Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Mini duplex in Berceni –ilfov

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1057 replies to this topic

#847
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Cere cât pot ei să ți dea acum. Peste ani nu vei mai avea rezerva in traf.

#848
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postkpk1, on 02 decembrie 2016 - 18:17, said:

Cere cât pot ei să ți dea acum. Peste ani nu vei mai avea rezerva in traf.

Asa am gandito si eu initial.

#849
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Ideea este ca or sa apară mașina electrica la preturi accesibile.....
Asta înseamnă ca dacă ai 380 iti încarci mașina in 3 sferturi de ora, iar dacă ai doar 220, iți încarci mașina în 8h!

#850
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View PostBodCasa, on 02 decembrie 2016 - 19:31, said:

Ideea este ca or sa apară mașina electrica la preturi accesibile.....
Asta înseamnă ca dacă ai 380 iti încarci mașina in 3 sferturi de ora, iar dacă ai doar 220, iți încarci mașina în 8h!

Sa stii ca am luat in calcul sa o bag si pe asta la inaintare .
De curiozitate am stiudiat o priza dintrasta avea cam multi conectori nu doar L1,L2,L3 si N si scotea 22Kw

#851
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Habemus transformatorus si cablus trasus(pana in locul unde va fi cutia de distributie aka FDCP)!! Posted Image Posted Image Posted Image

Attached Files


Edited by tataiepure, 31 December 2016 - 16:44.


#852
niqn102

niqn102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 08.08.2011
Si ceva zăpadă :) am înțeles ca prin februarie dau drumul la branșamente. Sărbători fericite!

#853
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postniqn102, on 31 decembrie 2016 - 18:06, said:

Si ceva zăpadă Posted Image am înțeles ca prin februarie dau drumul la branșamente. Sărbători fericite!

Sa vedem daca se poate sapa prin februarie.
La multi ani !!!

#854
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
La Multi Ani fericiți si sănătate.....

#855
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View PostBodCasa, on 01 ianuarie 2017 - 12:39, said:

La Multi Ani fericiți si sănătate.....

La multi ani Bod!
La multi ani tuturor multe bucurii si impliniri in 2017!Posted Image

#856
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Am reusit sa conturez niste lucruri ce urmeaza sa le fac :
-izolatie pereti de 20 cm eps80/eps100 (54 metri cubi)
-izolatie mansarda 20 cm Knauf noturboad fit plus 2 (40kg/mc semirigid) sau rockwool Multirock-c (nu gasesc densitate)   necesar 21/22 metri cubi hidrofobizat in masa
-incalzire 4 x Daikin FTXM20M (R32) in prima faza pt 50% din casa cat vreau sa o fac locuibilia capacitate totala instalata 14kbtu parter/40mp si la fel pentru etaj
-Preparare ACM-pompa de Caldura Aer- Apa Ariston Nuos Evo Split ramane de vazut capacitatea cred ca o sa merg pe cea de 300 Litri

Attached Files


Edited by tataiepure, 24 January 2017 - 11:08.


#857
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m_Xwr_tw2Tk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#858
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007

View Posttataiepure, on 24 ianuarie 2017 - 11:06, said:

Am reusit sa conturez niste lucruri ce urmeaza sa le fac :
-izolatie pereti de 20 cm eps80/eps100 (54 metri cubi)
-izolatie mansarda 20 cm Knauf noturboad fit plus 2 (40kg/mc semirigid) sau rockwool Multirock-c (nu gasesc densitate)   necesar 21/22 metri cubi hidrofobizat in masa
-incalzire 4 x Daikin FTXM20M (R32) in prima faza pt 50% din casa cat vreau sa o fac locuibilia capacitate totala instalata 14kbtu parter/40mp si la fel pentru etaj
-Preparare ACM-pompa de Caldura Aer- Apa Ariston Nuos Evo Split ramane de vazut capacitatea cred ca o sa merg pe cea de 300 Litri
Eu am lasat EPS80 la pereti si am suplimentat la pod.
Si am mai folosit asta. Ii cam enerveaza pe rigipsari dar face bine la buzunaru' tau zic eu.
Se pune peste profilele din metal cu banda dubluadeziva din Leroy la 13 lei 25m si neaparat lipita intre "felii" cu ceva asemanator cu asta, Daca nu ma insel am gasit ceva de la DenBraven la 24 lei si ceva bani.

Edited by adinosh, 26 January 2017 - 21:19.


#859
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Am studiat si eu problema concluzia este ca tranferul termic se face prin conductie termica(cand materialele sunt in contact direct) sau radiatie in infrarosu (ex. soarele )
astfel ca folia trebuie instalata la distanta de minim 2 cm pentru a functiona ca bariera in infrarosu altfel devine material conductiv fiind lipid de termoizolatie sau rigisp.
Iata doua exemple de instalat folia :

La exterior
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YQh3u44aNgo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La Interior
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CjwZXoRzRiM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Big problem se schimba legislatia in privinta polistirenului....si materialelor de izolatie.
http://cursdeguverna...polistiren.html

Edited by tataiepure, 28 January 2017 - 09:21.


#860
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,671
  • Înscris: 11.03.2006
Acolo scrie "se recomanda", deci ... nu cred.Posted Image

#861
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Depinde...
La mine in oras, pe Certificatul de Urbanism scrie ca apele pluviale se colecteaza si se deverseaza in canalizare.
Pe avizul tehnic de la Regia de Apa si Canal, scrie ca apele pluviale se recomanda sa fie captate / folosite in interiorul proprietatii, sa nu fie deversate la canalizare.

Deci am doua hartii care se contrazic. Am ales sa urmez recomandarea din Certificatul de Urbanism, credeam eu ca e mai bine asa, daca A.C. tot Primaria trebuie sa-mi dea.

Ei bine, cand Primaria mi-a respins Autorizatia de Constructie, unul dintre motive a fost ca proiectul de instalatii prevedea deversarea in canalizare a apelor pluviale, conform Certificatului de Urbanism. Mi-au cerut sa refac partea asta, conform recomandarilor Regiei de Apa si Canal.

#862
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
in tarile cu apa calda retele de pluvial sunt separate de retele de canalizare....motivul este costul tratarii apei epurate... pluvialele se descarca direct in rauri pe cand canalizarea se epureaza...

#863
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postkpk1, on 02 decembrie 2016 - 18:17, said:

Cere cât pot ei să ți dea acum. Peste ani nu vei mai avea rezerva in traf.
Ieri am depus pt ATR am completat 51kW instalat si putere absorbita simultan 26kW sa vedem ce iese!

#864
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007

View Posttataiepure, on 28 ianuarie 2017 - 09:21, said:

Am studiat si eu problema concluzia este ca tranferul termic se face prin conductie termica(cand materialele sunt in contact direct) sau radiatie in infrarosu (ex. soarele )
astfel ca folia trebuie instalata la distanta de minim 2 cm pentru a functiona ca bariera in infrarosu altfel devine material conductiv fiind lipid de termoizolatie sau rigisp.
Pai folia e lipita de gips-carton dar nu si de vata. Teoretic; practic exista contact la mijlocul distantei intre profile (acum depinde si de vata si de cat de dese sunt profilele - eu le-am pus la 30cm). Oricum eu zic ca diferenta este perceptibila. Am pus la distanta de doua zile folia dupa vata si s-a observat. Poate vorbesc subiectiv sau poate era doar placebo...

Edited by adinosh, 28 January 2017 - 17:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate