Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Altoirea legumelor si florilor

- - - - -
  • Please log in to reply
275 replies to this topic

#1
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Hai, bagati aici!...cat mai multa informatie...

#2
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Si o prima intrebare:
Unde mai gasiti voi lame de ras 'clasice'?

#3
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Iata si "trusa altoitorului de legume" Posted Image si nu numai

Attached File  IMAG1599.jpg   200.84K   117 downloads  
mi-am pus in cutie cam tot ce am crezut ca voi folosi la altoirea tomatelor
clipsuri si tuburi de diferite diametre/grosimi;
markere negre, albe etc;
alcohol pentru sterilizare si apa pentru hidratarea plantelor


Attached File  IMAG1601.jpg   222.55K   110 downloads
diferite instrumente de taiat, spintecat, decorticat
le-am testat pe toate cele din poza, dar pentru legume cel mai bun instrument ramane lama pentru barbierit (ultima din stanga, pentru necunoscatori Posted Image)
bun este si bisturiul (al doilea din stanga), dar pentru o taietura cat mai fina aceasta trebuie sa fie oblica

P.S. pe la buticurile mai mici gasesti lame pentru barbierit

Edited by meganedoi, 18 April 2014 - 14:52.


#4
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Nu stiam ca si tomatele se altoiesc, vreau si io un link educativ, as cultiva niste rosii gigant.

As altoi si niste trandafiri, eventual o vita de vie.

#5
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Din discutiile ce le-am vazut eu pe net, cultivatorii de tomate clasice, heirloom, soi, se jura ca in viata lor nu vor mai cultiva din samanta pe radacini proprii ci doar pe portaltoi!
:)

#6
ion156

ion156

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 17.03.2014
Rosii    [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m5PPsOrcFaY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Castraveti    [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XVVM-bUj574?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Am o intrebare...tuburile de plastic au ~3-4mm diametru si nu sunt flexibile sau elastice;presupunand ca trebuiesc taiate longitudinal pt a fi indepartate,cand se face operatiunea asta?

#8
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
Cine doreste clipsuri de altoire tomate, PM cu adresa si numar telefon si le voi trimite.
Am cam 1.000 bucati clipsuri Bato de 1,2 mm.

Edited by almadan, 18 April 2014 - 15:33.


#9
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Ce provenienta? Adresa ceva?
Da-ne undita, navod nu 'momeala'...
:)

#10
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
Clipsuri Bato 1,2 mm, provenienta Brinkman Ungaria.

http://www.bato.nl/e...-standard-model

Edited by almadan, 18 April 2014 - 15:35.


#11
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Almadane, inca o data se dovedeste ca esti un 'baiat de treaba'!
:)
In domeniul asta al altoirilor e sunt cvasi-nul...
Ne spui si noua ceva din experienta ta?

Edited by subway_guru, 18 April 2014 - 15:41.


#12
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
Si eu sint la fel. Am cumparat clipsurile pentru a incepe experimentele dar nu am avut timp. Asa ca voi studia problema in amanunt anul viitor.

Am pus deoparte 2 clipuri, pentru cind ma voi apuca de treaba.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_0GwgMb0M3Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/356qCZLGiXY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by almadan, 18 April 2014 - 15:50.


#13
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,069
  • Înscris: 17.03.2005
Altoirea legumelor nu cred ca e mai grea decat la pomi, e doar mai migaloasa, necesita atentie mai mare pentru ca sunt mai fine, fragile...
Toata jmecheria e, dupa intuitia mea, ingrijirea de dupa si sa ai cele doua plante la diametre/ stadii de dezvoltare potrivite.

In ce priveste procesul in sine, pun si aici clipul cu nenea ala care ne incurajeaza, in opinia mea, nu iti trebuie musai avioane cu reactie ca sa poti sa te joci .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/liH1Ta7Eevg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ramane insa o singura problema, destul de mare zic eu... PORTALTOII.

DAca la alte specii te poti juca oriunde, oricand, gratis practic, chiar si la vita de vie la care un oarecare portaltoi de calitate decenta nu e chiar greu de ubtinut, si nici foarte scump chiar daca il cumperi, produsul finit avand o valoare suficienta pt a acoperi acest eventual cost in cazul in care nu ti-l produci singur, la legume e oarecum mai complicat...
Sa cumperi portaltoi dedicati , certificati, in conditiile in care la aceiasi bani la tomate sa zicem ai deja hibrizi super ok si predictibili ca si comportament, nu e tocmai o afacere.  Nu am experienta dar acum nu mi se pare atractiv decat intr-o singura situatie: atunci cand lucrezi cu soiuri, cunoscute ca fiind sensibile.. daca vrei musai soiul X si ai probleme cu el din cauza solului in principal, merge sa platesti pentru portaltoi.
Altfel e discutabil, trebuie facut, urmarite diferentele si apoi dat un verdict.

E interesant de gasit un portaltoi ok si ieftin, aici e marea dilema pentru mine.
Ar merge incercat pe niste vinete dar care, de care si ramane de vazut cum vor merge.


Asadar dincolo de provesul de altoire in sine cred ca interesant e sa discutam despre ce portaltoi ieftini.disponibili putem folosi Cand o sa am vreme o sa fac si eu cateva fire insa in acest moment n-am nici cea mai vaga idee pe ce o sa pun altoaiele..

#14
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Pai la portaltoi sunt doua idei principale, ori e cat mai 'baraganos' ori e imun la toate cele...intrebarea 'fina' e cum interactioneaza altoiul cu portaltoiul in privinta fructului finit, ca aici e oarecum similar ca la pomi...portaltoiul modifica gustul altoiului...

Edited by subway_guru, 18 April 2014 - 16:16.


#15
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,069
  • Înscris: 17.03.2005
pana la fineturi ma preocupa sanatatea in primul rand sa mai tai din tratamente...p'orma o sa mai vedem in ce masura e influentat gustul si daca e cazul trecem la masuri radicale...adica o sa cumparam tolin f14 de la tarani din piata.Posted Image

#16
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Atunci nu raman decat 'baraganoasele'!
:)

Un portaltoi de genul asta am vazut ca e Solanum Torvum...

#17
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,069
  • Înscris: 17.03.2005
Eu am de gand sa folosesc tot rosie, o sa caut una mai rezistenta..probabil ca pentru primele cateva fire o sa prapadesc ceva hibrid recunoscut, vedem ce iese.

#18
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Tu mergi deci pe ideea de imunoase...dar am vazut ca o samanta d'asta costa mai mult ca un hibrid decent...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate