Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 

Ardei

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4071 replies to this topic

#2737
Boboiasi

Boboiasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 16.11.2015
Atunci trbuie sa le dai mâncărica

#2738
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Le dau ..la 10-12 zile cu bibironu ..must de gainat si tataneasa cu urzica ..sa se ridice pana la ..cer



#2739
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,542
  • Înscris: 27.01.2012
Eu anul asta am mers, spre deosebire de anii trecuti, pe ardei pitici dar miscareti si timpurii, ramane de vazut cata 'benzina' or avea in rezervor...
Poate la sfarsit de saptamana le fac niste poze (cu conditia sa supravietuiasca pana atunci ca prognoza zice +40*C pentru sambata...)


#2740
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Am pusi ardei grasi - doua soiuri(unul cica e urias) , capia -doua soiuri , gogosari uriasi ..sunt curios ce productie va iesi ..pentru ca zici ca au facut culturism (fata de ce schiloade am avut in anii trecuti).


#2741
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Care stie sa`mi zica si mie varietati foarte interesante de ardei iute(mici si colorati, probabil) care merg bine la ghiveci ?

#2742
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
In general mici si colorati sunt mizerabili dpdv al fructului...in general, ca or fi si destule exceptii.


#2743
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Pt taraba, decorativi, colorati, deosebiti si care sa ramana cat mai pitici si mai stufosi dupa 1-2 ciupiri.

#2744
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Patio fire

#2745
pamfil38

pamfil38

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 16.01.2007
Am in sera cateva fire de ardei Napoca si gogosar Traian  plantate anul trecut.
Primele doua imagini din 3 ian 2017, dupa o pauza in primavara au fructificat
din nou ,urmatoarele doua  imagini 26 iun.
Cat timp pot sa mai reziste si sa mai produca ?

Attached File  traian 3 ian.jpg   837.4K   52 downloadsAttached File  napoca 3 ian.jpg   932.66K   54 downloadsAttached File  traian 26 iun.JPG   1.03MB   57 downloadsAttached File  napoca 26 iun.JPG   1.12MB   60 downloads

#2746
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

View Postsubway_guru, on 26 iunie 2017 - 20:08, said:

Poate la sfarsit de saptamana le fac niste poze (cu conditia sa supravietuiasca pana atunci ca prognoza zice +40*C pentru sambata...)

Peste 40 °C pentru 1 iulie.

#2747
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Prefer legumele medii ca marime.

#2748
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005

View Postpamfil38, on 27 iunie 2017 - 11:13, said:

Am in sera cateva fire de ardei Napoca si gogosar Traian  plantate anul trecut.
Primele doua imagini din 3 ian 2017, dupa o pauza in primavara au fructificat
din nou ,urmatoarele doua  imagini 26 iun.
Cat timp pot sa mai reziste si sa mai produca ?

Attachment traian 3 ian.jpgAttachment napoca 3 ian.jpgAttachment traian 26 iun.JPGAttachment napoca 26 iun.JPG
Ardeii sunt de fapt niste arbusti, asa ca pot trai multi ani in zone propice.
Practic in conditii de sera sau ghiveci pot trai " cativa ani" ...eu am avut plante de anul 3 care au fost ok fara da am mari conditii sau sa imi bat capul prea tare...as zice ca un 4-5 ani daca te ocupi de ei si le oferi ce vor nu e un prag imposibil.
Si mai practic, depinde doar de tine si mai ales, in conditiile noastre, de cat de bine ii tii sanatosi si cat de bine eviti șocurile trecerii la sezonul rece( evident ca hrana corespunzatoare e vitala).
Al meu a facut o boala vasculara si aia a fost.




#2749
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2011
Pai, si Topsinul, parinte ?

Edited by florianos, 27 June 2017 - 17:08.


#2750
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Parintele cred ca le da mai mult cu aghiazma ..dar nu vrea sa ne impartaseasca si alte secrete :)



#2751
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Pai acum nspe ani cand faceam arogante d' astea(sunt mai bine de 10 ani) aproape ca topsinul era privit ca o bomba nucleara, vorba lui guru...canuta la radacina avea mult mai putini ml si mult mai putine administrari, practic nu se prea stia de tehnologiile astea, sau nu stiam eu, ca nah, mamarea nu punea nimic la ardei si nu mai aveau nici pe dracu.
Oricum, lasand aspectul la o parte, eu il transplantam vara in gradina pentru ca imi era mila sa il tin in cusca atunci cand fratii lui se jucau voiosi "pe camp".
Si oricum, ca am mai facut si dupa aia aroganta, daca ai gradina infestata,  in timp se degradeaza..
Bolile vasculare sunt, ca sa fac asa o paralela, cam ca bolile cardiovasculare la om...bai, orice ai face, putin cate putin, mai un tutun, mai o ceafa de porc, se aduna, se infunda, mai pui un stent, mai o rugaciune dar pana la urma tot popa are ultimul cuvant :D  :D



#2752
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2011
Am ramas surprins sa gasesc topsinul in niste carti romanesti de specialitate de prin anii '70.

#2753
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Florianos, mie mi-a confirmat un inginer care se ocupa de muuuuulete hectare de ardei, rosii și zmeura ca Topsin, Atonik și Dithane împreună cu multe altele se foloseau la noi în anii 80.
Mi-a mai spus câteva denumiri dar nu am găsit corespondent. Probabil vechi denumiri comerciale ale unor substanțe active care acum sint sub alt brand.

#2754
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Protagonist - Kaptur F1,   Mulci plastic versus mulci viu-trifoi pitic.

Este un experiment pe 2 metri de rand, Mai am unul la rosii cu flori de piatra, si acolo rosiile sunt mai micute. Voi urmari evolutia pana la toamna, dezvoltarea plantelor si productia.

Primele impresii sunt deocamdata in favoarea plasticului.

Trifoiul este cam des. am avut mana cam larga la semanat. Buruienile au o dezvoltare mai rapida, a fost nevoie de 3-4 pliviri serioase pentru a lasa trifoiul curat, pana in stadiul cand poate sa inabuse buruienile. Ardeii sunt mult mai mici decat in plastic, cam anemici, deabia incep sa faca flori pe cand cei din plastic au fructe mari deja si au si o inaltime\dezvoltare adecvata. Cred ca urmatorul pas este sa rup un pic trifoiul chiar de langa planta, sa poata sa respire ardeiul.


Semintele au fost semanate la plantarea rasadurilor. Din cate am vazut prin state, trifoiul se seamana undeva prin martie, el iese cand vrea si pana in aprilie este deja facut covorul. Rasadurile se baga cu plantatorul direct prin trifoi, daca este prea mare se poate face o tavalugire prealabila sa-l opreasca din crestere o saptamana doua pana se prinde rasadul. Eu nu am putut sa seman in martie din motiv de solar ocupat. Indiferent ce rezultate are experimentul din anul acesta, la anul voi face inca o data cu semanare atat din toamna cat si din martie.

Faceti abstractie de petele albe de pe plastic, e varul cu care am dat pentru umbrire. Din motiv de lance scurta am dat pe interior.

Attached Files


Edited by e_miron, 28 June 2017 - 17:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate