Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

100 fps Cs

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Genu1

Genu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.02.2014
Deci sa inteleg ca nu exista nici o sansa la monitoarele lcd, care ruleaza pe 59/60 hertz sa mearga 100 fps ?

#20
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008

 Lolopoco, on 02 februarie 2014 - 16:03, said:

Monitorul tău LCD lucrează la 60hz. Asta înseamnă că afișează maxim 60 de cadre pe secundă. Dacă placa ta video/jocul/etc afișează 999 de fremuri pe secundă, tu vezi doar 60 fps-uri din alea 999.
Vă încăpățânați să înțelegeți niște lucruri și tot o țineți în prostia voastră.
Ignoranților!

Ba baiatule, poate sa imi arate si 3 fps reali din 99, daca mie imi actioneaza comenzile mai rapid la 99 fps decat la 60 nu imi pasa cati fps reali imi arata. Am monitor de 75 herti, si daca activez vertycal sincron, in 75 fps mi se misca omul si mausul in cs ca o piatra. De asta vrea lumea sa aiba 99 fps, e vorba de cursivitatea jocului, ma pis pe ei fps. Ca sa nu mai vorbim ca daca ai pc ceva mai bun si cs pe steam, si setezi fps la 500 si iti duce 500, zici ca o ia jocul razna. Si mai usor cu jignirile.

Edited by MaVeRicK89, 02 February 2014 - 17:57.


#21
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Sa inteleg ca tu vezi in viitor, astfel nu are legatura refreshul la monitor, ci cat mai mult la fps sa fie.
Asta se vrea a insemna "poate sa arate si 3 fps reali din 99, daca mie imi actioneaza comenzile mai rapid".
Tu faci varza input-ul ( pentru asta exista sensivity la mouse) jocului cu fps-ul.
Sa zicem ca tu ai 200 fps-uri in joc, iar monitorul are 60hz. Daca tu sustii ca, conteaza sa ai multi fps, chiar daca tu vezi doar 60, ca atat permite monitorul, inseamna ca,  intr-un fel sau altul, tu "vezi" diferenta de 140fps. Ii vezi in "mintea" ta. Bag mana in foc ca, daca-ti pun cs-ul cu 200fps, in fata si-ti zic"ai maxim 60fps uri in acest moment", tu vei incepe sa te smiorcaiesti ca este putin si nu este "cursiv".
Sunteti plini de minciuni si impresii. Si ce este mai grav, minciunile, alea din voi, va mint si pe voi. Va mintiti singuri.
PLACEBO!

#22
dimydesky

dimydesky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 10.02.2010
Daca ati fi jucat ati stii ca ai nevoie de 100 de fps pentru ca jocul sa se miste smooth, daca ai sub 100 iti mai creste si pingul si altele...
Incearca in softul placii video sa pui Asynchronous Flip pe Off.
Si din ce imi aduc aminte din joc la optiunile video bifeaza optiunea pentru placii video vechi si debifeaza hd models, si pune o rezolutie cat mai mica.
// Acum am vazut ca ai placa video integrata model mai nou, incearca sa pui setarile ca in aceasta poza:
[ http://www.intel.com/support/graphics/sb/img/gmcp_3d_customsettings.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si daca poti incearca sa cresti din bios memoria alocata placii integrate.
Din bios -> Advanced ->   System Agent Configuration -> iGPU Memory -> 128M

Edited by dimydesky, 02 February 2014 - 18:35.


#23
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Da, asa e!  Trebuie 100 fps ca sa se miste cursiv!
Ma intreb, cum puteti vedea "cursivitatea" prin monitorul de 60hz. Cel mai probabil, diferenta aia de 40fps v-o imaginati...
Am iesit din acest topic. Vreau sa scap de senzatia ciudata pe care o am, de parca as fi intrat in spitalul de nebuni.

Edited by Lolopoco, 02 February 2014 - 18:45.


#24
Razvan11

Razvan11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 26.11.2011
Pe mine ma amuza copios copii astia care spun ca ei au 1000 fps ca la ei se misca altcumva,ca nu stiu ce,si ei au monitor de 60 hz,cu v-sync activat joc la 60 fps si cs 1.6 si cs:go si nu am nici cea mai mica problema . Monitorul bineinteles de 60hz.Nu are rost mai mult pentru ca oricum nu se deosebeste .

#25
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,136
  • Înscris: 03.12.2005

 dimydesky, on 02 februarie 2014 - 18:27, said:

Daca ati fi jucat ati stii ca ai nevoie de 100 de fps pentru ca jocul sa se miste smooth, daca ai sub 100 iti mai creste si pingul si altele...

na de aici logica Posted Image

si ia zi nene, cum ati ajuns voi la concluzia ca numarul ala magic de 100 de fps iti scade pingul si in vreun fel anume iti modifica si dpi-ul mouseului? de ce nu 90? de ce nu 120?

incredibil, ce pot sa mai spun. cred ca ma retrag si eu din discutie ca vad ca voi ii tot trageti cu batman, batman...

ps: daca vreti sa jucati mai bine puneti ma si exersati si lasati miturile ca nu va ajuta cu nimic.

Edited by takillya, 02 February 2014 - 21:49.


#26
Genu1

Genu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.02.2014
Daca ati fi jucat ati stii ca ai nevoie de 100 de fps pentru ca jocul sa se miste smooth, daca ai sub 100 iti mai creste si pingul si altele...
Incearca in softul placii video sa pui Asynchronous Flip pe Off.
Si din ce imi aduc aminte din joc la optiunile video bifeaza optiunea pentru placii video vechi si debifeaza hd models, si pune o rezolutie cat mai mica.
// Acum am vazut ca ai placa video integrata model mai nou, incearca sa pui setarile ca in aceasta poza:

Am facut exact cum mi-ai spus u si acum imi scade pana in 80 fps , o miscare mai bune . Iti multumesc ..dar as fi vrut sa stea constant pe 100 fps. Si inca ceva eu la placa video cand dau pe 3d am doar arinstopic si vertical sync .. atat

#27
dimydesky

dimydesky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 10.02.2010
Pe ce rezolutie joci?

#28
Genu1

Genu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.02.2014
800/600 , si acum am dat refresh rate la monitor pe 75 hz si imi merge mai varzalau.. Imi sta 100 la flashuri si deastea si in baza s`au cand sunt multi playeri imi sta 60 fps :) ALTAR !

#29
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Jucati ma un joc vechi gen nfs underground si scoateti vsyncronu sa vedeti ce se intampla. al driq sa fiu ca in jocu ala aveam vreo 400 fps, da eu nu vedeam decat 60, de asta se misca jocul la viteza de 5 ori mai mare, da eu nu vedeam. La fel si cu cs 1.6 dupa ultimul update. Da na, eu sunt varza, voi le stiti pe toate. Ca sa nu mai zic si de global offensive, ma mint singur ca vad diferenta intre 60 si 100 fps, de asta se misca jocul in reluare sub 60 si cand e peste, merge smooth. Da crek are pc-ul meu ceva magic. Ia zi domnu, daca am un tv wide full hd cu 100 herti, ar trebui sa vad 100 fps. Al dracu sa fiu, poate sunt mai chior sau mai prost eu, ca detin un astfel de tv, si nu vad nicio diferenta la cs intre monitorul meu de 75hz conectat prin DVI si ala de 100hz prin HDMI, ambele in 100 fps. chiar te rog sa iesi din topic lolpoco, ca ai citit prea mult google.

Edited by MaVeRicK89, 02 February 2014 - 23:39.


#30
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,420
  • Înscris: 15.12.2009
Pai normal ca nu vezi nicio diferenta, pentru ca ochiul uman nu percepe diferente sesizabile peste 60 de cadre :lol: asta incerca Lolopoco sa te faca sa intelegi.

#31
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008

 Ann0nyym0us, on 03 februarie 2014 - 00:44, said:

Pai normal ca nu vezi nicio diferenta, pentru ca ochiul uman nu percepe diferente sesizabile peste 60 de cadre Posted Image asta incerca Lolopoco sa te faca sa intelegi.

De fapt el m-a fercat la cap cu un monitor cu 60 de herti, ca vede doar 60 fps din 100, eu m-am referit la cursivitatea jocului la 100 fps fata de 60. Eu am zis ceva, el a inteles altceva, problema lui. Si cum am dat exemplu mai sus, la tv-ul cu 100hz imi reda toate cele 100 de cadre, dar nu vad nicio diferenta intre 60 si 100 hz la fluiditatea jocului. Nu am spus in nicio postare a mea ca eu vad toti 100 fps, m-am referit doar la cursivitatea jocului, motiv pentru care toti cei care joaca cs de multa vreme, vad diferenta intre 60 fps cu vsync on si 100 fps cu vsync off. Da ma rog, ce stiu eu, ma mint singur Posted Image

Edited by MaVeRicK89, 03 February 2014 - 02:20.


#32
Genu1

Genu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.02.2014
Deci vad ca nu are rost ,va multumesc pentru ajutoru acordat !

#33
k1NNG

k1NNG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 06.08.2013
Dezactivează v-sync, nu are cum să nu mearga, eventual recomand o actualizare / instalare a plăcii video!

#34
hiciusebastian

hiciusebastian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.08.2015
Fiti atenti cu totii . Eu am windows 7 si monitor de 21 inch si placa video intel hd 2000 integrata joc cs cu 100+ fps . Eu am cs pe steam si am la video setings wait for vertical sync . Am dezactivat wait for vertical sync si din 60 de fps dupa ce am dat apply au sarit la 100 . Si apoi am scris in consola fps_max 1000 si fps_overide 1000 si am prins cu placa asta video 500 fps. Deci in concluzie nu e problema cu hertz la monitor sau cu altceva !

#35
fr33pr0d

fr33pr0d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 12.06.2007
In primul rand, cearta s-a terminat acum 1 an jumate.

In al 2-lea rand, daca placa ta video e capabila sa afiseze 500 frame-uri pe secunda, nu inseamna ca monitorul tau are aceeasi capabilitate. E ca si cum iti modifici vitezometrul masinii sa-ti arate 500 km/h cand ea nu duce mai mult de 60 sau 75. Daca tot insistati sa bateti campii, documentati-va macar inainte.

In clipul urmator, omul compara 60 fps versus 120 fps pe 2 monitoare diferite (capabile sa afiseze 60, respectiv 120 fps).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PgHx3eMBXjI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
hiciusebastian

hiciusebastian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.08.2015
Bai frate lasa-ma cu astea ... Se observa usor diferenta de la 60 la 100 . Cu 60 se misca mouse ca drq si cu 100 se misca perfect . Si faza cu  500 e adevarata pentru ca ma lasam jos si se facea tinta mica in mai putin de o secunda. Si cu deagle trageam 4-5 gloantea in acelasi loc deci ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate