Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Se poate face act de proprietate pe numele unui copil minor?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 08.11.2007
Buna ziua!
As avea in vedere achizitia unui apartament in oras, dar ar fi deja a 3-a proprietate, iar din cauza noilor reguli de impozitare, din anii trecuti, as vrea ca aceasta viitoare achizitie s-o fac pe numele fiicei mele! Problema ar fi ca este minora, si nu stiu in ce conditii se poate face acest lucru!
Multumesc!

#2
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 fsoare03, on 10 februarie 2014 - 15:35, said:

Buna ziua!
As avea in vedere achizitia unui apartament in oras, dar ar fi deja a 3-a proprietate, iar din cauza noilor reguli de impozitare, din anii trecuti, as vrea ca aceasta viitoare achizitie s-o fac pe numele fiicei mele! Problema ar fi ca este minora, si nu stiu in ce conditii se poate face acest lucru!
Multumesc!

Se poate face, si poti pune chiar clauze speciale: sa nu o instraineze fara acordul tau, iar tu sa beneficiezi de uzufruct pe perioada vietii.

#3
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Cum nu poti vinde legal bunuri unui minor ci doar il poti face mostenitor,tot nu vei prea reusii sa scapi de ..belea,pentru ca la o adica conform legislatiei va apare si se va lua in considerare oricum tranzactia de genul,,Matusa Tamara''...

#4
sienna

sienna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 08.02.2014
Minorul poate figura pe un act de vanzare-cumparare doar prin reprezentantul legal ( tutore/ parinte) pentru ca nu are venituri. Eventual poate primi o donatie sau mostenire care nu poate fi instrainata pana la majorat.

#5
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007

 unknown_35, on 10 februarie 2014 - 15:54, said:


Se poate face, si poti pune chiar clauze speciale: sa nu o instraineze fara acordul tau, iar tu sa beneficiezi de uzufruct pe perioada vietii.

Mai degraba nu. Scapi de o eventuala problema acu, nu stii ce probleme creezi in viitor. Asa smecherie a facut soacra-mea cu apartamentul ei, si l-a luat pe numele fiica-sii si a fiului... drept pt care eu si fiica-sa (care intre timp a devenit nevasta-mea) nu am putut aplica pt ANL pt ca, surpriza, ea figura ca detinand parte dintr-un apartament. Inutil sa mai zic ca am fi stat al dracului de bine la punctaje (din cauza studiilor, si acum a copiilor).

In plus, din cauza unei alte complicatii, a trebuit ca anul trecut sa trecem apartamentul pe numele soacrei, asa cum ar fi trebuit initial. Tragem linie si adunam: am platit la notar o tranzactie in plus... nu am putut aplica pt ANL: afacere buna!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate