Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...
 Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!
 Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...
 Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 

Buna - Vreau sa fiu ''tatic'' in probabilitati si statistica

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
22 răspunsuri în acest subiect

#1
mariusicapop990

mariusicapop990

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 121
  • Înscris: 05.12.2013
Buna seara ,
Asa cum spune  si titul as vrea sa fiu tatic in statistica si probabilitati  :).
Puteti sa imi recomandati   ceva resurse online?
La  statistica cat de cat  pricep  chestiuni  de genul    : mean , mode  , median , stdev  , covariance , liniar  regression , confidence intervals   etc.
La probabilitati  intampin   dificultati   de exemplu la  formula lui bayes , precum  si la intelegerea  distributiilor  binomiale   , normale  etc.Chiar si  la unele  probleme  simple  de  probabilitati:(.
Vreau ceva resurse  sa devin,, tatic''   ,  astfel incat dupa ce pricep   chestiunile  elementare sa trec la  la retele neuronale , procese markov , support  vector machines  adica partea de AI .
Pls  help daca aveti resurse  online   sau in format  electronic. Multumesc  Posted image Posted image Posted image Posted image

#2
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.911
  • Înscris: 21.04.2011
Cauta pe coursera.org

#3
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.089
  • Înscris: 19.08.2005
Go daddy, go!

Chestii generale: http://www.ncsu.edu/...alundergrad.pdf
Introducere: http://www.artofprob...s_firstfive.pdf
Statistics: essentials for dummies: http://longfiles.com...ticEss.pdf.html
Exercitii pentru a lucra cu conceptele tocmai invatate:
http://ljk.imag.fr/m.../ang_STA230.pdf
http://www.zums.ac.i...ercise-book.pdf

Sectiunea "statistica avansata":
http://ocw.nctu.edu....istics100-1.pdf
http://ocw.nctu.edu....istics100-2.pdf
http://www.public.ia...processfile.pdf
http://www.paolocole...dStatistics.pdf
http://www.stat.ncsu..._1959_241-A.pdf

Lista poate cu usurinta continua.

#4
mariusicapop990

mariusicapop990

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 121
  • Înscris: 05.12.2013

Vizualizare mesajpelikanu, pe 29 decembrie 2013 - 22:40, a scris:

Ms :*

Vizualizare mesajcatalina1, pe 29 decembrie 2013 - 22:12, a scris:

Cauta pe coursera.org
O sa ma bag in ianuarie cand o sa  inceapa , intre timp  m-am bagat pe uda  la doua :*

Ah , ca sa nu uit  ,  am observat  deasemenea  ca este  uneori  o mica neconcordanta   intre  documentatia  straina   si     notatiile  romanesti. Ce parere  aveti?

#5
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.089
  • Înscris: 19.08.2005
Nu am intalnit pana acum neconcordante.
Poate si din cauza ca am ignorat complet traducerile in limba romana ..

#6
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.543
  • Înscris: 24.05.2005
Citeste si logica, o vei aplica mult in statistica.

#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.456
  • Înscris: 27.06.2004
Da la facultatea de matematica, automatica, telecomunicatii.

#8
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.911
  • Înscris: 21.04.2011

Vizualizare mesajmariusicapop990, pe 29 decembrie 2013 - 22:48, a scris:

Ah , ca sa nu uit  ,  am observat  deasemenea  ca este  uneori  o mica neconcordanta   intre  documentatia  straina   si notatiile  romanesti. Ce parere  aveti?
Un exemplu ai?

#9
mariusicapop990

mariusicapop990

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 121
  • Înscris: 05.12.2013

Vizualizare mesajcatalina1, pe 30 decembrie 2013 - 09:27, a scris:

Un exemplu ai?
Nu pot sa imi amintesc acuma ca sunt somnorici  si imi beau  cafelutza :P

#10
mariusicapop990

mariusicapop990

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 121
  • Înscris: 05.12.2013

Vizualizare mesajpelikanu, pe 29 decembrie 2013 - 22:40, a scris:

Pelicanul   te deranjez cu o intrebare : La  binomiala in primul  exemplu la primul tau tutorial   avem   5 copii ai unui cuplu .Probabilitatea la fiecare aceste copil  sa aibe  grupa  0   este  0.25. Putem aplica  binomiala  avand probabilitate fixa pentru  fiecare copil si putem raspunde la  query  gen    care e  p ca 2 sau minim 2 copii  sa aibe   grupa  0.
Unde  s-ar incadra de exemplu o   problema in  care p-urile nu sunt   la  fel . Ex  probabilitatea ca un copil sa aibe  grupa 0 este  de 0.25 , sa aibe  grupa AB  de  0.30  si sa aibe  grupa A  de 0.45?Cum am raspunde la intrebare precum , ce sanse  sunt ca la  5 copii sa avem  2 sau minim 2  copii cu   grupa A sa zicem?

Vizualizare mesajpelikanu, pe 29 decembrie 2013 - 22:40, a scris:

Pelicanul   te deranjez cu o intrebare : La  binomiala in primul  exemplu la primul tau tutorial   avem   5 copii ai unui cuplu .Probabilitatea la fiecare aceste copil  sa aibe  grupa  0   este  0.25. Putem aplica  binomiala  avand probabilitate fixa pentru  fiecare copil si putem raspunde la  query  gen    care e  p ca 2 sau minim 2 copii  sa aibe   grupa  0.
Unde  s-ar incadra de exemplu o   problema in  care p-urile nu sunt   la  fel . Ex  probabilitatea ca un copil sa aibe  grupa 0 este  de 0.25 , sa aibe  grupa AB  de  0.30  si sa aibe  grupa A  de 0.45?Cum am raspunde la intrebare precum , ce sanse  sunt ca la  5 copii sa avem  2 sau minim 2  copii cu   grupa A sa zicem?

#11
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.911
  • Înscris: 21.04.2011

Citat

Unde  s-ar incadra de exemplu o   problema in  care p-urile nu sunt   la  fel . Ex  probabilitatea ca un copil sa aibe  grupa 0 este  de 0.25 , sa aibe  grupa AB  de  0.30  si sa aibe  grupa A  de 0.45?Cum am raspunde la intrebare precum , ce sanse  sunt ca la  5 copii sa avem  2 sau minim 2  copii cu   grupa A sa zicem?
Iti poti construi tu o binomiala, daca asta vrei. Probabilitatea sa aiba grupa A este 0.45. Cu notatiile de acolo vei avea: p=0.45, in rest e la fel.

Nici in exemplul dat acolo "p=urile nu sunt la fel". De fapt, expresia "p-urile nu sunt la fel" nu are sens in exemplul respectiv. O binomial probability mass function are definit doar un p (acolo p=0.25).
Binomial se refera la faptul ca tu poti avea doar doua posibile outcome-uri: A sau non-A (success sau failure, cum prezinta ei acolo). "grupa A" sau "alta grupa in afara de A" in exemplul dat de tine, "grupa O" sau "alta grupa in afara de O" in exemplul lor.

Editat de catalina1, 30 decembrie 2013 - 16:47.


#12
vlad2991

vlad2991

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 594
  • Înscris: 11.12.2013
Singura neconcordanta pe care o cunosc eu personal intre literatura vestica si estica o reprezinta calculul transformatei laplace/fourier, care iti vor da rezultate diferite din cauza ca se folosesc alte formula. De fapt, nu stiu daca peste tot e asa, totusi la noi in tara unii profesori predau cu formulele de acum 40-50 de ani.

Editat de vlad2991, 30 decembrie 2013 - 16:49.


#13
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.911
  • Înscris: 21.04.2011

Vizualizare mesajvlad2991, pe 30 decembrie 2013 - 16:48, a scris:

Singura neconcordanta pe care o cunosc eu personal intre literatura vestica si estica o reprezinta calculul transformatei laplace/fourier, care iti vor da rezultate diferite din cauza ca se folosesc alte formula. De fapt, nu stiu daca peste tot e asa, totusi la noi in tara unii profesori predau cu formulele de acum 40-50 de ani.
Nu stiu ce se preda la noi, dar, daca te intereseaza, uite aici: http://www.sam.math....icles/DAM79.pdf

#14
mariusicapop990

mariusicapop990

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 121
  • Înscris: 05.12.2013

Vizualizare mesajcatalina1, pe 30 decembrie 2013 - 16:45, a scris:

Iti poti construi tu o binomiala, daca asta vrei. Probabilitatea sa aiba grupa A este 0.45. Cu notatiile de acolo vei avea: p=0.45, in rest e la fel.

Nici in exemplul dat acolo "p=urile nu sunt la fel". De fapt, expresia "p-urile nu sunt la fel" nu are sens in exemplul respectiv. O binomial probability mass function are definit doar un p (acolo p=0.25).
Binomial se refera la faptul ca tu poti avea doar doua posibile outcome-uri: A sau non-A (success sau failure, cum prezinta ei acolo). "grupa A" sau "alta grupa in afara de A" in exemplul dat de tine, "grupa O" sau "alta grupa in afara de O" in exemplul lor.
Ai dreptate  , logic in exemplul de  acolo ar fi ca   non p-ul  sa  fie  0.75 . Dar tot logic ar  fi si ca non p-u  rescectiv  sa se imparta  in mai multe  subgrupe .
Multumesc :*
De curiozitate tu de  cat  timp te ocupi de probabilitati si  statistica? Cam in cat   timp crezi ca pot deveni ,,tatic''?Te ocupi si de partea de AI?

Editat de mariusicapop990, 30 decembrie 2013 - 17:14.


#15
vlad2991

vlad2991

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 594
  • Înscris: 11.12.2013
Poti deveni tatic si in 2-3 luni, daca inveti 16/24 ore  numai asta.

#16
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.911
  • Înscris: 21.04.2011

Vizualizare mesajmariusicapop990, pe 30 decembrie 2013 - 17:12, a scris:

Ai dreptate  , logic in exemplul de  acolo ar fi ca   non p-ul  sa  fie  0.75 . Dar tot logic ar  fi si ca non p-u  rescectiv  sa se imparta  in mai multe  subgrupe .
Multumesc :*
De ce? Nu ai nevoie de acele informatii ca sa rezolvi problema. Asta e un principiu foarte sanatos: nu iti complici viata cu informatii inutile.
Sa spunem ca in viata reala obtii informatii despre toate grupele de sange. In momentul in care pui problema pe hartie si vezi ca te intereseaza doar p si 1-p ignori celelalte date. Simplitatea e cuvantul cheie, simplitatea duce la claritate.

Vezi ca nu se spune "non-p". p e probabilitate, e un numar.
Poti spune non-A, daca notezi A="are grupa de sange O". "Non-A" inseamna orice alt eveniment in afara de evenimentul A.
Daca p= prob A, atunci 1-p=prob non-A.

Vizualizare mesajmariusicapop990, pe 30 decembrie 2013 - 17:12, a scris:

De curiozitate tu de  cat  timp te ocupi de probabilitati si  statistica? Cam in cat   timp crezi ca pot deveni ,,tatic''?Te ocupi si de partea de AI?
Prima oara am auzit de ele cand eram la gradinita. :P
Nu stiu ce sa zic, ma ocup de ele cat de cat tangential (mai degraba econometrie, deci nu mai trec prin chestiile de baza zi de zi). Nu, nu ma ocup deocamdata de partea de AI, desi mi se pare foarte interesanta si vreau sa ma indrept in timp inspre ceva cat de cat apropiat, dar in microeconomie.
Ca sa devii "tatic" e nevoie de multa experienta, trebuie sa ajungi sa le simti, sa le "vezi" (cu ghilimele, pentru ca, in orice legat de mate, a vedea inseamna cu creionul in mana) aplicate.

#17
mariusicapop990

mariusicapop990

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 121
  • Înscris: 05.12.2013

Vizualizare mesajcatalina1, pe 30 decembrie 2013 - 17:22, a scris:

De ce? Nu ai nevoie de acele informatii ca sa rezolvi problema. Asta e un principiu foarte sanatos: nu iti complici viata cu informatii inutile.
Sa spunem ca in viata reala obtii informatii despre toate grupele de sange. In momentul in care pui problema pe hartie si vezi ca te intereseaza doar p si 1-p ignori celelalte date. Simplitatea e cuvantul cheie, simplitatea duce la claritate.

Vezi ca nu se spune "non-p". p e probabilitate, e un numar.
Poti spune non-A, daca notezi A="are grupa de sange O". "Non-A" inseamna orice alt eveniment in afara de evenimentul A.
Daca p= prob A, atunci 1-p=prob non-A.


Prima oara am auzit de ele cand eram la gradinita. Posted image
Nu stiu ce sa zic, ma ocup de ele cat de cat tangential (mai degraba econometrie, deci nu mai trec prin chestiile de baza zi de zi). Nu, nu ma ocup deocamdata de partea de AI, desi mi se pare foarte interesanta si vreau sa ma indrept in timp inspre ceva cat de cat apropiat, dar in microeconomie.
Ca sa devii "tatic" e nevoie de multa experienta, trebuie sa ajungi sa le simti, sa le "vezi" (cu ghilimele, pentru ca, in orice legat de mate, a vedea inseamna cu creionul in mana) aplicate.
Posted image

#18
mariusicapop990

mariusicapop990

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 121
  • Înscris: 05.12.2013
Poate sa imi explice cineva  care  e treaba cu  distributia normala   si cu testul  Kolmogorov - Smirnov?Repe   pana nu  vine anul nou?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate