Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Discuție logică/ateistă despre transfuzia de sânge(Iehova)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#19
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostDumitru_Pavel, on 23 aprilie 2014 - 07:48, said:

Mă întâlnişi cu nişte iehovişti şi printre altele am discutat si despre transfuzia de sânge şi mi-au arătat pasajele din Biblie referitoare la acest aspect:

"Să vă abţineţi de la sânge, de la animale strangulate(in care a mai ramas sânge) şi de la fornicaţie" (Faptele 15:28,29;21:25)
"Toate creaturile vii, care se mişcă, să vă servească drept hrană. Vi le dau pe toate, ca pe plantele verzi"
"Să nu mâncaţi sângele nici unei cărni"(Leviticul 17:13, 14)

Ei au voie sa consume carne, dar nu si sangele acelei cărni. Sangele trebuie varsat pe pamant ca si cum dau inapoi lui Dumnezeu viata acelei fapturi.
Din punctul meu de vedere, al ateului, iehoviştii au dreptate deoarece se spune clar sa te abţii de la sânge, să nu consumi deloc sânge. De aici se subînţelege nici pe gură, nici prin venă, pe nicăieri, trebuie să nu consumi în nici un fel sânge.
(nu ştiu daca pasajele acestea sunt adevarate, că nu stau sa le caut, dar daca asa scrie in Biblie atunci au dreptate, interpretarea lor are acurateţea cea mai bună)

Acest topic se doreşte a fi o viziune din afară asupra acestui aspect din Biblie, o perspectivă ateistă deoarece cred ca un ateu poate decide mai obiectiv acest aspect. Orice religios în această discuţie va fi părtinitor religiei lui, adica modului in care a fost interpretat acest aspect in religia lui. Tocmai d-asta parerile religioşilor nu conteaza aici pt ca deja le stim, e parerea cultului din care face parte respectivul.
Reguli:
1. Sa posteze doar cine are ceva de spus asupra logicii acestui argument al iehoviştilor
2. Nu divagaţi, nu chat-uiţi, nu vreau ca topicul sa se intinda pe multe pagini.

Era mai simplu daca s-ar fi inteles ca sangele care circula in carne este purtator de viata.
O creatura vie, care se misca, poate fi servita drept hrana dupa ce nu mai are sange care sa circule in carne , adica , acea creatura care a fost vie si careia i s-a scurs sangele .
Oricare creatura care este vie si se misca, nu-ti poate servi drept hrana, pentru ca are sange purtator de viata care circula in carne.
Daca e strangulata, nu este vie, dar nu i s-a scurs sangele purtator de viata din carne.
.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate