Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate imbunatati o poza sa se ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

smart switch fara neutru
 Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata

Manere clasice mobila sau push to...
 Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10
 Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI
 

Colapsul iminent al sistemului de pensii. Platim, dar nu mai primim

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
277 replies to this topic

#91
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Cu cât mai repede intră sistemele de pensii în colaps, cu atât mai bine.
Să se aleagă praful și pulberea de pensii.
Părerea mea.

#92
sabazios

sabazios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,497
  • Înscris: 27.08.2013
nu lasa PSD-ul sa cada sistemul de pensii


cine ii mai voteaza?

#93
victoryp

victoryp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 27.06.2009
Vedeam aseara la rtv ca ar trebui sa creasca natalitate ca sa avem noi pensii peste 20 de ani,in loc sa se intrebe unde or sa muncesca.

#94
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012
Oricum vom plati pentru sistemele de pensii. Pentru sistemele ALTORA de pensii. Cand importi, platesti si taxele din tara producatorului. Iar in taxele platite intra si asigurarile sociale. Ce castigam noi din faptu' ca nea Fritz isi primeste pensia din banii romanilor ? Nimic, fireste. Da' poti sa comentezi ?

Edited by Val888, 01 February 2014 - 16:24.


#95
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,913
  • Înscris: 21.04.2011
De acord, e nasol ca si prin alte parti exista sisteme de pensii de stat. Cel mai bine ar fi ca nici ei sa nu aiba asa ceva.
Multumit de raspuns? Ca nu-mi dau seama ce incercai sa transmiti.

Edited by catalina1, 01 February 2014 - 16:33.


#96
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012
Pai vreau sa vad cum plange lumea de oftica la gandu' ca intretine hoarde de asistati si pensionari nemti. Sau sa "dai banu' la pensionaru' neamt" e o placere ?

Edited by Val888, 01 February 2014 - 16:37.


#97
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,913
  • Înscris: 21.04.2011
Nu, in principiu e fix acelasi drac.

#98
vali_mester

vali_mester

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 17.02.2007

 cadillac, on 31 ianuarie 2014 - 20:37, said:

2 lucruri simple ar trebui facute pentru a pune la punct sistemul de pensii:

   1. Plafonarea lor la sa zicem 2/3 din salarul mediu pe economie.
   2. Eliminarea pensiilor primite pe nedrept: de handicap, de revolutionar, de veteran, de dracu' stie ce, orice numai pe munca nu. Pensiile sa se acorde exclusiv pentru anii contribuiti. Restul de pomeni sa nu se numeasca pensii!
Legea 19/2000 a plafonat contributia CAS la max.3 salarii medii brute pe economie.Vine un guvern de stanga (Nastase) care modifica pragul la max.5 pc.(5 salarii medii brute pe economie.Bomboana pe coliva a pus-o guvernul manelist Tariceanu,fara numar,care a dus la o explozie a salariilor bugetarilor(la sefi,nu la amarati)Una din problemele majore ale sistemului de salarizare si pensii o reprezinta cota unica de impozitare.Nu este moral sa impozitezi o pensie de 35000 lei cu 15 %,la fel ca ala cu 1600 lei.Sistemul asta de pensii nesimtite nu poate fi adus la realitate decat prin impozitarea  progresiva a veniturilor.Se practica in tarile dezvoltate ale Europei,dar nu se poate in tari de 2 lei.

#99
emil555

emil555

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 02.07.2010

 victoryp, on 01 februarie 2014 - 16:16, said:

Vedeam aseara la rtv ca ar trebui sa creasca natalitate ca sa avem noi pensii peste 20 de ani,in loc sa se intrebe unde or sa muncesca.

Daca cei nascuti vor emigra tot degeaba

#100
vali_mester

vali_mester

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 17.02.2007

 doks, on 31 ianuarie 2014 - 20:15, said:

Gurile rele spun ca va urma o prabusire iminenta  sistemului de pensii prin 2030-2035.
Asadar, dintr-un salariu de 1500 lei NET la ora actuala, sunt cam mici sansele sa economisesti niste bani pentru batranete.
Ce poate face o persoana cu un salariu de 1500 lei (ce poate face LEGAL), sa nu moara de foame cand nu mai are posibilitatea sa se angajeze ?(dar nici sa primeasca pensie).

A nu se intelege ca am pretentia la pensie, imi doresc macar sa am posibilitatea sa primesc toti banii de la angajator (undeva la 2700 lei).

Imi vine sa le dau in cap boilor invitati la TV cand ii aud ca vor sa bage impozit progresiv doar sa mareasca si mai mult pensiile actuale.
Sistemul de pensii este prabusit,statul se imprumuta peste 4 miliarde de euro anual sa plateasca aceste pensii.Daca contribui la nivelul salariului mediu brut pe economie,cand o sa iesi la pensie o sa ai un punctaj de 1,14 pc.In ziua de azi cu 1,14x 790,7lei(val.pc.pensie=901 lei,iti ajunge sa-ti platesti intretinerea,energia electrica,cablul si telefonul.Cred ca mâncarea si benzina trebuie platita din pensia sotiei.

#101
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012
Altul care crede că statul român se împrumută euro să plătească pensii în lei...

#102
vali_mester

vali_mester

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 17.02.2007

 Pejeu, on 01 februarie 2014 - 17:21, said:

Altul care crede că statul român se împrumută euro să plătească pensii în lei...
România va împrumuta 428 de euro în fiecare secudă din 2014, cu 11% mai puţin decât în 2013, 82 de euro reprezentând dobânzile şi comisioanele plătite de stat pentru împrumuturile prin care va fi finanţată datoria publică, reiese din calculele gândul pe baza celor mai recente informaţii ale Ministerului Finanţelor Publice (MFP).
În total, statul va împrumuta anul acesta circa 60,1 miliarde de lei, echivalentul a 13,5 miliarde de euro, sumă suficientă pentru a plăti pensiile pe un an şi trei luni. La un cost mediu de 6 milioane de euro pe kilometru, România ar putea să-şi tripleze reţeaua de autostrăzi cu aceeaşi sumă. Banii pe care statul îi va împrumuta în 2014 sunt suficienţi pentru a construi 2.250 de kilometri.

#103
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 pro-civilizatie, on 31 ianuarie 2014 - 20:31, said:

in secolul 21 vor fi 3 mari probleme:extremistii religiosi.extremistii econazisti si pensionarii.
acum tinerii sunt obligati sa tina in spinarea lor,din munca lor, niste paraziti .in loc sa iti traiesti viata banii iti sunt luati ca sa prelungeasca viata mizerabila a respectivilor

Despre care paraziti este vorba? Mamica si taticul ?

 vali_mester, on 01 februarie 2014 - 17:08, said:

Sistemul de pensii este prabusit,statul se imprumuta peste 4 miliarde de euro anual sa plateasca aceste pensii.Daca contribui la nivelul salariului mediu brut pe economie,cand o sa iesi la pensie o sa ai un punctaj de 1,14 pc.In ziua de azi cu 1,14x 790,7lei(val.pc.pensie=901 lei,iti ajunge sa-ti platesti intretinerea,energia electrica,cablul si telefonul.Cred ca mâncarea si benzina trebuie platita din pensia sotiei.

COD ROSU ALERTA, MURIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM!

 Val888, on 01 februarie 2014 - 16:37, said:

Pai vreau sa vad cum plange lumea de oftica la gandu' ca intretine hoarde de asistati si pensionari nemti. Sau sa "dai banu' la pensionaru' neamt" e o placere ?

Neamtu cand ti-o infige in cur e unsa cu alifii mirositoare frumos, mmmmmmm ce bunaciune,

 tomaso, on 01 februarie 2014 - 12:53, said:

Cu cât mai repede intră sistemele de pensii în colaps, cu atât mai bine.
Să se aleagă praful și pulberea de pensii.
Părerea mea.

Ai toate sansele ca in colapsul ala sa fii primul violat, de regula capitalistii sunt de vina.

#104
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 Platon, on 01 februarie 2014 - 17:58, said:

Ai toate sansele ca in colapsul ala sa fii primul violat, de regula capitalistii sunt de vina.

Îmi asum riscurile.
Să-i văd fără pensie și apoi mai discutăm.

 Platon, on 01 februarie 2014 - 17:58, said:

Despre care paraziti este vorba? Mamica si taticul ?

Evident că e vorba despre mămica și tăticul tuturor.
Sau dacă e vorba despre rude, nu mai e valabil faptul că aceștia parazitează sistemele sociale și că primesc enorm de mult față de ceea ce ar merită?

Când veți avea o pensie minusculă,  să vă aduceți aminte de încrâncenarea cu care vă apărați părinții.   Să nu care cumva să uitați!
pentru că ei sunt de vină pentru tot ceea ce va veni.

#105
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

 tomaso, on 01 februarie 2014 - 18:49, said:

Îmi asum riscurile.
Să-i văd fără pensie și apoi mai discutăm.



Evident că e vorba despre mămica și tăticul tuturor.
Sau dacă e vorba despre rude, nu mai e valabil faptul că aceștia parazitează sistemele sociale și că primesc enorm de mult față de ceea ce ar merită?

Când veți avea o pensie minusculă,  să vă aduceți aminte de încrâncenarea cu care vă apărați părinții.   Să nu care cumva să uitați!
pentru că ei sunt de vină pentru tot ceea ce va veni.

Inseamna ca tu primesti cea mai mare parte din venituri la negru. Daca ai cotiza serios lunar nu ai gandi asa.

Eu nu vreau o pensie uriasa, vreau doar exact cat am contribuit. E dreptul meu, nu pomana nimanui!

#106
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

 T Irina, on 01 februarie 2014 - 18:53, said:

Inseamna ca tu primesti cea mai mare parte din venituri la negru. Daca ai cotiza serios lunar nu ai gandi asa.

Eu nu vreau o pensie uriasa, vreau doar exact cat am contribuit. E dreptul meu, nu pomana nimanui!
Asta vre noi toti ( astia care muncim , legal) ..... Dar ca sa primesti cat ai contribuit inseamna ca altul sa nu mai primeasca pomana.
Exact asta e ceea ce doresc si eu , sa primeasca pensie ( cat merita pe baza contributiei) doar cei ce au contribuit.

 tomaso, on 01 februarie 2014 - 18:49, said:

pentru că ei sunt de vină pentru tot ceea ce va veni.
Nu ei , politicienii ( in campanie electorala ) care i-au invatat asa.

#107
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012

 vali_mester, on 01 februarie 2014 - 17:49, said:

România va împrumuta 428 de euro în fiecare secudă din 2014, cu 11% mai puţin decât în 2013, 82 de euro reprezentând dobânzile şi comisioanele plătite de stat pentru împrumuturile prin care va fi finanţată datoria publică, reiese din calculele gândul pe baza celor mai recente informaţii ale Ministerului Finanţelor Publice (MFP).
În total, statul va împrumuta anul acesta circa 60,1 miliarde de lei, echivalentul a 13,5 miliarde de euro, sumă suficientă pentru a plăti pensiile pe un an şi trei luni. La un cost mediu de 6 milioane de euro pe kilometru, România ar putea să-şi tripleze reţeaua de autostrăzi cu aceeaşi sumă. Banii pe care statul îi va împrumuta în 2014 sunt suficienţi pentru a construi 2.250 de kilometri.

Deficitul bugetar este în lei.

Motivul pentru care statul se împrumută extern, în valută, este subvenționarea cursului valutar și implicit a importurilor, importatorilor și celor cu rate de plătit la credite în valută.

Și nu tot deficitul bugetar se datorează pensiilor. Nu toți banii împrumutați se duc pe pensii.

Iar dacă problema ar fi lipsa banilor la buget s-ar putea foarte bine reveni la impozitarea progresivă a veniturilor și, de ce nu, a profiturilor (în funcție de procentul constituit de acestea din venituri). La o adică se pot și impozita diferit venituri și profituri în funcție de cod CAEN respectiv domeniu de activitate.

Dacă se vrea se poate conduce o țară astfel încât să nu fie o cârpă de republică bananieră.

Dar ești și tu util, în felul tău.

Ai drept de vot și se aproprie alegeri...

Edited by Pejeu, 01 February 2014 - 19:00.


#108
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 T Irina, on 01 februarie 2014 - 18:53, said:

Inseamna ca tu primesti cea mai mare parte din venituri la negru. Daca ai cotiza serios lunar nu ai gandi asa.

Eu nu vreau o pensie uriasa, vreau doar exact cat am contribuit. E dreptul meu, nu pomana nimanui!

Dragă Irina,  eu nu cotizez la niciun fond de pensie, pentru că nu am nevoie de pensie.
Însăși ideea de a avea o pensie mă deprimă maxim.
Însă timpul nu stă pe loc.
Când o să decid că vreau să ies la pensie, o să-mi cheltui din bănuții adunați în timpul vieții.    Mai am și niște chirii de încasat, alea alea, nu intrăm în amănunte, pentru că proletarul de forum este sensibil și nevricos din fire atunci când este vorba de banii altora.  

Deci cum să-ți spun ca să mă înțelegi, nu sunt în postura de a depinde de stat pentru a primi bani.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate