Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Colapsul iminent al sistemului de pensii. Platim, dar nu mai primim

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
277 replies to this topic

#37
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

 doks, on 31 ianuarie 2014 - 21:00, said:

Ai cotizat degeaba, ca nu mai primim nimic.

Inseamna ca nici nu vom mai exista, asa ca nu-mi fac griji.

 XORIAN_L, on 31 ianuarie 2014 - 21:03, said:

De ce sa primesti? Sa munceasca tinerii ca sa traiaca bosorogul de tine?

Deocamdata eu platesc ca sa traiasca altii.... dar acum vorbind serios, nu pentru can-can-uri - daca noi nu mai cotizam de maine - sa presupunem ca e posibil - si nu se mai dau pensii - ce fac milioanele de pensionari? Crezi ca asteapta in casa sa moara de foame? Nu te pune cu oamenii disperati - poate tu esti mai puternic, desi in fata unui grup nu mai conteaza - dar crezi ca sotia ta ar mai ajunge cu painea acasa? Sau copilul? Sau ar mai ajunge? Asa ai vrea sa traiesti?

Tot protestam noi ca nu vrem sa mai dam bani la stat - da, e pacat ca noi ii dam si ei ii fura - dar uitam ca statul asta (atat de bun pe cat il meritam, fiecare popor isi are conducatorii pe care ii merita, nu?) ne permite sa mergem cat de cat linistiti pe strazile astea pline de gropi! Ti-a asigurat o educatie - buna sau rea - care iti perimite sa castigi azi banii acestia. Si poate nu te-au lasat odata sa mori. Banii nu au nici o valoare in afara societatii organizate - sunt doar niste hartii pe care nu le poti manca!Intr-o societate in care resursele se castiga cu bata prefer sa nu mai traiesc! Ce rost ar mai avea?

 Balamache, on 31 ianuarie 2014 - 21:12, said:

Acei batrani n-au facut nimic pentru mine. Au capusat in comunism un sistem economic inert, neproductiv, au acceptat un sistem politic dictatorial, doar pentru ca primeau beneficii materiale nemeritate iar dupa revolutie, cireasa de pe tort,  au nenorocit Romania prin alegerea lui Iliescu si al FSNului. La cimitir cu ei!!!!!!!!! N-am nici mila!!!!

Din curiozitate - cam cati ani ai? Ai parinti sau bunici?

Oricum nu mai conteaza cine vine la putere - cred ca ne-am lamurit cu totii - caracatita e transpartinica, de asta tara nu prea mai are salvare....

Edited by T Irina, 31 January 2014 - 21:40.


#38
miran

miran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 08.06.2007

 T Irina, on 31 ianuarie 2014 - 21:16, said:


Inseamna ca nici nu vom mai exista, asa ca nu-mi fac griji.



Deocamdata eu platesc ca sa traiasca altii.... dar acum vorbind serios, nu pentru can-can-uri - daca noi nu mai cotizam de maine - sa presupunem ca e posibil - si nu se mai dau pensii - ce fac milioanele de pensionari? Crezi ca asteapta in casa sa moara de foame? Nu te pune cu oamenii disperati - poate tu esti mai puternic, desi in fata unui grup nu mai conteaza - dar crezi ca sotia ta ar mai ajunge cu painea acasa? Sau copilul? Sau ar mai ajunge? Asa ai vrea sa traiesti?

Tot protestam noi ca nu vrem sa mai dam bani la stat - da, e pacat ca noi ii dam si ei ii fura - dar uitam ca statul asta (atat de bun pe cat il meritam, fiecare popor isi are conducatorii pe care ii merita, nu?) ne permite sa mergem cat de cat linistiti pe strazile astea pline de gropi! Ti-a asigurat o educatie - buna sau rea - care iti perimite sa castigi azi banii acestia. Si poate nu te-au asat odata sa mori. Banii nu au nici o valoare in afara societatii organizate - sunt doar niste hartii pe care nu le poti manca!Intr-o societate in care resursele se castiga cu bata prefer sa nu mai traiesc! Ce rost ar mai avea?



Din curiozitate - cam cati ani ai? Ai parinti sau bunici?

Cu tot respectul eu nu ştiu unde sunt oamenii ăia "disperaţi".Poate prin Ucraina.Nu i-am vazut prin tara asta.

#39
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012

 Balamache, on 31 ianuarie 2014 - 21:12, said:



Acei batrani n-au facut nimic pentru mine. Au capusat in comunism un sistem economic inert, neproductiv, au acceptat un sistem politic dictatorial, doar pentru ca primeau beneficii materiale nemeritate iar dupa revolutie, cireasa de pe tort,  au nenorocit Romania prin alegerea lui Iliescu si al FSNului. La cimitir cu ei!!!!!!!!! N-am nici mila!!!!
Pacat ca nu pot da dislike.Meriti mult mai mult ...

#40
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

 T Irina, on 31 ianuarie 2014 - 21:16, said:

Din curiozitate - cam cati ani ai? Ai parinti sau bunici?
Multi care posteaza pe aici nu au nici par la ..... dar le place sa se dea oameni mari.

#41
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

 miran, on 31 ianuarie 2014 - 21:17, said:

Cu tot respectul eu nu ştiu unde sunt oamenii ăia "disperaţi".Poate prin Ucraina.Nu i-am vazut prin tara asta.

Pai nu sunt acum - eu nu vreau sa-mi imaginez scena asta: toti pensionarii din zona mea, fara pensie de 2-5 luni - si eu sa vin seara cu plasele de la supermarket!

#42
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,397
  • Înscris: 09.08.2006

 T Irina, on 31 ianuarie 2014 - 21:22, said:


Pai nu sunt acum - eu nu vreau sa-mi imaginez scena asta: toti pensionarii din zona mea, fara pensie de 2-5 luni - si eu sa vin seara cu plasele de la supermarket!
:)))

#43
rego

rego

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.01.2014

 mardraaxi, on 31 ianuarie 2014 - 20:21, said:

Nu iti trebuie guri rele ca sa vezi mai in fata 5m,nu trebuie sa prevezi ceva ce este realmente programat de ceva ani buni.

Orice om cu putina minte si care vedea cum stau lucrurile a vazut clar precum cristaluyl ca se va ajunge in imposibilitatea de a mai platii pensii.

Cine te imprumuta la nesfarsit luna de luna ca sa platesti tu pensiile,mai vinzi ceva intre timp dar sa cam vandut tot ce era de vandut si pe deasupra ai si datorii imense,economie la pamant,in conditiile astea cine te mai imprumuta,mai ales pentru pensii,nu infrastructura,nu economie,nu investitii,nimic,datorii imense pentru pensii  si tot mai crede cineva ca nu se va oprii robinetul?
Robinetul va curge in continuare. Au nevoie de sclavi, nu ne vor lasa sa murim de foame.

#44
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

 T Irina, on 31 ianuarie 2014 - 21:16, said:

Deocamdata eu platesc ca sa traiasca altii.... dar acum vorbind serios, nu pentru can-can-uri - daca noi nu mai cotizam de maine - sa presupunem ca e posibil - si nu se mai dau pensii - ce fac milioanele de pensionari? Crezi ca asteapta in casa sa moara de foame? Nu te pune cu oamenii disperati - poate tu esti mai puternic, desi in fata unui grup nu mai conteaza - dar crezi ca sotia ta ar mai ajunge cu painea acasa? Sau copilul? Sau ar mai ajunge? Asa ai vrea sa traiesti?
Ehh da , pe bune ? Pe principiul asta hai sa le dam puscariasilor si tiganilor o pensie decenta ( de la orice varsta) poate nu ai fura sau nu mai comit crime.
Ba pentru a primi ceva , intai trebuie sa contribui .
Nu ai contribuit in viata ta la sistemul de pensii , mori de foame.

#45
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

 ovidiu21, on 31 ianuarie 2014 - 21:23, said:

Posted Image))


Pentru ca o idee am... acum vreo 12-13 ani veneam cu mama de la magazin in autobuz si ne-au atacat tiganicile - ne-a bagat mana in plase si ne-au luat din cumparaturi. Cu calatorii de fata! nu a zis unul un cuvant!

#46
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

 doks, on 31 ianuarie 2014 - 20:15, said:

Gurile rele spun ca va urma o prabusire iminenta  sistemului de pensii prin 2030-2035.
Asadar, dintr-un salariu de 1500 lei NET la ora actuala, sunt cam mici sansele sa economisesti niste bani pentru batranete.
Ce poate face o persoana cu un salariu de 1500 lei (ce poate face LEGAL), sa nu moara de foame cand nu mai are posibilitatea sa se angajeze ?(dar nici sa primeasca pensie).

A nu se intelege ca am pretentia la pensie, imi doresc macar sa am posibilitatea sa primesc toti banii de la angajator (undeva la 2700 lei).

Imi vine sa le dau in cap boilor invitati la TV cand ii aud ca vor sa bage impozit progresiv doar sa mareasca si mai mult pensiile actuale.

Sa se duca la tara?

Edited by CapitanuPICARD, 31 January 2014 - 21:27.


#47
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

 seck, on 31 ianuarie 2014 - 21:25, said:

Ehh da , pe bune ? Pe principiul asta hai sa le dam puscariasilor si tiganilor o pensie decenta ( de la orice varsta) poate nu ai fura sau nu mai comit crime.
Ba pentru a primi ceva , intai trebuie sa contribui .
Nu ai contribuit in viata ta la sistemul de pensii , mori de foame.
Eu cred ca s a cam deviat de la topic.
Poate sa se ajunga sa nu mai primesti pensie chiar daca contribui, cam despre asta e vorba.

#48
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 T Irina, on 31 ianuarie 2014 - 21:26, said:

Pentru ca o idee am... acum vreo 12-13 ani veneam cu mama de la magazin in autobuz si ne-au atacat tiganicile - ne-a bagat mana in plase si ne-au luat din cumparaturi. Cu calatorii de fata! nu a zis unul un cuvant!
pai trebuia sa cumperi si tu mancare "nefurabila": oase garf, capatani de peste, etc......dupa ce mi le-ar fi furat, m-as fi prapadit de ras!

tinand cont ca pensia se plateste in principal de la buget, deci si de la cei care nu contribuie, nu mi se pare normal ca cei care nu au contribuit la bugetul de pensii sa nu primeasca nimic.

Edited by rich1974, 31 January 2014 - 21:31.


#49
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

 seck, on 31 ianuarie 2014 - 21:25, said:

Ehh da , pe bune ? Pe principiul asta hai sa le dam puscariasilor si tiganilor o pensie decenta ( de la orice varsta) poate nu ai fura sau nu mai comit crime.
Ba pentru a primi ceva , intai trebuie sa contribui .
Nu ai contribuit in viata ta la sistemul de pensii , mori de foame.

Nu, dar astia sunt inca posibil de tinut sub control... O masa critica de cateva milioane ar declansa haosul. Oricum sunt povesti SF, nu se va ajunge acolo.

In momentul de fata toata lumea ar trebui sa contribuie - daca mai sunt categorii exceptate (nu cunosc) e o mare greseala. Daca insa pe vremea raposatului unora nu li s-au retinut contributii nu a fost vina lor, iar "Statul" ca entitate trebuie sa-si asume greseala si sa o plateasca. Asa cum plateste acum despagubiri celor deposedati de bunuri de catre comunisti. Nu cei de acum le-au luat, dar "Statul" nu inseamna niste persoane - daca ii esti exponent, platesti azi pentru greseli de acum 50-100 ani!

 CapitanuPICARD, on 31 ianuarie 2014 - 21:26, said:

Sa se duca la tara?

Noi oricum mergem la tara la pensie (daca mai prindem) desi parintii mei si culmea - si bunicii - provin din orase (sau poate tocmai de aceea). Cu o bucata de pamant iti poti produce destule alimente daca esti harnic - si sunt si bio!

Edited by T Irina, 31 January 2014 - 21:34.


#50
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 pro-civilizatie, on 31 ianuarie 2014 - 20:31, said:

...sa prelungeasca viata mizerabila a respectivilor...

Edited by Mircel, 31 January 2014 - 21:39.


#51
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007

 Mos_Ilie, on 31 ianuarie 2014 - 21:10, said:

Singura rezolvare elegantă pare a fi doar pensionarea postmortem.

Asta e si directia adoptata prin cresterea treptata a varstei de pensionare. Deja se vorbeste de 67 ani, probabil in vreo 10 ani se ajunge la 70, cine stie pe la ce varsta de pensionare se ajunge in 30-35 ani de acum inainte. Asa ca problema se va rezolva de la sine, pe cale naturala, in cele mai multe din cazuri.

 Balamache, on 31 ianuarie 2014 - 21:12, said:

La cimitir cu ei!!!!!!!!! N-am nici mila!!!!

Putin creier daca aveai era suficient. Asa, de unde nu e....

#52
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

 T Irina, on 31 ianuarie 2014 - 21:16, said:

Din curiozitate - cam cati ani ai?



Papusa sunt puriu. Daca ma intrebi ca sa te lipesti, sa stii ca sunt deschis unei aventuri.

#53
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Mai Irina, tu esti cam speriata de pensionari.

Din ce spui vad ca esti tinara, pune mina la munca serios in ceea ce faci, cumpara-ti o garsoniera, doua si inchiriaza-le ca aia e pensia ta.
Teoria asta este valabila pentru toti, nu va mai plingeti ca ce au facut unii si altii dea lungul timpului, vedeti ce faceti voi!

#54
miran

miran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 08.06.2007

 dadi272, on 31 ianuarie 2014 - 21:44, said:

Mai Irina, tu esti cam speriata de pensionari.

Din ce spui vad ca esti tinara, pune mina la munca serios in ceea ce faci, cumpara-ti o garsoniera, doua si inchiriaza-le ca aia e pensia ta.
Teoria asta este valabila pentru toti, nu va mai plingeti ca ce au facut unii si altii dea lungul timpului, vedeti ce faceti voi!

Daca populatia scade cine ii va inchiria garsonierele?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate