Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Intreaba-ma despre Termopane!

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6183 replies to this topic

#2107
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postforbes29, on 02 noiembrie 2017 - 12:11, said:


Salut,
Am facut poze. La primul se vede un L in capatul din stanga pozei (pe care vine tija) si acolo am un imbus. In rest pe lateral nu mai e nimic pana la balamaua de jos. De jos inteleg ca se regleaza sus-jos si stanga dreapta pe axa dar nu presiunea...

Din capatul cu “L” se regleaza tot pe orizontala, deasupra tijei insa ar trebui sa intre imbusul in zona dinspre toc, acolo tija are o piesa care banuiesc ca este reglajul strangerii pe garnitura.

#2108
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postfroome, on 31 octombrie 2017 - 22:10, said:

Am ĂŽnțeles. Eu cred că ideea nu e dacă ĂŽți permiți sau nu, ci dacă merită din punct de vedere al exploatării in timp si raportului calitate-pret pentru clădirile rezidențiale vis-a-vis de PVC. Asta ĂŽncerc să aflu.

E ca si cum ai incerca sa afli daca merita sa cumperi un bmw sau te multumesti si cu un opel, e bun si un opel dar nu are nici o legatura cu bmw.

A nu se intelege ca toata tamplaria de aluminiu este mai buna decat cea din pvc din toate punctele de vedere. Continuand comparatia cu bmw si opel as spune ca un opel insignia poate e mai potrivit pentru cumparator decat un bmw seria 1, insa intre un insignia si seria 1 chiar exista niste avantaje pentru seria 1. Avantaje care chiar isi merita banii, daca iti permiti sau nu este problema ta, daca vrei sau nu este tot problema ta, insa clasa premium e una iar clasa medie e altceva.

Tamplaria din pvc este cea mai ieftina tamplarie, nu degeaba e asa, are un mare minus fata de tamplaria de aluminiu si cea de lemn stratificat, e “moale”, de fapt este o structura mai putin stabila decat celelalte doua.

De ce este cea mai vanduta? Pentru ca este ieftina si pentru ca la bani considerabil mai putini decat in celelalte doua cazuri se obtine un coeficient de transfer termic mai bun. Dimensiunile mari ale profilurilor din pvc le dau senzatia comparatorilor ca sunt mai stabile si mai rezistente in timp, ele fiind la fel de rezistente si stabile ca si cele de dimensiuni mai mici tot din pvc.

Din nou, a nu se intelege ca sunt fan bmw, daca as avea bani pentru o masina din clasa aia mi-as lua orice altceva.

#2109
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
:))))))
Foarte tare comparația! În acest caz rămân cu Insignia, nu de alta, dar la 1.90m nu încap în Seria 1! :)


#2110
Isim777

Isim777

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 22.10.2017
Problema cea mare este sa nu-ti iei o Corsa machiata de sa crezi ca este Insignia !!!

#2111
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostIsim777, on 02 noiembrie 2017 - 20:13, said:

Problema cea mare este sa nu-ti iei o Corsa machiata de sa crezi ca este Insignia !!!

Foarte buna interventia, nu cred ca puteam mai bine.

View Postfroome, on 02 noiembrie 2017 - 20:09, said:

:))))))
Foarte tare comparația! În acest caz rămân cu Insignia, nu de alta, dar la 1.90m nu ĂŽncap ĂŽn Seria 1! :)

Vezi ? Inseamna ca pentru tine e mai potrivit insignia decat seria 1 desi seria 1 e mai smechera, dar cu ce model de la opel  comparam seria 5 sau seria 7?

Practic comparatia facuta de mine nu e potrivita, potrivita ar fi fost daca as fi comparat corsa cu seria 1, dar asta era prea directa.

#2112
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,089
  • Înscris: 22.06.2004
cine vrea sa puna ferestrele cu madrugada pana in revelion trebuie sa dea comanda pana pe 10 noiembrie. ce sare de 10 noiembrie se vor livra dupa 10 ianuarie

#2113
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015

View PostDorel-Mesterel, on 02 noiembrie 2017 - 21:58, said:



Foarte buna interventia, nu cred ca puteam mai bine.



Vezi ? Inseamna ca pentru tine e mai potrivit insignia decat seria 1 desi seria 1 e mai smechera, dar cu ce model de la opel  comparam seria 5 sau seria 7?

Practic comparatia facuta de mine nu e potrivita, potrivita ar fi fost daca as fi comparat corsa cu seria 1, dar asta era prea directa.

Mai nou si Corsa știe să facă ce face si Seria 1! Cu On Star stai în pat și vezi pe unde 'umbla' nevasta! :)

Trecând de glumă recunosc că îmi place cum se 'vede' aluminiul, e mai elegant.

#2114
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Daca iau un geam de 86*116 din magazinele de bricolaj il pot monta intors cu 90 de grade? Afecteaza cu ceva inafara de faptul ca se deschide invers? Nu ma intereseaza nici izolarea termica nici functionarea o, sa fie la un pod care e folosit pe post de spatiu de depozitare.
Probabil o sa fie deschis o data la 5 ani sa fie spalat.
Important e sa nu apara alte probleme, in principal infiltratii, stiu ca ferestrele au niste gauri in partea de jos, probabil pentu eliminarea apei iar daca il intorc o sa fie pe partea verticala.

Edited by PoeOvidiu, 05 November 2017 - 11:19.


#2115
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,089
  • Înscris: 22.06.2004
prietene, 90 grade sau 180 grade?

#2116
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
90. Adică răsturnat pe o dungă. Dar am rezolvat.  Adică nu mai vin balamalele în lateral,  vin sus sau jos.
Am găsit cu înălțimea de un metru și ăla merge în  picioare.
Mulțumesc oricum.

Edited by PoeOvidiu, 05 November 2017 - 20:58.


#2117
gigifrana1985

gigifrana1985

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.09.2017
Poate sa posteze cineva niste imaginii cum arata supapele de argon la sticla.Pentru ca am impresia ca am fost pacalit au spus ca am argon in ele dar nu vad nici o supapa.

#2118
bengal

bengal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 15.11.2006

View Postgigifrana1985, on 06 noiembrie 2017 - 08:59, said:

Poate sa posteze cineva niste imaginii cum arata supapele de argon la sticla.Pentru ca am impresia ca am fost pacalit au spus ca am argon in ele dar nu vad nici o supapa.


       Argonul se mai introduce si fara supape, adica inainte de sigilarea geamului termoizolant, si se numeste " mediu de argon " . La tine exista posibilitatea sa fie acesta varianta.

#2119
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,089
  • Înscris: 22.06.2004
gigifrana vezi ca ai niste etichete lipite pe sticla. vezi ce scrie acolo

#2120
gigifrana1985

gigifrana1985

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.09.2017
Toata problema e urmatoarea: la sticla de fereste se vede ceva la care e am presupus ca sunt supape, si am si niste etichete(o sa postez si niste imaginii ca sa se vada) dar problema este la sticla de la usi unde nu se vede nici o supapa si nu am nici etichete ,asa au venit baietii cu ele.

Attached Files



#2121
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,089
  • Înscris: 22.06.2004
nu pare sa ai argon dupa ce am vazut eticheta. in prima poza ai supape

banuiesc ca au luat din alta parte sticla pt usi

Edited by conu71, 06 November 2017 - 10:07.


#2122
gigifrana1985

gigifrana1985

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.09.2017
Daca am supape la ferestre banuiesc ca am argon in ele nu sunt puse degeba la usi in schimb nu am nimic deci nu am argon eu asta inteleg. Daca poate sa ma ajute cineva astept opinii. Am sunat la producatorul sticlei si nu vor sa spuna daca am sau nu argon, cica sa vorbesc cu cei care leau montat.

#2123
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,089
  • Înscris: 22.06.2004
90% e leapsa dar nu mi se pare atat de tragic

#2124
Isim777

Isim777

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 22.10.2017
Buna ziua si o zi buna la toata lumea,

Pentru a verifica existenta argonului nimic mai simplu decit o bricheta !!!

O aprinzi in fata geamului, si pentru un termopan simplu, vei vedea patru flacari ( bine inteles fara flacara de la bricheta sau chibrit).

A treia flacara TREBUIE sa fie de o alta culoare (rosiatica) . Numaratoare dinspre inauntru spre afara. Daca este a doua flacara rosiatica sticla a fost montata invers.

O zi excelenta la toti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate