Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 

Comparații între hărțile iGO ale celor 3 furnizori

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#73
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Bun, acum pune printscreen si cu harta precedenta, ca aia pe care o ai acolo, ceva imi spune ca este cea aparuta pe 26 august.

Edited by gumball3000, 29 August 2014 - 20:00.


#74
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 20.09.2010
Posted Image ,in momentul in care am pus-o pe cea noua am aruncat-o pe cea veche. De unde sa o mai iau?
Tu pastrai si harta veche si pe cea noua? Nu cred!Posted Image

#75
razor74

razor74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 09.10.2006

View Postamami, on 29 august 2014 - 19:58, said:

Cunosc persoane care dau o gramada de bani pe lucruri (aparate) pe care nu stiu sa le foloseasca.
Uite aici screenshot cu Baile Olanesti pe harta de la Tomtom:
Attachment Baile Olanesti.png
Si citeva imagini cu strazile din Eforie Nord:
Attachment Screenshot_2014-08-29-19-14-20.pngAttachment Eforie Nord 1.pngAttachment Eforie Nord 2.pngAttachment Eforie Nord 3.png
Si acum fii atent la asta:
Attachment Eforie Nord 4.png
Daca  mai ai alte nelamuriri si vrei alte  screenshoturi de pe harta tomtom, cere si voi posta.

revin cu screenshoturi deoarece nu am reusit sa le uploadez acum...

Edited by razor74, 30 August 2014 - 15:30.


#76
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,825
  • Înscris: 07.02.2003

View PostRhesus, on 25 august 2014 - 19:37, said:

A cam ieșit din discuții TopMap. Defapt nici nu mai există TopMap, ci doar NNG (NavNGo), firma care a preluat de la TopMap harta și pe care o ține ca bibelou... A fost bună la vremea ei.
E updatata constant, NNG fireste. O folosesc cu precadere in igo si ruteaza perfect, tomtom inca nu are destule secundare in zone montane.
Sit-ul de corectii este in continuare acelasi http://www.topmap.hu...erkepszerkeszto si merge perfect, doar s-a schimbat actionariatul si tutela/brandul, in rest merge la fel, nu a murit in ciuda multior zvonuri din ultimii 1-2 ani (si chiar nu stiu de ce se zvoneste asa). Eu trimit periodic track-uri gps cu drumuri corectate sau inexistente.

#77
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am mai trimis si eu, dar nu am observat sa le mai aprobe cineva, sau poate ca ar trebui sa astept mai mult timp.

#78
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,825
  • Înscris: 07.02.2003
Din pacate dureaza cateodata garla, tipic 3-5 luni, probabil ca se ocupa de ele inaintea unui release.

#79
razor74

razor74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 09.10.2006

View Postamami, on 29 august 2014 - 19:58, said:

Cunosc persoane care dau o gramada de bani pe lucruri (aparate) pe care nu stiu sa le foloseasca.
Uite aici screenshot cu Baile Olanesti pe harta de la Tomtom:
Attachment Baile Olanesti.png
Si citeva imagini cu strazile din Eforie Nord:
Attachment Screenshot_2014-08-29-19-14-20.pngAttachment Eforie Nord 1.pngAttachment Eforie Nord 2.pngAttachment Eforie Nord 3.png
Si acum fii atent la asta:
Attachment Eforie Nord 4.png
Daca  mai ai alte nelamuriri si vrei alte  screenshoturi de pe harta tomtom, cere si voi posta.

Ca sa iti explic mai pe romaneste ,d eoarece de aici unde sunt acum nu pot uploada screenshoturile. Baile Olanesti sunt gresit pozitionate. Nu am spus ca nu exista ( cu strazi cu tot) Exosta dar in locul lor este pus numele catunului Livadia. Iar Baile Olanesti sunt puse in locul comunei Olanesti. Sunt doua localitati separate. Exemple ca acesta mai sunt o gramada, dar este normal sa fie atata vreme cat harta este facuta de o echipa de indieni angajati pe termen limitat si platiti cu 100 dolari pe luna. Cat despre Eforie Nord este departe de a fi asa cum este acum in realitate. ( i-am facut survey total si anul trecut si anul acesta). Strada 1 Mai nu exista in capatul Bulevardului Ovidiu. Acolo exista Bulevardul Alexandru Ioan Cuza care se continua cu Strada Alexandru Ioan Cuza. Deci strada 1 mai este partial pusa gresit. Nu exista Strada Mihai Eminescu Intre Poet Andrei Muresanu si Brizei. Acolo exista o alee de acces pentru aprovizionarea hotelului Astoria. Nu exista Strada Cristal, Strada Rubinului, Strada Diamant ( ca si nume) si sensul giratoriu unde se unesc toate undeva la nord de centrul Bulevardului Ovidiu. Nu vad in editor Strada Dorobantilor ( ca si nume) - la nord in continuarea Bulevardului Tudor Vladimirescu. Exista desenata. Ar fi multe lipsuri - sazicem ca de ordinul sutelor cel putin daca e sa punem si poi-urile sau numerele de adrese. Dar nu stiu de ce ma chinui sa detaliez asemena lucruri unei persoane care nu stie sa analizeze o harta la nivel macro, daramite in detaliu sau termeni tehnici...

View Postandreic, on 30 august 2014 - 15:38, said:

E updatata constant, NNG fireste. O folosesc cu precadere in igo si ruteaza perfect, tomtom inca nu are destule secundare in zone montane.
Sit-ul de corectii este in continuare acelasi http://www.topmap.hu...erkepszerkeszto si merge perfect, doar s-a schimbat actionariatul si tutela/brandul, in rest merge la fel, nu a murit in ciuda multior zvonuri din ultimii 1-2 ani (si chiar nu stiu de ce se zvoneste asa). Eu trimit periodic track-uri gps cu drumuri corectate sau inexistente.

Stai tu linistit si uploadeaza pana la adanci batraneti ca uploadezi degeaba. Gandeste-te ca am peste 2700 de raportari facute de acum  aproape 3 ani de zile si niciuna nu au rezolvat-o. Majoritatea sunt probleme majore cu lipsuri majore. Toate exista si in ziua de azi, neatinse , nemiscate atat pe editorul lor fantoma cat si pe ultimul release. Ei nici macar autostrada A3 nu o au desenata corect ca geometrie si nici link-ul cu centura Bucurestiului. Este asa cum au lasat-o desenata din trackurile mele facute pe gpsies pe vremea cand nu erau functionale inca linkurile de acces pe autostrada...

#80
adryanos

adryanos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,595
  • Înscris: 10.06.2008
Cred ca la asta se referea razor mai sus. Se vede clar cum arata harta de la TomTom (poza 2) si cum ar trebui sa arate (poza 1).

Attached Files



#81
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
O chestie ciudată. Tom Tom 2014.03 are bucățile de autostradă circulabile, însă ceva îl împiedică să facă rutare directă pe ele. Probabil în hartă niște restricții încă active. Există toate legăturile și toate drumurile de altfel, le-am testat în teren. Pe cea mai recentă NNG și HERE nici nu sunt măcar. Dacă am ocazia voi testa și fără fișierele Eastern Europe, să văd dacă acolo există ceva care influențează.

#82
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Am descărcat și HERE beta pentru Android. Din păcate n-au hărți mai bune și nici opțiuni. Nu mă poate duce acasă, nici măcar nu pot modifica ruta pe hartă în timp real (drag&drop).
Tom Tom pe iGo mă duce fix la scară.

#83
razor74

razor74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 09.10.2006
Si unde anume este la tine la scara, sau macar strada daca nu vrei sa dai adresa exacta?

#84
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Ai PM.

#85
rppoe

rppoe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 09.08.2008
Salutare tutror,

Sunt si eu in dilema in alegerea hartii de Romania, Here sau TomTom, pe cea din urma nu am folosit-o niciodata, inainte foloseam numai TopMap dar deoarece nu mai sunt actualizari am renuntat. Am facut un drum Constanta-Caransebes si vreau sa punctez ce nu mi-a placut la harta Here Q1.2014 pe care am folosit-o:

Nu mi-a placut:
- pe ambele autostrazi A2 si A1 pe toata lungimea lor mi-a aratat limita de 80 km/h si un semn de masina pe un paviment nu stiu ce inseamna, e inadmisibil asa ceva pe autostrazi
- la rerutare e varza, am ales sa ies de pe centura Bucuresti la Domnesti (era blocat drumul de masini) si sa ies pe A1 prin Militari, m-a dus 4 km inspre Bucuresti unde ma punea apoi sa ma intorc inapoi pe acelasi drum ceea e e inadmisibil si am mai patit si pe alte drumuri tot prin Bucuresti

ce mi-a placut: celelalte restrictii de viteza pe drumurile nationale erau la fix exact cum erau semnele pe asfalt si indicatoare, rutarea intre orase s-a facut numai pe centuri nu m-a bagat in nici un oras, am observat cateodata in anumite zone (Brasov de exemplu mai demult) la dus spre Sighisoara m-a trecut pe centura la intoarcere prin tot orasul Brasov, nu inteleg de ce face asta? tipul de rutare a fost cel mai rapid

Cum ar fi fost Tom Tom?

Si eu locuiesc pe o strada in Constanta pe care TopMap o are ca denumire, Here nu decat trasata.
Voi testa si TopMap daca am ocazia.

#86
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 20.09.2010
daca ai ocazia testeaza tomtom si spune + si -.
Si parerea ta conteaza.Posted Image

#87
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Am impresia că semnul ăla cu mașina avertizează acvaplanarea sau ceva de genul. Cred că sunt ceva informații suplimentare în hartă legat de asta.

#88
rppoe

rppoe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 09.08.2008
TomTom am vrut sa zic ca voi testa, nu TopMap, am sa incerc pe viitor sa vad daca mai am drumuri.

#89
adryanos

adryanos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,595
  • Înscris: 10.06.2008
Poate afara ploua si iti punea limita de viteza pentru conditii de ploaie in caz ca aveai o conexiune la internet si isi putea actualiza vremea.

Edited by adryanos, 06 November 2014 - 13:49.


#90
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,466
  • Înscris: 06.06.2006
Mie nici TM/NNG, nici TT nu mi-au gasit un numar pe Pache Protopopescu (nu mai stiu exact numarul)
Here m-a dus exact la fix.
Ceea ce mi s-a parut foarte ciudat.

Map Changer-ul din Primo sa traiasca.

Edited by kretzu77, 06 November 2014 - 14:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate