Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Mini duplex in Berceni –ilfov

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1057 replies to this topic

#883
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
La Multipor nu te-ai gandit?

#884
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postripper, on 04 martie 2017 - 21:07, said:

La Multipor nu te-ai gandit?
Nu pentru ca nu dau valoare lambda sa pot calcula rezistenta termica.
Trebuie sa caut inafara sa vad ca are lambda 0.042...

Si pretul ~600 lei pe metru cub triplu decat polistirenul...

#885
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Era bine 0.042... e de fapt 0.045. E trecuta la ei pe undeva, dar trebuie sa sapi adanc.

Triplu, dar faptul ca la polistiren, un grafitat sa spunem, ai durata de viata maxim 15 ani? Desi ma indoiesc, cred ca dupa 10 ani cel mult e egal cu zero. Multipor are 50 de ani si e lesne de inteles ca nu e o minciuna de-a lor...

#886
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
sa fii tu sanatos la cat duce polistirenul vs multiporul....ceea ce nu intelegeti este ca acel polisitiren nu este expus nici unei actiuni care sa-l dezintegreze....este protejat de stratul de tencuiala decorativa....

#887
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Era protejat daca avea protectie UV, ori eu nu stiu decorativa sa aibe...

#888
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,490
  • Înscris: 04.05.2007
Masa de spaclu are protectie UV.

#889
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postripper, on 05 martie 2017 - 09:45, said:

Era bine 0.042... e de fapt 0.045. E trecuta la ei pe undeva, dar trebuie sa sapi adanc.

Triplu, dar faptul ca la polistiren, un grafitat sa spunem, ai durata de viata maxim 15 ani? Desi ma indoiesc, cred ca dupa 10 ani cel mult e egal cu zero. Multipor are 50 de ani si e lesne de inteles ca nu e o minciuna de-a lor...
Arcon  da ca durata de viata 25 de ani aplicata conform normelor.
Probleme apar si am vazut inclusiv la noi blocuri reabilitate cu 10 cm de polistiren si punctul de roua se formeaza in termosistem acesta fiind mai tot timpul ud si cu igrasie alge pe ea .

#890
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Si din ce cauza este asa? Punere in opera defectuoasa?

#891
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Grosime insuficienta se formeaza condens in cei 10cm polistiren...la 20 cum utilizeaza nemtii este alta discutie.

#892
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postthe_lion, on 06 martie 2017 - 15:52, said:

Masa de spaclu are protectie UV.
Ofera protectie UV intr-un strat mai gros.

Am vazut case placate cu 5 cm acum 10 -12 ani si se vad placile de eps ca o radiografie..urata priveliste.

#893
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
Asta nu are legatura cu polistirenul, ci cu straturile puse peste el. Am vazut si zilele trecute o casa noua la care se vedea conturul EPSului.

Eu sunt convinsa ca in viitorul apropiat vom folosi alte materiale, poate vom da izolatia cu pensula pe casa, cine stie...
Ati auzit de aerogel?

#894
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postcumparator, on 08 martie 2017 - 09:24, said:

Ati auzit de aerogel?
Interesant aerogelul , este comercial?

#895
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kz95RnIG0NY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#896
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Posttataiepure, on 08 martie 2017 - 23:21, said:

Interesant aerogelul , este comercial?

Este un site, indica preturi intre 20-60 euro/mp.

Noi am folosit pe un perete rece aktivtherm, de exemplu si pot spune ca oricand, in orice moment, locul acela este cald. Oricat de sceptica sunt in privinta proprietatilor enumerate, trebuie sa recunosc ca peretele acela parca nu este perete exterior si pare cald, atunci cand pui mana pe el. Pretul este, insa, foarte mare.

Edited by lenny13, 09 March 2017 - 08:42.


#897
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
Problema e pretul.

View Postlenny13, on 09 martie 2017 - 08:38, said:

Este un site, indica preturi intre 20-60 euro/mp.

Noi am folosit pe un perete rece aktivtherm, de exemplu si pot spune ca oricand, in orice moment, locul acela este cald. Oricat de sceptica sunt in privinta proprietatilor enumerate, trebuie sa recunosc ca peretele acela parca nu este perete exterior si pare cald, atunci cand pui mana pe el. Pretul este, insa, foarte mare.

Habar nu aveam de asta. Adica as putea sa dau pe sapa de la parter cu Aktivtherm lichid si nu mi-ar mai pasa ca am numai 5 cm de XPS sub placa?
Voi cum ati aplicat pe perete si cat a costat?

#898
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
se comercializeaza la Dede ... 450 lei cutia de 10 L...consum 1L/mp deci 45 lei/mp. eu zic ca e o mare teapa...ce doamne iarta-ma punem cate 20 cm de termoizolant pe pereti cand putem pune 1 mm si bine o fi :)
in fisa tehnica da asa: Coeficient de conductivitate termica efectiv – λ (pe zid de caramida) W / m.K  = 0,046, Coeficient de conductivitate termica calculat – λ (pe geam tip termopan) W / m.K = 0,0196.
La o grosime recomandata de 1 mm te las pe tine sa calculezi rezistenta stratului.... R= d/λ unde d este grosimea in metri a stratului si λ este coeficientul de conductivitate termica.

#899
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postbrawnie, on 09 martie 2017 - 13:16, said:

se comercializeaza la Dede ... 450 lei cutia de 10 L...consum 1L/mp deci 45 lei/mp. eu zic ca e o mare teapa...ce doamne iarta-ma punem cate 20 cm de termoizolant pe pereti cand putem pune 1 mm si bine o fi Posted Image
in fisa tehnica da asa: Coeficient de conductivitate termica efectiv – λ (pe zid de caramida) W / m.K  = 0,046, Coeficient de conductivitate termica calculat – λ (pe geam tip termopan) W / m.K = 0,0196.
La o grosime recomandata de 1 mm te las pe tine sa calculezi rezistenta stratului.... R= d/λ unde d este grosimea in metri a stratului si λ este coeficientul de conductivitate termica.
Dupa cum am abordat subiectul in posturile  anterioare caldura se transmite inclusiv radiant in IR cel mai bun exemplu este camera IR de termoviziune...probabil ca vopseaua repectiva refleca caldura transmisa in infra rosu inapoi
la interior .

Altfel dece se vinde si cum fac oamenii aia bani doar din tepe ?cate tepe sa dai ?

#900
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
eu nu am zis ca nu o fi asa...dar sa spui ca dai cu 1 mm de vopsea reflexiva si nu mai trebuie izolatie e cam absurd...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate