Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Fumatorii de tigari home made / rulate

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
6318 replies to this topic

#901
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Astazi mi-a venit si mie tutunul luat de pe okazii, Sopianae, maro si albastru, la galetusa de 200g. La pret e bun, 85 lei fara transport, dar... In comparatie cu ce fumam inainte, Senator la punga de 135g la 86 lei fara transport, Sopianae pare a fi de categoria a II-a. Ambele sunt unguresti. Am deschis galeata maro. Tutunul e mai brunet, iar la gust e mai tare si cam pisca la limba, si cam iute. Are multe cioate, suvitele sunt mult mai scurte, e destul de maruntit, cam prea maruntit chiar.. De obicei asa ramanea pe fundul pungii de SENATOR. Testez acum diverse tuburi, pentru a-l face mai fumabil. Pe galeata scrie 450 tigari, sa vedem cate imi ies cu adevarat. Cred ca o sa mai testez Austin rosu si albastru la 160 g (85 lei) si Camel galben si albastru la 80 g (35 lei), si daca nu sunt multumit de rezultate, o sa revin la vechiul Senator, chiar daca e putin mai scump, dar bun la gust. Am sa pun si niste imagini ca sa intelegeti despe ce tutunuri v-am povestit.



 Adicool44, on 23 iunie 2015 - 20:20, said:

Ce marca de tuburi cu filtru de 25 folisiti?

Eu am folosit pana acum si . Prefer Pall Mall, dar e cam 8,5 lei cutia de 200 tuburi. Am mai gasit la un magazin inca vre-o 20 de tipuri de tuburi cu filtre de 25 mm pe care intentionez sa le testez pana gasesc tubul perfect.

Edited by danyel61, 23 June 2015 - 21:08.


#902
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
mai fumabil n-o sa-l faci, are si un miros usor de otet, asa mi se pare, probabil de la vreo aroma tot ungureasca, cele mai bune tuburi pt mine au fost chesterfield de 25mm, dar la tutunul asta nu prea conteaza tubul, doar daca nu folosesti de alea cu hartia amara, gen john player special, mai proaste ca alea nu cred ca exista, eu am testat toate tuburile de pe piata si singurele cu adevarat bune sunt marlboro si chesterfield

#903
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005

 xcit, on 24 iunie 2015 - 14:55, said:

mai fumabil n-o sa-l faci, are si un miros usor de otet, asa mi se pare, probabil de la vreo aroma tot ungureasca, cele mai bune tuburi pt mine au fost chesterfield de 25mm, dar la tutunul asta nu prea conteaza tubul, doar daca nu folosesti de alea cu hartia amara, gen john player special, mai proaste ca alea nu cred ca exista, eu am testat toate tuburile de pe piata si singurele cu adevarat bune sunt marlboro si chesterfield

L-am pus în tuburi cu arome (vanilie, căpșuni, mentă), că dacă tot l-am cumpărat. Asa ii mai indulceste gustul. Nu cred ca o sa-mi iasa mai mult de 250 tuburi. Mai are oare rost să mă încurc cu tutun unguresc de pe okazii? Am avut până acum 2 expierente neplăcute cu Sopianae și Pall Mall . S-au mai bine revin tot la ce știu ca e bun și-mi place. Culmea e ca și asta e făcut tot la unguri, dar pentru o firmă românească și e incomparabil mai bun ca celelalte testate de mine. Mai bine mai dau ceva în plus, dar fumez ceva acceptabil de bun.

#904
Adicool44

Adicool44

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.06.2015
Sa inteleg ca nu este bun tutunul unguresc? Acel tutun OHM din ce tara se aduce oare?

#905
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005

 Adicool44, on 24 iunie 2015 - 21:37, said:

Sa inteleg ca nu este bun tutunul unguresc? Acel tutun OHM din ce tara se aduce oare?

N-am apucat să testez încă OHM, deoarece nu mai e pe okazii. Dar majoritatea tutunului e adus de la unguri. Îți sugerez să încerci Senator, garantat e mult mai bun decât ceea ce am încercat, respectiv Sopianae și Pall Mall, ambele de pe okazii.

#906
gyovanyx

gyovanyx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.05.2015

 Adicool44, on 24 iunie 2015 - 21:37, said:

Sa inteleg ca nu este bun tutunul unguresc? Acel tutun OHM din ce tara se aduce oare?

Din America este adus.

#907
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Ce parere aveti de tutunul adus din Luxemburg ? Vinde cineva pe okazii Pall Mall la galeata de 350 g (pina 780 tigari) cu 210 lei + transport si la 650 g (pina la 1330 tigari) cu 340 lei + transport.

Edited by danyel61, 25 June 2015 - 10:02.


#908
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
e scump al dracu, eu dau 380 pe kg si tot mi se pare scump, de bun, n-am ce zice, il fumez de 1 an si ceva

 danyel61, on 25 iunie 2015 - 10:02, said:

galeata de 350 g (pina 780 tigari) si la 650 g (pina la 1330 tigari)

ca sa iti iasa prostiile din cap, iti dau un sfat. Ia o tigara kent sau ce vrei tu de fabrica si pune-o pe cantar, vezi ca are 0,8-1 gr, apoi ia un tub gol si pune-l pe cantar, vezi cat are...diferenta intre ele este tutunul. Ce cifre arunca ala acolo e pur si simplu o vrajeala de nedescris

#909
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005

 xcit, on 25 iunie 2015 - 14:12, said:

e scump al dracu, eu dau 380 pe kg si tot mi se pare scump, de bun, n-am ce zice, il fumez de 1 an si ceva



ca sa iti iasa prostiile din cap, iti dau un sfat. Ia o tigara kent sau ce vrei tu de fabrica si pune-o pe cantar, vezi ca are 0,8-1 gr, apoi ia un tub gol si pune-l pe cantar, vezi cat are...diferenta intre ele este tutunul. Ce cifre arunca ala acolo e pur si simplu o vrajeala de nedescris

Ai făcut un calcul la cât ieși pe pachet, cu tot cu tuburi și transport ?

#910
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
la mine iese cam 7 lei, dar la tine ma refeream la cifrele care se refera la cate tigari faci, nu la pret

#911
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005

 xcit, on 25 iunie 2015 - 20:49, said:

la mine iese cam 7 lei, dar la tine ma refeream la cifrele care se refera la cate tigari faci, nu la pret

Păi dacă e tutun expandat, extra volum, cu tuburi cu filtru de 25 mm, intră cam 0,5 grame/țigară. În general, din Senator mi-au ieșit așa cum scia pe pungă, adică cam 270 țigări din 135 grame. Dacă pun prea mult, ies țigările prea dense și sunt greu de fumat. Bineînțeles că dacă pui prea puțin, se duc cam repede. Din Pall Mall de 110 grame mi-au ieșit cam 180, cu filtre de 16 mm.

#912
fatlover

fatlover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 11.12.2010

 danyel61, on 23 iunie 2015 - 21:07, said:

Astazi mi-a venit si mie tutunul luat de pe okazii, Sopianae, maro si albastru, la galetusa de 200g. La pret e bun, 85 lei fara transport, dar... In comparatie cu ce fumam inainte, Senator la punga de 135g la 86 lei fara transport, Sopianae pare a fi de categoria a II-a. Ambele sunt unguresti. Am deschis galeata maro. Tutunul e mai brunet, iar la gust e mai tare si cam pisca la limba, si cam iute. Are multe cioate, suvitele sunt mult mai scurte, e destul de maruntit, cam prea maruntit chiar.. De obicei asa ramanea pe fundul pungii de SENATOR. Testez acum diverse tuburi, pentru a-l face mai fumabil. Pe galeata scrie 450 tigari, sa vedem cate imi ies cu adevarat. Cred ca o sa mai testez Austin rosu si albastru la 160 g (85 lei) si Camel galben si albastru la 80 g (35 lei), si daca nu sunt multumit de rezultate, o sa revin la vechiul Senator, chiar daca e putin mai scump, dar bun la gust. Am sa pun si niste imagini ca sa intelegeti despe ce tutunuri v-am povestit.
sopianae.jpg austin.jpg camel.jpg [attachment=1506245:senator.jpg




Eu am folosit pana acum cartel_25mm_filter-500x500.jpg si pall_mall_red_xtra-500x500.png. Prefer Pall Mall, dar e cam 8,5 lei cutia de 200 tuburi. Am mai gasit la un magazin inca vre-o 20 de tipuri de tuburi cu filtre de 25 mm pe care intentionez sa le testez pana gasesc tubul perfect.
incearca  golden gate albastru , eu de asta a fumat dar acu vreau ceva mai ieftin ohm sa vedem cum e daca nu imi place revin la golden gate

#913
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006

 danyel61, on 25 iunie 2015 - 21:01, said:


Păi dacă e tutun expandat, extra volum, cu tuburi cu filtru de 25 mm, intră cam 0,5 grame/țigară.

Niciodata...fa proba cu cantarul cum ti-am zis, dintr-un gr de tutun nu faci 2 tigari decat daca le faci jumate, crede-ma ca am testat si tutunuri care intrau 1 gr la tigara si tutun expandat ...din juma de kg de tutun bun si tuburi de 25mm, ies fix 700 de tigari

#914
Adicool44

Adicool44

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.06.2015
Spunemi un tutun bun din care sa imi iasa 700 de tigari din juma de kilogram cu tuburi de 25mm.

#915
fatlover

fatlover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 11.12.2010

 xcit, on 25 iunie 2015 - 14:12, said:

e scump al dracu, eu dau 380 pe kg si tot mi se pare scump, de bun, n-am ce zice, il fumez de 1 an si ceva



ca sa iti iasa prostiile din cap, iti dau un sfat. Ia o tigara kent sau ce vrei tu de fabrica si pune-o pe cantar, vezi ca are 0,8-1 gr, apoi ia un tub gol si pune-l pe cantar, vezi cat are...diferenta intre ele este tutunul. Ce cifre arunca ala acolo e pur si simplu o vrajeala de nedescris
salut ce tutun fumezi la 380 lei kg da-ne si noua detalii ce tarie e si de unde il ei

#916
fatlover

fatlover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 11.12.2010

 gyovanyx, on 21 iunie 2015 - 21:45, said:

Mersi.pe marti trebuie să îmi vina tutunul Sopianae si eram curios cum este;)revin cu feedback:)



Nu cred ca e bun.Daca vrei numărul de la cel care am comandat eu cu 130 de lei punga scrie-mi in privat.Cand am comandat eu nu mai avea dar in 2-3 zile a primit.Posted Image



Eu zic sa încerci un tutun din fabrica.nu vrac.tutunul din fabrica  sigilat este controlat iar in cel vrac nu stiu ce este băgat.
da-mi un nr poate gasesc ohm blue , daca nu ori ma intorc la golden gate ori am mai vazut virginia blend tot sigilat la punga mare nu mai stiu de cat era  mai vazusem si tutun cheroke tot american

#917
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006

 Adicool44, on 25 iunie 2015 - 21:49, said:

Spunemi un tutun bun din care sa imi iasa 700 de tigari din juma de kilogram cu tuburi de 25mm.
old holborn

#918
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Ce parare aveti de asa ceva ?
http://www.publi24.r...757b696051.html

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate