016 - 08:19, said:

- posibil să există infiltraţii şi la etajele superioare în apartamente, judecând după situaţia de la parter. Ca o idee, am vizitat acum 4 ani un imobil nou construit pe Bulevardul Timişoara, care, la acel moment, nu avea probleme vizibile, iar anul trecut, dezvoltatorul a reinstalat schelele şi a refăcut izolaţia exterioară.
Exista infiltratii, dar nu la elementele structurale si nu exista la etaje. La Scara B, infiltratii au fost cauzate de ninsoarea viscolita, care bate perpendicular pe ea, dinspre est.

Ar fi grav daca ele nu vor fi reparate la primavara, dar avand in vedere ca ambii dezvoltatori locuiesc in acel imobil, ma indoiesc.

dar hai sa amintim si lucruri bune:
1) izolatie exterioara din vata bazaltica Rockwool de 10cm.
2) fundatie groasa, de 1,8 metri din beton b500, cu armare cu 3 randuri de plase. panza freatica la 11 metri.
3) grinzi de cuplare cu armaturi incrucisate (doar la cladiri de birou mai gasesti asa ceva)
4) pereti de 40, 50, respectiv 60 cm grosime din beton armat.
5) electrice siemens si schneider.
6) termice Firat.
7) granit peste tot pe casa scarii si pe balcoane

Edited by MembruAnonim, 25 January 2016 - 11:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate