Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Sfat achizižie Mini PC cu Android

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
762 replies to this topic

#55
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008
Q5-II e acum singurul mini PC cu android pe care merge DVD-ISO şi BluRay ISO (inclusiv bluray 3D).
poţi lua unul să testezi

#56
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008

View Postvalentine1, on 04 februarie 2014 - 11:50, said:

Q5-II e acum singurul mini PC cu android pe care merge DVD-ISO şi BluRay ISO (inclusiv bluray 3D).
poţi lua unul să testezi

Multumesc valentine pentru informatii. Dar in privinta DTS? Il scoate corect pe iesirea optica? Si cam care ar fi procedura de testare?

#57
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 06.12.2006
@valentine,
Cum este Q5-II comparativ cu Minix Neo X7?
Cu multumiri anticipate daca ai timp sa detaliezi.
L-am vazut la Domo la 699 lei. Pot gasi in alte parte mai ieftin?

Edited by dba, 05 February 2014 - 20:58.


#58
m-m-c

m-m-c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 08.10.2012

View Postdba, on 05 februarie 2014 - 20:56, said:

@valentine,
Cum este Q5-II comparativ cu Minix Neo X7?
Cu multumiri anticipate daca ai timp sa detaliezi.
L-am vazut la Domo la 699 lei. Pot gasi in alte parte mai ieftin?

Emag are minix cu 560 lei, redus de la 700 lei, am cumparat eu ieri, dar nu l-am testat asa cum trebuie din lipsa de timp, comparandu-l pe hartie cu Q5-II, il vad mai puternic, minix x7 avand un procesor quad core cu 2GB ram (q5 are dual core si 1gb ram) nu stiu cat de mult conteaza, fiind vorba de android, de asemenea observ un suport din partea producatorilor (updateuri dese la soft) cat si o comunitate in continua crestere: minixforums.com si http://www.freaktab....39-Minix-X7-etc
De asemenea, se poate returna in termen de 30 zile daca nu-i pe plac, deci e timp berechet pentru a-mi face o parere daca-l pastrez.

Edited by m-m-c, 06 February 2014 - 11:36.


#59
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008
e simplu, alegerea se face după modul de utilizare:
- vrei filme (ISO de orice fel, 3D, 7.1) => Q5-II
- vrei jocuri, aplicaţii, mai rar filme => Minix

#60
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,938
  • Înscris: 31.03.2003
Daca vreau si youtubr si DTS ?

#61
cosito

cosito

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 13.09.2011
Pai de ce,minix neo x7 nu merge sa vizionezi filme pe el?In afara de ISO merge orice format fara probleme...Eu il am de 4 luni si ceva si pot sa spun ca merge brici,nu gafaie absolut deloc,orice ii dai sa faca trece cu brio,fara sa sacadeze,fara sa se incazeasca vreun pic.Procesorul puternic si memoria ram de 2 giga plus cea interna de 16 iti asigura performanta de care ai nevoie.

#62
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008

View Postoaspetele, on 06 februarie 2014 - 12:53, said:

Daca vreau si youtubr si DTS ?

Atunci, asa cum spuneam, asteptam noul Amlogic m802 sau ne "construim" un mediaplayer pe arhitectura x86.... adica un calculator normal!

View Postcosito, on 06 februarie 2014 - 13:18, said:

Pai de ce,minix neo x7 nu merge sa vizionezi filme pe el?In afara de ISO merge orice format fara probleme...Eu il am de 4 luni si ceva si pot sa spun ca merge brici,nu gafaie absolut deloc,orice ii dai sa faca trece cu brio,fara sa sacadeze,fara sa se incazeasca vreun pic.Procesorul puternic si memoria ram de 2 giga plus cea interna de 16 iti asigura performanta de care ai nevoie.

Dar decodare DTS!? Dar 3D (rar, dar oricum...)?! Iar ISO este folositor uneori, sa recunoastem. Poate ne pica in mana un BD-ISO. De ce nu?! Deocamdata doar Q5 II se pare ca "poate". Nu stiu sigur, dar "merg" pe ceea ce spune valentine1.

#63
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 06.12.2006
Intrebarea mea era legata de urmatoarea afirmatie in prezentarea produsului:
"Spre deosebire de celelalte mini pc-uri, care utilizeaza chipset-uri destinate tabletelor, HiMedia Q5 II foloseste un procesor ARM Cortex A9 dual core Hisilicon 3718 la 1.6Ghz. Chipset-ul este special dezvoltat pentru redarea fisierelor media. Datorita acestuia avem o performanta mai buna la redarea video si o calitate excelenta a imaginii pe TV."
Sa inteleg ca este mai bun procesorul de pe Q5-II decat cel de pe Minix?

Pe mine fisierele iso nu ma intereseaza. vreau sa stiu on-line cum se descurca si in mod special pe wifi.
Multumesc,

#64
m-m-c

m-m-c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 08.10.2012
Foarte putin spre deloc or sa fie diferente intre dual si quad, ce scrie acolo e marketing pur. O sa fac niste teste in weekend si revin.

#65
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008

View Postdba, on 06 februarie 2014 - 13:28, said:

Sa inteleg ca este mai bun procesorul de pe Q5-II decat cel de pe Minix?

Pe mine fisierele iso nu ma intereseaza. vreau sa stiu on-line cum se descurca si in mod special pe wifi.

"mai bun" - da, dacă vorbim de redare fişiere video. (Q5-II e singurul mini PC cu Android capabil să redea ISO, DTS, 7.1)


online/wi-fi - nu am observat diferenţe semnificative între cele două

Edited by valentine1, 06 February 2014 - 14:33.


#66
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008

View Postvalentine1, on 06 februarie 2014 - 14:32, said:

"mai bun" - da, dacă vorbim de redare fişiere video. (Q5-II e singurul mini PC cu Android capabil să redea ISO, DTS, 7.1)


online/wi-fi - nu am observat diferenţe semnificative între cele două

valentine1, cum sta Q5 pe partea de aplicatii Google Play? Scuza-ma, dar sunt mai tarziu "sosit" aici... poate nu am fost atent! Si reda nativ 1080p?!

#67
cosito

cosito

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 13.09.2011

View Postr_ovidiu2000, on 06 februarie 2014 - 13:24, said:

Dar decodare DTS!? Dar 3D (rar, dar oricum...)?! Iar ISO este folositor uneori, sa recunoastem. Poate ne pica in mana un BD-ISO. De ce nu?! Deocamdata doar Q5 II se pare ca "poate". Nu stiu sigur, dar "merg" pe ceea ce spune valentine1.

Colegule ce tot vorbesti acolo,DTS stie pana si vechiurile stickuri gen mk808 cu dual core,cum naiba sa nu stie minix neo x7 DTS,stie si 5.1,la 7.1 nu am cum s averific ca nu am...Repet,DTS,3D 5.1,youtube,filme online si absolut orice stie fara probleme,ce nu stie este BD ISO atat si sincer nici eu nu sunt interest de ISO ca nu ma uit la asa ceva,pentru mine un Full HD 1080 este tot ce am nevoie...

#68
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Dupa cum se vede doleantele/cererile sunt impartite si pana undeva mi-se pare normal , fiindca practic nu exista un media player actual care sa ii multumeasca 99% pe toti userii
Din ''reclamele/marketingul'' facut pt. Q5-II ( fiindca practic nu il detin ) procesorul lui tinde sa fie cam in genul procesoarelor de la media playerele dedicate , adica sa detina cam tot ce trebuie pt. redarile multimedia
In schimb Mini X7 este un media player universal si asa cum a scris si Valentine1 , probabil axat mai mult pe ''altele'' decat redari multimedia
La fel ca si la pc-uri , nu tot ce inseamna ''ultimul ragnet'' este foarte versatil in privinta redarilor multimedia , sau nu iti trebuie neaparat nu stiu ce procesor quad/opto core pt. a reda fisiere multimedia
Insa este obligatoriu sa ai instalate cat mai multe codecuri si media playerul soft cel mai optimizat in  redarea multitudinilor de fisiere multimedia

#69
AndyO2

AndyO2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 24.06.2012

View Postvalentine1, on 03 februarie 2014 - 14:25, said:

4k? momentan doar marketing.

de acord:
- materialul 4K - încă la începuturi
- TV-uri 4K - rare şi scumpe
- playerele care se laudă cu 4K de cele mai multe ori o fac ascunzând anumite aspecte importante : ca să te "bucuri" de 4K trebuie deja HDMI 2.0, nu HDMI 1.4 cum au playerele de acum.
HDMI 1.4=>maxim 3840x2160 (2160p) la 24fps.
HDMI 2.0=>3840x2160 (2160p) la 60fps
deci, da marketing la greu

#70
jhon51

jhon51

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 31.01.2010
a reusit cineva sa vada voyo pe un mediaplayer sau android mini pc? prezentarilel facute pe diverse site-uri ale celor ce vand android mini pc-uri, sustin ca se poate dar nu e adevarat. Mesajul primit in aceste cazuri sunt: "Dispozitivul dvs nu suporta DRM", sau " Instalati Widevine ", care de asemenea nu poate fi instalat. Stie cineva un asemenea dispozitiv sau un mediaplayer, pe care sa fi probat personal functionareaserialelor de la voyo (Pro Tv)?

#71
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008

View Postjhon51, on 26 februarie 2014 - 09:38, said:

prezentarilel facute pe diverse site-uri ale celor ce vand android mini pc-uri, sustin ca se poate dar nu e adevarat.

nu ştiu unde ai văzut aşa ceva, voyo nu merge pe nici un mini PC cu android actual.
iar licenţierea DRM presupune costuri atât per unitate cât şi anuale, repetitive - lucru care ar duce la creşterea preţurilor produselor.

pus altfel, dacă un producător ar lansa mâine un produs cu DRM şi ar costa cu 20$ în plus faţă de unul identic hardware, nu ar vinde nimic.

#72
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
La o simpla cautare am gasit aici cum un mini PC android ruleaza foarte bine Voyo !!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate