Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Altoirea legumelor si florilor

- - - - -
  • Please log in to reply
275 replies to this topic

#163
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Chiar de la tine asteptam concluzii si opinii caci eram sigur ca pe langa o cultura bine ingrijita ai si o metoda buna de observatie. :)

Nu ma asteptam la o intarziere asa de mare in cazul ardeilor, dar este bine de stiut. Anul acesta voi tine cont de intarzierea altoitelor si insamantez mai devreme atat portaltoii, cat si soiurile pe care urmeaza sa le poarte in spate.

Cum am mai spus si cu alta ocazie nu voi planta in solar soiuri fara sa le fi altoit. Poate doar sa accidentez grav altoitele si sa nu mai am timp de facut altele. :)
In cazul tomatelor am o lista destul de mare si va trebui sa fac o selectie ca sa raman cu un numar rezonabil. In cazul ardeilor in afara Urechii de elefant nu stiu ce altceva ar merita sa fie altoit.
Poate aveti voi niste sugestii in acest sens. :)

#164
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
multam fain de concluzii, laum! La mine, din pãcate, testul altoitelor s-a desfãșurat doar afara. Concluzia asemãnãtoare cu a ta, beneficiile raportate la efort sunt prea mici /nesemnificative pentru a mai continua acest "sport" al ghilotinarii. Daca pana acum traiam cu convingerea ca altoirea tomatelor nu merita, postul tau m-a descumpãnit puțin. Pentru solar :)

#165
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Da, mobilizarea!
Cu o floare nu se face primavara, s-apoi ce fel de prieten este acela care frange aripi Posted Image

Recunosc, m-au incercat si pe mine sentimente contradictorii. Daca la ardei concluziile au fost favorabile altoirii, la tomate, rezultatele de afara mi-au dat de gandit. Cu toate acestea voi altoi din nou soiuri (tomate), pentru solar. As incerca si Aragoane. Parca voi ati altoit, anul trecut, sau nu?

Posibil ca intarzierea in crestere sa fie asa mare mai ales in cazul ardeiului care coace. E doar o parere. Nu prea-s in masura sa dau sfaturi, da` ca idee asa, altoieste ce ardei doresti sa fie rezistent la ofilire Posted Image
Cativa ani in urma, cand m-am lovit de ofilire si-am inteles ca-i boala cam fara leac, am cautat hibrizi cu rezistenta la Fusariu si Verticllium... am aflat atunci ca nu exista asa ceva..

Imagini de anul trecut cu evolutia ardeilor
Attached File  DSC03486.JPG   505.72K   59 downloads stanga altoit - dreapta nu
Attached File  DSC04303.JPG   596.91K   61 downloadsAttached File  DSC04304.JPG   583.81K   58 downloads poze facute din acelasi punct, in ambele directii ale randului, se vede pragul de crestere, plantele de talie mai mica sunt altoitele

Edited by laum, 16 January 2016 - 11:46.


#166
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Nu vreau sa frang aripi! ...

Altoirea legumelor nu e treaba grea .... da` necesita putina experienta/indemanare ...
Cand nu se lucreaza cu portaltoi specifici trebuie sa experimentam pana gasim o
compatibilitate intre port si altoi ... asta apreciez la laum si altii!
La productie nu veti castiga mare lucru ... pentru mine o diferenta de +/- 10% o consider
in limitele normale (exista diferente de productie intre plante/loturi/etc). Altoirea legumelor
este importanta doar pentru soiurile sensibile/dificile.

In legatura cu ardeii altoiti: este normala intarzierea de crestere! ... altoiul stagneaza pana
se caluseaza linia de altoire ... poate calusarea se face mai greu la ardeiul iute (nu am
experienta asta)!

@laum, nu poti sa tragi o concluzie clara dupa sezonul trecut! ... dupa cum arata ardeii nealtoiti
este clar ca nu ai avut un atac serios de Fus sau Verti! O concluzie se poate trage cand ai un
atac puternic si atunci vezi daca portul isi face treaba! .... nu-ti doresc nici un atac!

Numai bine!

#167
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postlaum, on 16 ianuarie 2016 - 11:26, said:

Da, mobilizarea!
...
As incerca si Aragoane. Parca voi ati altoit, anul trecut, sau nu?


Am altoit eu trei fire de vinete de test.

Anul asta voi altoi cam jumatate din vinetele Aragon planuite sa fie plantate in solar. Stiu ca Aragon este un hibrid foarte productiv, dar cu putine rezistente asa ca o altoire i-ar prinde bine. Eram hotarat sa altoiesc toate vinetele, dar ma indoiesc sa reusesc la cat timp disponibil am asa ca raman la un target de ~50%.

De asemenea voi altoi ardeiul Ureche de elefant, daca fac rost de cateva seminte, si Potomac. Ca si vanata Aragon, Potomac este un ardei hibrid productiv si viguros, dar care are putine rezistente si i-ar prinde bine un upgrade de rezistente de la portaltoi, indeosebi la fusarioza si verticilioza.
In categoria tomate voi altoi in jur de 20 de soiuri. Marbena, Gradinareasa, Brandywine si inca o galbena-portocalie vor fi majoritare, iar restul sunt noile soiuri de test.

#168
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005

View Postdanutz_2009, on 16 ianuarie 2016 - 22:14, said:

Nu vreau sa frang aripi! ...

Incearca numa` ! Posted Image

View Postdanutz_2009, on 16 ianuarie 2016 - 22:14, said:

La productie nu veti castiga mare lucru ...
Nici nu ma asteptam, daca plantele-s sanatoase si bine ingrijite / tehnologic, productivitatea- i dictata de calitatile altoiului, da atat cat a fost creat sa dea.

View Postdanutz_2009, on 16 ianuarie 2016 - 22:14, said:

@laum, nu poti sa tragi o concluzie clara dupa sezonul trecut! ...
Asa cum am mai scris: cu o floare nu se face primavara!

View Postdanutz_2009, on 16 ianuarie 2016 - 22:14, said:

...dupa cum arata ardeii nealtoiti este clar ca nu ai avut un atac serios de Fus sau Verti!
Nici in 2014, in luna iunie, nu erau semne vizibile ( in poza) de ofilire, pentru ca mai tarziu situatia sa se schimbe.
Attached File  1.JPG   569.56K   30 downloadsAttached File  2.JPG   589.57K   30 downloadsAttached File  3.JPG   552.73K   51 downloads

View Postdanutz_2009, on 16 ianuarie 2016 - 22:14, said:

O concluzie se poate trage cand ai un atac puternic si atunci vezi daca portul isi face treaba! .... nu-ti doresc nici un atac!

Atacul prea puternic n-a fost, ai dreptate, am avut noroc de an secetos.
Si ciupercile de la Jumbo au avut o contributie importanta!
Desi n-am poze cu ofilirea la hotarul dintre altoite si nealtoite ( lipsa de timp si n-am considerat ca mai trebuie sa-mi insotesc fiecare mesaj de poze) imaginea era asa, doar ca altoitele erau mai verzi.
Attached File  3.JPG   552.73K   51 downloads

Unui atac puternic nu-i voi permite sa se atinga de culturile mele! Am deprins ceva tehnici de aparare Posted Image
Posted Image

#169
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Vinde din casa. Zi-ne si noua, dar mai ales mie. Cum e cu tehnica? Ca si eu anul trecut am avut cateva plante cu aceleasi semnalmente dar le-am eliminat din timp si nu au ajuns chiar ofilite de tot. Le-am smuls din timp dar ce facem sa preintampinam smulgerea si aruncarea acestora?

#170
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
@studio one, fuzarioza (ofilirea vasculara) se trateaza cu 200-500 ml de Topsin la radacina, daca ai avut boala probabil e cazul sa dai chiar de la plantare.

#171
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
laum, tu esti speranta cu concluzii privind eficacitatea ciupercutelor !

#172
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postclaudia313, on 13 februarie 2016 - 18:07, said:

...fuzarioza ....daca ai avut boala probabil e cazul sa dai chiar de la plantare.

Daca ai avut boala e bine sa tratezi si rasadul: inainte de plantare scufunzi tavita cu rasaduri
in sol de Topsin.

#173
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005

View Postjumborom, on 13 februarie 2016 - 18:57, said:

laum, tu esti speranta cu concluzii privind eficacitatea ciupercutelor !

Concluziile mele-s scurte si la obiect/subiect Posted Image

Edited by laum, 14 February 2016 - 19:38.


#174
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005

View PostStudioOne, on 13 februarie 2016 - 17:39, said:

Vinde din casa. Zi-ne si noua, dar mai ales mie. Cum e cu tehnica? Ca si eu anul trecut am avut cateva plante cu aceleasi semnalmente dar le-am eliminat din timp si nu au ajuns chiar ofilite de tot. Le-am smuls din timp dar ce facem sa preintampinam smulgerea si aruncarea acestora?

1. Ardeiul trebuie cultivat pe sol usor pe care sa nu balteasca apa, in caz contrar se poate apela la metoda Dienet

2. Grija la regimul de udare. Am scris aici ca udarea de seara mi-a adus rezultatele asteptate.
Imi pastrez parerea, cu o observatie: tinand cont de faptul ca dimineata devreme la noi a insemnat in jurul orei 7, posibil ca udatul la adevaratele ore ale diminetii sa dea acelasi rezultat. Cum nu reusesc sa intru in solar mai devreme de 6,30-7 ,  n-am idee cum e cu udatul de la ora 4 sau 5. Pana la automatizare, cand ma voi putea juca cu orele, udarea la ardei o voi face seara.  Primele 2-3 udari de dupa plantare le fac dimineata, dupa ce solarul poate sta deschis si noaptea, mut udarea pe inserat.

3. Masuri de igiena sau bunele practici legumicole.

4. Fertirigarea lunga.
Conteaza, foarte mult concentratia solutiei.
In trecut, dizolvam (la recomandare) gram de ingrasamant/ litru de apa, la aceasta concentratie aveam plante ofilite si pe mijlocul solarului. Stiam ca fertilizarea in exces cu azot favorizeaza ofilirea.
Concluzia: daca am de dat 200g ingrasamant, nu-l administrez in 200l apa, ci in toata cantitatea de apa necesara udarii pe ziua respectiva( 1300-1700l, in cazul meu).

5. Apelarea la Topsin sau ciupecute jumboromiene Posted Image)

#175
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Laum! Este o placere sa citesc postarile despre experientele voastre. Multumesc! :)

#176
algernona

algernona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.01.2011
Salutare prieteni gradinari,
Daca printre dvs. sunt doritori sa invete sa altoiasca sau sa castige cativa banuti in timpul liber, noi suntem in plina campanie de altoit si avem nevoie de inca 4-5 altoitori la locatia noastra din Bucuresti zona sere Berceni. Noi oferim know-how si material de altoit, dvs. ne oferiti indemanare.
In anii trecuti altoitorii au castigat intre 40 si 100lei/zi de 8 ore de lucru.
Campania tine doar pana la inceputul lunii aprilie.
Detalii la telefon intre orele 7.00 si 19.00.

Ana
0722589410

#177
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Ce altoiti?

#178
algernona

algernona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.01.2011
2 saptamani altoim pepeni pe portaltoi comerciali, apoi tomate, vinete si ardei
Alte info pe privat :)

#179
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Iata ca nici anu' asta nu m-am lasat si am altoit soiurile preferate + cateva soiuri cu potential. :)

Attached File  20160313_191236.jpg   492.61K   34 downloads

Urmeaza sa altoiesc vinetele si ardeii.

#180
RoVAl

RoVAl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.03.2016

View Postlaum, on 16 ianuarie 2016 - 11:26, said:

...Cativa ani in urma, cand m-am lovit de ofilire si-am inteles ca-i boala cam fara leac, am cautat hibrizi cu rezistenta la Fusariu si Verticllium... am aflat atunci ca nu exista asa ceva...
Legumicultura bazata pe profit, ca afacere, cu studii de piata, personal angajat care se pot asemana
medicilor, mai mult decat agricultorilor traditionali, au hotarat in consens, ca trebuiesc izolate plantele
intre ele si cultivate in substraturi artificiale.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate