Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Colapsul iminent al sistemului de pensii. Platim, dar nu mai primim

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
277 replies to this topic

#127
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

 Val888, on 01 februarie 2014 - 20:28, said:

Da' nu-i nici vina mea ca tacso mare nu si-a pus bani deoparte, nu ? Mos Fritz sa munceasca, daca vrea bani, nu sa intinda mana la banii din taxele pe care le platesc. Corect, nu ?
Mos Fritz nu profita de tn,e treaba lui ce are in tara lui,tu esti pacaliciul pt ca ii cumperi produsele,nu are sens sa il judeci pt ce face la el in tara,aia nu depinde de tn,de tn depinde daca ii bagi bani in buzunar de buna voie cand iti iei BMW sau ramai la Dacie.

#128
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012

 galeo, on 01 februarie 2014 - 20:29, said:

Bogatii adevarati nu prea au cash, ci au proprietati, tocmai pe alea pe care USL-ul nu vrea sa le impoziteze, preferasa impoziteze munca

... iar daca le-ar impozita ai zice ca de ce le impoziteaza, nu ?

Edited by Val888, 01 February 2014 - 20:35.


#129
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Who the f***K is tn?

#130
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Eu sunt resemnat ca peste 35 de ani statul nu va putea sa-mi plateasca pensia, asa ca rog statul sa ma impoziteze mai putin ca sa ma pot descurca per cont prorpiu, nu am asteptari de la stat dar macar sa ma lase sa supravietuiesc prin fortele proprii.

Eu ma gandesc cum vor face fata aia care la 30-35 ani care si-au facut credite pe 30 ani, cu ce naiba vor plati la 60-65 ani?

 Val888, on 01 februarie 2014 - 20:34, said:

... iar daca le-ar impozita ai zice ca de ce le impoziteaza, nu ?

Daca ar scade impozitele pe munca nu as zice.
Saracii nu au proprietati, iar cei care si muncesc ar primi un ajutor din partea statului, daca statul chiar vrea sa ajute categoriile defavorizate, mai ales tinerii de la care statul cere sa faca copii. Cum sa faca copii daca nu ajung sa se intretina nici pe ei si sa-si ia macar o garsoniera?

Edited by galeo, 01 February 2014 - 20:40.


#131
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012

 victor_tree, on 01 februarie 2014 - 20:33, said:

Mos Fritz nu profita de tn,e treaba lui ce are in tara lui,tu esti pacaliciul pt ca ii cumperi produsele,nu are sens sa il judeci pt ce face la el in tara,aia nu depinde de tn,de tn depinde daca ii bagi bani in buzunar de buna voie cand iti iei BMW sau ramai la Dacie.

NU cumpar produsele lu' Mos Fritz. Ala nu produce nimic. Ala consuma. Il platesc p-ala care produce, OK, da' sa nu-mi ceara statu' german sa-i subventionez hoardele de bugetari si pensionari. Si nici alte state. OK, nu cumpar bunuri importate din Germania. Cumpar bunuri importate din Franta. Aceeasi problema. Sau din Ungaria. Aceeasi problema. Subventionez hoarde de bugetari si pensionari. Ca ce chestie baga statu' german constributii sociale pentru bunurile exportate ? Au europenii vreo obligatie sa le intretina bugetarii si pensionarii ?

#132
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

 Val888, on 01 februarie 2014 - 20:34, said:

... iar daca le-ar impozita ai zice ca de ce le impoziteaza, nu ?
Voi astia de stanga altceva inafara de impozite mai stiti?ce dumnezeu,aveti gena de capusa?voi nu va puteti gandi la moduri de dezvoltare,de producere de plus valoare,doar la furat si luat cu japca sub diverse motive va e gandul?

 Val888, on 01 februarie 2014 - 20:39, said:


NU cumpar produsele lu' Mos Fritz. Ala nu produce nimic. Ala consuma. Il platesc p-ala care produce, OK, da' sa nu-mi ceara statu' german sa-i subventionez hoardele de bugetari si pensionari. Si nici alte state. OK, nu cumpar bunuri importate din Germania. Cumpar bunuri importate din Franta. Aceeasi problema. Sau din Ungaria. Aceeasi problema. Subventionez hoarde de bugetari si pensionari. Ca ce chestie baga statu' german constributii sociale pentru bunurile exportate ? Au europenii vreo obligatie sa le intretina bugetarii si pensionarii ?
Nu pricepi ca ei fac ce vor cu banii lor?nu iti place,nu mai cumpara din ce produc ei,simplu.

#133
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012

 victor_tree, on 01 februarie 2014 - 20:40, said:

Voi astia de stanga altceva inafara de impozite mai stiti?ce dumnezeu,aveti gena de capusa?voi nu va puteti gandi la moduri de dezvoltare,de producere de plus valoare,doar la furat si luat cu japca sub diverse motive va e gandul?

Intreaba-l pe Galeo cum de-a ajuns la concluzia ca proprietatile trebuie impozitate suplimentar. Ca asa sustine. El zice ca nu-i de stanga. Da' poate e inamic deghizat, mai stii ?

Quote

Nu pricepi ca ei fac ce vor cu banii lor?nu iti place,nu mai cumpara din ce produc ei,simplu.

Nu pricepi ca SUNT BANII MEI ? Si ca, indiferent de unde as cumpara, tot platesc hoarde de pensionari si bugetari ? Ca ce chestie ma conditioneaza nemtii ca, daca vreau un produs nemtesc, sa le platesc hoardele care nu produc nimic ?

Edited by Val888, 01 February 2014 - 20:47.


#134
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Si alte tari chiar bine dezvoltate au probleme cu pensiile. Canada de exemplu are o generatie de babyboomers  proveniti din familii de 10-12 copii, pana s-au prins ca mai bine importa emigranti gata pregatiti de munca(bineinteles ii aseaza mai jos pe scara valorica si doar cei care strang din dinti se ridica). Acestia vor plati fondurile de pensii si asigurari socilale si medicale pt batranii lor si vor spera ca vor mai veni si alti fraieri sa le plateasca si lor. Avantajul e ca, Canada e mare si are doar 33milioane de locutori, deci loc pt pinguini este.
Previziuni pt Romania: import de negri si chinezi cu promisiunea ca dupa 7 ani le dai cetatenia sa circule in Europa. O parte vor pleca dupa 7 ani, altii carora le vor place pasarica romaneasca, vor ramane si voi veti avea pensie platita de ei, dar peisajul va deveni mai galben-negru.:)

#135
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

 Val888, on 01 februarie 2014 - 20:46, said:


Nu pricepi ca SUNT BANII MEI ? Si ca, indiferent de unde as cumpara, tot platesc hoarde de pensionari si bugetari ? Ca ce chestie ma conditioneaza nemtii ca, daca vreau un produs nemtesc, sa le platesc hoardele care nu produc nimic ?
Tocmai ca nu mai sunt,in momentu cand ai dat cu subsemnatu pt BMW ai dat de bunavoie si nesilit de nimeni banii din mana,nu acelasi lucru se intampla in Romanica unde staul imi ia banii cu japca pt a baga in pensionari,iar ce debita Osmiu mai sus cu zeci de ani de contributie e de rasul curcilor,pe vremea lu Ceasca se contribuia mult mai putin decat acum,la fel de idioata e chestia cu contractul intre generatii,ei pe dracu,imi tin bunicii mei cu inima impacata,dar nu imi baga mie toate cadavrele in casa sub pretextul "ai si tu bunici,fi milos"...

#136
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 galeo, on 01 februarie 2014 - 20:38, said:

Eu sunt resemnat ca peste 35 de ani statul nu va putea sa-mi plateasca pensia, asa ca rog statul sa ma impoziteze mai putin ca sa ma pot descurca per cont prorpiu, nu am asteptari de la stat dar macar sa ma lase sa supravietuiesc prin fortele proprii.

Eu ma gandesc cum vor face fata aia care la 30-35 ani care si-au facut credite pe 30 ani, cu ce naiba vor plati la 60-65 ani?



Daca ar scade impozitele pe munca nu as zice.
Saracii nu au proprietati, iar cei care si muncesc ar primi un ajutor din partea statului, daca statul chiar vrea sa ajute categoriile defavorizate, mai ales tinerii de la care statul cere sa faca copii. Cum sa faca copii daca nu ajung sa se intretina nici pe ei si sa-si ia macar o garsoniera?

Eu ti-as sugera sa nu te resemnezi, si sa pui deoparte 10% din toate veniturile tale in fiecare luna, lasa statul in pace, deja este falimentar, in mod normal trebuia sa il inchidem si sa il sigilam, pana la vremuri mai bune.

#137
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012

 victor_tree, on 01 februarie 2014 - 20:54, said:

Tocmai ca nu mai sunt,in momentu cand ai dat cu subsemnatu pt BMW ai dat de bunavoie si nesilit de nimeni banii din mana,nu acelasi lucru se intampla in Romanica unde staul imi ia banii cu japca pt a baga in pensionari,iar ce debita Osmiu mai sus cu zeci de ani de contributie e de rasul curcilor,pe vremea lu Ceasca se contribuia mult mai putin decat acum,la fel de idioata e chestia cu contractul intre generatii,ei pe dracu,imi tin bunicii mei cu inima impacata,dar nu imi baga mie toate cadavrele in casa sub pretextul "ai si tu bunici,fi milos"...

AM DE ALES ? Adica pot cumpara de undeva produse de import FARA SA PLATESC IMPLICIT HOARDE DE BUGETARI SI PENSIONARI STRAINI ? Zi-mi de unde pot achizitiona in conditiile astea ! Practic statu' german imi conditioneaza achizitia unui bun produs in Germania de plata taxelor care ajung la bugetarii si pensionarii lor. Vrei sa spui ca asta nu e japca ? Ce castig io platindu-le alora salarii si pensii ? Ce obligatie am io fata de Mos Frtiz sau fata de Hans fonctionaru' ?

Edited by Val888, 01 February 2014 - 20:59.


#138
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 aaddyy2005, on 01 februarie 2014 - 20:47, said:


Previziuni pt Romania: import de negri si chinezi cu promisiunea ca dupa 7 ani le dai cetatenia sa circule in Europa. O parte vor pleca dupa 7 ani, altii carora le vor place pasarica romaneasca, vor ramane si voi veti avea pensie platita de ei, dar peisajul va deveni mai galben-negru.Posted Image

Negrilor nu le place munca, is cam la fel ca tiganii, in timp ce chinezii nu vor veni vreodata sa faca munca de necalificat in Romania, deja China are nivel de salarizare mai mare ca Romania, ca sa nu mai vorbim de dezvoltare

#139
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 11.03.2007

 victor_tree, on 01 februarie 2014 - 20:40, said:


Voi astia de stanga altceva inafara de impozite mai stiti?ce dumnezeu,aveti gena de capusa?voi nu va puteti gandi la moduri de dezvoltare,de producere de plus valoare,doar la furat si luat cu japca sub diverse motive va e gandul?
Copăcel, tu ai idee cam care este diferența dintre impozitele comunistului Iliescu (mă rog, ale celor care au guvernat sub el), și cele ale capitaliștilor de sub Băsescu?
Știi că guvernele de cacao ale lui Nicu Văcăroiu scuteau cinci ani de la impozitare firmele cu activitate de producție?

#140
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

 Val888, on 01 februarie 2014 - 20:56, said:

AM DE ALES ? Adica pot cumpara de undeva produse de import FARA SA PLATESC IMPLICIT HOARDE DE BUGETARI SI PENSIONARI STRAINI ? Zi-mi de unde pot achizitiona in conditiile astea !
Nu inteleg de ce insisti pe chestia asta,repet,e treaba lor ce fac cu banii,noi aici discutam de presiunea care exista pe veniturile generatiei tinere,presiune generata de mult prea multe beneficii nemeritate.


Ok,inteleg si sunt de acord cu pensiile,strang din dinti,mai am cate un moment de empatie si viata merge inainte,dar ce nu pot intelege e indarjirea cu care unii sustin ca aia trebuie sa isi primeasca pensiile cu orice pret,aici e chestie calcul economic nu de sentimentalisme ieftine,cand dam de greu crapam cu totii cu "bunelu meu iubit"  in brate,sau cineva e nevoit sa se sacrifice pt a merge restul mai departe.

#141
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 Val888, on 01 februarie 2014 - 20:56, said:

AM DE ALES ? ... Ce castig io platindu-le alora salarii si pensii ?

Nu ai de ales și nu câștigi nimic.
Mă rog, ai fi putut avea de ales, dar acum e cam prea târziu pentru tine.  Deja mentalitatea este întărită beton.  Vei muri cu ea atâtnându-ți de gât.

#142
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012

 victor_tree, on 01 februarie 2014 - 21:02, said:

Nu inteleg de ce insisti pe chestia asta,repet,e treaba lor ce fac cu banii,noi aici discutam de presiunea care exista pe veniturile generatiei tinere,presiune generata de mult prea multe beneficii nemeritate.

Prietene, daca nemtu' vrea sa castige atunci SA PRODUCA SI SA-MI VANDA. Imi vinde ceva pensionaru' neamt ? Produce ala ceva ? Imi vinde ceva fonctionaru' neamt ? Ala ce produce ? Daca vor bani SA PRODUCA SI-AM SA VAD DACA VOI CUMPARA SAU NU CEEA CE PRODUC.

Edited by Val888, 01 February 2014 - 21:05.


#143
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

 fum, on 01 februarie 2014 - 20:59, said:

Copăcel, tu ai idee cam care este diferența dintre impozitele comunistului Iliescu (mă rog, ale celor care au guvernat sub el), și cele ale capitaliștilor de sub Băsescu?
Știi că guvernele de cacao ale lui Nicu Văcăroiu scuteau cinci ani de la impozitare firmele cu activitate de producție?
Avand in vedere devalorizarea leului sub Iliescu,e vax albina ce au contribuit stimabili de atunci.

#144
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 Val888, on 01 februarie 2014 - 21:04, said:

Prietene, daca nemtu' vrea sa castige atunci SA PRODUCA SI SA-MI VANDA. Imi vinde ceva pensionaru' nemat ? Produce ala ceva ? Imi vinde ceva fonctionaru' nemat ? Ala ce produce ? Daca vor bani SA PRODUCA SI-AM SA VAD DACA VOI CUMPARA SAU NU CEEA CE PRODUC.


Te obligă cineva să cumperi lucruri nemțești?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate