Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

Colapsul iminent al sistemului de pensii. Platim, dar nu mai primim

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
277 replies to this topic

#55
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Stai usurel, populatia de romani verzi scade, dar sa vezi ce frumosi o sa importam, nimic nu stii.

#56
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

 Balamache, on 31 ianuarie 2014 - 21:43, said:


Papusa sunt puriu. Daca ma intrebi ca sa te lipesti, sa stii ca sunt deschis unei aventuri.

De fapt intreaba pentru a-si da seama daca te mai poate ajuta sau nu vreun tratament. :) Caci ar fi pacat sa ne gandim deja la solutia radicala. :P

#57
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

 dadi272, on 31 ianuarie 2014 - 21:44, said:

Mai Irina, tu esti cam speriata de pensionari.

Din ce spui vad ca esti tinara, pune mina la munca serios in ceea ce faci, cumpara-ti o garsoniera, doua si inchiriaza-le ca aia e pensia ta.
Teoria asta este valabila pentru toti, nu va mai plingeti ca ce au facut unii si altii dea lungul timpului, vedeti ce faceti voi!

Nu sunt speriata de pensionari (desi dupa imbulzelile vazute cand sunt promotii la tigai ar trebui si tu sa fii - mai ales daca furia s-ar indrepta asupra ta - ca esti tanar si "imbuibat")!

Chestia cu investitiile imobiliare se mai discuta pe forum - e greu de spus acum cum va fi piata imobiliara in 2040! Si daca banii investiti acum vor mai fi recuperabili atunci. Apartamentele mai vechi vor fi prea vechi, cele noi au cam fost facute cu picioarele... nici un analist economic bun nu-ti poate spune ce nu se va devaloriza pana atunci! Pana acum cu banii ne-am indeplinit visul - am calatorit (destul de mult). A fost cea mai sigura investitie - nu se va devaloriza niciodata! Ce va fi... mai vedem...

#58
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

 CapitanuPICARD, on 31 ianuarie 2014 - 21:51, said:

De fapt intreaba pentru a-si da seama daca te mai poate ajuta sau nu vreun tratament. Posted Image Caci ar fi pacat sa ne gandim deja la solutia radicala. Posted Image
Am pus deja deoparte pentru batranete, niste apartamente inchiriate, un costum de stofa, doua terenuri, o casa in buricul targului, o pereche de ghete de lac, trei cravate, o afacere si doua perechi de sosete noi noute. N-o sa-i fiu o povara lu' fi-tu sau lu fi-ta si-o sa am grija cum votez, ca sa le asigur si progeniturilor tale un viitor mai bun decat cel de cacat pe care ni l-au lasat ma-ta mare si tac-tu mare prin alegerea lui ILIESCU..

Edited by Balamache, 31 January 2014 - 22:09.


#59
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

 Balamache, on 31 ianuarie 2014 - 22:08, said:

Am pus deja deoparte pentru batranete, niste apartamente inchiriate, un costum de stofa, doua terenuri, o casa in buricul targului, o pereche de ghete de lac, trei cravate, o afacere si doua perechi de sosete noi noute. N-o sa-i fiu o povara lu' fi-tu sau lu fi-ta si-o sa am grija cum votez, ca sa le asigur si progeniturilor tale un viitor mai bun decat cel de cacat pe care ni l-au lasat ma-ta mare si tac-tu mare prin alegerea lui ILIESCU..

Deci haine pentru inmormantare ai deja, nu-ti mai bagi familia la cheltuieli! Posted Image Ok.

Edited by CapitanuPICARD, 31 January 2014 - 22:12.


#60
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 doks, on 31 ianuarie 2014 - 20:15, said:

Ce poate face o persoana cu un salariu de 1500 lei (ce poate face LEGAL), sa nu moara de foame cand nu mai are posibilitatea sa se angajeze ?(dar nici sa primeasca pensie).


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gn-ofIAbv-w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by corina_geo, 31 January 2014 - 22:35.


#61
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Nu e bine, nu a luat si cani si prosoape. Cam nasol.

#62
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

 T Irina, on 31 ianuarie 2014 - 21:56, said:

Chestia cu investitiile imobiliare se mai discuta pe forum - e greu de spus acum cum va fi piata imobiliara in 2040! Si daca banii investiti acum vor mai fi recuperabili atunci. Apartamentele mai vechi vor fi prea vechi, cele noi au cam fost facute cu picioarele... nici un analist economic bun nu-ti poate spune ce nu se va devaloriza pana atunci! Pana acum cu banii ne-am indeplinit visul - am calatorit (destul de mult). A fost cea mai sigura investitie - nu se va devaloriza niciodata! Ce va fi... mai vedem...
N-am absolut nimic impotriva calatoriilor, din contra, mi-as lua de la gura ca sa pot sa calatoresc (am si facut-o cand eram mai tanara si mai saraca), dar nici investitie pentru o viata linistita la batranete nu e.
Bine, probabil ca tu prin "Ce va fi... mai vedem..." voiai sa spui ca inca speri ca va avea statul grija de tine. Dragut...

#63
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
In loc sa se gindeasca cineva cum sa relanseze economia , cum sa opresca furturile de la buget , cum sa NU mai vinda pe 3 lei chestii foarte valoroase , cum sa ne unim cu totii in jurul drapelului cu...cu ce vreti voi pe el , da' sa fie cu swastika (parerea mea , ce , e democratie) noi ne gindim cum sa dam in cap pensionarilor CINSTITI. Bravo , natiune de animale ce sintem , hai sa ne incendiem bunicii , sa ne macelarim parintii , sa curga singe frate. Asta este exact tipul de atitudine care ne-a adus aici , atitudine de nesimtiti si de javre , prea fricosi sa rupem gitul politicului corupt , prea tirfe si spagari din nastere sa facem ceva serios cu vietile noastre si cu societatea din care facem parte.
Ce vina au oare batrinii care au trait intr-un sistem care acuma se prabuseste ? O vine au si ei , au ajutat la prabusirea sistemului , isi merita oarecum soarta , trebuiau sa lupte acum 10-15 ani impotriva mizeriei , dar lasa ca nici noi nu sintem mai breji asa ca nu putem ridica primii piatra.
Nu sint bani de pensii ??? Ba sint , doar ca nu sintem NOI instare sa-i producem.

#64
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

 catalina1, on 31 ianuarie 2014 - 22:47, said:

N-am absolut nimic impotriva calatoriilor, din contra, mi-as lua de la gura ca sa pot sa calatoresc (am si facut-o cand eram mai tanara si mai saraca), dar nici investitie pentru o viata linistita la batranete nu e.
Bine, probabil ca tu prin "Ce va fi... mai vedem..." voiai sa spui ca inca speri ca va avea statul grija de tine. Dragut...

1. cine stie daca mai prindem batranetea....
2. nu, am vrut sa spun ca mai am timp sa rezolv, insa astept nu ca statul sa aiba grija de mine, ci sa-si faca datoria asa cum o fac si eu 35-40 de ani (cat am/voi contribui (t))! Asa e corect nu?

Edited by T Irina, 31 January 2014 - 23:22.


#65
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

 T Irina, on 31 ianuarie 2014 - 23:21, said:

1. cine stie daca mai prindem batranetea....
Nu, nu stii. Dar daca o prinzi ce faci?

Quote

2. nu, am vrut sa spun ca mai am timp sa rezolv, insa astept nu ca statul sa aiba grija de mine, ci sa-si faca datoria asa cum o fac si eu 35-40 de ani (cat am/voi contribui (t))! Asa e corect nu?
Care datorie? Datoria de a avea grija de tine pentru ca tu ai contribuit si corect ar fi ca statul sa iti plateasca o pensie pe masura?

#66
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

 catalina1, on 31 ianuarie 2014 - 23:28, said:

Care datorie? Datoria de a avea grija de tine pentru ca tu ai contribuit si corect ar fi ca statul sa iti plateasca o pensie pe masura?

Nu, daca eu pun bani la banca 40 de ani si apoi am pretentia sa-i scot de acolo nu inseamna ca banca "are grija de mine". Ci respecta un contract. Asa si cu statul - eu am un contract cu el - eu iti dau acum si la scadenta platesti. De unde? E treaba ta, de asta esti acolo, sa rezolvi!
Pensia bazata pe contributii nu e act de binefacere sau caritate! Asa cum nu consider ca primesc pomana cand merg la spital sa ma tratez (noroc ca nu prea o fac)!
Asa cum nu e caritate faptul ca o companie de asigurari imi plateste reparatia la masina - pentru asta cotizez - ca sa beneficiez la nevoie!

Off topic - daca tot activez pe aria de calatorii - unii considera ca la all inclusiv primesti gratis bautura si mancare (poate pentru ca e nelimitat...). Insa nimic nu e gratis pe lumea asta, pentru toate exista o plata, mai mult sau mai putin vizibila.

Edited by T Irina, 31 January 2014 - 23:36.


#67
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,671
  • Înscris: 02.10.2009

 cadillac, on 31 ianuarie 2014 - 20:37, said:

2 lucruri simple ar trebui facute pentru a pune la punct sistemul de pensii:

   1. Plafonarea lor la sa zicem 2/3 din salarul mediu pe economie.


La valoarea salariului minim pe economie, cu dezvoltarea sistemului privat. Daca valoarea maxima a pensiei e limitata, si valoarea maxima a platilor (fizice, nu procentuale) sa fie limitata,
Sa invete oamenii sa-si poarte de grija.
Asa un sistem ar necesita o perioada de implementare, gradual. pe cel putin 20-25 ani.

#68
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011
@T Irina
Si ce crezi tu ca scrie in contractul ala pe care il ai cu statul? Sa spunem ca tu contribui 100 lei lunar. Cat iti datoreaza statul lunar la pensie? Conform contractului, evident.

Edited by catalina1, 31 January 2014 - 23:36.


#69
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

 catalina1, on 31 ianuarie 2014 - 23:35, said:

@T Irina
Si ce crezi tu ca scrie in contractul ala pe care il ai cu statul? Sa spunem ca tu contribui 100 lei lunar. Cat iti datoreaza statul lunar la pensie? Conform contractului, evident.

Contribui cu mult mai mult... 100 (10.5%) de lei inseamna salariu brut cam de 1000 lei. Punctul de pensie corespunde salariului mediu brut de 2.298 in 2014. Deci la o contributie de 230/luna ar trebui sa astepti o pensie de 790 lei. La 100 de lei probabil as lua pensia minima de 350 lei.

Ceea ce e corect intr-un fel - iei cam de 3 ori contributia (grosso modo) - pentru 35 ani de cotizare - majoritatea nu prind mai mult de 35/3 - 10-12 ani de pensie. Deci e ca la banca (fara dobanda!) - iau inapoi ce am depus!

Edited by T Irina, 31 January 2014 - 23:44.


#70
emil555

emil555

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 02.07.2010

 pro-civilizatie, on 31 ianuarie 2014 - 20:31, said:

in secolul 21 vor fi 3 mari probleme:extremistii religiosi.extremistii econazisti si pensionarii.
acum tinerii sunt obligati sa tina in spinarea lor,din munca lor, niste paraziti .in loc sa iti traiesti viata banii iti sunt luati ca sa prelungeasca viata mizerabila a respectivilor

Vorbesti ca un extremist. Pensionarii nu-s paraziti si nici asistati social. Ei au platit zeci de ani pentru pensia de azi(care-apucat-o).Se induce mereu cifra de 5 milioane de pensionari cand de fapt ei sunt 3.5 milioane, ceilalti de fapt fiind asitatii social si cei cu dizabilitati.De ce nu zici nimic de cei care au 30 de ani de puscarie din 40 de ani de viata si primesc ajutor social?

#71
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

 T Irina, on 31 ianuarie 2014 - 23:42, said:

Contribui cu mult mai mult... 100 (10.5%) de lei inseamna salariu brut cam de 1000 lei. Punctul de pensie corespunde salariului mediu brut de 2.298 in 2014. Deci la o contributie de 230/luna ar trebui sa astepti o pensie de 790 lei. La 100 de lei probabil as lua pensia minima de 350 lei.

Ceea ce e corect intr-un fel - iei cam de 3 ori contributia (grosso modo) - pentru 35 ani de cotizare - majoritatea nu prind mai mult de 35/3 - 10-12 ani de pensie. Deci e ca la banca (fara dobanda!) - iau inapoi ce am depus!
AR TREBUI - tu ai spus-o, nu eu. Problema e ca probabil nu vei primi atat (ma rog, tu care ai contribuit mult mai mult, cei aproape de limita de jos probabil vor primi o pensie minima care se va apropia de contributiile lor).

#72
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

 catalina1, on 31 ianuarie 2014 - 23:48, said:

AR TREBUI - tu ai spus-o, nu eu. Problema e ca probabil nu vei primi atat (ma rog, tu care ai contribuit mult mai mult, cei aproape de limita de jos probabil vor primi o pensie minima care se va apropia de contributiile lor).

Am spus ar trebui pentru ca tu ma intrebi in 2014 ce pensie cred eu ca voi primi in 2040! Nu am globul de cristal... Dumnezeu stie cate modalitati de calcul al pensiei se vor schimba pana atunci! de cand lucrez eu cred ca s-a schimbat de 5 ori modul de calcul!
Asta e ca si investitia imobiliara - deocamdata nu sunt convinsa ca luand un imobil acum imi voi asigura o sursa de venit la batranete! Bunicii mele i s-a "demolat" casa inainte de revolutie. Si a primit o garsoniera cu chirie (pentru ca era singura). Cu banii pe casa a luat 2 covoare si un sifonier!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate