Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vanzare auto.Cumparatorul nu o inmatriculeaza.Iata cum te feresti de eventualele neplaceri

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#37
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
radarele fixe trimit intai instiintare sa anunti cine a condus masina x in locul y la data z.
la amenzi nu se calculeaza penalizari. cat ai acum ai si la anul, si peste 5 ani.
lipsa unui banal fiscal, ca s-a pierdut si nu mai are cine sa-l scoata, sau propitaru' are datorii si nu poate scoate fiscal, o taxa de mediu care valoreaza singura mai mult decat masina se pot dovedi piedici insurmontabile in calea transcrierii unei masini.

#38
SpidermanX

SpidermanX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 21.03.2009
@slai
Nu stiam ca asa se procedeaza cu radarul fix, imi cer scuze.
Nici cu amenzile nu stiam ca nu produc penalizari, imi cer scuze.

Pierderea fiscalului e o copilarie. Dupa ce cumperi masina legal ai timp maxim 30 zile s-o inscrii. Daca-l pierzi in acest timp(?), nu cred ca vanzatorul va refuza sa scoata un nou fiscal, ar fi-n defavoarea sa pana la urma.

Datoriile vanzatorului - aici da, e o problema, dar si asta se poate rezolva daca esti cumparator de buna credinta, iar el vanzator de buna credinta. Nu-i dai banii pana ce nu-ti da fiscalul si problema e rezolvata. El va accepta asta daca e om, daca nu treaba lui, inseamna ca e neserios. De ce ar cumpara cineva o masina de la un om neserios si mincinos?

Referitor la timbrul de mediu: sa luam un banal exemplu: o masina Euro 2 (e ieftina si si-o permite aproape oricine), motor 1.6 benzina, an fabricatie 1998. Daca intram pe site-ul oficial Anaf si calculam taxa vedem ca e undeva la 650 Euro.
Masina e inmatriculata in Romania, dar taxa e recuperata.
Eu cred ca atunci cand negociezi vanzatorul va lasa suma asta de 650 Euro, asa-i normal si corect. Sa zicem ca o asemenea masina costa 1.700 Euro fara taxa recuperata .
Vanzatorul (cel care a recuperat taxa) o va vinde la 1.000 Euro. In targurile auto cam asa merge treaba, cel putin la Cluj. Nu stiu cum e pe altundeva.
Daca situatia e cum o descriu eu mai sus, nu e scuza ca omul nu transcrie masina.

Ce sa zic, important e ca noi sa le aratam oamenilor prin acest topic ca exista variante si ca pot radia masina de pe ei fara probleme.
Eu sunt patit si chiar vreau sa-i ajut pe cei care au nevoie de sfaturi in legatura cu acest lucru.

Zilele urmatoare verific daca mai am vreo copie de la hotararea judecatoreasca de radiere a masinii si o postez aici.

Edited by SpidermanX, 11 May 2014 - 18:18.


#39
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
O berlina are timbru de 550 de euro, se vine pe piata si cu 10 milioane.
Un cielo are taxa 650 euro, se vinde pe piata cu 700.
Un Logan din 2006 are taxa intre 2000 si 3000 euro, cand el pe piata abia mai valoreaza 2000.
La solenta iar e jale, si exemplele pot continua.
Sunt destui care ar trebui sa dea si masina si tot ei si o diferenta de bani, numai sa le ia cineva masina.
De aici si situatiile de genul asta, nu ca s-ar zgarci cineva la o eventuala cheltuiala de 200-300 lei cu transcrierea.
Prin tarile cu apa calda o transcriere insemna un deranj de 10 minute, sau nici atat, in anglia te costa un plic.
Nu oamenii sunt intrutotul de vina, marea parte a vinovatiei e de partea statului, prin birocratie si taxele impuse.

#40
SpidermanX

SpidermanX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 21.03.2009
@slai
E clar si subscriu la ceea ce zici referior la stat.
Vina e clara a statului care isi bate joc de noi.


In exemplul meu ma gandeam sincer la un BMW 316 din 1998. Ala merita 1.700 Euro, mai ales daca a fost bine-ntretinut.

La restul exemplelor date de tine, trebuie sa recunosc din pacate, ai dreptate, taxele sunt prea mari.

Oricum pana la urma noi scriem aici, doar ca oamenii trebuie sa ia ce decizie doresc, fiecare e liber sa faca ceea ce considera ca e mai bine pentru linistea sa.

Edited by SpidermanX, 11 May 2014 - 18:26.


#41
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007

View PostSpidermanX, on 11 mai 2014 - 13:00, said:

Buna ziua.
Mentiunea la Directia de Inmatriculari prezentata mai sus este excelenta, doar ca amenzile tot celui de pe talon i se vor debita. E drept, sunt mai usor de combatut, dar tot e nevoie de umblatura si stres fara rost.
Oare? Si daca omul (cel care-a vandut-o) o radiaza printr-o hotarare judecatoreasca (obligatia de a face), mai e la fel de simplu? Posted Image
Daca faceai mentiunea aia, nu mai primeai absolut nimic tu acasa. Dar cazul tau a fost in trecut cand probabil ca nu se putea face treaba asta cu mentiunea in baza de date. Am mai spus, e o chestie mai nou implementata(6 luni - 1 an ceva de genu), tocmai pt a se evita problemele de genul asta. Pare greu de crezut, dar e un lucru bun faccut autoritati :)

Despre treaba cu radiatul in instanta, tu ai facut asta dupa ce ai primit amenzi :). Daca cumparatorul era de buna credita si isi facea rovinieta, tu nu primeai amenzi, deci nu aveai de ce sa te stresezi si sa ceri radierea. Am dreptate?

Daca tot ne-ai spus de procesul tau, imi poti spune exact ce ai cerut in instanta? Ai spus ceva de "obligatia de a face". L-ai obligat sa transcrie masina?

#42
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
fara probleme? pai daca intelegerea si conditia la vanzare a fost sa nu radiezi masina din circulatie (pentru ca altfel n-o cumpara nimeni la pretul cerut de tine) si tu o radiezi... (nici acum nu-s convins ca poti radia masina fara carte)
daca eu as fi cumparatorul, crede-ma ca nu ti-ar fi deloc bine

si din cauza acestor porcarii de taxe e plina romania de cazane si coji

Edited by Nero-d, 12 May 2014 - 05:56.


#43
SpidermanX

SpidermanX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 21.03.2009
@bossake
Da, ai dreptate, am cerut radierea in instanta dupa ce am primit amenzi. Am incercat sa discut cu omul sa imi trimita banii pentru amenzi, dar nu a vrut. I-am zis sa vina sa transcrie masina, nici asta nu a facut. Eu am incercat pe cale amiabila, asa e normal.

@Nero-d
Nu se poate radia masina fara acte, dar daca ai o hotarare judecatoreasca in acest sens se poate.
Scrie pe Google "obligatia de a face radiere auto" si o sa vezi mai multe exemple in acest sens.

Am cautat asa cum am promis o copie dupa sentinta, dar nu o mai gasesc.

#44
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Daca te inteseaza sentinta cauta pe just.ro dupa numele tau.

#45
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View PostSpidermanX, on 11 mai 2014 - 13:00, said:

P.S. Am uitat sa va informez cat m-a costat judecata: aproximativ 1.500 RON. Pana la urma nu e enorm pentru unii, deci se poate oameni buni.
Ti-ai recuperat cheltuielile de judecata?
Daca privesti matematic este o suma mare.
-reprezinta plata pentru vigneta masinii pe vreo 12 ani. Suficient de mult cat sa fii sigur ca masina nu mai circulă.
-daca cumva ai vandut vreo Dacie pe care ai luat 30 milioane ...

Edited by mihai!, 13 May 2014 - 16:28.


#46
SpidermanX

SpidermanX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 21.03.2009
@mihai!
Din pacate nu am recuperat pana in prezent cheltuielile de judecata. Probabil ca nu le voi mai recupera niciodata, dar asta e.

Am vandut o Daca Logan...

Decat sa-i platesc eu omului rovinieta mai bine asa. Macar am satisfactia ca nu mai are ce face cu masina, mai ales ca am incercat sa rezolv problema in mod amiabil.


Intr-o alta ordine de idei:

Nu ai bani de transcriere masina, nu iti mai lua asa ceva. E rea credinta cand tu cumperi o masina si circuli fara stres pe numele altuia. Mi-ar placea si mie asa ceva, ce mai...

Aaa, ca te intelegi cu vanzatorul, iar acesta e de acord ca tu sa circuli cu masina pe numele sau, asta-i altceva. E problema fiecaruia ce face.

Eu cand am vandut masina i-am zis clar si concis omului ca vreau s-o transcrie pe el, fara discutii.

Edited by SpidermanX, 13 May 2014 - 17:03.


#47
marusoi

marusoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 12.03.2007

View Postmihai!, on 13 mai 2014 - 16:16, said:

Ti-ai recuperat cheltuielile de judecata?
Daca privesti matematic este o suma mare.
-reprezinta plata pentru vigneta masinii pe vreo 12 ani. Suficient de mult cat sa fii sigur ca masina nu mai circulă.
-daca cumva ai vandut vreo Dacie pe care ai luat 30 milioane ...

Sau daca e sa o comparam cu 5 lei contravaloare taxa accesare baza date :)

A, plus vreun 1 leu plicul, da, cam nasol.. 6 lei si prevedere- cerem cam mult romanului.
Tot noi ne miram apoi ca ne jefuieste statul zi de zi, pe fata si nu face nimeni nimic. suntem tara lui "lasa ma ca merge-asa" si "lasa ma, ca n-o fi nebun"....

#48
SpidermanX

SpidermanX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 21.03.2009
Adevaru' e ca treaba cu anuntarea vanzarii masinii la Directia de Inmatriculari e una excelenta.
Totusi o asemenea informare oricat de buna si folositoare ar fi nu produce efectul juridic al transcrierii dreptului de proprietate.

Atata timp cat atunci cand vinzi o masina si te intelegi clar cu omul ca o va trece pe el si nu o face, ba mai mult ia si amenzi care-ti vin tie, ba si mai mult il suni sa rezolvi problema si nu reusesti acest lucru, nu stiu ce ar fi de facut.
Aa, sa ii platesti rovinieta, eventual sa ii trimit si niste bani de motorina. Bai prost am fost ca nu am facut asta.

Marusoi, ai mare dreptate, e greu sa-i ceri ceva romanului smecher si de rea credinta. La mine e simplu domnule, l-am lecuit pe om. Repet, eu m-am inteles clar cu omul ca va transcrie masina pe el, daca ma intelegeam intr-un alt mod, era altceva.

Edited by SpidermanX, 13 May 2014 - 17:04.


#49
marusoi

marusoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 12.03.2007

View PostSpidermanX, on 13 mai 2014 - 16:53, said:

Adevaru' e ca treaba cu anuntarea vanzarii masinii la Directia de Inmatriculari e una excelenta.
Dar totusi o asemenea informare oricat de buna si folositoare ar fi nu produce efectul juridic al transcrierii dreptului de proprietate.

Nu, nu produce- asta e clar. este ceea ce mi-au si confirmat in scrisoarea de confirmare, ceea ce i-au raspuns si lui mihai! de asemenea.
In schimb te scuteste de scrisorele acasa, cheltuieli si batai de cap ca cea prin care ai trecut tu.

Sper sa apeleze cat mai multa lume de buna credinta la aceasta masura de prevedere.
Logica mea e : iti vand masina la un pret sub valoarea ei, plecand de la prezumtia ca esti de buna credinta si vrei sa o inmatriculezi, in temeiul legal, deci ai cheltuieli in plus cu taxa de timbru. Sunt constient in acelasi timp ca taxa e atat de nesimtita incat daca esti un ceteatean constincios faci o afacere foarte proasta. Prin urmare nu o inmatriculezi. Dar macar ai bunul simt sa platesti rovinieta, si sa nu dai spargeri cu ea pe post de "getaway car"  :)Posted Image, ca tot ti-am lasat destul din pret.Dar nu am certitudinea asta. Asa ca imi iau masuri de prevedere, ca sa nu plang mai tarziu. Punct.

Edited by marusoi, 13 May 2014 - 17:11.


#50
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

View PostSpidermanX, on 13 mai 2014 - 16:41, said:

@mihai!
Din pacate nu am recuperat pana in prezent cheltuielile de judecata. Probabil ca nu le voi mai recupera niciodata, dar asta e.
Am vandut o Daca Logan...
Decat sa-i platesc eu omului rovinieta mai bine asa. Macar am satisfactia ca nu mai are ce face cu masina, mai ales ca am incercat sa rezolv problema in mod amiabil.
Intr-o alta ordine de idei:
Nu ai bani de transcriere masina, nu iti mai lua asa ceva. E rea credinta cand tu cumperi o masina si circuli fara stres pe numele altuia. Mi-ar placea si mie asa ceva, ce mai...
Aaa, ca te intelegi cu vanzatorul, iar acesta e de acord ca tu sa circuli cu masina pe numele sau, asta-i altceva. E problema fiecaruia ce face.
Eu cand am vandut masina i-am zis clar si concis omului ca vreau s-o transcrie pe el, fara discutii.
din ce an loganul?

#51
SpidermanX

SpidermanX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 21.03.2009

View Postslai, on 13 mai 2014 - 17:20, said:

din ce an loganul?
Din 2007.

#52
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
si de ce a evitat sa inscrie masina? ca in 2007 ai platit taxa.

#53
SpidermanX

SpidermanX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 21.03.2009

View Postslai, on 13 mai 2014 - 18:30, said:

si de ce a evitat sa inscrie masina? ca in 2007 ai platit taxa.
Pentru ca a considerat ca poate circula in felul acesta la infinit. Alt motiv nu gasesc.

#54
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
pai de ce spuneai ca acum foloseste masina pe post de clocitoare, cum ai spus acum cateva zile?
sigur are taxa platita ??(daca loganul e luat in primele luni din 2007 e posibil sa nu fie platita).

Edited by bossake, 13 May 2014 - 22:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate