Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intreaba-ma despre Termopane!

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6183 replies to this topic

#1
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
postez un nou topic deoarece pe celelalte mai sunt si alti termopanisti cu alte idei si sincer chiar nu vreau sa isc vre-un flame pentru ca nu suport ceva de genul conu71 vs eurobiontul. intrebarile termopanistice imi vor fi puse aici iar in pm astept un numar de telefon. nu conteaza ca esti din botosani sau satu mare iar eu din bucuresti, eu voi raspunde la fiecare cat de repede pot

de ce va cer numarul de telefon? pt ca am un timp foarte limitat si nu pot scrie pagini intregi cand pot raspunde punctual in 5-10 minute si sa explic mai bine.decat as face-o prin scris.


de ce fac acest topic? ca sa imi ridice eurobiontul o statuie din pvc de la rehau iar ca userul obisnuit sa nu stea sa rasfoiasca sute de pagini pentru o intrebare banala la care poate primi un raspuns in doua minute. am peste 20 de useri softpedia din capatul celalalt de tara pe care i-am invatat ce sa ceara si ce sa faca incat sa le iasa ferestrele cat mai aproape de perfectiune




va rog sa nu ocoliti celelalte topicuri de unde puteti obtine mai multe raspunsuri si puteti avea mai multe puncte de vedere. ceilalti termopaniti isi pot face acelasi gen de topic unde vor da raspunsuri la fel ca mine prin telefon adica foarte rapid incat userul sa poata afla ce doreste foarte rapid si fara batai de cap


nu accept postari de genul: conule, am un pdf, fa-mi si mie un pret. pentru asta exista topicul de cotatii unde veti primi preturi si de la ceilalti colegi ai mei. daca avem cel putin 200km intre noi accept ca postare pdf cu intrebarea: conule ce este gresit aici, ce trebuie sa cer in plus sau ce trebuie sa fac sa ies mai ieftin? pentru cei care sunt aproape de bucuresti pot pune aceeasi intrebare pe topicul de cotatii





succes la toata lumea....

#2
accexpert

accexpert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 08.03.2007
Am eu o intrebare legata de termopane. Daca sunt off-topic imi cer scuze.
Acasa am rulou-uri la geamurile de la sufragerie si dormitor. La una dintre ferestre s-a rupt panglica cu ajutorul careia se ridica rulou-ul iar acesta a ramas inchis. Sunt din Timisoara. Unde pot gasi acel dispozitiv care ridica ruloul si/sau o firma care poate face operatiunea aceasta?
Multumesc.

#3
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
https://www.google.r...miniu timisoara

orice firma din timisoara te poate ajuta. o tabachera cu snur sau panglica costa undeva la 5 euro/bucata. am intrebat acum distribuitorul meu de rulouri daca stie pe cineva din timisoara si nu a putut sa mi dea pe nimeni dar sunt sigur ca si acolo exista producatori de rulouri sau poti vorbi cu oricare termopanist pentru ca toti au un distribuitor de rulouri si te pot ajuta. succes si ia mai multe bucati sa ai de schimb si la celelalte rulouri:)))

#4
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,162
  • Înscris: 28.06.2005
Conule, hai noroc.
Am niste belele cu o fereastră şi o uşă.
Pe partea unde au balamalele sunt curbate, de bagi degetele pe acolo.
Am pus eu oarece garnituri dar mai tare mi-ar plăcea să le pot aduce la linie.
Se poate aşa ceva?
Uşa are doar 2 balamale.

#5
Daniel332007

Daniel332007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.10.2007
Iti multumesc Conule ptr. sfaturile de pana acum, mi-au fost de real folos... Iti trimit pe PM ultima oferta de la Veka...
Sunt adaugate si solbancurile la ferestre,  contraactionarea si microventilatia la ferestrele oscilobatante.
Asta ar pretul minim la care s-ar reusi sa se dea, este cu roto nt maro (cum e fata de bronze?) si la set feronerie scrie CV Sig BZ, ce-i  aia? Sudare la 0,2.
Asa dupa cum am realizat eu ar trebui sa mi se faca oferta cu modelul Softline 82 si nu Softline 70AD Corect? Ca sa se poate monta tripan de peste 36mm...

#6
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Spune-ne te rog mult cateva intrebari cu raspunsurile aferente , care adresate mesterului pretendent sa faca lucrarea  ,ne putem da seama daca este meserias sau ageamiu .
Nu am lasat numarul de telefon ca ne-ar prinde bine la toti .

In limita timpului tau , ideal ar fi un scurt tutorial cu criterii despre cum iti alegi firma/persoana cu care sa faci lucrarea .

Edited by mihai!, 18 January 2014 - 14:18.


#7
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
mergi pe kbe88 care are un pret bun chiar daca este clasa b. nu am apucat sa lucrez pe el cand eram in perioada trocal dar sunt sigur ca nu iei teapa. sa ti puna cercevelele alea de usa de care ti am spus la telefon

pe veka daca iti oferta pe softline 82 sarea pretul cu 30-35% fata de softiine 70. pe softtline 70 putea sa puna tripan de 40 sau de 42. de roto nu ma intreba ca lucrez pe sigenia. sudura e ok daca o respecta

#8
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,162
  • Înscris: 28.06.2005
Coane, treaba-i faină rău.
Nu că n-ai ştii.
Intervenţia a fost rapidă, omul a observat mai multe decât crezusem eu că sunt, bani puţini şi muncă făcută temeininc şi cu cap.
Ca atare îţi mulţumesc încă o dată şi deşi nu cred că ai nevoie, îţi fac reclamă.

#9
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Buna!
Am un geam lung la bucataria de la parter pe care as vrea sa-l deschid folosind articulare superioara ca la velux, dar in interior. In sus, ca sa nu cada pe blat. Este posibil sa mi se faca un asemenea geam termopan fara sa ajung la preturi astronomice? Sau trebuie sa cumpar velux , ca sa pot beneficia de deschiderea aceea?

Attached Files


Edited by lenny13, 19 January 2014 - 20:17.


#10
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
chiar nu stiu ce inseamna articulare superioara ca la velux. cel mai simplu este sa il faci dintr-o bucata cu balamalele jos si manerul in partea superioara si il deschizi doar la 15 grade. nu costa deloc astrononic

 sfantu.dracu, on 18 ianuarie 2014 - 16:46, said:

Coane, treaba-i faină rău.



sa traiesti si cand mai ai probleme suna l direct pe catalin si te rezolva rapid

#11
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Ma gandeam la o rabatare de 90 grade, invers (de jos in sus, nu de sus in jos) decat rabatarea pe care o au prevazuta geamurile termopan, cea de 15 grade ( la cele termopan, deschiderea se face in partea superioara, 15 grade, nu? eu vreau deschidere in partea inferioara, 90 grade). Poza aia cu veluxurile ; uita-te la veluxul din partea dreapta (plan indepartat). Asa vreau sa se deschida geamul meu , dar in interior.

#12
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Pe scurt: nu este indicat ceea ce-mi doresc eu. Fereastra este grea, avand o dimensiune atat de mare, asa ca ramanem la rabatarea de 15 grade, cu mentiunea ca se poate realiza si la 90 grade, umbland putin la feronerie. Rabatarea este de sus in jos, asa cum se intalneste in mod uzual.

      M-ai suprins cu telefonul ,conule :); m-ai surprins si mai tare cu amabilitatea ta si sfaturile multiple pe care le-am primit. Mai ca nu-mi venea sa inchid telefonu'. Io la oamenii care-s ca tine stii cum le spun?
      - Esti om de treaba, conule! Posted Image
        Am sa revin cu si despre tabloul de tamplarie! Multumesc tare frumos pentru tot!

#13
j_ade

j_ade

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.07.2013
Salutare, tuturor!

Sfatuiti-ma, va rog, pentru una din cele doua variante:

Qfort:
Gealan, 6 camere Start, 2 foi de sticla, distantier aluminiu intre foile de geam, F+LowE, argon standard, feronerie Roto NT titan, cornier de ranforsare de 1.2 mm, coeficient de transfer mediu = 1.27. Garantie 5 ani. Pret: 1360 euro entru plata integrala la semnarea contractului.

Fereastra Eco:
Rehau Euro Design 70, 5 camere, standard + siguranta, T.24 mm, 2 foi de sticla, distantier aluminiu intre foile de geam, control solar S4 Saint Gobain, argon standard, feronerie GU UniJet, cornier de ranforsare de 1.5 mm, nu am deocamdata coeficientul de transfer mediu. Garantie comerciala 10 ani, stcla + feronierie – 2 ani. Pret: 1340 euro, bonus plasele de insecte.

Multumesc!

#14
adisicami

adisicami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 17.01.2014
Salut. As vrea sa stiu si eu unde pot gasi chedare de schimb pt. termopane. modelul epdm veka. vreau sa sa le schimb la trei geamuri ,cam 30 de metri mi-ar trebui.

#15
adisicami

adisicami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 17.01.2014
scuza-ma ca intreb, dar nu ma prea pricep, cum iti las tel. in privat? uite aici 0741561623. oricum sunt din sibiu , ptr. cine ar putea avea un raspuns. multumesc.

#16
Balki

Balki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 27.02.2003
Salut, am o "gaura" intre bucatarie si sufragerie (undeva la 1.2m pe 1.5m inaltime), unde m-am gandit sa inchid cu termopan cu glisare pe verticala. Adica jumatatea inferioara sa gliseze peste cea superioara. In felul asta voi putea folosi golul ca pe un bar, cu posibilitatea de a inchide cand se gateste intens. Exista solutii pentru nebunia asta? Am intrebat in fuga la un "atelier" si mi-au spus ca geamurile mi le pot face, dar nu exista sistem de retentie pentru geam (practic imi fac un geam cu glisare orizontala si il monteaza rotit la 90 de grade). Au sugerat sa-l leg  eu cu un lant in pozitia deschis :)

Multam, dau numarul pe PM in 2 min.

#17
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nevoie de un sfat am si eu

am un balcon inchis cu termopan cu rama de aluminiu vechi de 8-10 ani (nu stiu precis, asa l-am cumparat)
zilele trecute, cu viscolul, a fost foarte frig, 15-16 grade, desi am calorifer de 1.2m si pe balcon (centrala gaz)
practic ramele dar mai ales geamurile erau foarte reci, parca ar fi fost cornier si geamuri lipite cu chit :(
in plus am remarcat 2 rame care se deschid nu etansau bine pa verticla cu balamale, sufla vantul (curios, doar la viscol se simtea cum sufla..)

restul apartamentului are tamplarie pvc mai noua, dar geamurile nu sunt nici pe departe asa reci ca balconul

ce as pute face in afara de a schimba totul la balcon (sunt mai bine de 8m liniari de geamuri, cu inaltime de ~1.5m si 6 rame care se deschid..)
alte geamuri? se poate trata cu ceva sticla?

multumesc

Edited by aeon, 27 January 2014 - 16:48.


#18
Daniel332007

Daniel332007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.10.2007
Iti multumesc Conule ptr. sfaturile primite si teledfoanele peste 10 la numar pe care tu mi le-ai dat, am ajuns in final aproape de hotararea finala a cumpararii termopanelor... In ultimele saptamani am citit si studiat cam tot ce se putea citi pe Softpedia despre termopane si prin alte locuri pe net, dar tot sfaturile si experienta ta m-au luminat cel mai mult...
Am vazut ca mai sunt destui care iti multumesc ptr. ajutorul dat. Bravo coane tine-o tot asa...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate