Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Intreaba-ma despre Termopane!

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6183 replies to this topic

#2035
blc2001ro

blc2001ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.02.2008
Ca idee, la un tripan, merita configuratia 3+3(laminat) LowE + Float4 + 3+3(laminat) cu warmEdge? Sau dau banii de pomana pe laminat, diferenta de transfer termic fiind nesemnificativa fata de un clasic 4+4+4?

#2036
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004

View Postblc2001ro, on 25 septembrie 2017 - 21:52, said:

Ca idee, la un tripan, merita configuratia 3+3(laminat) LowE + Float4 + 3+3(laminat) cu warmEdge? Sau dau banii de pomana pe laminat, diferenta de transfer termic fiind nesemnificativa fata de un clasic 4+4+4?


lasa mi un nr de tel in pm si te sun maine sa iti explic

#2037
adinaaal

adinaaal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.08.2016
Am o intrebare vis-a-vis de gaurile de scurgere. Mi-au fost montate geamurile, Rehau Synego si, dupa prima ploaie, unul dintre ele fiind in pozitia oscilobatanta, am observat ca apa a ramas acolo, nefiind eliminata prin gaurile de scurgere. Din ce am discutat cu cei de la montaj, gaurile de scurgere sunt prea sus, nu la baza geamului si apa nu ajunge pana la ele ca sa se scurga. Acum, tot uitandu-ma la tamplarie, am mai vazut o problema: exista gauri de scurgere, identice ca cele de jos, si in partea de sus a geamului. Nu le-am vazut pana acum, insa nu stiu daca au ce cauta acolo. Este normal sa fie acestea gauri si sus si jos sau e tot o greseala a firmei de termopane?

Multumesc anticipat!

#2038
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postadinaaal, on 26 septembrie 2017 - 17:48, said:

Am o intrebare vis-a-vis de gaurile de scurgere. Mi-au fost montate geamurile, Rehau Synego si, dupa prima ploaie, unul dintre ele fiind in pozitia oscilobatanta, am observat ca apa a ramas acolo, nefiind eliminata prin gaurile de scurgere. Din ce am discutat cu cei de la montaj, gaurile de scurgere sunt prea sus, nu la baza geamului si apa nu ajunge pana la ele ca sa se scurga. Acum, tot uitandu-ma la tamplarie, am mai vazut o problema: exista gauri de scurgere, identice ca cele de jos, si in partea de sus a geamului. Nu le-am vazut pana acum, insa nu stiu daca au ce cauta acolo. Este normal sa fie acestea gauri si sus si jos sau e tot o greseala a firmei de termopane?

Multumesc anticipat!

Daca era pe oscilo si ai gasit apa doar in toc inseamna ca cea mai mare cantitate de apa s-a scurs, altfel era in casa.

Gaurile din tamplarie nu sunt doar pentru scurgerea apei care se infiltreaza atunci cand geamul este inchis.

Sunt multe tamplarii montate care au probleme (beneficiarii nu le observa inca), problema este lipsa gaurilor de drenaj si depresurizare.

Tu chiar crezi ca cineva da o gaura gratis in tamplarie ? Daca exista gauri e bine, cand nu exista e o problema.

#2039
aiurelbn

aiurelbn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 21.07.2007
@ blc2001ro
Daca doar la transferul termic te gandesti, atunci raspunsul este NU: nu merita laminat! Dpdv termic te ajuta neglijabil spre deloc! Iar daca tripanul este ingust (ex 32 mm), atunci chiar te incurca, indepartandu-te de latimea optima a baghetei de aluminiu (sau WE)...
Ideea este ca un tripan corect configurat TREBUIE sa aiba 2 foi de sticla tratate: cea dinspre interior cu LowE, si cea dinspre exterior (sau uneori cea din mijloc) cu LowE sau cu 4 Seasons. Ori tu zici ca ai doar o foaie tratata cu LowE. Nu e bine dpdv termic. Cine ti-a propus configuratia asta (2 laminate si 1 LowE) te-a "citit" cu bani si fara cunostinte!
Baghetele calde Warm Edge merita doar daca intreaga ta casa tinde spre una cu consum foarte redus de energie, sau pasiva, si daca iti permiti cele cateva sute bune de euro in plus ... Altfel, e ca si cum ti-ai lua un Ferrari ca sa mergi sa faci piața cu el :))


@ adinaaal
Pare ca te-ai pricopsit cu o tamplarie pe un profil PVC relativ bun, peste medie, insa prelucrat intro fabrica de 2 lei, plina de Dorei :)) Apa n-ar trebui sa balteasca in toc. Esti sigur ca acele gauri de scurgere nu au fost astupate de alti Dorei care ti-au finisat spaletii pe exterior?
Gauri sus ar trebui sa existe, pt depresurizare, insa nu stiu sa fie identice cu cele de jos, pt scurgerea apei....

#2040
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postconu71, on 26 septembrie 2017 - 15:10, said:



lasa mi un nr de tel in pm si te sun maine sa iti explic
explica-ne bre si noua.

#2041
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am o usa de intrare din PVC cu panel. Usa are broasca cu butuc, cu inchidere in 5 puncte (limba si 4 blocatori). Pe oferta scrie: Feronerie Roto NT maro, 5 puncte D40 din cheie.
Problema este ca blocatorii sunt actionati din butuc (din cheie) si astfel cheia merge extraordinar de greu, nevasta nici nu poate descuia usa.
Am reglat bumbii excentrici la blocatori, am redus la minim presiunea pe garnitura, mie mi se pare ca merge acceptabil, dar nevasta tot se plange ca merge prea greu cheia.

Am vazut la usa vecinului ca exista si broasca la care actionarea blocatorilor se face din maner, (clanta usii) prin ridicare, iar cheia doar blocheaza manerul, si astfel incuierea / descuierea din cheie merge foarte usor

Am incercat sa caut pe net asa ceva, am gasit broaste multi-punct foarte asemanatoare cu a mea, dar nu este specificat modul de activare al blocatorilor.

Exista vreo denumire specifica a acestui tip de broasca? Ce anume sa cer la magazin? Si de unde as putea gasi? La ce dimensiuni ar trebui sa fiu atent?

A doua problema: Usile de mai sus (a mea si a vecinului) sunt facute de firme diferite, din profile diferite.
Ambele usi au cate 3 balamale din acelea butucanoase, "3D", care cica ar trebui sa permita reglaje pe toate directiile.
Nici la mine si nici la vecinul nu exista blocatori pe partea cu balamalele. Este vreun motiv tehnic pentru asta sau este doar reducere de costuri?

Edited by kolfleading, 30 September 2017 - 22:19.


#2042
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postkolfleading, on 30 septembrie 2017 - 22:13, said:


Exista vreo denumire specifica a acestui tip de broasca? Ce anume sa cer la magazin? Si de unde as putea gasi? La ce dimensiuni ar trebui sa fiu atent?

A doua problema: Usile de mai sus (a mea si a vecinului) sunt facute de firme diferite, din profile diferite.
Ambele usi au cate 3 balamale din acelea butucanoase, "3D", care cica ar trebui sa permita reglaje pe toate directiile.
Nici la mine si nici la vecinul nu exista blocatori pe partea cu balamalele. Este vreun motiv tehnic pentru asta sau este doar reducere de costuri?

Exista denumiri specifice, ele difera de la producator la producator si sunt de regula prescurtari in germana sau in engleza a ceea ce in limba romana inseamna broasca cu actionare din cilindru/cheie sau broasca cu actionare din maner. La orice depozit vei cere broasca cu actionare din maner se va intelege de ce ai nevoie.

Trebuie sa fii atent la acel D40, inseamna distanta de la capatul profilului pana la mijlocul cilindrului 40mm, trebuie insa sa te asiguri ca este asa. Mai trebuie sa fii atent la distanta dintre mijlocul axului de maner si mijlocul cilindrului, este un standard probabil 99%  ai 92mm, roto respecta acest standard si nu cred sa fie altfel.

Nu-nteleg insa de ce nu vorbesti cu termopanistul?

Pai la ce ar mai fi nevoie de blocatori din moment ce exista cele trei balamale “butucanoase”? Din reglajele lor se ajusteaza strangerea pe garnitura si distantele dintre partea fixa si cea mobila atat pe orizontala cat si pe verticala, nu este nevoie de blocatori in acea zona si tehnic vorbind cred ca daca ar exista blocatori usa nu ar functiona. Ce sa faca un bumb de strangere in fata unei balamale “butucanoase” care tine usa intr-o anume pozitite?



#2043
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Alea cu actionare din maner sunt glume proaste. Eu inchidere din butuc in 3 puncte la acelasi tip de usa. Sistemul insa nu e cu bumbi ci cu niste gheare. Incuierea se face la fel de usor ca la orice broasca. Broasca Z-TS cu carlige. Daca vrei iti fac poze.

#2044
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postcamsonat, on 01 octombrie 2017 - 09:21, said:

Alea cu actionare din maner sunt glume proaste. Eu inchidere din butuc in 3 puncte la acelasi tip de usa. Sistemul insa nu e cu bumbi ci cu niste gheare. Incuierea se face la fel de usor ca la orice broasca. Broasca Z-TS cu carlige. Daca vrei iti fac poze.

Schimbarea broastei cu bumbi cu una cu ciocuri presupune si alte lucruri decat inlocuirea broastei.

#2045
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostDorel-Mesterel, on 01 octombrie 2017 - 09:20, said:

Nu-nteleg insa de ce nu vorbesti cu termopanistul?
Pentru ca traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.

Am mai studiat catalogul Roto si se pare ca am o mica problema.

Broasca cu actionare din cilindru, care seamana foarte bine la dimensiuni si forma cu ce am eu pe usa, are backset (distanta de la margine profil la gaura maner) 40 mm.

Nu gasesc in catalog broasca cu actionare din maner cu backset 40 mm. Doar 35 si 45 mm...

Attached Files


Edited by kolfleading, 01 October 2017 - 09:41.


#2046
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Oameni buni, buna seara!

urmeaza sa imi pun termopane, am cerut si eu oferte, dar sunt inundat de termeni si cifre care habar nu am ce inseamna, daca e bine sa fie mai mare cifra sau nu etc!

Intrebari despre termopane:
1) Ce inseamna izolare termica  Uf = 1,2 W/m2k ?  Cum e bine cifra aia sa fie? cat mai mare sau cat mai mica?
2) Ce inseamna izolare fonica RwP = 48 dB ? Cum e bine cifra aia sa fie? cat mai mare sau cat mai mica?
3) Ce inseamna Toc = 68mm? Cum e bine cifra aia sa fie? cat mai mare sau cat mai mica?

si in final:  ce valori cruciale sa caut?  dupa ce sa ma uit?

care material e bun calitativ?
mi s-a facut o oferta cu urmatoarele materiale:
Feronerie: RotoNT, microventilatie, 7 camere  (ce inseamna Roto NT?)
Furnizori de sticla: Saint Gobain si GUARDIAN

Cam cat ar trebui sa coste o astfel de fereastra termopan pt o fereastra dubla, cu deschidere la mijloc (clasica fereastra cu 2 geamuri?
Suma rotunda, cu tot cu TVA, va rog!

De asemenea, as dori sa stiu cat costa aproximativ, doar fereastra, si apoi cat ar mai costa si manopera (tot aproximativ)

Am atasat dimensiunile in imaginea anexata

Multumesc


PS:  vad mai sus ca nu e bine daca avem citez:

Quote

Cine ti-a propus configuratia asta (2 laminate si 1 LowE) te-a "citit" cu bani si fara cunostinte!
  ?

Nici la mine nu ar fi bine?  Am geamuri spre strada si doresc o buna izolare termina si fonica  (dar nu una care sa coste plamanii din mine!)

Attached Files


Edited by pinguinul666, 03 October 2017 - 19:43.


#2047
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Caută profil Veka Softline 82 sau Salamander BluEvolution 92. Feronerie Roto sau Maco, pachetul de geam să conțină argon si sa fie compus din trei sticle, din care două să fie cu depunere (low-e), armătură tâmplărie minim 1.5mm pe alb si 2mm pe colorat. Astea ar fi pentru început că sa ai un punct de plecare.

#2048
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
si WE.

#2049
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Salutare din nou!

Revin cu o oferta care am primit-o in format PDF.

E vorba de termopanarea unui apt de 102 mp utili, cu  4 camere astfel
- camera 1: dormitor 1, un set de 2 ferestre
- camera 2: usa balcon + 2 ferestre inguste inalte
- camera 3: sufrageria, set de 4 ferestre
- camera 4: dormitor 2, sufrageria, set de 4 ferestre

+ bucataria, alta usa de balcon
------------------------------------------------

problema e ca vorbim de un apartament foarte inalt (peste 2.5 m), cu ferestre mari (1.6 m inaltime), si multe ferestre, fiindca e pe colt de bloc si este stradal

Toate ferestrele din apartament sunt reprezentate in PDF.

Intrebare: dpdv tehnic, e buna oferta ? Voi ati cumpara, in locul meu?
In pret se include si livrarea si manopera de montare.
Pretul e just pentru ce se ofera?

Mai ales, ma gandesc la frigul de iarna, si daca ofera si ceva izolare fonica

Va multumesc mult

Attached Files


Edited by pinguinul666, 04 October 2017 - 08:48.


#2050
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Pare ok la prima vedere. Ca si pret nu stiu ce sa zic, nu lucrez in domeniu, apelează la conu, e baiat fain, sigur te va ajuta.
Baftă.

#2051
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
l am rezolvat de ieri. sunt cateva mici probleme si una mare adica usa de balcon de 1090x2360

#2052
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Se da următoarea problemă.. Închidere a unei terase în partea frontala. Dimensiunea nu o știu exact dar are aprox 3m (poate chiar mai mult). Golul unde trebuie făcută lucrarea este mărginit de 2 stalpi de sustinere, care depășesc atât la interior cât și la exterior pervazul deci punerea pe șină ar fi problematică deoarece se lovesc de stâlpi. Dorința ar fi ca în timpul iernii spațiul să fie închis iar vara deschis. Dată fiind situația ce soluții îmi oferiți. Pe timpul verii se dorește o deschidere cât mai largă.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate