Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Linux Manjaro - topic general

- - - - -
  • Please log in to reply
706 replies to this topic

#703
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 18.07.2018
Am instalat Manjaro Gnome si nu sunt probleme, driverul video nVidia merge ok.
i3 cu nVidia GTX 1050 Ti.

#704
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
N-am mai avut probleme de update pe pc-urile care le am, la unul am Manjaro cu gtx660 si i7-3770s, iar altul cu Arch pe 1050ti si i7-3770, la ambele folosesc plasma findca gnome sau xfce nu-mi plac.

In schimb la un laptop pe Arch cu i7-3840qm si k2000m am bagat la ignore update-urile de kernel si nvidia si-l  folosesc asa, cu ceva vreme am avut probleme de la aceste update-uri dar posibil acum sa se fi rezolvat problema insa nu mai risc cu reinstalari, etc.

Edited by c_anicai, 25 October 2022 - 10:09.


#705
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

View PostMembruAnonim, on 04 ianuarie 2021 - 14:27, said:

455 nu are suport pentru Quadro K2000m conform cu site-ul oficial nvidia. Quadro K2000 da dar nu si cu M la coada. Ultima versiune curenta a driver-ului care suporta Quadro K2000M este 450.80.02.

Stiu ca am raspuns la o discutie veche, inca mai am laptopul cu k2000m cu Arch si ultimul driver suportat este 470.74. Orice driver ulterior nu mai vrea.

Pe pc inca n-am avut probleme, pentru o gtx960 este instalata ultima versiune de driver 525.89.02.

Attached Files



#706
mahalla21

mahalla21

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.12.2023
Sper că mai există power useri pe aici care ar putea să-mi ofere niște sugestii pt. a putea rezolva problema cu care mă confrunt. După ultimul update Manjaro, din data de 23 (https://forum.manjar...ameworks/153869), Stremio refuză să mai funcționeze, dând următoarea eroare:


Stremio streaming server has thrown an error QProcess::ProcessError code: 127
/opt/stremio/node: error while loading shared libraries: libicui18n.so.73: cannot open shared object file: No such file or directory
În comentariile din AUR (https://aur.archlinu...ackages/stremio) se afirmă că cauza acestei erori ar fi nodejs-lts-gallium pe care nici nu îl pot elimina din sistem, căci mă anunță că nu este posibil "removing nodejs-lts-gallium breaks dependency 'nodejs' required by node-gyp" pe care nici pe ăsta nu-l pot dezinstala căci din nou mă anunță că strică altceva, și tot așa.
Și totuși până la acest update Stremio a funcționat perfect, fără să fie câtusi de puțin afectat de nodejs-lts-gallium care și atunci era în sistem,
Vreo sugestie care să mă ajute să rezolv problema?

#707
mahalla21

mahalla21

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.12.2023
Nu mai este nevoie. Am rezolvat în 5 minute după ce am postat acest mesaj. Scria foarte clar pe pagina AUR ce trebuie făcut pt. a scăpa de nodejs-lts-gallium, doar că nu citisem eu cu atenție. E scuzabil câteodată la cei 63 de ani pe care îi am, deși a fost vorba strict de neatenție.   Posted image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate