Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Unde gasesc adaptor de la Molex mare la mufa ventilator cu 3 pini ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
36 răspunsuri în acest subiect

#19
emperor79

emperor79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 138
  • Înscris: 15.12.2009
Salut Ion ! Exact aceeasi problema o am si eu....Fan controller-ul este cumva Thermaltake Commander F5?  Pentru ca eu asta am cumparat .

#20
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Bingo ! Posted Image

Am cumparat intre timp carcasa. Si asa ceva de pe ebay:

http://cgi.ebay.com/...em=271498702511

Scot firele din mufele mari si le montez in mufele mici. Toata treaba m-a costat vreo 20 lei.

Editat de Ion_de_la_Raion, 15 iunie 2014 - 23:47.


#21
emperor79

emperor79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 138
  • Înscris: 15.12.2009
Salut ! Dar daca pentru aceeasi situatie pun un adaptor molex 4 pin tata - 3 pin mama in conditiile in care mie imi trebuie doar 2 pin..are ceva ? Acesti pini in plus au vreun rol ? N-o sa-mi mearga ceva ?

#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
N-are nimic, va merge la turatie maxima. Un pin +12V, un pin masa, un pin senzorul de turatie si un pin control PWM.

#23
emperor79

emperor79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 138
  • Înscris: 15.12.2009
Asta ar trebui sa-mi soseasca maine sau poimaine http://www.pcgarage....3-pini-f-black/ . Am 3 vent pe carcasa si un fan controller Thermaltake Commander F 5. Ventilatoarele au conectori molex ( si mama si tata - toate 3 au cate 2 conectori molex , 1 mama si 1 tata ) si nu aveam cum sa-i conectez la fan controller , care avea conectori 2 pin tata ( dar nu molex ci din aceia mici ). Sper ca n-am comandat gresit Posted Image

#24
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Ce afacere grozava. Si cand te gandesti ca eu m-am complicat cu ebay si cu mufe din China. Macar eu am primit 10 bucati. Dar trebuie sa macaleresc mufele. Poate imi iau si eu un set din asta, e ieftin. Bine ca n-am apucat sa tai mufele. Thermatake Commander F5 am si eu, nu ai comandat gresit, stai linistit, si ala tot 2 fire are.

#25
emperor79

emperor79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 138
  • Înscris: 15.12.2009
Multumesc pt raspuns Ion. Da dar crede-ma stateam ca pe jar de cand am comandat fan controller-ul si pana acum...stateam si ma uitam la ledul rosu de la fan controller si ma gandeam ca am dat banii doar pe o luminita rosie pt ca asa sunt si eu..nu-mi place sa fac lipeli. Noroc cu pc garage ca au niste responsabili cu aprovizionarea atenti la ce se cere pe piata. Unde mai pui ca setul e Noctua, deci respectabila ca firma.Eu am o carcasa veche de 6 ani...Raidmax Ninja 918 Black folosita doar 3 ani , arata ca noua...vent-urile de pe ea sunt surprinzator de silentioase in afara de cel de 80 m de pe lateral ( oricum odata cu cablurile imi vine si un deepcool de 80 mm despre care am auzit de bine - oricum il amutesc din fan controller daca face figuri ) . Vreau sa spun ca odata cu sursa Superflower imi venise si un vent gratuit Superflower ( 120 mm ) si cand l-am montat pe carcasa ziceai ca-mi venise Katrina-n casa ( na ca si rimeaza ), deci cele de 120 mm Raidmax..numai de bine despre ele. Acum n-a probleme cu zgomotul, sincer, asta e mai mult un moft...aveam niste bani carora nu le mai gaseam rostul si am zis ca na...hai sa arate totul mai bine. Eu am asa : FX 6300, MSI 650 TI BOOST 1 GB, 8 GB RAM KINGSTON FURY ( 2 module a 4 gb dar nu pereche, luate separat-sunt la fel dar m-am gandit la cazul unei probleme sa nu returnez tot setul la garantie ci sa merg cu 4 gb pana se remediaza problema, avand in vedere ca ca FURY e relativ nou pe piata deci nu stiam fiabilitate, chestii ). Placa de baza am ASUS M5 A97 R 2.0, sursa SuperFlower Amazon 450 W, SSHD 1TB SEAGATE ( numai de bine despre el e mormant la sunet, acces aproape instant la toate ). Folosesc Windows 7 , n-am probleme cu nici o piese, totul merge struna. Pentru jocuri am configuratia si anume : BATTLEFIELD 3 SI 4, DEFIANCE, HAWKEN, BAD COMPANY 2, CRYSIS 2...PE VIITOR 3...in general shootere cu grafica buna. Dupa 4-5 ore de joc BF 4 la setari HIGH pe servere cu 64 jucatori si  60 fps prin V sync ( mai scade cateodata dar nu suparator de des ) am temp la procesor 60 grade C si placa video 55-58- verificat cu Aida. Cooler pe procesor am Arctic Cooling Alpine 64 Plus, care este foarte tacut si-si face treaba bine controlat pe placa de baza care are setare din bios maxima ( nu mai stiu exact e ceva cu flacari oricum sa mearga maxim...), deci pe acesta nu l-as pune pe fan controller..lasa mai bine sa faca robotii treaba Posted Image. Celelalte 3 : fata, spate si cel de pe lateral o sa le pun pe controller.Ok vorba multa, sper ca ai avut taria sa citesti tot, respect si sa auzim numai de bine !

Editat de emperor79, 05 august 2014 - 08:27.


#26
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Carcasa ar trebui schimbata. Stiu ca te atasezi sentimental de asa ceva, am si eu un A+ Dacapo, tabla de 1 mm, 5 ventilatoare cu control automat, afisaj LCD, etc., dar carcasele astea nu au fost gandite pentru sistemele actuale, avide de aer. Ventilatoarele de 80 si 92 mm sint mici si ineficiente. Un ventiltor de 140 sau 230 (cum am eu pe lateral) la turatii mici baga mai mult aer decat un ventilator mic, chiar daca se invarte mai repede. Apoi circulatia aerului e depasita la carcasa ta. Sursa trebuie montata jos, trage aer rece de jos (aerul rece e mai greu, se depune in aproprierea podelei) cu un ventilator de 120 sau 135 si il scoate prin spate. La tine suge aer cald din carcasa, nu e bine. Apoi iti trebuie neaparat un ventilator mare in tavan, plasat chiar deasupra cooler-ului procesorului. Avantajul la carcasele cu sursa jos e ca placa de baza e plasata sus, iar cooler-ul procesorului e montat (ideal) chiar deasupra ventilatorului din tavan. Ideea e sa montezi in asa fel ventilatorul cooler-ului incat sa bata aerul (racit de ventilatorul lateral) pe sub radiator si printre aripioarele acestuia, urmand sa fie preluat de ventilatorul din tavan care suge si il expira afara. Fiind mai cald, se ridica si nu coboara inapoi in sistem. Din cauza carcasei probabil (presupunand ca ai montat corect cooler-ul la procesor) ai temperaturi mari pe procesor in full load. 60 grade sint multe. 62 e maximul pe care il suporta FX 6300 din cate am citit pe net. Nu stiu cate grade ai in camera, dar si in conditii grele nu ar trebui sa sari de 55 grade in full load sustinut. Nu stiu de asemenea daca ai procesorul pe turbo si daca opresti alimentarea nucleelor nefolosite in idle (trebuie si placa sa suporte asta). Asta nu conteaza la performanta, dar conteaza la consum si la temperatura.

#27
emperor79

emperor79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 138
  • Înscris: 15.12.2009
Mda, ai dreptate. pentru o vreme ma gandisem la carcasa Zalman Z3 PLUS, dar acum nu mai e pe stoc cam pe nicaieri. Procesorul nu-l am pe turbo, dar merge la 3.8 ghz, desi el normal e tactat la 3.5 ghz parca. Pe placa de baza am totul setat la maxim ( e un desen cu flacari in bios, oricum maxim ca performante ). Temperatura in casa e cam mare..28-30 grade C, stau la etajul 4 ( ultimul ), cu acoperis de tabla si nu am aer conditionat. Cand se incinge tabla aia imi vine sa ma urc pe pereti dar n-am ce sa fac, e mai greu cateva saptamani pe an cand canicula se dezlantuie, de fapt cateva zile. Ca fapt divers, am primit comanda ieri dar mi-au trimis cablurile gresite. Erau cabluri cu mufa mica 2 pin tata ! Am trimis azi inapoi prin Fan Courier gratis in urma sesizarii facute la PC GARAGE. Urmeaza sa primesc maine sau poimaine cablurile corecte sper eu. In schimb am ramas surprins de ventilatorul Deepcool, foarte silentios si cu mufa cu intrare mama exact pt fan controller-ul meu. L-am conectat asadar la F5 si e ok. Alta carcasa pana in 200 ron dar sa aiba totusi un aspect mai agresiv si mai de gamer...ce mi-ai recomanda? Mai mult de 200 ron n-as da pe o carcasa totusi. Stima !

Editat de emperor79, 06 august 2014 - 11:04.


#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Habar n-am sub 200. Pentru mine a contat sa-mi placa cum arata si sa aibe ventilatoare mari si airflow bun. Am citit tot felul de review-uri si pareri ale userilor si am ales asta:

http://www.bocris.ro...jack-sf-800r-bk

P.S. Am comandat si eu un set de cabluri din astea Noctua, sint mana cereasca. Merci de tip. Sper sa trimita ce trebuie, nu am patit pana acum cu pcgarage sa trimita altceva.

Editat de Ion_de_la_Raion, 06 august 2014 - 16:30.


#29
emperor79

emperor79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 138
  • Înscris: 15.12.2009
Da, n-arata rau deloc carcasa. O sa ma gandesc , multumesc pentru recomandare. Cat despre PcGarage...nici eu n-am patit niciodata ceva de genul acesta ( si am comandat o gramada de la ei ) dar presupun ca exista un inceput pentru toate :D. Acum...sper sa se rezolve cu bine treaba. Oricum o sa postez aici rezultatul. Sa auzim de bine !

#30
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Imparate 79, mi-a venit mie primul se pare adaptorul si ciu-ciu, nu e bun. Are mufa dinpre capatul unde se monteaza ventilatorul tata, in loc de mama. Nu stiu cum mi-a scapat asta din poze. Imi pare rau ca te-am incurcat.

Editat de Ion_de_la_Raion, 08 august 2014 - 11:41.


#31
emperor79

emperor79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 138
  • Înscris: 15.12.2009
Dar pe site la specificatii scrie clar FEMALE. Nu m-ai incurcat in nici un fel, eu deja comandasem. O sa primesc maine comanda in urma stornarii primului produs dar am un sentiment ca o sa primesc la fel. Ei sunt vinovati pentru specificatii gresite. O sa stornez din nou si o sa-mi iau un vent de 120 mm pentru spate cu mufa mama ( tot Deepcool , sper sa-l nimeresc ). Si rezolv partial problema, ramane vent-ul din fata neconectat la fan controller. Asta in caz ca nu-mi vin cablurile bune. Dar nu e in regula totusi, ar trebui sa remedieze.

Editat de emperor79, 10 august 2014 - 17:14.


#32
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Da, asta mi-am zis si eu, scrie female pe site. Si atata lucru stie si un copil cum e cu male si female. Cazul meu nu e chiar atat de rau pentru ca, dupa cum am spus mai spus, am cumparat de pe ebay un set de 10 mufe de ventilator mama si tata (erau in set 10 si 10) si pot taia cablurile Noctua si pune mufe mama pe bune, dar mi-e tare mila de saracutele cabluri sa le tai, arata asa frumos.

Ventilatoarele au toate mufe mama, aici chiar nu ai cum gresi. Imi pare au inca odata ca te-am indus in eroare, desi ei au gresit la specificatii, e totusi vina mea pentru ca ar fi trebuit sa-mi dau seama din poze.

Dar e ironic cum eu am primit inaintea ta, desi am comandat dupa tine. :D

#33
emperor79

emperor79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 138
  • Înscris: 15.12.2009
Prima comanda am primit-o sapt trecuta...cu vent Deepcool ( cel de 80 mm pentru lateralul carcasei )+ cablurile Noctua. Am returnat insa cablurile joi si am primit mesaj ca mi-au retrimis comanda sambata dar n-am fost acasa. O sa le ridic maine. Am schimbat cred ca in jur de 10 mesaje cu cei de la Pc Garage pe mail in privinta mufei ce ar trebui sa existe. Acum sa vedem...:D

#34
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Si ei sustineau ca mufa e female ?

#35
emperor79

emperor79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 138
  • Înscris: 15.12.2009
De fapt n-au sustinut nimic, doar raspunsuri de genul ne pare rau, am inteles, bla bla bla. Totul in conditiile in care eu le-am spus ca mufa mica trebuie sa aiba GAURI, NU ACE( PINI )))).Ca la copii le-am explicat ( chiar le-am zis ca trebuie sa aiba mufa mica identica cu cea a ventilatorului de 80 mm pe care mi l-au trimis de prima data impreuna cu adaptoarele ). Mi-au venit cablurile azi si ghici ce....gresite, adica aceleasi terminatii de tip MALE. O sa iau ventilatorul asta http://www.pcgarage....u-b-b-albastru/ si o sa rezolv partial problema, ramanandu-mi doar un vent neconectat la fan controller. Le-am atras atentia sa modifice specificatiile dar ...doar raspunsuri seci..ne pare rau bla bla bla. In fine, asta e...retur produs eronat, achitat diferenta si luat ventilator daca adaptor nu avem cum :))))

#36
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu pot mesteri adaptoare functionale, am mufele cumparate separat, dar mi-e mila. Acum e cald oricum si merg toate pe maxim. Mai e o problema. 2 din cele 4 ventilatoare au leduri si isi iau tensiunea de pe aceleasi fire. Daca reduc turatia la ventilatoare, reduc si lumina pe ventilatoare. Stiu ca e doar un efect, dar ideea in sine de a actiona doua chestii cand de fapt vreau doar una nu-mi prea place.

Editat de Ion_de_la_Raion, 11 august 2014 - 18:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate