Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Unde gasesc adaptor de la Molex mare la mufa ventilator cu 3 pini ?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dupa cum spunea titlul, sint in cautarea unui adaptor. Intentionez sa cumpar o carcasa, care are ventilatoarele cu mufa Molex mare, de 5.25. Am un controller de turatie care are doar mufe tata de ventilator. Pentru a nu taia mufele si a adapta frumos, am nevoie de asa ceva. Dar nu stiu unde pot gasi, la pret rezonabil. Am nevoie de 3 bucati. Merci.

[ http://www.mygarage.ro/attachments/cooling/232094d1363119557-adaptor-3-pini-molex-pentru-ventilator-81001_0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Dai pe direct la fire. E acelasi rahat si fara mufa .

Edited by emyboy, 13 May 2014 - 14:33.


#3
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
http://www.cel.ro/ac...-_-4-x-3-pin-l/

#4
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
si pe ebay gasesti daca nu te grabesti si poti astepta vreo 4 saptamani sa iti ajunga. 14 lei bucata cu transport inclus spre romania.
http://www.ebay.com/...=item41705f7108

Edited by onlyone, 13 May 2014 - 14:46.


#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 emyboy, on 13 mai 2014 - 14:33, said:

Dai pe direct la fire. E acelasi rahat si fara mufa .

Cum adica pe direct ?

 xxvirusxx, on 13 mai 2014 - 14:34, said:


Adaptorul ala e gresit pe toate planurile. Are doar o mufa Molex mare si 4 mufe mici tata (mie imi trebuie mama) la ventilatoare.

 onlyone, on 13 mai 2014 - 14:43, said:

si pe ebay gasesti daca nu te grabesti si poti astepta vreo 4 saptamani sa iti ajunga. 14 lei bucata cu transport inclus spre romania.
http://www.ebay.com/...=item41705f7108

E scump, vine vreo 15 lei fiecare (mie imi trebuie 4 bucati) si pana acum nici un pachet cu trimitere standard nu mi-a ajuns din China. Plus ca trebuie sa astept o gramada de timp.

Alte sugestii ?

Edited by Ion_de_la_Raion, 13 May 2014 - 15:34.


#6
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Daca e molex conecteaza-l direct la sursa.

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu merge, nu pot varia turatia si, dupa cum am scris, am un variator de turatie cumparat separat, care imi permite sa controlez turatia fiecarui ventilator in parte.

Edited by Ion_de_la_Raion, 13 May 2014 - 15:56.


#8
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
iti sugerez sa folosesti goagle sa gasesti mufele de care ai nevoie si le conectezi cu cablu cum vrei tu. O mufa molex mama , tata , bunica de care vrei tu e cca 70 bani si cele de ventilator sunt la fel . Oricum nu a inteles nimeni ce vrei ca in poza ta sunt mufe tata si tu zici ca vrei mama. Mama nu-i ca tata cum ar zice un personaj celebru inca in viata.

exemplu
http://lmgtfy.com/?q=mufa+molex+mama

Edited by chilly willy, 13 May 2014 - 16:02.


#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
In poza mea sint mufe mama, uita-te mai bine. Cat despre unde sa gasesc mufe, ti-as fi recunoscator daca m-ai directiona. Eu am cautat si nu am gasit. OK, ai dat un link catre molex mama, dar unde gasesc mufe mama de ventilator cu 3 pini ? Si unde gasesc cablu ? Sint convins ca ies mai scump.

#10
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Cred ca merg confectionate daca ai mufe de ventilatoare si o sursa defecta. Mai greu e sa scoti acea tablita din mufa molex

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu am mufe. Nu stiu de ce nu se gasesc sau de ce sint asa scumpe. Pot sa cumpar ventilatoare ieftine de la Mivarom si sa le tai cablul, dar mi-e mila de ele. Oricum, si astia care au facut carcasa, prost cap au avut, sa puna turatie fixa si mufa Molex, veche, depasita.

#12
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
http://www.tme.eu/ro...ori-idc/tomic/#

dar cred ca face mai mult transportul decat mufele,  sau te duci prin piata si iei niste ventilatoare folosite si le folosesti cablul. Mufe molex se gasesc pe la magazinele de piese electronice. Frecvent gasesti si mufe de ventilator cu 3-4 pini la magazinele de piese electronice si au si fire puse. Alta varianta ar fi sa tai mufele si de la ventilatoare si de la controller si sa pui alte mufe pe care le gasesti perechi la magazin (ex mufe DIN).

http://www.adelaida....a-tata-pcb.html

ti-am zis ca tot goagle trebuie consultat

Edited by chilly willy, 13 May 2014 - 17:29.


#13
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Ce carcasa vrei sa cumperi?

LE.

O mufa gasesti aici

Edited by xxvirusxx, 13 May 2014 - 17:43.


#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pai asta e, carpitura nu vreau sa fac, de taiat iar nu si produse folosite nu cumpar.

Nu e buna mufa xxvirusxx. E tata, mie imi trebuie mama. Si am nevoie de 4, de fapt 3, dar hai sa iau una sa fie.

Carcasa e asta http://www.pcgarage....o-sf-800-black/

#15
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
destul de draguta carcasa desi cred ca va aduna cantitati serioase de praf si scame cu atatea ventilatoare. Probabil ca ar trebui puse niste filtre peste gaurile prin care intra aerul daca este posibil. Nu vad daca are si lumina in interior.
Am pus deja un link catre o mufa de ventilator pe care o are adelaida asa ca nu vad de ce te mai agiti. Nu stiu ce controller ai dar la atatea ventilatoare eu as pune un controller comandat in temperatura nu unul dumb cu buton.

#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Sa adune praf, n-am ce sa-i fac. Lumina are partial, de la ventilatoare, dar nu conteaza. Controllerul e Thermaltake, e manual, un variator de turatie. De ce sa fie dumb ? Am avut unul automat la carcasa de acum si s-a defectat. Astea costa mult si toate arata kitschos.

#17
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
pai este dumb pentru ca nu ai nici o baza pe care sa tot umbli la buton, asta pe langa faptul ca trebuie sa ajustezi butonul. In plus regulatorul de turatie nu trebuie sa fie vizibil pentru ca e intern din moment ce nu ai ce umbla la el deci nu conteaza aspectul. In plus vad ca au si carcase cu controller incorporat la pret asemanator si cu design similar sau destul de apropiat.
http://www.pcgarage....e/zalman/ms800/
mai mult carcasa zalman are si filtre de praf gata instalate si este si o varianta MS800 plus care are si fereastra laterala

Edited by chilly willy, 13 May 2014 - 19:02.


#18
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Zalmanul nu-mi place pentru ca:

1. Nu are ventilatorul mare pe lateral.
2. Pare sa aiba o tabla foarte subtire.
3. Controllerul de turatie e ca al meu, cu mentiunea ca al lor controleaza 1 ventilator, al meu 5.
4. Ventilatoare mai mici.
5. Tavanul nu e drept.

De ce nu as avea baza la un controller manual ? Reglez turatia in functie de temperatura (o am afisata pe desktop, la componentele cheie) si functie de zgomot. Controllerul actual afiseaza si turatia la ventilatoare (cu ce ma ajuta ?) si pune el pe maxim si minim, functie de temperatura interna. Dar daca vreau sa stea la 50% ? Trebuie sa ma chinui sa apas pe o suta de butoane. Pe cand la asta manual, am slider pe fiecare canal, instant reglez turatia la pozitia pe care o vreau.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate