Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Schema interfon ELECTRA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
564 replies to this topic

#253
johnnythewolf

johnnythewolf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.04.2009
Va salut cu deosebit respect,

vreau sa schimb un interfon vechi (cu furca) model PAT01 cu unul nou, model IA02. Stiti careva cum se poate face?

Ms

Attached Files


Edited by johnnythewolf, 08 June 2016 - 09:31.


#254
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,304
  • Înscris: 18.03.2007
Salut, am un intefon de apartament care nu mai suna in apartament dar daca sunt in telefon cu pesoana de jos in acelasi timp se aude ca jos functioneaza apelul sunand. Pe durata cand suna daca ridic pot sa descui.
http://s33.postimg.o....jpg  Poate cineva sa mi zica ce sa verific la el si daca il pot inlocui cu altul ieftin? Multumesc[ http://s33.postimg.org/dljxhrrsf/interfon.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#255
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
@johnnythewolf nu cred ca ai vreo sansa
@rue_baree ori e difuzorul stricat, ori ultimul tranzistor spre el. asculta cu atentie cand face cineva apelul afara si daca se aude un sunet cat de mic la inceput e posibil sa fie condensatorul de pe COM

#256
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,304
  • Înscris: 18.03.2007
Multumesc pentru sfat! va trebui sa l desfac iar sa ma uit in el. Trebuie sa vad cum verific acele componente dar in acelasi timp caut sa cumpar un interfon identic sau compatibil cu centrala din fotografie de la usa blocului "Codephone digital system". De la o firma specializata am primit o oferta cu 180 lei si pare mai scump, dublu fata de un telefon dect... la naiba!

Attached Files


Edited by rue_baree, 15 June 2016 - 07:30.


#257
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,304
  • Înscris: 18.03.2007
Am gasit pe net si o poza din interior. Cred ca sunt unguresti.

Attached Files



#258
eugen261

eugen261

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 20.01.2010
Buna, se poate monta un potentiometru volum pe asa ceva. Daca da, cum si unde?Attached File  20160615_171120.jpg   107.14K   27 downloadsAttached File  20160615_171120.jpg   107.14K   27 downloadsAttached File  20160615_171019.jpg   220.51K   64 downloads

#259
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,199
  • Înscris: 12.03.2008
Nu,nu se poate

#260
eugen261

eugen261

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 20.01.2010
Si totusi?
Hai ROMANIA!!!!

Edited by eugen261, 15 June 2016 - 18:00.


#261
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014

View Postrue_baree, on 15 iunie 2016 - 08:48, said:

Am gasit pe net si o poza din interior. Cred ca sunt unguresti.

Cred ca in afara de devalorizarea unui condensator nu se pot intampla chiar multe :lol: schimba condensatorii, iar in caz ca nu merge schimba si restul ... investitie de maxim 10 lei

@EUGEN la ce anume iti trebuie acel potentiometru ? daca vrei sa faci aparatul sa nu mai sune (sa-l inchizi) poti pune un intrerupator micut pe unul din firele care intra si ai rezolvat problema. Sau se aude prea tare in difuzor ?

#262
eugen261

eugen261

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 20.01.2010
Cand canta,apelat fiind din strada, te scoala si din morti.

#263
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
Cu potentiometru e mai greu dar merge facut sa sune mai incet. Neavand schema si fiindu-mi lene s-o caut nu stiu sa te indrum exact dar sigur prin schimbarea unei rezistente cu una de valoare mai mare vei reusi sa-l faci sa se auda mai incet (maxim 2 rezistente ca s-ar putea sa le fi pus in paralel la apel ca sa nu existe probleme)

EDIT: ar mai fi o varianta cu o rezistenta de vreo 100k intre SP (unul din alea 2 care pleaca spre mufa) si GND dar automat se va auzi mai incet si in momentul convorbirii + ca nu as face asa ceva sincer sa fiu

SINCER: cred ca R2 e nenorocita de rezistenta dar nu garantez neavand schema

Edited by 0absolut, 05 July 2016 - 21:06.


#264
eugen261

eugen261

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 20.01.2010
Problema e ca in difuzor vocea se aude goarte slab cel ce vorbeste trebuie sa stea cat mai aproape de microfon. Dupa ve canta de se intreaba si vecinii daca e la ei auzi o soapta in difuzor.

#265
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Ca sa nu mai deschid un topic pe tema schemelor si a documentatiei cu toate ca ar trebui sa existe dar eu nu l-am gasit , pun si eu o intrebare aici.
Am intrat in posesia unui generator de semnale romanesc E0503 si am nevoie de ceva documentatie la el .Am inceput deja sa schimb condensatorii electrolitici in el.
Ma poate ajuta cineva cu schema acestuia?
Multumesc anticipat!

#266
arusan

arusan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.11.2005
am un post interior IA02, cu +D1 conectat si care comanda automatul de iluminat pe scara.
vreau sa leg o telecomanda ca sa pot aprinde lumina si daca nu sunt langa postul interior (cand sunt in pod sau beci, lumina fiind legata la automat, raman fara lumina dupa ceva timp si fac exercitii pe scari...). Am gasit cateva telecomenzi alimentate la 12V si am masurat si pe post 12V...13V, se pare ca D1 e +.
ce nu imi e clar:
-de la care 2 borne sa alimentez telecomanda permanent, cel mai bine?
-pot sa comand automatul direct legand iesirea telecomenzii la doua borne? daca da, care? masurand cand apas butonul, nu pare sa fie cazul.
-e mai bine sa leg iesirea telecomenzii pe pinii butonului pe placa IA02? am identificat deja pinii care inchid circuitul ce declanseaza comanda spre automat, vad ca tensiunea acolo e tot 12V la pinii butonului.


Multumesc de ajutor.
Asa arata conexiunile acum:

Attached Files



#267
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
E cam greu sa faci din postul interior asa ceva dar nu imposibil. Intrebarea e de ce telecomanda si nu un buton? Comoditatea?
NU ALIMENTA NIMIC ALTCEVA din post ca ai ocazia sa strici distribuitorul si sa lasi si alte 7 apartamente in afara de al tau, si fara lumina dar si fara sa mai poata folosi interfonul iar reparatia te-ar costa vreo 200 de lei.
Ce telecomanda? Cand apesi butonul faci de fapt un simplu contact?
O sa fiu sincer. Ai incercat sa trimiti un - (GND) pe celelalte borne? Nu mai mult de o secunda, doar un impuls. Exclude PX din ecuatie ca nu e bine sa trimiti gnd spre el. Daca vrei la subsol sau in pod o comanda poti pune un intrerupator CU REVENIRE, legat din automatul de scara care de obicei e in tabloul electric, la B1 respectiv B2 dar acolo comanda e la 220V deci nu e o recomandare prea sanatoasa. Mai poti totusi sa legi in automat un fir la AS si sa iei unul de la GND din post,iar acel intrerupator va face aceeasi chestie. Eu zic sa nu experimentezi prea multe, cel putin nu te atinge de PX, dar toate problemele au o rezolvare. Poti suna la o firma specializata si nu iti bati capul cu tampenii

Edited by 0absolut, 09 November 2016 - 22:15.


#268
arusan

arusan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.11.2005
pai daca fac contact intre 2 pini ai butonului de pe placa, se aprinde lumina. deci daca leg iesirile releului de pe telecomanda la acei pini si inchid din telecomanda circuitul, iese fix ce vreau.
telecomanda pt ca daca sunt in pod sau beci, nu am cum sa comand din buton postul interior. sunt etaje intre mine si post.

telecomanda da, inchide doar un circuit cu un releu. adica are doua fire si face contact intre ele. fix ce face si butonul fizic. nu tine circuitul inchis, e doar impuls.

Nu vreau sa ma bag in chestii care sunt pe scara, automat de scara etc.. E bloc cu oameni batrani, fiecare cablu sau intrerupator e suspicios :) si cand am pus bec in pod am dezbatut, desi erau fire si dulie si de toate si am pus doar becul acolo unde era loc gol de 40 de ani.
Oricum, ideea cu intrerupator cu revenire pica, ar trebui cablat pana la automat si vorbim de multi metri de cablu care ar trebui sa ramana aparent. Blocul nu a avut automat din constructie, asa ca pe alimentarea generala a luminii de scara s-a intercalat un automat comandat de sistemul Electra.

Nu m-am bagat sa fac legaturi intre bornele de pe placa, ca nu am chef sa prajesc ceva. Am cautat doar pinii butonului si am incercat sa inchid contactul simplu si am vazut ca merge asa. Daca se poate cu inchis contact intre borne, as incerca numai dupa ce imi zice cineva care stie ce la ce sa conectez :P

alimentarea nu cred ca e problema, e o telecomanda folosita in automotive, nu consuma mult si nu face nimic altceva decat sa inchida un releu. e o chestie mica si ieftina, vreo 5EUR, cu alimentare 12V (fiind pt auto, merge si la 13V-14V).

#269
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
Pai foloseste asa cum vrei dar din ce stiu eu cei 12V sunt limitati oarecum. Fa un test si daca merge e ok

#270
Diab0lic

Diab0lic

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.03.2007
Salutare. Ma poate ajuta si pe mine cineva cu, conectarea unui acumulator 12v 12Ah la sursa de alimentare SA 03 a interfonului Electra ? Sunt 2 fire cu 2 papuci acolo, dar pe placa nu-mi dau seama care este + si care este - .
Menționez că nu mai exista acumulator (posibil furat de-a lungul timpului) sau nu a fost montat de la bun început .
Închizătorul de pe ușa de intrare este prevăzut pe exterior cu o cheie care îl acționează (probabil pt cazurile în care nu exista curent 230) însă urmează să schimbăm ușa de la intrare cu una de termopan și nu prea aș dori sa dăm gaură în noua ușă, existând posibilitatea de a păstra sistemul alimentat cu un acumulator .

Menționez că interfonul nu mai este alimentat la rețeaua electrică de cel puțin 2 ani (de când m-am mutat eu în bloc), l-am probat, funcționează însă nu îmi dau seama cum să leg acel acumulator . De asemenea, eu mă voi ocupa de instalarea acestuia și punerea în funcțiune(eu am avut inițiativa de a reda "viață" interfonului) .

P.S. Culorile firelor ce pleacă din placa sursei de alimentare nu mă ajută (au 2 culori, roșu-galben / verde-galben dacă îmi aduc bine aminte) .

Mulțumesc anticipat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate