Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Vanzare auto.Cumparatorul nu o inmatriculeaza.Iata cum te feresti de eventualele neplaceri

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 ciine, on 02 aprilie 2014 - 18:34, said:

Ultimul a fost un camion si l-a luat cineva din Grecia, deci se considera export, radierea a fost facuta pe loc la fisc si circulatie. S-a intimplat undeva in 2009

Deci a fost un export.

Edited by mihai!, 02 April 2014 - 18:40.


#20
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
@mihai!
multe sunt si exagerari si inventii... sunt multi care n-au despre ce scrie si inventeaza stiri
nu zic ca nu sunt si cazuri reale
CNADNRul e singurul care-ti trimite PVul pe neve
il iau si eu pe daca in brate.. ce-ar fi daca tu primesti amenda pe naşpa si nu esti in tara sau la domiciliu sau esti in spital... si trece termenul pentru contestatie???
nu pare putin ilogic sa te execute silit?
nu stiu cum e cu executarile silite pentru PVuri... eu am amenzi de vreo 2.500 lei pentru care in fiecare an imi vine de la anaf o "somatie" sa le platesc... cred ca au vreo 5 ani
nothing happened!

acum... ca si vanzator poti cantari riscurile
un PV de rovinieta il poti contesta in no time... daca crezi ca nu merita riscul... aia e...REMAT e solutia

de multe ori, nici vanzatorul n-are actele pe numele lui

Edited by Nero-d, 02 April 2014 - 19:00.


#21
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Eu am vandut acum cativa ani o masina (inca nu exista timbrul pentru masini deja inmatriculate) si am procedat asa:
Am stabilit pretul, am facut actele, batut palma, scris mentiunile de rigoare in talon, scoasa de la fisc, predat actele la cumparator, cu o exceptie... cartea de identitate a masinii.
M-am gandit eu ca cel care a cumparat-o nu va incepe sa faca vizitele de rigoare pe la RAR, fisc, politie, asa ca am pastrat cartea, ca oricum nu avea nevoie de ea ca sa circule, pana o inscria pe el.
Nu mi-au venit amenzi sau alte felicitari, cumparatorul nu imi cerea cartea... dovada ca nu avea de gand sa o inscrie..., asa ca am asteptat. L-am tot sunat sa faca chestia, las' ca maine, las' ca saptamana viitoare si asa au trecut vreo 6 luni.
L-am lasat in pace cu gandul ca ajunge el la mana mea... Ei, sa vedeti cum plangea sa ii dau cartea sa ii faca ITP-ul (nu pomenea nimic despre inscriere), ca expira si nu putea circula... A fost la n'spe statii ITP, nu l-au primit nicaieri fara carte, nici macar cunostintele.
Si am spus... ITP-ul tau expira in vreo 7-8 zile, asa ca ai timp suficient sa faci inscrierea. Am pierdut si eu cateva ore sa ma asigur ca o baga la fisc, face RAR-ul si depune dosarul la politie, asta dupa ce a trebuit sa si plateasca cateva penalizari la fisc si niste amenzi pentru neinmatriculare in termen.
Si iata cum l-am facut baiat cuminte...

Edited by bonygy, 02 April 2014 - 21:17.


#22
marusoi

marusoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 12.03.2007
Solutia cu pastratul numerelor este intr-adevar una anacronica ( ar fi acceptata doar de un cumparator de buna credinta, cu care te vei duce impreuna la RAR, se face autentificarea apoi iei placutele, obligandu-l astfel sa o inmatriculeze pe numele lui).Spun ca e anacronica pentru ca presupune din start un cumparator de buna credinta, deci riscul ca masina sa ramana inscrisa in circulatie pe numele vanzatorului si acesta sa prmeasca amenzile este minim.

Cererea la Serviciul Inmatriculari este cat se poate de functionala, este ceea ce am facut si eu si mi s-a confirmat ca nu sunt nici primul nici ultimul vanzator care apeleaza la aceasta masura de siguranta. Mai nou la birourile acte de vis-a-vis de Serviciile de Inmatriculari si Permise au aparut si cereri tipizate in acest sens. E ca si sum statul si-ar recunoaste propria incompetenta, prin lacunele lasate in legislatie ( ex: faptul ca nu mai este obligatorie radierea din circulatie la vanzare ) si lipsa de comunicare intre institutii.

Discutam aici de cazurile de cumparatori de rea-credinta. si ma refer aici desigur la intermediarii care cumpara masini SH pt a le "cosmetiza" si revinde, cazuri in care masina poate ajunge din mana in mana, ca o moneda, fara inscriere in circulatie.
Nu intentionez sa ofensez in niciun caz acesti oameni( poate sunt unii dintre ei care chiar citesc forumul si subiectul asta :)  ) - e modul lor de a-si castiga o paine. Insa nici vanzatorul nu e vinovat ca nu vrea sa piarda timp si bani sa conteste in instanta amenzile si contraventiile altuia.

Sunt din ce in ce mai multe aceste cazuri, avand in vedere taxa de timbru enorma pentru inmatricularea masinilor cu Euro 2 sau 3 si  nu atat de vechi ( pana in 10 ani)

Repet, paza buna trece primejdia rea. Mai bine prevedere, 5 lei si o cerere (+ verificarea ulterioara la Serviciu Inmatriculari, pentru confirmare) decat sa alergi apoi pentru a contesta scrisorelele sosite acasa.

P.S: ar fi de dorit sa lasam de-o parte mentalitati comuniste de genul: "mai bine nu-mi vand cazanul si stau cu el in curte sa rugineasca, decat sa plang apoi".
Asa cum cumparatorii si-au diversificat metodele de a "fenta" taxele de timbru asa si vanzatorii sunt datori sa tina ochii deschisi si sa se protejeze cum pot mai bine si pe cai legale.

#23
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,690
  • Înscris: 22.11.2007
Am mai auzit de la mai multa lume ca functioneaza treaba cu cererea de schimbare a datelor in baza de date a politiei rutiere. Este o solutie extrem de simpla si viabila, si este singura solutie.
Restul solutiilor nu sunt viabile.
Ca si lamurire, cererea asta insotita de restul documentelor se depune la dpriciv la pipera sau cum se procedeaza (se trimite pe mail, fax etc).

Multumim pt informare, cu siguranta putini stiau. Un post extrem de util pe forumul asta, tot mai rare astfel de posturi in ultima vreme.

Edited by bossake, 02 April 2014 - 21:41.


#24
marusoi

marusoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 12.03.2007

 bossake, on 02 aprilie 2014 - 21:39, said:

Am mai auzit de la mai multa lume ca functioneaza treaba cu cererea de schimbare a datelor in baza de date a politiei rutiere. Este o solutie extrem de simpla si viabila, si este singura solutie.
Restul solutiilor nu sunt viabile.
Ca si lamurire, cererea asta insotita de restul documentelor se depune la dpriciv la pipera sau cum se procedeaza (se trimite pe mail, fax etc).

Multumim pt informare, cu siguranta putini stiau. Un post extrem de util pe forumul asta, tot mai rare astfel de posturi in ultima vreme.

Se formuleaza catre Comandantul Serviciului, se poate trimite prin posta pe adresa Serviciului de Inmatriculari unde este inmatriculata masina ( de preferabil cu un telefon inainte , pentru a avea toate detaliile: ex: In atentia XYZ, ABC, etaj 2, camera 20 ) sau de ce nu, in persoana, daca exista timpul necesar.

#25
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 marusoi, on 02 aprilie 2014 - 16:50, said:

3 lucruri sunt absolut necesare si importante:
- mentionati pe talon la momentul vanzarii numele celui caruia i-l instrainati, data si semnatura
-efectuati in cel mai scurt timp posibil radierea fiscala
-faceti copii dupa toate actele: contract V-C, CI cumparator, talon cu mentiunea instrainarii, CIV, fisa inmatriculare cu viza de radiere a directiei fiscale de care apartineti, certificat fiscal.

Aceste masuri nu va garanteaza insa ca nu va veti trezi cu amenzi
Eu zic ca sunt suficiente aceste masuri. Toate amenzile venite vor fi fara temei.

#26
baghera2

baghera2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 16.03.2010
un post util - bun de lecturat inainte de orice tranzactie auto !

#27
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Am trimis mail la DPRCIV sa vedem daca se confirma .

Edited by mihai!, 03 April 2014 - 15:55.


#28
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Regasiti mai jos raspunsul DPRCIV la mailul trimis.

Quote

Referitor la solicitarea dumnevoastra adresata institutiei
noastre si inregistrata cu numarul de mai sus privind
instrainarea vehiculului proprietate personala, va informam
ca mentiunea de instrainare a unui vehicul poate fi
efectuata in Registrul national de evidenta auto, de
Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere si
Inmatriculare a Vehiculelor care a efectuat inmatricularea
acelui vehicul.
In situatia in care noul proprietar refuza efectuarea
transcrierii transmiterii dreptului de proprietate asupra
vehiculului, va informam ca este necesar sa va adresati
instantei de judecata.
Astfel, pentru clarificarea aspectelor expuse de
dumneavoastra, cat si pentru a evita eventuale sanctiuni,
va rugam sa va adresati Serviciului Public Comunitar Regim
Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor in a
carei evidenta se afla vehiculul inmatriculat, cu o cerere
scrisa, insotita de copia inscrisului (certificată ca fiind
“conforma cu originalul”) prin care a fost transferat
dreptul de proprietate al vehiculului si a certificatului
de atestare fiscala.
Precizam totusi, ca efectuarea acestor mentiuni in baza de
date nu echivaleaza unei transcrieri efective a
transmiterii dreptului de proprietate asupra vehiculului
amintit.
Cu stima,
DIRECTOR,
Comisar sef de politie

Edited by mihai!, 23 April 2014 - 20:00.


#29
marusoi

marusoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 12.03.2007

 mihai!, on 23 aprilie 2014 - 19:59, said:

Regasiti mai jos raspunsul DPRCIV la mailul trimis.

Deci se confirma
Cine are urechi de auzit, aude.

P.S: nu mai tin minte daca am mentionat adresa exacta pentru Judetul Prahova ( cazul meu):

Serviciul Permise de Conducere si Inmatriculari Auto, Mun. Ploiesti, Str Vasile Lupu, nr 60, etaj 2, camera 20.

#30
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 marusoi, on 24 aprilie 2014 - 16:10, said:

Cine are urechi de auzit, aude.
Mda...si intelege ce vrea...

#31
marusoi

marusoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 12.03.2007

 mihai!, on 25 aprilie 2014 - 16:41, said:

Mda...si intelege ce vrea...

Sincer, nu vad loc de neintelegere. e simplu:
Functionarul de la Serviciu Inmatriculari primeste cererea , parafata de comandant, intra in baza de date si scrie mentiunea.
Ulterior, orice interogare ( fie Politia Rutiera, fie CNADNR) va gasi urmatoarele : Autoturismul marca XYZ, nr inmatriculare AA-00-AAA, inmatriculat de Dl A., instrainat catre Dl B. cf. act V-C din xx.xx.xxxx

Confirmat!!

Este Dl B. cel pe adresa caruia vor sosi eventualele amenzi auto sau amenzi lipsa rovinieta.

#32
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Deci daca am luat o masina, radiata de la omul respectiv, trecut fiscal pe mine, luat TOATE actele de la el, dar in certificat NU era trecut nimic la "instrainat catre", puteam sa merg asa cu ea, cu numerele vechi, doar cu o adresa catre politie?

#33
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,690
  • Înscris: 22.11.2007
Lucian, nu prea ai inteles.

Mentiunea la politie o face ala care ti-a vandut-o, tocmai ca sa nu ii vina lui amenzile ca mergi tu cu ea fara sa o treci pe numele tau. Si daca o face si daca nu o face, tu tot poti sa mergi :).
Dar ideea acestui topic este sa aduca la cunostinta vanzatorilor ca se poate face mentiunea asta (treaba e relativ noua de 6 luni ceva de genu) si astfel pot fi scutiti de multe, foarte multe batai de cap.
Daca te referi la cazul tau, da, puteai sa mergi cat doreai cu masina cu riscuri minime (era nasol daca iti era ridicat talonul ca nu il puteai recupera).

#34
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Caz de ridicat talonul- slabe sanse. Imi tin masina bine intretinuta. De acuma- paguba mea, daca mi se spune acum un an si ceva ca puteam sa o tin cu numerele de BV, era stas.

#35
SpidermanX

SpidermanX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 21.03.2009
Buna ziua.

Domnilor eu daca as vinde masina nu i-as da-o omului decat dupa ce o transcrie pe el.
E o problema daca nu pentru ca poti primi amenzi. Un om de buna credinta (nu samsar sau alte feluri) cu siguranta va accepta acest lucru.

Mentiunea la Directia de Inmatriculari prezentata mai sus este excelenta, doar ca amenzile tot celui de pe talon i se vor debita. E drept, sunt mai usor de combatut, dar tot e nevoie de umblatura si stres fara rost.

Decat sa vand o masina, iar cel care o cumpara sa circule cu numele meu si sa isi bata joc, prefer sa o duc la Rabla.

Credeti-ma ca am patit asa ceva, si am primit multe amenzi. Sincer, pana cand nu am dat in judecata pentru a obtine o hotarare judecatoreasca de radiere a masinii nu am rezolvat absolut nimic. Iar calea judecatii e anevoioasa si costisitoare.
Bun, imi veti spune: "da, e costisitoare, dar ceri cheltuieli de judecata si banii pentru amenzi si totul e ok". E, la mine au trecut aproape 2 ani si nu am avut ce face, nu am recuperat niciun leu. Am vorbit cu un executor judecatoresc dupa proces, dar paratul nu avea nici salariu, nici bunuri pe numele sau. Deci am cam ramas pagubas.
E drept insa, masina i-am radiat-o, iar el o foloseste in prezent pe post de clocitoare Posted Image .


Repet, in instanta e clar ca veti castiga si ca veti putea radia masina din circulatie, doar ca e costisitor. Procesul insa e foarte simplu, dureaza maxim, maxim 3 infatisari. Bineinteles ca si cel care a refuzat sa transcrie masina va avea probleme, totusi nu e chiar asa simplu.
Vorba aia, "cine nu casca ochii, casca punga".

Parerea mea sincera e ca in prezent Codul rutier ar trebui cel putin revizuit. Domnule, cumperi o masina, ai timp maxim 30 zile sa o inmatriculezi pe numele tau. Bun, nu faci asta in termen de 30 zile, eu sa pot sa radiez masina de la circulatie (in calitate de vanzator al acesteia). Apoi, e riscul tau ce faci. Asa e normal.
Nu ai timp sa faci asta in 30 zile? Atunci nu-ti lua masina, nu are rost.
Legea e foarte prost gandita.

Fiti precauti oameni buni!

Daca aveti intrebari si va pot ajuta, o fac cu mare placere.

 bossake, on 09 mai 2014 - 00:54, said:

Daca te referi la cazul tau, da, puteai sa mergi cat doreai cu masina cu riscuri minime (era nasol daca iti era ridicat talonul ca nu il puteai recupera).
Oare? Si daca omul (cel care-a vandut-o) o radiaza printr-o hotarare judecatoreasca (obligatia de a face), mai e la fel de simplu? Posted Image



P.S. Am uitat sa va informez cat m-a costat judecata: aproximativ 1.500 RON. Pana la urma nu e enorm pentru unii, deci se poate oameni buni.

Edited by SpidermanX, 11 May 2014 - 13:10.


#36
SpidermanX

SpidermanX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 21.03.2009

 Nero-d, on 02 aprilie 2014 - 18:51, said:

CNADNRul e singurul care-ti trimite PVul pe neve
De radarele fixe ce zici?

 Nero-d, on 02 aprilie 2014 - 18:51, said:

nu pare putin ilogic sa te execute silit?
Deloc.


 Nero-d, on 02 aprilie 2014 - 18:51, said:

nu stiu cum e cu executarile silite pentru PVuri... eu am amenzi de vreo 2.500 lei pentru care in fiecare an imi vine de la anaf o "somatie" sa le platesc... cred ca au vreo 5 ani
Amenzile respective fac "pui", in sensul ca anul asta ai 2.500 RON, la anul mai mult pentru ca se adauga penalizari.

 Nero-d, on 02 aprilie 2014 - 18:51, said:

nothing happened!
Pana acum... Nu-i de joaca.

 Nero-d, on 02 aprilie 2014 - 18:51, said:

acum... ca si vanzator poti cantari riscurile
De acord.


 Nero-d, on 02 aprilie 2014 - 18:51, said:

un PV de rovinieta il poti contesta in no time... daca crezi ca nu merita riscul... aia e...REMAT e solutia
de multe ori, nici vanzatorul n-are actele pe numele lui
De ce Remat? E chiar asa mare branza sa transcrii o masina?!
Ma gandesc ca daca omul a recuperat taxa (sa zicem) iti va lasa cu siguranta la pret. A, ca nu ai bani suficienti si pentru timbru (nu e vina vanzatorului ca "inteligentii" din guvern au instituit aceasta mizerie ilegala), atunci exista autobuzul sau metroul.
Daca vanzatorul nu are actele pe numele lui nu as cumpara nimic de la el, e cam riscant.

Edited by SpidermanX, 11 May 2014 - 17:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate