Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 

Vanzare auto.Cumparatorul nu o inmatriculeaza.Iata cum te feresti de eventualele neplaceri

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#55
SpidermanX

SpidermanX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 21.03.2009
@bossake
Da, are taxa platita 100% sigur.
Pai din moment ce eu am radiat masina de pe numele meu, ce mai poate face cu ea?

#56
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,885
  • Înscris: 25.01.2007
o fi inmatriculat-o de atunci.

#57
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Si pana la urma daca vanzatorul se intelege cu cumparatorul ca sa faca doar "mutatie" de fiscal este ilegal ?
Cumparatorul plateste taxele, amenzile si merge pe numerele vechi fara sa mai faca alta inscriere la politie. Sa zicem ca se intampla la o intelegere intre doi oameni seriosi si astfel se evita absurda taxa de prima inscriere ce depaseste de multe ori suma cu care este cumparat autoturismul. Astfel vanzatorul obtine pretul dorit, iar cumparatorul foloseste o masina "cumparata" cu suma dorita.

#58
SpidermanX

SpidermanX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 21.03.2009
@spik1
Din moment ce face mutatie de fiscal, eu stiu ca are timp 30 zile sa transcrie masina pe el. Poate gresesc...

Bun, sa zicem ca merge cum zici tu, ca oamenii se-nteleg de comun acord, ca sunt doua persoane de buna credinta.

Ma gandesc insa la altceva: eu, ca si cumparator chiar daca sunt 100% serios si onest imi voi dori poate la un moment dat sa vand masina. Zis si facut. Pentru mine e simplu, doar masina nu-i pe numele meu asa ca-i fac "vant". O cumpara altcineva, un nesimtit care-si bate joc fara sa-i pese. E, de aici incolo incep problemele pentru cel inscris pe talonul masinii. Mai exista insa varianta exceptionala descrisa de colegii de pe forum, cea cu notificarea la Directia de Inmatriculari. Daca ei zic ca nu mai primesti amenzi, atunci e problema celui care are masina, care a cumparat-o. Atunci, e clar ca el va fi foarte atent cand si daca o va mai vinde inainte de a o transcrie. Motivul cred ca e lesne de inteles.

Vina nu e insa nici a vanzatorului, nici a cumparatorului, e vina idiotilor de la guvernare care si-au batut joc de noi cu acest timbru tampit, prost gandit si clar ilegal.

Edited by SpidermanX, 19 May 2014 - 22:27.


#59
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
in principiu ai dreptate, dar cumparatorul, al doilea, al trei-lea al cinci-lea trebuie sa fie constient ca poate oricand ramane fara talon/numere iar in caz de accident nu poate fi despagubit (in caz de remat, nu ia vaucer)
deci trebuie sa se comporte corect fata de proprietarul din acte

cu vina ai dreptate dar pe de alta parte, un cazan poate fi oricand inscris pe bulgaria

#60
dragos_ion

dragos_ion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.08.2014
Salut,

Am vandut o masina, am semnat actul auto (CVC), am primit banii, am predat masina cu tot cu chei ... doar ca am uitat sa mentionez pe spatele talonului cum ca masina a fost instrainata catre... (my stupid mistake!) ca sa nu mai zic cum ca proasta aia de la acte auto mi-a zis ca nu trebuie mentionat de catre mine (ca si vanzator) pe spatele talonului acest fapt ci de catre un organul de politie!

Eu intre timp am scos fiscalul si am cerut radierea masinii de la fisc dar nu scoaterea din circulatie ... urmand sa ii predau aceste acte cumparatorului.
Conform ordinului MAI 1501 / 2006 legat de inmatriculare/radiere auto se mentioneaza cum ca e obligatia vanzatorului sa radieze masina din circulatie in maxim 30 de zile - mai este valabil acest lucru? Deoarece cei de la DRPCIV mi-au comunicat urmatorul lucru: cumparatorul este obligat in maxim 30 de zile sa inmatriculeze masina si automat se va face si radierea din circulatie.

Va rog indrumati-ma ... cum trebuie procedat: mai ales faza cu ne-specificarea pe talon a instrainarii si plus ca sunt mai mult ca sigur ca, cumparatorul nu o va inmatricula?!

Multumesc frumos pentru ... sfaturi! :)

#61
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,704
  • Înscris: 22.11.2007
ai taxa platita la masina sau nu?
daca ai taxa platita sunt sanse ff mari ca ala care a cumparat-o de la tine sa o treaca pe numele lui. daca nu ai taxa platita la revedere, masina o sa ramana toata viata pe numele tau.

#62
dragos_ion

dragos_ion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.08.2014
Nu - taxa nu e platita! Vanzatorul stia deja asta - i-am zis.

Doar ca vroiam sa ma interesez daca exista vreo modalitate de a forta in vreun fel lucrurile - la modul DRPCIV'u sa inscrie in baza lor de date cum ca auto respectiv e instrainat ... sau ceva de genul?
Ca daca cumva imi vin amenzi pe numele meu (care inca apare in talon) ei sa confrunte baza de date a DRPCIV si sa afle cum ca e instrainat ...

Multumesc frumos! :)

#63
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,704
  • Înscris: 22.11.2007
pai daca vanzatorul stia ca taxa nu e platita nu l-ai intrebat ce are de gand cu masina? vrea sa ii plateasca taxa sau ti-a spus ca o sa circule cu numerele tale? nu ati stabilit lucrul asta?

mergi la dprciv si poti face o cerere sa treaca masina in baza lor de date ca e vanduta. in felul asta probabil ca o sa scapi de amenzi dar cand o sa il opreasca pe ala o sa ii ia numerele si talonul si va fi nevoit sa o treaca pe numele lui, adica sa plateasca taxa. daca taxa e mii de euro ar fi urat sa il lasi pe om fara numere cu atat mai mult daca ati stabilit de la bun inceput ca el o sa circule cu masina pe numerele tale

Edited by bossake, 19 August 2014 - 10:57.


#64
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Eu zic asa : daca ai contractul de vanzare/cumparare si ai scos-o de la fisc (asa cum se prevede in aceste cazuri de tranzactii), te doare la "palarie". Chiar daca scriai pe talon, persoana respectiva, poate merge mult si bine, motivand uitarea talonului acasa, la un control. Cel mai probabil, asa am inteles ca se face des, o baga si el la fiscul lui si nu merge la politie pentru finalizarea actelor. Mai nasol este pentru el atunci cand, de exemplu, ii ia talonul, caci trebuie ridicat de detinator. A luat de la tine fisa aceea fiscala ?

#65
dragos_ion

dragos_ion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.08.2014
Da! I-am dat toate actele: CI auto, talon, RCA'ul, fiscalul (certif. de atestare fiscala - cu partea de impozite si taxe) cu partea de radiere de pe rolul fiscal si parte de inmatriculare (de unde am inteles ca de asta trebuie sa se ocupe el).

Am copii la toate aceste acte: CI auto, talon, fiscalul (ambele chestii)

#66
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,704
  • Înscris: 22.11.2007

 spik1, on 19 august 2014 - 20:32, said:

Eu zic asa : daca ai contractul de vanzare/cumparare si ai scos-o de la fisc (asa cum se prevede in aceste cazuri de tranzactii), te doare la "palarie".
chiar daca o scoti de la fisc amenzile de rovinieta tot sosesc. exact asa au zis mii/zeci de mii de oameni. daca ar fi fost asa simplu nu isi mai facea nimeni probleme la vanzarea masinii Posted Image nici topicul asta nu ar fi avut 4 pagini daca ar fi fost asa cum zici tu :))

Edited by bossake, 20 August 2014 - 14:31.


#67
dragos_ion

dragos_ion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.08.2014
Ok ...
Pot sa ma duc sa anunt la CNADNR
Compania Nationala de autostrazi si drumuri nationale

http://www.cnadnr.ro

Sa le zic: stiti masina a fost instrainata, uite actele masinii (copii - normal - ca originalele sunt la ala), uite fiscalul, uite radierea ...
Pot sa ii anunt ca amenzile de rovinieta sa nu imi mai vina mie?

Multumesc ;) ;)

#68
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Cu aceste acte banuiesc ca poti radia masina, fara probleme, de la Politie. Bineinteles dupa cele 30 de zile de la data de pe CVC, oricum cumparatorul , dupa acest termen, trebuie sa vina la tine pentru a intocmi altul. Asta daca vrea sa o treaca pe numele lui !
In functie de cum v-ati inteles, o radiezi, sau nu si de la Politie.

#69
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

 dragos_ion, on 18 august 2014 - 16:26, said:

Salut,

Am vandut o masina, am semnat actul auto (CVC), am primit banii, am predat masina cu tot cu chei ... doar ca am uitat sa mentionez pe spatele talonului cum ca masina a fost instrainata catre... (my stupid mistake!) ca sa nu mai zic cum ca proasta aia de la acte auto mi-a zis ca nu trebuie mentionat de catre mine (ca si vanzator) pe spatele talonului acest fapt ci de catre un organul de politie!

Eu intre timp am scos fiscalul si am cerut radierea masinii de la fisc dar nu scoaterea din circulatie ... urmand sa ii predau aceste acte cumparatorului.
Conform ordinului MAI 1501 / 2006 legat de inmatriculare/radiere auto se mentioneaza cum ca e obligatia vanzatorului sa radieze masina din circulatie in maxim 30 de zile - mai este valabil acest lucru? Deoarece cei de la DRPCIV mi-au comunicat urmatorul lucru: cumparatorul este obligat in maxim 30 de zile sa inmatriculeze masina si automat se va face si radierea din circulatie.

Va rog indrumati-ma ... cum trebuie procedat: mai ales faza cu ne-specificarea pe talon a instrainarii si plus ca sunt mai mult ca sigur ca, cumparatorul nu o va inmatricula?!

Multumesc frumos pentru ... sfaturi! Posted Image
din moment ce nu ai specificat pe spatele talonului ca masina e instrainata lu cutare lasa legile in sertar. omu poate sa circule mult si bine pe numele tau.sa nu mai zic ca isi poate face si asigurare in continuare pe numele tau( sunt destui care fac ). asta patesc sutele de proprietari de auto pentru ca legea este proasta. cat despre un control al unui organ de politie cu privire la acte poate spune ca nu are talonu la el, si primeste amenda ca nu are actele la el ;) . daca scriai pe spatele talonului te puteai duce la politie dupa 30 zile si sa reclami ca ala merge cu masina fara sa fie trecuta pe numele lui si atunci stiau aia ce sa faca cand il prindea in traffic, nu mai mergea faza cu ca " nu am actele la mine"

Edited by flavius18, 20 August 2014 - 22:39.


#70
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,575
  • Înscris: 20.10.2006
Se poate face mentiune in baza de date a politiei cum ca masina a fost vanduta. Nu conteaza ca e scris sau nu pe talon.

#71
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,885
  • Înscris: 25.01.2007
teoretic. practic, pe aici pe la mine, de exemplu, nu.

 spik1, on 20 august 2014 - 21:27, said:

Cu aceste acte banuiesc ca poti radia masina, fara probleme, de la Politie. Bineinteles dupa cele 30 de zile de la data de pe CVC, oricum cumparatorul , dupa acest termen, trebuie sa vina la tine pentru a intocmi altul. Asta daca vrea sa o treaca pe numele lui !
In functie de cum v-ati inteles, o radiezi, sau nu si de la Politie.
nu poti radia o masina vanduta.

#72
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

 slai, on 22 august 2014 - 14:08, said:

nu poti radia o masina vanduta.

Mai sa fie, chiar asa, suntem in "Bananiera" ?!
Adica, ala poate sa circule pe actele tale, fara sa respecte ce scrie pe CVC, daar tu nu poti radia masina ta, dupa ce actul acela de vanzare / cumparare devine nul dupa 30 de zile, daca ala nu a inscris-o pe numele lui !

Edited by spik1, 22 August 2014 - 21:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate