Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Intreaba-ma despre Termopane!

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6183 replies to this topic

#2017
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 wolfydRg, on 17 septembrie 2017 - 08:41, said:

Mersi, cred ca o sa primesc totul ca in specificatie pentru ca vine de la fabrica, oferta e de la reprezentatul fabricii in teritoriu (coincide si de pe siteul lor) plus ca are anumite stante si serii de autenticitate ce pot fi verificate.

Atentie la sticla, la mine in zona tamplaria in general este de foarte buna calitate pentru ca este produsa in fabrici mari din alte judete, rare sunt situatiile in care beneficiarii cumpara de la ateliere care fac tamplaria "dupa ureche". Cu toate acestea produsul pe care il cumpara are o componenta de foarte proasta calitate (sticla) produsa in garaje, grajduri etc. .

#2018
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
Buna, la geamurile care planuiesc sa le cumpar (Bluevolution 92) se pot monta balamale normale si balamale ascunse ( care sunt o idee mai scumpe). Care ar fi avantajele/dezavantajele celor 2 sisteme ?

#2019
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
le am vazut si eu acum vreo 3 ani dar nu am montat asa ceva si nici nu stiu unde gasesti si nici nu stiu avantaje/dezavantaje. imi pare rau ca nu iti pot da mai multe informatii. conexpertul din bucuresti stiu ca faceau asa ceva dar au dat faliment

am sunat acum la madrugada Oradea si au asa ceva pentru ferestre si pt usi balcon. cauti un dealer madrugada din cluj si il pui sa seteze la feronerie: designo

daca vrei sa aflii mai multe ii suni pe astia de la Oradea si ceri cu un inginer de la tehnic. success


edit: am verificat acum in program si la o fereastra de 1000x1000 diferenta de bani este undeva la 35 euro/bucata. uite un mare dezavantaj:))))

Edited by conu71, 20 September 2017 - 13:03.


#2020
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
Merci mult de info, deci sunt inca la sectiunea "exotice", am crezut ca sunt mai intalnite. Nu stiu daca sa experimentez pe mine.

#2021
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
din pacate nu sunt atat de des intanlite, banuiesc ca un mare impediment este pretul.

Edited by conu71, 20 September 2017 - 13:38.


#2022
blc2001ro

blc2001ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.02.2008
Buna. Recomanda cineva profil Geneo de la REHAU? Cel fara armatura clasica? Sa ma risc sa pun un profil cu armatura exotica? Sau sa ma limitez in a alege SALAMANDER BLUEVOLUTION 92? Sau REHAU Synego? Pentru un geam la dormitor in care bat ploaia si zapada. Chiar am nevoie de un sfat. Multumesc.

Sau, ca sa scap de griji, sa aleg VEKA Alphaline 90 MD cu feronerie MACO MM?

#2023
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
mergi pe bluevolution 92. la alphaline platesti doar numele si un pic de neopor pus in toc(sau poate nu este bagat)

#2024
blc2001ro

blc2001ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.02.2008

 conu71, on 21 septembrie 2017 - 10:02, said:

mergi pe bluevolution 92. la alphaline platesti doar numele si un pic de neopor pus in toc(sau poate nu este bagat)

Am si eu o curiozitate nevinovata: sunt asa de bune SALAMANDER comparativ cu REHAU de oriunde as intreba de termopane REHAU mi se schimba vorba imediat la termopana SALAMANDER? Sau care e motivul?
Am eu ideea proasta ca REHAU, in carne,  e mai rezistent decat SALAMANDER?

#2025
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
bic, lasa mi te rog un nr de telefon si te sun imediat. facem naiba chat aici in loc sa o rezolvam in cateva minute. raspunsul nu este atat de simplu

idea ta este gresita. au si ei profile bune dar nu se oferteaza pe ele

#2026
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,036
  • Înscris: 20.06.2005

 Dorel-Mesterel, on 17 septembrie 2017 - 12:56, said:

Atentie la sticla, la mine in zona tamplaria in general este de foarte buna calitate pentru ca este produsa in fabrici mari din alte judete, rare sunt situatiile in care beneficiarii cumpara de la ateliere care fac tamplaria "dupa ureche". Cu toate acestea produsul pe care il cumpara are o componenta de foarte proasta calitate (sticla) produsa in garaje, grajduri etc. .
Ms. Sticla vine din fabrica, are marcaj specific de fabrica pe interiorul baghetei. Daca este neconforma cu specificatiile alese se vede imediat.

#2027
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 wolfydRg, on 21 septembrie 2017 - 12:01, said:


Ms. Sticla vine din fabrica, are marcaj specific de fabrica pe interiorul baghetei. Daca este neconforma cu specificatiile alese se vede imediat.

Bravo, sticla, consilierea si configurarea  pot duce la diferente foarte mari de calitate intre tamplarii pe care scrie acelasi lucru atat pe profil cat si pe feronerie.

 blc2001ro, on 21 septembrie 2017 - 10:34, said:


Am eu ideea proasta ca REHAU, in carne,  e mai rezistent decat SALAMANDER?


Da e o idee proasta, sa faci comparatie intre doi producatori de profile care stau mult mai bine pe alte domenii, unul e mai bun la pantofi decat la profile (vezi google), iar celalalt sta bine pe "conducte".

Edited by Dorel-Mesterel, 21 September 2017 - 20:34.


#2028
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
nu trece o zi fara sa spui gluma cu pantofii si cu conductele:))))

#2029
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 conu71, on 22 septembrie 2017 - 09:06, said:

nu trece o zi fara sa spui gluma cu pantofii si cu conductele:))))

Acum am citit ce ai scris si am intrat imediat pe google, n-am facut rau, la Salamaner exista reduceri de 50%, vezi primele raspunsuri afisate de google.

#2030
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,825
  • Înscris: 03.02.2007
Ce mai contează dacă "țava" e rotundă, sau rectangulară și cu "fer" în ea.

#2031
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005

 conu71, on 20 septembrie 2017 - 12:57, said:

edit: am verificat acum in program si la o fereastra de 1000x1000 diferenta de bani este undeva la 35 euro/bucata. uite un mare dezavantaj:))))

Diferenta asta este la o fereastra cu dubla deschidere? Si vorbim de o balama complet ascunsa, cand usa e inchisa? Exista un astfel de sistem? De fapt, permite golul dintre cercevea si toc scheme din astea?

#2032
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
Da, exista am văzut cum merge și arată. Este ok, eu îmi fac probleme de cît ține și dacă trebuie sa ii fac reglaje in fiecare an. Deocamdată m-am hotărât să merg pe balamale clasice.

#2033
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 Dorel-Mesterel, on 22 septembrie 2017 - 16:36, said:

Acum am citit ce ai scris si am intrat imediat pe google, n-am facut rau, la Salamaner exista reduceri de 50%, vezi primele raspunsuri afisate de google.
Adica, doar numele a ramas?
Tocmai ma gindeam sa-mi pun...chiar asa prost au ajuns?

#2034
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 viotl, on 24 septembrie 2017 - 00:33, said:


Adica, doar numele a ramas?
Tocmai ma gindeam sa-mi pun...chiar asa prost au ajuns?

Eu am precizat, citez din mine " vezi primele raspunsuri afisate de google", ma refer la cautare "salamander", asta inseamna si incaltaminte. La incaltaminte salamander are reduceri de 50% , e gata sezonul pentru incaltamintea de vara, cumperi acum la jumatate de pret si porti la anu in vara.

Eu cred ca merita, am nevoie de o pereche de slapi, o sa intru sa vad.

Care nume? Salamander in tamplarie are nume doar in Romania, in rest si Aluplast este mai cunoscut, romanului insa ii place mare si atat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate