Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Comparații între hărțile iGO ale celor 3 furnizori

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#37
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Depinde de hartă.
Here maps m-a lămurit complet ieri cu rutarea (România). Numai el știe ce vrea și de ce dracu alege traseele alea. Noroc că mai cunosc în mare drumurile.

#38
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Sygic are punctul de trecere de la Makaza si iti ruteaza si pe acolo daca ii dai sa-ti afiseze mai multe trasee alternative. Probabil va aparea si in Primo la urmatorul update de la tomtom

#39
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
nu vorbeam de makaza, i-am dat punct de plecare dupa, in grecia. nu ruteaza pe A23, nu exista

PS. intreb si aici:
De ce pentru aceeasi ruta Buc - Lozengradsi (Makaza):
- igo primo zice 456 km si 7h 19 min
- navigon zice 457 km si 8h 48 min ???
Ambele softuri pe un iphone. Drumul ales pare acelasi in ambele cazuri (e mai greu de vazut in Navigon ca arata toata harta Bg in chirilice)

Edited by SwatKat, 12 July 2014 - 15:01.


#40
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Km sunt în esență tot ăia, numai informațiile despre viteze și eventual trafic diferă. De exemplu Here maps are pe A1, porțiuni cu 80, deși evident că acolo nu există nici o limită de acest gen.

#41
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
din cate stiu atat navigon cat si igo (din appstore) folosesc aceleasi harti here. cum naiba da asa o diferenta nu stiu....

#42
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
s-ar putea sa imi raspund singur. am dat din nou acelasi traseu si de data asta, fata de dimineata, a aratat un timp de 7 ore si 48 min. Poate o folosi in calculare si date live de pe traseu....

#43
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View Postc6t9, on 12 iulie 2014 - 14:32, said:

Depinde de hartă.
Here maps m-a lămurit complet ieri cu rutarea (România). Numai el știe ce vrea și de ce dracu alege traseele alea. Noroc că mai cunosc în mare drumurile.

Renunta la Here sau foloseste alt soft de rutare.Renunta si la IGO PRIMO.Pe mine in Romania, intrun oras  de 130.000 de locuitori harta CN EUROPE NTU 2015.10 m-a dus la nr de imobil lucru imposibil in urma cu 3 ani.Ce as putea acum sa ii reprosez acestei harti?

#44
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Dacă nu știi nimic traseu, evident că este cel mai bun. Este vorba despre rutare, nu altceva.

#45
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostSwatKat, on 12 iulie 2014 - 15:19, said:

din cate stiu atat navigon cat si igo (din appstore) folosesc aceleasi harti here. cum naiba da asa o diferenta nu stiu....

S-ar putea sa nu aiba pt. ambele aceeasi verisune a hartii.

View Postfredy2007, on 12 iulie 2014 - 15:39, said:

Renunta la Here sau foloseste alt soft de rutare.Renunta si la IGO PRIMO.Pe mine in Romania, intrun oras  de 130.000 de locuitori harta CN EUROPE NTU 2015.10 m-a dus la nr de imobil lucru imposibil in urma cu 3 ani.Ce as putea acum sa ii reprosez acestei harti?

Nu-i recomanzi harta de la Here, nu-i recomanzi Primo, in schimb ii recomanzi CN EUROPE NTU 2015.10, ce are harta tot de la Here.
Bun asa...

#46
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View Postgumball3000, on 12 iulie 2014 - 16:57, said:

Nu-i recomanzi harta de la Here, nu-i recomanzi Primo, in schimb ii recomanzi CN EUROPE NTU 2015.10, ce are harta tot de la Here.
Bun asa...

Nu i-am recomandat sa foloseasca CN EUROPE NTU ci doar i-am relatat experienta mea folosind un navigator dedicat marca Garmin avand aceasta harta.Softul de rutare instalat pe Garmin este diferit de softul IGO PRIMO.Pe unde am umblat eu, este adevarat, foarte putin in tara, mai mult in afara tarii, in vest(Ungaria, Slovenia, Austria, Germania, Italia), viteza legala afisata de navigator era corecta.

Edited by fredy2007, 12 July 2014 - 19:04.


#47
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005

View Postgumball3000, on 12 iulie 2014 - 16:57, said:

S-ar putea sa nu aiba pt. ambele aceeasi verisune a hartii.

Facut inca o simulare acum cu Navigon pt ruta Buc - Lozengradsi (Makaza): 7h 20 min. Deci cred ca Navigon calculeaza tinand cont si de ceva date real-time din trafic.

#48
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 28.11.2005
Daca aveai netul deschis si nu știu ce opțiuni activate, ține cont. Vezi în setări la circulație - floating data.

#49
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

View Postc6t9, on 12 iulie 2014 - 14:32, said:

Depinde de hartă.
Here maps m-a lămurit complet ieri cu rutarea (România). Numai el știe ce vrea și de ce dracu alege traseele alea. Noroc că mai cunosc în mare drumurile.

Incearca softul Sygic care foloseste hartile TomTom.Mai ales in occident.

#50
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Primul meu post s-a referit la harta din septembrie. Acuma voi face referire la Q4 din 2013.

TomTom:
- continuă seria îmbunătățirilor
- rutarea este net superioară hărții HERE
- realitatea drumurilor (starea lor) - un mare +
- din păcate, anumite drumuri care au două-trei benzi pe sens, și care sunt despărțite de linie dublă continuă sunt cartografiate separat (ca la autostrăzi, fiecare sens cu drumul lui) UN MARE MINUS pentru locurile unde există linie discontinuă și se poate intoarce


Here:
- rutare jalnică, nerecunoașterea ca drum prioritar minim DJ-urile, DC-urile - rutarea se poate face pe drumuri neastfaltate, secundare, care nu sunt DJ/DC
- denumiri mai multe la străzile de la țară, TomTom la capitolul denumiri în cătune e slab.
- starea drumurilor NU este cea reală (drumuri astfaltate apar ca neastfaltate si invers)
- limite de viteză prost puse (in unele locuri).

O combinare între cele două hărți ar aduce o hartă aproape perfectă pt. România.
Dacă se continuă în felul acesta, TomTom va surclasa usor Here din toate punctele de vedere.

#51
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Eu am mers cu ea în teste chiar și prin Europa, de curiozitate mai mult. Te duc toate la destinație cumva, dar dacă nu cunoști, s-ar putea ca unele să te ducă cine știe pe unde.

#52
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
@rotnic : normal ca am netul deschis dar era deschis si la igo. asa ca ori igo nu foloseste date real time ori e altceva.

#53
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Igo nu foloseste "date real time"

#54
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Cum să nu. Își ia date dacă ele sunt disponibile. Cred că am și scris pe aici că-mi dădea în Austria alternative în timp real la blocaje.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate