Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Linux Manjaro - topic general

- - - - -
  • Please log in to reply
706 replies to this topic

#397
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018

View Postlucifer76, on 23 septembrie 2018 - 15:43, said:

Eu am scos tot ce tine de sunete notificari. Mai ales mailul, ala e stresant rau. Mai ma trezesc noaptea si nu am de gand sa scol toata casa.
Eu am făcut o selecție și am lăsat numai câteva pe care, și pe astea pot să le anulez sau, să-mi rămână acum doar la login și logout.

#398
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postmamaie12, on 23 septembrie 2018 - 15:44, said:

Acea setare de care spui tu se referă nu la modul în care deschide Firefox un fișier deja descărcat (că nu-l deschide de fapt browserul în acest caz) ci doar la ce să facă cu el când e pe site (adică exact fereastra asta de mai sus care te întreaba dacă vrei să-l deschidă browserul cu ceva sau să-l download-eze)
Cum am spus eu nu mai descarcă fișierele, le deschide cu aplicația setată. Dacă-i arhivă mi-o deschide cu Ark și pot s-o descar dezarhivată unde vreau.

E ciudat că nu-ți apar arhivele la Application type.

Attached Files



#399
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018

View Postshogun1, on 23 septembrie 2018 - 15:49, said:

La mine apar toate tipurile de arhivă. Firefox Quantum 62.0.2-1 (64 biți).
Alea apar în timp, pe vreme cer deschizi în browser mai multe tipuri de fișiere și faci asocierea la momentul respectiv. (vezi ce-am scris în #394) M-am uitat și în Mint și Windows, și acolo există.
Eu tot trăiesc totuși cu impresia că trebuie făcută o asociere prin setările distribuției în acest caz (așa cum trebuie asociat la inode/directory din nou "Open folder with thunar" când vrea să deschidă folderul cu un player în loc de file explorer) și sub Mint/Ubuntu sau alte derivate nu mi s-a întâmplat niciodată (indiferent de DE)

Edited by mamaie12, 23 September 2018 - 16:06.


#400
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018

View Postshogun1, on 23 septembrie 2018 - 15:57, said:

Cum am spus eu nu mai descarcă fișierele, le deschide cu aplicația setată. Dacă-i arhivă mi-o deschide cu Ark și pot s-o descar dezarhivată unde vreau.

E ciudat că nu-ți apar arhivele la Application type.
N-are nicio legătură faptul ca pot deschide în Firefox direct un anume tip de fișier  în loc să-l descarc, cu ceea ce mă deranjează pe mine în acest moment și anume exact ceea ce am descris în #391

View Postmamaie12, on 23 septembrie 2018 - 15:08, said:

Cum rezolv această problemă.?
Dacă încerc să deschid o arhivă (rar, zip, etc) descărcată, accesând-o direct din firefox

Attachment Portal Subtitrari Noi - Mozilla Firefox_002.png

vrea să se deschidă cu mousepad în loc de engrampa, deși sub Mint se deschide corect cu archve manager-ul.

Attachment Portal Subtitrari Noi - Mozilla Firefox_003.png

Nu găsesc răspuns pe net. Doar la deja tradiționala (zic tradiționala, pentru că acest bug îl știu eu de câțiva ani, și sub Mint nu s-a manifestat niciodată, iar sub Manjaro se manifestă și acum) deschidere a a locației de download de către audacious sau alt player, în loc de thunar, și care se rezolvă din MIME Type Editor

Edited by mamaie12, 23 September 2018 - 16:22.


#401
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Dacă în Mint se comportă Firefox cum vrei poți copia profilul Firefox (~/.mozilla) în Manjaro. Poți salva profilul actual pentru orice eventualitate.

#402
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018
Tocmai ștersesem (~/.mozilla) inainte să încep să postez aici, pe ăsta din Manjaro, în ideea ca am instalat eu ceva care să influențeze astfel (am mai pățit-o în trecut) că am în setările de sincronizare incluse și preferințele, și am resincronizat, dar nu s-a schimbat nimic.
O să încerc și ce spui tu, deși nu mi se pare o soluție normală. Dacă n-aveam și Mint pe aici ce făceam? (Bine, asta în caz că măcar așa își revine)

Edited by mamaie12, 23 September 2018 - 16:45.


#403
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018
Bun, acum sunt în Mint. Tocmai am verificat că aici se comporta normal și nu e aceeași problemă (mi-era teamă sa nu îmi strice și aici setarea din cauza sincronizării cu ceea ce face browserul sub Manjaro). Copiez folderul de configurări și revin imediat din Manjaro.

LE
Am înlocui degeaba. Se comportă la fel.
Și setările alea, așa cum am spus eu, sunt ale distribuției nu ale Firefoxului, căci acum, cu folderul de configurări înlocuit cu cel din Mint, ar fi trebuit să mă întrebe dacă deschid cu XED nu cu Mousepad,adică cu readerul Mint-ului.

Edited by mamaie12, 23 September 2018 - 17:06.


#404
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018
DECI.....unde se află și care sunt setările responsabile cu așa ceva?
M-am uita din nou prin MIME Type Editor și nu găsesc nimic legat de subiect (sau poate nu mă pricep eu suficient)

#405
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
În Mime Type Editor, filtrezi cu archive.

Attached Files



#406
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018
Verificasem deja incă de la început adică dupa ce am corectat tâmpenia aia că îmi deschidea folderul cu audacious și am observat și că o face pe asta.
Am mai verificat încă o dată și nu văd nimic în neregulă.
Attached File  Selection_001.png   143.58K   7 downloads

LE
Abia acum am înțeles ce ai vrut sa spui cu:

View Postshogun1, on 23 septembrie 2018 - 17:40, said:

În Mime Type Editor, filtrezi cu archive.
Te înșeli, setările alea din Mime Type Editor n-au nicio legătură cu problema pe care am constatat-o eu.
"aplication/x-archive" înseamnă ca orice arhivă din calculator va fi deschisă cu Engrampa
iar
"aplication/x-webarchive" inseamnă ca systemul instruiește browserul să deschidă arhivele de pe net cu Engrampa (adică fereastra aia care te întreabă daca vrei să deschizi fișierul cu o anume aplicație sau vrei să-l descarci)
Aici e vorba de o alta setare, mai subtilă, prin care sistemul instruiește browserul să deschidă cu Engrampa arhivele din calculator , nu de pe net.
Pe asta trebuie s-o depistez.

Edited by mamaie12, 23 September 2018 - 18:29.


#407
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018
Pentru cine se mai uita pe aici, pentru ca s-a discutat deja prea mult fără să se ofere și o soluție valabila și se diluează discuția nemaiînțelegându-se despre ce e vorba, reiau:

Cum rezolv această problemă.?
Dacă încerc să deschid o arhivă (rar, zip, etc) descărcată, accesând-o direct din firefox

Attached File  Portal Subtitrari Noi - Mozilla Firefox_002.png   272.58K   7 downloads

vrea să se deschidă cu mousepad în loc de engrampa, deși sub Mint se deschide corect cu archve manager-ul.

Attached File  Portal Subtitrari Noi - Mozilla Firefox_003.png   1.87MB   7 downloads

Setarea eronată este clar provenită de la distribuție căci la sugestia cuiva am înlocuit folderul cu configurările browserului (.mozilla) cu cel din Mint unde lucrurile se desfășoară normal (daca dau click pe arhiva respectivă, se deschide cu dezarhivatorul, nu cu alta aiureală) dar în urma înlocuirii nu s-a schimbat nimic

și doar asta mai contează din ce s-a mai spus pe aici (adica postarea anterioară, pe care am editat-o puțin ca să se înțeleagă mai bine ideea))

View Postmamaie12, on 23 septembrie 2018 - 18:00, said:

Verificasem deja incă de la început adică dupa ce am corectat tâmpenia aia că îmi deschidea folderul cu audacious și am observat și că o face pe asta.
Am mai verificat încă o dată și nu văd nimic în neregulă.
Attachment Selection_001.png

LE
Abia acum am înțeles ce ai vrut sa spui cu:

Te înșeli, setările alea din Mime Type Editor n-au nicio legătură cu problema pe care am constatat-o eu.
"aplication/x-archive" înseamnă ca orice arhivă din calculator va fi deschisă de către Thunar cu Engrampa
iar
"aplication/x-webarchive" inseamnă ca systemul instruiește browserul să deschidă arhivele de pe net cu Engrampa (adică fereastra aia care te întreabă daca vrei să deschizi fișierul cu o anume aplicație sau vrei să-l descarci)
Aici e vorba de o alta setare, mai subtilă, prin care sistemul instruiește Firefox (nu Thunar) să deschidă cu Engrampa arhivele din calculator (nu de pe net).
Pe asta trebuie s-o depistez.

Edited by mamaie12, 23 September 2018 - 18:51.


#408
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vezi in setarile browserului ce actiune este setata in functie de tipul de fisier pe care dai click / il descarci. Cred ca shogun ti-a oferit deja aceasta solutie. Din cate vad la tine e o problema de browser.

PS: Dupa ce muti profilul de Firefox de pe o distributie pe alta nu strica sa verifici permisiunile pe ce ai mutat. Sa nu apara o diferenta la id-ul user-ului intre distributii. Arch si familia foloseste id-uri de la 1000 in sus. Red Hat si familia foloseste id-uri de la 500 in sus. Debian si familia de aurolaci derivata din bubuntu nu stiu de la ce id pleaca. Asa ca chown -R user:group /cale si te asiguri ca esti owner pe acele fisiere si directoare.

#409
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018

View PostMembruAnonim, on 24 septembrie 2018 - 09:37, said:

PS: Dupa ce muti profilul de Firefox de pe o distributie pe alta nu strica sa verifici permisiunile pe ce ai mutat. Sa nu apara o diferenta la
Mișcarea aia a fost doar provizorie pentru a ma convinge ca e, sau nu, adevărat ceea ce susține @shogun1. Imediat ce am constatat lipsa de efect, am șters din nou folderul cu configurări (cel importat din Mint) și am resincronizat browserul cu contul meu (adica exact ca și cum l-aș fi instalat proaspăt șub Manjaro).

View PostMembruAnonim, on 24 septembrie 2018 - 09:37, said:

Vezi in setarile browserului ce actiune este setata in functie de tipul de fisier pe care dai click / il descarci. Cred ca shogun ti-a oferit deja aceasta solutie. Din cate vad la tine e o problema de browser.
Nu cred că ai dreptate.
Ca dovadă, dacă sub Mint șterg folderul cu configurările browserului iar apoi, imediat după sincronizarea cu contul meu (pentru a readuce în browser bookmark-urile, parolele, etc), cu toate că fereastra aia e la fel de goală ca si cea a firefox-ului din Manjaro, (se pare că alea sunt setările originale)
Attached File  Screenshot_2018-09-23_16-35-44.png   56.33K   2 downloads
descarc o arhiva de pe net și se deschide corect daca o accesez direct din browser din folderul de download.
Bine, asta face sub Mint, sub Manjaro nu vrea de nicio culoare, ci doar sa încerce ca idioata să se deschidă cu mousepad.

Am niște câte ceva de verificat prin about:config că am eu o banuiă că problema e o consecință a modificărilor pe care le-au făcut în browser vanitoșii ăștia care dezvoltă Manjaro, morți după notorietate (după câte se observă cu ochiul liber), pentru ca să ajungă și să rămână în primele locuri ale topului popularitătii distrowatch.com (care se bazeaza pe numărul de accesări al site-ului distribuției respective), cum ar fi modificarea paginii de start ca să acceseze site-ul lor de câte ori deschizi browserul (deși nu știu cine dracu' păstreaza setarea aia pe care eu o schimb din prima).

Așa, ca o mică bârfă, dacă e să observ cum, într-un mod foarte straniu, a început să le crească brusc punctajul de vreo 6 luni încoace, și tot crește și nu se mai oprește, eu nu pot să cred altceva decât că se flood-ează singuri doar ca să aibă coeficient mare de accesare al site-ului, că altă explicație nu este.

#410
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mda, de parca ar fi primii care ar face asa ceva. Campioni sunt Africanii de la bubuntu ca ei au inventat chestia asta prin 2006. Nu stiu daca am pe acasa pe stick un Manjaro sa incerc de curiozitate. Bine eu nu folosesc XFCE, deci testul s-ar face pe Manjaro KDE Testing.

#411
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postmamaie12, on 24 septembrie 2018 - 13:38, said:

Mișcarea aia a fost doar provizorie pentru a ma convinge ca e, sau nu, adevărat ceea ce susține @shogun1. Imediat ce am constatat lipsa de efect, am șters din nou folderul cu configurări (cel importat din Mint) și am resincronizat browserul cu contul meu (adica exact ca și cum l-aș fi instalat proaspăt șub Manjaro).
Numai chestii ciudate pățești! Chiar acum am bootat în Manjaro 18 KDE, am copiat directorul ~/.mozilla din Arch, s-au schimbat setările imediat. Mai mult de atât, am găsit și directorul /usr/lib/systemd/system-shutdown pe care nu-l găsești tu în Manjaro.

View Postmamaie12, on 21 septembrie 2018 - 14:58, said:

între timp, a dispărut directorul usr/lib/systemd/system-shutdown

Attached Files



#412
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018
Pățesc pentru că ăsta e Manjaro, nu Arch.
Manjaro care este dezvoltat de către unii care în mod clar sunt doar niște mediocri atât timp cât au apelat la acel gen de startegii murdare pentru a fi pe primul loc al topului distrowatch.
Dacă acel top ar fi reflectat valoarea reala a unei distribuții, Manjaro, la câte probleme are,ar fi trebuit sa fie undeva mai jos de jumătatea topului și, în mod cert, la cel puțin 10 locuri sub Mint, iar MX-ul ăla care al cincilea nici măcar n-ar trebui să fie pe lista aia la cât e de plin de bug-uri (că ăla chiar e un gunoi în toată regula!)

Să mai spun că tocmai am constatat că nici măcar plymooth nu vrea să funcționeze deși sub Mint merge făra probleme și doar din două click-uri și fără toate complicațiile care trebuiesc sub Manjaro (modificat mkinitcpio.conf și grub). Ei da, merge în schimb mizeria, oroarea aia de bootsplash-manjaro-elegant (bootsplash-provided-by-the-kernel) pentru cine vrea să fie zgâriat pe retină.
Chiar încep să mă intreb cât mai rezistă distribuția asta prin calculatorul meu ca deja a început să-mi piară cheful să tot rezolv problemele întâlnite, iar de aici până la scârbă e un pas foarte mic.

LE
Setările alea de care mă tot izbesc eu în Firefox sunt în în Mime Type Editor, nu în ~/.mozilla.  Deci acolo, în Mime Type Editor este problema. Ori setarea respectivă e greșită, ori e ceva prin distribuția asta plină de bug-uri care nu o lasă să-și facă treaba.

LLE
Mai încerc un singur lucru în seara asta: să import în Manjaro fișierul de configurări al Mime Type Editor din Mint și, daca nici așa nu merge iau o pauză de Manjaro că deja încep să încărunțesc (deși n-am pățit asta încă la cei aproape 70 de ani pe care îi am - noroc că, în cazul meu, nu se poate asocia vârsta cu flatulența și termenul ăla foarte asemănător cu "senin").

Edited by mamaie12, 24 September 2018 - 18:20.


#413
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Sunt pe naiba, la mine merge perfect.

Attached File  ff.jpg   192.81K   11 downloads

#414
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018

View Postlucifer76, on 24 septembrie 2018 - 18:19, said:

Sunt pe naiba, la mine merge perfect.

Attachment ff.jpg
Ești paralel cu subiectul, aia merge și la mine dupa ce am setat să se deschidă cu engrampa. Citește ce am scris în #407, poate reușești să înțelegi la ce mă refer exact înainte să îți mai dai cu părerea pe lângă subiectul propriu-zis

Edited by mamaie12, 24 September 2018 - 18:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate