Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Intreaba-ma despre Termopane!

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6183 replies to this topic

#2125
gigifrana1985

gigifrana1985

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.09.2017
Mai astept niste opinii poate reusesc sa fac ceva

#2126
Isim777

Isim777

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 22.10.2017
Nu inteleg ce este de reusit.

A-ti semnat contract cu Argon, trebuie sa aiba Argon. Are flacara rosiatica are Argon, nu are flacara rosiatica Nu are Argon. Nu are Argon le cereti sa va schimbe sticla conform cotractului si sa v-o aduca cu Argon.

Acest gaz, daca sanwitchiul de sticla nu este perfect etans se poate pierde in timp, dupa 10-15 ani, dar la instalare ... Trebuie sa fie prezent.

Doar cei ce muncesc pot face greseli, poate gazul sa pierdut ditr-o greseala de fabricatie, deci orice greseala se poate repara.

O zi buna

#2127
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostIsim777, on 07 noiembrie 2017 - 09:10, said:

Buna ziua si o zi buna la toata lumea,

Pentru a verifica existenta argonului nimic mai simplu decit o bricheta !!!


Zi buna si tie, dar ce spui tu acolo este pentru a verifica daca sticlele au sau nu depunere de oxizi.

Verificarea argonului se face cu un aparat care costa cat o masina buna.

Pentru siguranta ca argonul exista in pachetul de geam trebuie sa fim atenti la fabrica in care se executa sticla.

View PostIsim777, on 07 noiembrie 2017 - 10:22, said:

Nu inteleg ce este de reusit.

A-ti semnat contract cu Argon, trebuie sa aiba Argon. Are flacara rosiatica are Argon, nu are flacara rosiatica Nu are Argon. Nu are Argon le cereti sa va schimbe sticla conform cotractului si sa v-o aduca cu Argon.

Acest gaz, daca sanwitchiul de sticla nu este perfect etans se poate pierde in timp, dupa 10-15 ani, dar la instalare ... Trebuie sa fie prezent.

Doar cei ce muncesc pot face greseli, poate gazul sa pierdut ditr-o greseala de fabricatie, deci orice greseala se poate repara.

O zi buna

Te rog eu las-o balta cu argonul ca induci lumea in eroare.

#2128
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,089
  • Înscris: 22.06.2004

View PostIsim777, on 07 noiembrie 2017 - 09:10, said:

Buna ziua si o zi buna la toata lumea,

Pentru a verifica existenta argonului nimic mai simplu decit o bricheta !!!

O aprinzi in fata geamului, si pentru un termopan simplu, vei vedea patru flacari ( bine inteles fara flacara de la bricheta sau chibrit).

A treia flacara TREBUIE sa fie de o alta culoare (rosiatica) . Numaratoare dinspre inauntru spre afara. Daca este a doua flacara rosiatica sticla a fost montata invers.

O zi excelenta la toti.

chiar faci misto de noi pe bune. ce spui tu este o metoda empirica pt a vedea daca ai low-e sau 4s. aparatul care iti verifica neinvaziv daca ai argon bagat costa peste 5000 euro. stie mai multe prietenul digix ca el sapase pe net dupa asa ceva


va rog nu mai scrieti aiureli daca nu sunteti in bransa. citesc colegii de forum si o iau de buna desi este o aberatie

View PostIsim777, on 07 noiembrie 2017 - 10:22, said:

Nu inteleg ce este de reusit.

A-ti semnat contract cu Argon, trebuie sa aiba Argon. Are flacara rosiatica are Argon, nu are flacara rosiatica Nu are Argon. Nu are Argon le cereti sa va schimbe sticla conform cotractului si sa v-o aduca cu Argon.

Acest gaz, daca sanwitchiul de sticla nu este perfect etans se poate pierde in timp, dupa 10-15 ani, dar la instalare ... Trebuie sa fie prezent.

....

te rog sa te opresti ca jur ca te banez. mai multe aberatii ca in postarile tale mai rar. STOP

#2129
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,089
  • Înscris: 22.06.2004
Isim777, sezi relaxat ca nu te baneaza nimeni daca nu persisti in greseala. imi dai pm degeaba, daca nu aberezi in continuare pe o idee total gresita. o zi buna si tine minte: oricine poate gresi, nici eu nu sunt perfect....

Edited by conu71, 07 November 2017 - 19:47.


#2130
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postgigifrana1985, on 06 noiembrie 2017 - 08:59, said:

Poate sa posteze cineva niste imaginii cum arata supapele de argon la sticla.Pentru ca am impresia ca am fost pacalit au spus ca am argon in ele dar nu vad nici o supapa.

Cum sa fii pacalit? Alegerea a fost a ta, trebuia sa te intereseze inainte cum esti cat mai aproape de sigur ca vei avea argon in concentratie suficienta. Acum ai primit ce ai platit.

Si daca ai argon la ce-ti foloseste daca este in concentratie de 10%? Oricum la pachetele de geam unde se pune problema argonului acesta este cea mai mica problema a pachetului, celelalte sunt si mai si, slefuire, aliniere, etc. .

#2131
Isim777

Isim777

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 22.10.2017

View Postconu71, on 07 noiembrie 2017 - 19:45, said:

Isim777, sezi relaxat ca nu te baneaza nimeni daca nu persisti in greseala. imi dai pm degeaba, daca nu aberezi in continuare pe o idee total gresita. o zi buna si tine minte: oricine poate gresi, nici eu nu sunt perfect....

Dl Conu nu am scris in PM de frica de a fi banat ci doar pentru am cere scuze. Dumneavoastra m-ati ajoutat si eu am scris prostii.
Bine inteles i-mi cer scuze tuturor celor care m-au citit.
Sincer nu a fost intentionat pentru a induce in eroare ci din INCOMPETENTA.
Mii de scuze inca o data tuturor.


#2132
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,089
  • Înscris: 22.06.2004
salutare isim si scuze, eram un pic nervos pe alte probleme

Edited by conu71, 08 November 2017 - 14:05.


#2133
paduroiul

paduroiul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 07.01.2011
Buna ziua,

In aceasta vara mi-am construit casa si acum sunt la faza de achizitie tamplarie.
Ma intereseaza urmatoarele aspecte:
1. Care este pozitia ideala de amplasare a ramei? multi furnizori zic ca ar fi mijlocul distantei peretelui (zidarie+termosistem), dar regula asta imi pare mult prea simplista, daca am caramida de 25 si polistiren de 10, pun la 35/2 cm si daca am caramida de 30 si polistiren de 15 pun la 45/2cm?
Am mai intalnit varianta in care se monteaza la fata exterioara a zidariei sau chiar in masa termosistemului daca are o grosime de 15-20cm.
Exista un calcul in functie de materialele folosite si grosimea lor?
2. Sunt interesat de montajul cu banda precomprimata, dar diferenta de pret pare foarte mare aprox 1000€, fata de montajul clasic "romanesc", stiu ca se mai poate face si cu folii anticondens, pretul ar fi mai mic ....
3. Exista o tehnologie care sa functtioneze ca 4 seasons, in sensul ca vara sa nu te arda soarele prin sticla, dar iarna sa permita acest lucru?

Multumesc,

Vlad R 0747480754

#2134
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,089
  • Înscris: 22.06.2004
am vorbit acum cu paduroiul la telefon

#2135
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postconu71, on 08 noiembrie 2017 - 20:15, said:

am vorbit acum cu paduroiul la telefon

Foarte bine, nu te superi daca expun si varianta mea nu? Sa aiba de unde alege.

View Postpaduroiul, on 08 noiembrie 2017 - 15:30, said:

Buna ziua,

In aceasta vara mi-am construit casa si acum sunt la faza de achizitie tamplarie.
Ma intereseaza urmatoarele aspecte:
1. Care este pozitia ideala de amplasare a ramei? multi furnizori zic ca ar fi mijlocul distantei peretelui (zidarie+termosistem), dar regula asta imi pare mult prea simplista, daca am caramida de 25 si polistiren de 10, pun la 35/2 cm si daca am caramida de 30 si polistiren de 15 pun la 45/2cm?
Am mai intalnit varianta in care se monteaza la fata exterioara a zidariei sau chiar in masa termosistemului daca are o grosime de 15-20cm.
Exista un calcul in functie de materialele folosite si grosimea lor?
2. Sunt interesat de montajul cu banda precomprimata, dar diferenta de pret pare foarte mare aprox 1000€, fata de montajul clasic "romanesc", stiu ca se mai poate face si cu folii anticondens, pretul ar fi mai mic ....
3. Exista o tehnologie care sa functtioneze ca 4 seasons, in sensul ca vara sa nu te arda soarele prin sticla, dar iarna sa permita acest lucru?

Multumesc,

Vlad R 0747480754

1. Alege ofertantii care iti expun din proprie initiativa varianta de montaj la fata zidului sau in termoizolatie, chiar daca nu alegi niciuna din ele, inseamna ca sunt informati si poate mai cunosc si alte amanunte fata de cei blazati, plictisiti, care-ti ofera un profil si atat.

2. Foarte bine ca esti interesat, costul suplimentar pentru o casa nu i-mi pare mare, daca esti interesat de un produs bun in totalitatea lui e normal sa te intereseze si montajul. Altfel,  toata lumea are “avioane” montate ca orice “caruta”.

3. Din cate stiu eu nu exista, cred ca exista posibilitatea de a face geamul mat cand vrei tu, am auzit ceva despre o noua tehnologie, iti dai seama ca e din zona extraterestra ca bani.

#2136
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
î-mi   = GRESIT
ÎMI = Corect

Să nu se considere răutate dar să nu persistăm în greșeală, e cam mult de două ori pe aceiași pagină.

#2137
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postfroome, on 08 noiembrie 2017 - 22:10, said:

ĂŽ-mi   = GRESIT
ÎMI = Corect

Să nu se considere răutate dar să nu persistăm ĂŽn greșeală, e cam mult de două ori pe aceiași pagină.

Stai linistit nu e cu suparare, daca mergi in urma la postraile mele vei gasi si varianta corecta dar vei gasi si “adevaraciuni”, mi-a atras atentia cineva la o postare, nu-mi venea sa cred ca am putut sa scriu in halul ala.

Deci crede-ma, asta e “pistol cu apa”, pot mult mai mult de atat. Daca ma uit eu in urma la postari ma pot corecta, de la virgule la cratime, cred ca gasesc si dezacorduri.

#2138
Giurgicavalentin

Giurgicavalentin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.01.2017
Bună ziua, am o ofertă pentru pvc la o casă :salamander, veka și shuco și vreau să știu dacă profilele sunt clasa a, tripanul este bun, feroneria,.numărul de telefon este 0723730863 pentru conu  Mulțumesc.

Attached Files



#2139
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,089
  • Înscris: 22.06.2004
giurgicavalentin rezolvat

#2140
Giurgicavalentin

Giurgicavalentin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.01.2017
Mulțumesc mult lui conu pentru explicațiile detaliate și punctuale în alegerea tâmplăriei pvc.Multă sănătate iți doresc.

#2141
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Dragi termopanisti

Caut sa inlocuiesc garniturile la 4 ferestre mai vechi tip Rehau, dar nu conteaza, doar sa fie garnituri pentru sant de 5 mm (nu de 6 mm ca la Veka)

Ca alternative am gasit:
- cateva firme care vand cu aprox. 0.7  ron/ml dar numai la rola (450 metri)
- cativa mesteri care vand sau schimba cu "universale" la 8-10 ron/ml
- pe ebay se vand cam la 1 Euro / m dar mai pun si transport si ajung cand ajung

Unde pot gasi prin Bucuresti sa cumpar 40 metri de garnituri??? De bataie, de geam, de oricare...

Edited by Oxigen1234, 09 November 2017 - 13:32.


#2142
paduroiul

paduroiul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 07.01.2011
Salutare,
Ms Conu71,
am cerut oferta, apoi revin sa vedem ce si cum
In ce priveste partea de montaj pozitie si metoda mai investighez

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate