Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Ardei

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4071 replies to this topic

#127
mi_tritza

mi_tritza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 02.02.2014
pare a fi o bacterioza, cumva boala a debutat incepand de la frunzele bazale ? il aveti plantat afara? samanta de unde ati procurat-o sau ati cumparat direct rasad?
cultura premergatoare ce ati avut, tot ardei, tomate? sistemul de udare, rigole, picurare, aspersie?
bacterioza se transmite in special prin samanta sau daca locul este infectat sau buruienile din apropiere sau daca sunt planati printre randurile de pomi sau prea aprope de acestia
deci ce-i de facut?
.... o data instalata boala nu pre mai avem ce-i face, incepand de la samanta, daca ne producem singuri rasadurile, o tratam preventim termic in apa 25 min la 50 gr. celsius chiar daca provine de la firme renumite, rasdurile le plantam intrun loc in care nu am plantat 3 sau 4 ani ardei sau tomate, daca nu, tratarea solului cu formol sau basamid, eliminarea buruienilor principalul vector de transmitere al bolilor, atentie marita la operatiunile facute in cultura, si omul este un factor de raspandire a bolii, tratament cu funguran saptamanal asociat cu dithane nu mai mult de 3 ori
bacterioza apare in general pe solurile mai sarace in azot si potasiu si mai des in cele mai bogate in calciu si magneziu un echilibru favorabil culturii mareste rezistenta ardeiului la boli

#128
mi_tritza

mi_tritza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 02.02.2014
mai puteti utiliza sonata un bactericid antagonic sau streptomicin o fiola parca de un gram din farmacia vet. dizolvat in 200ml apa si stropit la saptamana nu mai mult de 3 ori

#129
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
@mi_trita
Care sunt indiciile de urmarit la o bacterioza?
Poate fi confundata bacterioza cu alta boala fungica? Cu care? Intreb asta pentru ca sunt situatii cand nu poti sa faci un tratament tintit cand ai semne si simptome ce pot fi atribuite mai multor boli/probleme.

#130
mi_tritza

mi_tritza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 02.02.2014
meganedoi=cloroza datorita reducerii numarului de cloroplaste, in faza de debut de multe ori trecute cu vederea imbibarile cu apa a carui efect este culoarea verde translucid , faza din imagine corespunde fazei necrozelor si arsurilor prin eliminare am redus aceea de atac cu virusi caracteristic mozaicul tutunului sau mozaicul castravetilor si ofilirea vasculara fuzarioza-verticilioza boli comune culturii ardeiului.
bacteriile au o mobilitate extraordinara pe vreme umeda-ploioasa cu temperaturi intre 20-28 grade celsius este un inotator foarte bun:)

#131
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Multumesc de raspuns
Acestea sunt specifice ardeilor? Ori se intampla la fel si la tomate?
Scuze ca am bagat tomatele in discutie, dar mutarea ei pe alt topic ar rupe cititorul de istoric si nu s-ar mai intelege.
M

LE Cloroza este un simptom ce apare si in cazul unor carente de nutritie sau altor boli? Poti fi identificate niste asocieri tipice de simptome pentru diferite tipuri de probleme? (bacterioza, fungi, carente etc)

Edited by meganedoi, 02 July 2014 - 13:59.


#132
mi_tritza

mi_tritza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 02.02.2014
sunt boli comune si la tomate

daca era un deficient de nutritie cloroza era generalizata nu numai pe frunzele bazale

#133
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007

View Postvdingo11, on 01 iulie 2014 - 21:01, said:

Va rog foarte mult sa ma ajutati cu niste sfaturi ca nu reusesc sa stopez extinderea bolii aparuta (nici nu stiu despre ce ete vorb). Este vorba de ardei din gradina iar frunzele arata ca in imaginile asociate.


aceasi problema cred ca am si eu la ardeii din solar ca si tine . Intrucat am mai multe soiuri de ardei, rasadurile provin din  mai multe surse. Am stropit la primele semne cu dithane si cu confidor, iar saptamana trecuta cu Melody Compact. dar degeaba.  Pe o parte am cultivat anul trecut tot ardei, pe cealalta parte rosii. Pe partea unde am cultivat ardei nu e  asa pronuntata boala ca si pe partea unde am cultivat rosii. Mai am oare vreo sansa sa ii salvez? sau ii pot scoate deja si sa pun altceva?

Attached Files


Edited by ionutz_t, 02 July 2014 - 15:56.


#134
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Daca r fi ai mei si ar arata ca in primele 3 poze eu i-as fi scos demult....doar ca nici nu stiu ce as fi pus in loc, in niciun caz rosii.

#135
mi_tritza

mi_tritza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 02.02.2014
mda pacat de ei respectati rotatia culturilor cultivati castraveti pentru urmatorii 4 ani...tot asa la tomate am avut tinute sub control cu equation pro +funguran alternat cu sonata luat de pe ebay dar nu pentru mult timp repede capata imunorezistenta in sere solarii omul este principalul factor de raspandire, instalatia de climatizare si stropirile cu pompa intrarile printre randuri in mediu umed cauza din care atomizoarele sunt mult mai bune picaturile ~100 microni

ionut spuneti de unde ati luat samanta si ce soi-hibrid sunt ca sa evitam producatorul

ionut eliminatile din cultura si dezinfectativa mainile cu cloramina 1 la 4 parti apa dumneavoastra le imbolnaviti si pe celelalte din solar protejati pe cele sanatoase

#136
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Ce draci sa mai protejezi mai frate, cant patesti o d'asta iri mai vine sa.stai sa te dezinfectezi cu cloramina si alte nenorociri...le dai dracu de tot.


#137
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 24.08.2005
Va multumesc pentru sfaturi.
O parte din seminte sunt stranse de mine anul trecut iar altele sunt cumparate (sunt soiuri nu hibrizi)
Rasadul a fost produs de mine fara sa fac dezinfectia semintelor iar anul trecut am avut tomate in acel loc. (este vorba de spatiu neprotejat si ud prin picurare)
Ce am observat este urmatorul lucru: in urma cu o saptamana am dat niste zeama de gainat la jumatate din ei (atat mi-a ajuns). Cei care au primit acest supliment nu au nimic, decat cate o frunza pe ici pe colo. Ba nuiesc ca cei care au primit au fost mai rezistenti dar dupa cum ati prezentat lucrurile nu pot sa ma astept la multe de la ei.

Si pentru virg72 care mi-a raspuns si pe postul cu tomatele: ardeii sunt destul de frumosi, au si flori foarte multe, frunzele sunt verzi cu exceptia celor atacate care au acele puncte maronii, apoi se ingalbenesc si cad.
De udat ii ud o data la doua zile si cand dau drumul la apa la suprafata este totul uscat. Acum u stiu cata umidiate o fi in sol ca nu am verificat.
Sincer eu nici nu imi dau seama cand trebuie irigat: cand este uscat solul la exterior bag apa si asta de regula la 2 zile. Cum sa imi dau seama daca trebuie sau nu irigat? Chiar este o intrebare tampita cred, dar este mai bine sa ma lamuresc.

Edited by vdingo11, 03 July 2014 - 06:21.


#138
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 24.08.2005
Insist cu alte poze ca vreau sa ma lamuresc: este patarea bacteriana sau nu?
Mie mi se par petele prea mari fata de cum arata poele pe net la aceasta boala si altceva asemanator nu am gasit.
Multumesc.

Attached Files



#139
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Daca la tomate mai am de invatat, pe ardei ii pot numi prietenii mei Posted Image , cu timpul stau mai prost, dar care legumicultor se poate lauda ca-i prisoseste timpul in sezon  Posted Image
Solarul fiind inalt si plantele joase, am putut sa-l tinem cu lateralele mult coborate pe timpul noptii, iar ardeii nu au avut de suferit ca si tomatele

Attached Files


Edited by laum, 13 July 2014 - 19:20.


#140
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
farmaciePosted Image Posted Image

#141
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Supercultura :)
Bibic in foto 2-3?
In foto 1 ce este?
Dar in 5?

#142
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008
Cum reusesti frate sa n-ai niciun fir de iarba ?
Asta mi-a placut cel mai tare!

#143
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
e sora, bine, are si un frate!
felicitari si din partea mea!
si kapia ce soi sau hibrid sint?
si o alta curiozitate, daca se poate, desigur, ce suprafata de solarii aveti?
e de admirat, intr-adevar, ce curatenie e pe jos si ce cultura, cu toate ca, sau poate nu se vede bine in poze, pamantul bate spre galben.

#144
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Am scris si aseara un mesaj dar s-a evaporat inainte de a clicui pe post Posted Image

megane
foto 1 gras rosu Red knigt f1 si o ureche ratacita Posted Image
foto 2 si 3 gras galben Bibic f1
foto 5 kapia Kaptur f1

carprom
A imprastiat fratele Laurentiu prin fiecare solar cate un condei agricol, ce se insufleteste in functie de cine pune mana pe el Posted Image)

virg
Kapia este Kaptur, avem 1400 mp de solar plus rasadnita 60mp
Asa cum am mai zis intr-un post trecut, pe terenul nostru a fost gradinarie pe timpul C.A.P. ului, pamantul este bun, pentru a fi mai permeabil ( mai ales cultura ardeiului are nevoie de pamant usor, drenant) in fiecare solar am bagat nisip si perlit, iar in fiecare toamna punem gunoi.

In primii ani aveam cea mai de temut problema a fiecarui cultivator de ardei: ofilirea vasculara, imposibil de tratat si foarte paguboasa. Din acest motiv am si facut solarul nou de ardei inalt. Am cautat, citit, intrebat...am dat vina pe solarul prea jos,  pe folia de mulcire, pe cartofii pusi prea aproape de solar, pe floarea soarelui cultivata de tatal meu pentru hrana albinelor...  Am ajuns la o singura concluzie: atentie mare la gestionarea apei intr-o cultura de ardei. Asadar am incercat udatul dimineata devreme si seara dupa asfintitul soarelui.
Udatul de seara este solutia ! Ca si tratamente ardeii mei au primit doar la plantare topsin radicular, dar nu juma` de kil de planta, cel mult 200ml. Logica mea a fost urmatoarea: nu ma intereseaza sa umplu pamantul cu topsin, important este sa primeasca planta o cantitate suficienta la plantare, cat sa o tina sanatoasa pana se cicatrizeaza eventualele rani ale radacinii provocate mecanic la operatiunea de plantat. Apoi, udatul pe inserat, tine ofilirea la distanta!
Anul acesta, ploile care nu se mai opresc, au bagat in solar pe laterale apa multaa, acolo am cateva plante atinse de ofilire. Anul trecut nu am avut nici o planta atacata.

Intre timp ardeii mei si-au schimbat culorile. Posted Image

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate