Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Vanzare auto.Cumparatorul nu o inmatriculeaza.Iata cum te feresti de eventualele neplaceri

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#73
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,387
  • Înscris: 20.10.2006
Actul de vanzare-cumparare nu devine nul dupa 30 de zile, el ramane in continuare proprietar asupra masinii, a platit-o, a lui e. Nu confunda proprietarea cu inmatricularea sunt 2 lucruri diferite. Drept la proprietate poate avea pana si un copil sub 14 ani.

#74
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

 spik1, on 22 august 2014 - 21:01, said:

Mai sa fie, chiar asa, suntem in "Bananiera" ?!
Adica, ala poate sa circule pe actele tale, fara sa respecte ce scrie pe CVC, daar tu nu poti radia masina ta, dupa ce actul acela de vanzare / cumparare devine nul dupa 30 de zile, daca ala nu a inscris-o pe numele lui !
da, chiar asa esti. de vreo 7 ani in romania se aplica principiul inmatricularii continue, inca nu ai auzit?
daca ala nu inmatriculeaza masina, ai posibilitatea sa il dai in judecata.

#75
dragos_ion

dragos_ion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.08.2014
Multumesc mult de tot pentru sfat :)

LunaCrystal

;)

#76
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

 LunaCrystal, on 22 august 2014 - 22:18, said:

Actul de vanzare-cumparare nu devine nul dupa 30 de zile, el ramane in continuare proprietar asupra masinii, a platit-o, a lui e. Nu confunda proprietarea cu inmatricularea sunt 2 lucruri diferite. Drept la proprietate poate avea pana si un copil sub 14 ani.

Buun, dar cu acest act de vanzare-cumparare nu poti radia masina si de la politie ? Nu-mi vine sa cred...vinzi masina, dar nu poti scapa de ea din evidente ...decat daca vrea muschiul cumparatorului ?!! Adica, chiar de scrii pe talon ca ai instrainat masina si cumparatorul nu prezinta talonul la control si alte smecherii te pot pune in situatia de a avea neplaceri pana ajungi la judecata ?
Pai, asa il dai in judecata si ii iei si masina , ca acel act cu doua semnaturi, nelegalizat, are valabilitate numai 30 de zile in conditiile in care o inscrie pe numele lui.

#77
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
nu, nu poti radia masina cu contractul de vanzare cumparare.
unde ai citit tu ca are vreo treaba legalitatea actului de vanzare cumparare cu faptul ca cumparatorul ar fi obligat sa o inscrie in 30de zile??? tot te legi de informatia asta care este total falsa.

#78
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Si unde este logica in faptul ca vanzatorul este nevoit sa plateasca "daravelile" dupa vanzarea masinii ?!
Si de cand un act semnat doar de vanzator si cumparator este legal, fara alte "hartii" aditionale, sa zicem, in cazul auto.
Eu stiu ca un act de proprietate este valabil doar anumite conditii: legalizare la notariat, judecatorie, factura, etc., unde sunt stampile si terte persoane.
Legea prevede la vanzare/cumparare un termen , clar, de 30 de zile pentru inscrierea masinii pe noul proprietar, daar nu se poate ca eludarea acestui fapt sa nu poata fi oprita de vanzator decat prin actiune in instanta.
Nu vreau sa caut nod in papura, discut in masura situatiilor logice si civilizate.

Edited by spik1, 27 August 2014 - 11:04.


#79
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
poate nu e logica si civilizata, dar asta e situatia.

#80
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007

 spik1, on 27 august 2014 - 11:00, said:


Legea prevede la vanzare/cumparare un termen , clar, de 30 de zile pentru inscrierea masinii pe noul proprietar, daar nu se poate ca eludarea acestui fapt sa nu poata fi oprita de vanzator decat prin actiune in instanta.

ai dreptate cu paragraful de mai sus. dar "pedeapsa" pentru nerespectarea acelor 30 de zile este conform legii amenda + ridicarea talonului, daca esti prins in trafic.. cum Doamne fereste sa fie nul contractul de vanzare cumparare daca nu trec masina pe numele meu. eu pot daca vreau sa trec masina la impozit pe numele meu si la politie ramane pe numele tau.
in orice caz discutam prea mult pe un subiect aiurea. "problema" asta este de ani de zile, nu este nimic nou, nu vad de ce te miri atat.

#81
marusoi

marusoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 12.03.2007

 dragos_ion, on 19 august 2014 - 10:27, said:

Nu - taxa nu e platita! Vanzatorul stia deja asta - i-am zis.

Doar ca vroiam sa ma interesez daca exista vreo modalitate de a forta in vreun fel lucrurile - la modul DRPCIV'u sa inscrie in baza lor de date cum ca auto respectiv e instrainat ... sau ceva de genul?
Ca daca cumva imi vin amenzi pe numele meu (care inca apare in talon) ei sa confrunte baza de date a DRPCIV si sa afle cum ca e instrainat ...

Multumesc frumos! Posted Image

Ce interesant ca pui aceasta intrebare tocmai pe acest topic pe care l-am deschis cu un post de 1000 de cuvinte in care detaliez mura-n-gura exact raspunsul la intrebarea ta...Si al carui titlul e la fel de sugestiv.
"Muieti-s posmagii?"

#82
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

 bossake, on 27 august 2014 - 12:20, said:

ai dreptate cu paragraful de mai sus. dar "pedeapsa" pentru nerespectarea acelor 30 de zile este conform legii amenda + ridicarea talonului, daca esti prins in trafic.. cum Doamne fereste sa fie nul contractul de vanzare cumparare daca nu trec masina pe numele meu. eu pot daca vreau sa trec masina la impozit pe numele meu si la politie ramane pe numele tau.
in orice caz discutam prea mult pe un subiect aiurea. "problema" asta este de ani de zile, nu este nimic nou, nu vad de ce te miri atat.

Pai, da...am ajuns sa ne miram atunci cand vedem lucruri normale...celelalte au intrat in cotidian ! Posted Image

#83
mrays99

mrays99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 11.06.2009

 mihai!, on 23 aprilie 2014 - 19:59, said:

Regasiti mai jos raspunsul DPRCIV la mailul trimis.

Afirmatia "ca efectuarea acestor mentiuni in baza de date nu echivaleaza unei transcrieri efective a transmiterii dreptului de proprietate asupra vehiculului" e un pic cam dubioasa.

Din cate stiu eu, Codul civil mentioneaza clar faptul ca "Vânzarea este contractul prin care vânzătorul transmite sau, după caz, se obligă să transmită cumpărătorului proprietatea unui bun în schimbul unui preţ pe care cumpărătorul se obligă să îl plătească." (art.1650). Atunci, daca ambele etape se produc (vanzatorul livreaza produsul, cumparatorul plateste pretul), iar contractul este incheiat potrivit principiilor de baza (ex. acord de vointa al partilor, capacitate de exercitiu, etc.) din punctul meu de vedere, cumparatorul devine proprietar in momentul semnarii contractului si a realizarii platii printr-o dovada/inscris (daca este stipulat clar in contract acest amanunt).

Cu alte cuvinte nu Politia decide transferul dreptului de proprietate de la vanzator la cumparator prin inregistrarea intr-un Registru national, ci legea, superioara ca rang fata de ordinele de ministru adobtate de un ministru. De altfel, stau si ma gandesc ce s-ar intampla daca ar crapa o astfel de baza de date, ce ne facem? Nu mai suntem proprietarii autovehiculelor?

In sprijinul celor afirmate, mai adaug un text din Codul civil - "Transmiterea proprietăţii - Cu excepţia cazurilor prevăzute de lege ori dacă din voinţa părţilor nu rezultă contrariul, proprietatea se strămută de drept cumpărătorului din momentul încheierii contractului, chiar dacă bunul nu a fost predat ori preţul nu a fost plătit încă." (art. 1674 - Cod civil)

Acum nu sunt de specialitate, asa ca ne-ar prinde bine parerea unor practicieni in domeniu (ex. avocati, judecatori) care s-au lovit de astfel de spete, mai ales ca in opinia mea de la ei ar trebui sa vina cel mai puternic semnal pentru indreptarea erorilor facute de legiutor.

#84
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Ieri am intrebat la DRPCIV Pipera ce pot face in acest caz, in primul rand la vanzare se trece pe spatele talonului instrainat..... si data .....  . Dupa 30 de zile se poate depune o cerere la ei ca am instrainat masina, masina va aprea in baza de datae ca instrainata, din acel moment vanzatorul va fi scutit de orice neplaceri (amenzi etc). Au spus ca se poate merge pana la darea in urmarire a masinii.

#85
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
sunt unii care inainte sa o vanda  isi iau numere rosii provizorii si apoi o scot la vanzare. Tocmai ptr a nu avea neplacerile din primul post al acestui topic!
Ce e fain este ca nu mai poate merge pe rca-ul tau (numele tau) noul cumparator

#86
AbcDarAbcDar

AbcDarAbcDar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.05.2015
Am vandut o masina, am facut contract de vanzare cumparare, i-am dat cumparatorului actele masinii, cheile si masina cu tot cu placute de inmatriculare si nici nu am scris pe certificatul masinii "Instrainat catre..."

M-am intalnit cu cumparatorul si mi-a spus ca nu vrea sa mai treaca masina pe numele lui nici la financiar nici la politie, si ca el intentioneaza sa o vanda mai departe.

Eu intre timp am fost la financiar si in baza actelor necesare am radiat masina de pe numele meu de la financiar, am scos certificatul fiscal si am luat fisa de inmatriculare completata si stampilata.

De asemenea am fost si la politie si am depus cererea despre care se vorbeste la inceputul topicului, aceea de instrainare a autovehiculului catre noul proprietar, urmand ca raspunsul sa vina in 10 zile de la data depunerii cererii.

Intrebarile mele ar fi:
-o sa imi accepte cererea cei de la politie, chiar daca nu i-am acordat cumparatorului cele 30 de zile in care sa o inmatriculeze? (presupunand ei ca el e posibil sa vrea sa o inmatriculeze pe numele lui si pe motivul asta sa imi raspinga cererea?
-daca el vinde masina mai departe, teoretic aceasta cerere depusa si confirmata de la politie ar trebui sa ma scuteasca de orice neplaceri produse si de viitorii proprietari?
-din cate stiu, sunt obligat sa ii dau certificatul fiscal si fisa de inmatriculare, dar daca el nu vrea sa o treaca pe numele lui nici la financiar, nici la politie, ce poate face cu el? ii dau certificatul si fisa sau nu?
-daca cumparatorul vinde masina mai departe, si cat timp a fost la cumparator el nu a trecut-o la financiar, noul proprietar poate sa si-o inscrie la financiar sau mai bine, sa si-o si treaca pe numele lui si la politie?

Astept raspunsuri, multumesc anticipat!

#87
infernal

infernal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 11.01.2006

 MembruAnonim, on 25 aprilie 2015 - 11:19, said:

sunt unii care inainte sa o vanda  isi iau numere rosii provizorii si apoi o scot la vanzare. Tocmai ptr a nu avea neplacerile din primul post al acestui topic!
Ce e fain este ca nu mai poate merge pe rca-ul tau (numele tau) noul cumparator

N-ai citit cu atenție :  încă de la începutul acestui topic s-a vorbit despre numere roșii.
De mulți ani nu se mai dau numere roșii pentru o mașină care a fost deja înmatriculată în România.
Legat de asigurare : se poate face pe numele noului proprietar, fără să fie trecut numărul de înmatriculare, urmând să fie completat când are numerele noi de la poliție.

#88
marusoi

marusoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 12.03.2007

 AbcDarAbcDar, on 08 mai 2015 - 01:30, said:



Astept raspunsuri, multumesc anticipat!

Mentiunea in baza de date te va scuti de orice neplaceri. Sa pastrezi fisa si certificatul fiscal. Cumparatorul final al masinii va avea nevoie de ele daca vrea sa o inmatriculeze.

#89
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Problema pleaca in general de la faptul ca vanzatorul nu constientizeaza valoarea timbrului de mediu . Ca sa vinzi masina trebuie ca pretul cerut plus valoarea timbrului sa rezulte o valoare cu putin sub pretul pietei al unei masini similare dar cu taxa platita si nerecuperata.  

Oricum , daca luminatele minti care guverneaza aceasta tara ar fi reglementat bine procedura de instrainare nu s-ar mai fi ajuns aici. Ce dracu era asa greu sa lipesti o anexa la talon care sa fie rupta de vanzator ? Ca sa nu mai vorbim de punerea in comun a bazelor de date de la Politie si de la administratia financiara !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate