Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Caine paza casa+gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#55
DrAlban

DrAlban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 11.08.2013
Doar nu il tii in casa sa fie o problema mirosul.Oricat de nepriceput in dreaj ai fii un ciobanesc german nu prea iti face probleme(sa te muste sau alte minuni dinastea).
Se fereste lumea de caini ca de dracu,ba ca e mare si poate ma musca,ba ca aia,ba ca aia,frate ia-ti pusca si ai terminat balciu,aia nu sare la tine sa te muste,dar mare grija ca are recul si poate iti fute una in dinti.

Edited by DrAlban, 30 December 2013 - 21:03.


#56
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 dan_slack, on 30 decembrie 2013 - 19:37, said:

@ Lucifer,

Nu cred ca trebuie sa iau eu aici apararea Ciobanestilor Germani... dar doar asa, de distractie, cati ciobanesti germani din astia mirositori, naparliti si care latra la toti trecatorii ai crescut?!
Nu am crescut, dar am trait destul langa 2. Si mi-au fost suficienti. Ii spala unchiul meu, dar miroseau mai tare ca maidanezul bunicii mele.

 DrAlban, on 30 decembrie 2013 - 20:59, said:

Se fereste lumea de caini ca de dracu,ba ca e mare si poate ma musca,ba ca aia,ba ca aia,frate ia-ti pusca si ai terminat balciu,aia nu sare la tine sa te muste,dar mare grija ca are recul si poate iti fute una in dinti.
Potaile astea 2 au rupt pisica bunicii mele. Sper sa se inteleaga acum de ce nu mi-s prea dragi. In schimb, am vazut o multime de rottweileri care se inteleg cu flocoasele.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gXQZicAo3eM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nKxKbnm9TtQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cat despre pusca, daca ai fi tras vreodata, ai sti ca reculul este minuscul. Daca ai 30 de kg, af fi o problema, dar pentru un om normal, care stie sa tina o pusca, nu e nici un pericol.

#57
DrAlban

DrAlban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 11.08.2013

 lucifer76, on 31 decembrie 2013 - 16:51, said:

Nu am crescut, dar am trait destul langa 2. Si mi-au fost suficienti. Ii spala unchiul meu, dar miroseau mai tare ca maidanezul bunicii mele.


Potaile astea 2 au rupt pisica bunicii mele. Sper sa se inteleaga acum de ce nu mi-s prea dragi. In schimb, am vazut o multime de rottweileri care se inteleg cu flocoasele.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gXQZicAo3eM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nKxKbnm9TtQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cat despre pusca, daca ai fi tras vreodata, ai sti ca reculul este minuscul. Daca ai 30 de kg, af fi o problema, dar pentru un om normal, care stie sa tina o pusca, nu e nici un pericol.
Si mie mi-au omorat unii cu loganuri cateva pisici,asta nu e un motiv sa urasc loganurile.Posted Image

#58
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Cum, tu nu urasti loganurile? Nu te cred Posted Image .

#59
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Off-topic,

 lucifer76, on 31 decembrie 2013 - 16:51, said:

Nu am crescut, dar am trait destul langa 2 (Ciobanesti Germani). Si mi-au fost suficienti.
Ii spala unchiul meu, dar miroseau mai tare ca maidanezul bunicii mele.
Nu prea inteleg, n-ai avut (crescut) nici un Ciobanesc German, habar n-ai de intretinerea lor, si-ti dai cu parerea pe tema asta ca si cum ai fi avut o canisa de ciobanesti Posted Image
De ce nu scrii mai bine la sectiunea dedicata pisicilor?!Posted Image
Sa nu se inteleaga ca am ceva cu pisicile (si crescatorii de pisici) Posted Image

Edited by dan_slack, 31 December 2013 - 20:07.


#60
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Nu stiu daca sint in masura sa dau sfaturi in problema asta dar am 2 exemple care ma cam pun pe ginduri:
1. Un tovaras , sta in Ferentari , la curte si are piibull , au intrat hotii noaptea si i-au furat motorul , a aflat dimineta  cind s-a trezit iar ciinele a umblat capiu 1 saptamina , ce dreacu' i-or fi dat hotii aia ?
2. Intr-o deplasare la Constanta un baiat din galerie (Rapid) a intrat peste ditai dogul , intr-o curte , in timp ce restul ultrasilor nu mai stiau pe ce masini sa se suie , l-a scos de zgarda afara si nu s-a intimplat nimica. Javra aia facea spume la gard , se gindeau toti ca daca scapa ii maninca de vii , dar uite ca nu a fost asa , ba din contra. Unii au un har la ciini.
Personal asi merge pe 2-3 , chiar 4 maidanezi FEMELE si in rest multe becuri in curte , ceva senzori si poate si o alarma , ceva , sa faca zgomot mare .
Punctul sensibil al pazei cu ciini este hrana , ca maninca de la hoti. La faza asta nu mai conteaza ca e ditai animalu' de rasa criminala sau o jigodie de maidanez , dar macar maidanezu' ala nu necesita intretinere ca o masina de lux , iti faci treaba cu el.

Edited by LILDEBUL, 01 January 2014 - 08:18.


#61
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 lucifer76, on 31 decembrie 2013 - 16:51, said:

Nu am crescut, dar am trait destul langa 2.

 dan_slack, on 31 decembrie 2013 - 19:58, said:

Nu prea inteleg, n-ai avut (crescut) nici un Ciobanesc German, habar n-ai de intretinerea lor, si-ti dai cu parerea pe tema asta ca si cum ai fi avut o canisa de ciobanesti Posted Image
Prietene, vrei sa iti desenez, daca intelegi mai greu? Nu am crescut nici un strut, dar stiu cum arata ouale lor. Nu am crescut nici un urs, dar am simtit mirosul lor la Zoo. Asa ca scuteste-ma cu aerele de expert canin care habar nu are ca ciobanestii miros suficient incat sa iti mute nasul din loc.

Si daca tot vorbim de caine paza gradina, cand o sa dea la pamant toate florile si legumele, sau ce mai aveti in gradina, sa nu va plangeti ca nu stiati ce se va intampla. Daca il tii in tarc, nu prea poate pazi, daca il tii liber, face dezastru.

#62
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Orice ciine sau orice animal face dezastru , un ciine se caca peste tot , gaina iti haleste gazonul , per total , daca ai o propietate trebuie sa te gindesti cum sa faci un gard la gradina de flori si cum poti sa faci in asa fel incit ciinii sa poata ataca din toate directiile.
Pina la urma topicul asta seamana cu ceva ce cunosc prea bine , in domeniul moto , sa mearga cu 300 , dar si pe aratura si sa nu consume mult dar sa aiba si 100 de kile si sa fi ciopar. 2in1 , ceva ce nu se poate. Cu ea in ... anus si cu inima in Rai , visul orcaruia.

#63
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
http://www.dresaj.co...nta_urgenta.php
iti iei de la 6 luni la 5 ani daca se infige cainele tau in infractor chiar daca e pe proprietatea ta si infractorul a patruns neinvitat
io zic sa te calmezi :)

Edited by Nero-d, 01 January 2014 - 11:43.


#64
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005

 Nero-d, on 01 ianuarie 2014 - 11:41, said:

http://www.dresaj.co...nta_urgenta.php
iti iei de la 6 luni la 5 ani daca se infige cainele tau in infractor chiar daca e pe proprietatea ta si infractorul a patruns neinvitat
io zic sa te calmezi Posted Image
CAPITOLUL l

Art. 2. -
(1) Prin câini agresivi se întelege:
a) orice câine care, fara sa fie provocat, musca sau ataca persoane ori animale domestice în locuri publice sau private;
B) orice câine care participa la lupte între câini sau care a fost antrenat în acest scop.
(2) Nu intra în categoria câinilor agresivi definiti la alin. (1):
a) orice câine care ataca sau musca o persoana care a patruns fara drept, în orice mod, într-o proprietate privata
sau publica protejata de acel câine;


Deci, conform aliniat (1), litera a), dacă eu te invit la mine şi potaia mea te muşcă din senin, sunt direct răspunzător în faţa legii.
Dar conform aliniatului (2), litera a), chiar de-mi eşti prieten dar intri neinvitat şi potaia mea te verifică la varice (nu mai zic de situaţia în care nu ne cunoaştem şi sări gardul noaptea), te priveşte cum te descurci.

Eu aşa interpretez acestea. :)

#65
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Un caine de paza este pentru gainari, pentru terchea-berchea ce intra in curte sa-ti ia o drujba si in casa sa-ti ia un telefon cu camera si un laptop. Pentru hotii ce vin "la pont", ce stiu sigur ca ai bani multi si valori in casa (cum mi s-a intamplat mie dupa ce am vandut un apartament) nu prea ai ce face caci ei urmaresc din timp si vin pregatiti pentru caine. In cel mai bun caz il ametesc de cap, in cel mai rau ti-l schilodesc pe viata dar il lasa viu.

Spunea cineva mai sus ca maidanezu' nu necesita investitie ca o masina de lux. Nu stiu cum sa interpretez aceste cuvinte, dar orice caine necesita investitie daca il vrei sanatos si sa traiasca multi ani langa tine, chiar pe maidanez; nu-l poleiesti cu aur si nu-l duci la veterinar cand trage un vant, dar trebuie hrana mai de calitate, nu hranit cu laturi; vaccinurile si deparazitarile interne si externe periodice, calciu pentru cei de talie mare, sterilizare unde e cazul etc.

#66
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005
Aşa, la o scurtă vedere total neprofesionistă:
1. câine de rasă = investiţie iniţială de achiziţie şi luarea măsurilor prevenirii/reducerii bolilor comune acelei rase.
2. câine comunitar = investiţie iniţială 0 (zero) sau extrem de mică. Mulţumită reproducerii lor libere "evoluţia" a avut grijă să înlăture boli/neplăceri frecvente şi să-i întărească, rămânând la cheltuială doar îngrijirea standard. Cât despre hrană, fiecare după buget/chef.

#67
Rocco_siffredi

Rocco_siffredi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 24.09.2013

 sfantu.dracu, on 01 ianuarie 2014 - 14:01, said:

Aşa, la o scurtă vedere total neprofesionistă:
1. câine de rasă = investiţie iniţială de achiziţie şi luarea măsurilor prevenirii/reducerii bolilor comune acelei rase.
2. câine comunitar = investiţie iniţială 0 (zero) sau extrem de mică. Mulţumită reproducerii lor libere "evoluţia" a avut grijă să înlăture boli/neplăceri frecvente şi să-i întărească, rămânând la cheltuială doar îngrijirea standard. Cât despre hrană, fiecare după buget/chef.

Totusi nu poti compara un Ciobanesc german sau un Rottweiler cu un maidanez la capitolul paza.

 Ananke, on 01 ianuarie 2014 - 13:35, said:

Un caine de paza este pentru gainari, pentru terchea-berchea ce intra in curte sa-ti ia o drujba si in casa sa-ti ia un telefon cu camera si un laptop. Pentru hotii ce vin "la pont", ce stiu sigur ca ai bani multi si valori in casa (cum mi s-a intamplat mie dupa ce am vandut un apartament) nu prea ai ce face caci ei urmaresc din timp si vin pregatiti pentru caine. In cel mai bun caz il ametesc de cap, in cel mai rau ti-l schilodesc pe viata dar il lasa viu.

Spunea cineva mai sus ca maidanezu' nu necesita investitie ca o masina de lux. Nu stiu cum sa interpretez aceste cuvinte, dar orice caine necesita investitie daca il vrei sanatos si sa traiasca multi ani langa tine, chiar pe maidanez; nu-l poleiesti cu aur si nu-l duci la veterinar cand trage un vant, dar trebuie hrana mai de calitate, nu hranit cu laturi; vaccinurile si deparazitarile interne si externe periodice, calciu pentru cei de talie mare, sterilizare unde e cazul etc.
Un Ciobanesc german sau un Rottweiler te apara de 99% dintre hoti,cei 1% ramasi poti doar sa speri ca nu esti atat de important in cat sa iti calce batatura.

Edited by Rocco_siffredi, 01 January 2014 - 14:16.


#68
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005

 Rocco_siffredi, on 01 ianuarie 2014 - 14:15, said:

Totusi nu poti compara un Ciobanesc german sau un Rottweiler cu un maidanez la capitolul paza.
La capitolul pază cred pot fi comparaţi.
La capitolul abilităţi selectate de crescători/moştenite, sigur nu.

#69
Rocco_siffredi

Rocco_siffredi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 24.09.2013

 sfantu.dracu, on 01 ianuarie 2014 - 14:18, said:

La capitolul pază cred pot fi comparaţi.
La capitolul abilităţi selectate de crescători/moştenite, sigur nu.

Pai una dintre abilitatile selectate de crescatori si care primeaza foarte mult la acele doua rase sunt paza si agresivitatea,pentru ca sunt caini de paza si protectie.Comparatia dintre un maidanez si un rottweiler sau un ciobanesc german la capitolul paza e ca si cum ai compara un logan cu un bmw m5 la capitolul viteza.Posted Image

Edited by Rocco_siffredi, 01 January 2014 - 14:28.


#70
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 LILDEBUL, on 01 ianuarie 2014 - 10:24, said:

Orice ciine sau orice animal face dezastru
Pai eu ce zic, trebuie sa fii constient din timp de toate avantajele si dezavantajele, sa nu te trezesti cu dejastru in flori si sa zici ca nu stiai ce se poate intampla.

 sfantu.dracu, on 01 ianuarie 2014 - 14:01, said:

Cât despre hrană, fiecare după buget/chef.
Unii dintre voi nu au vazut cum se hranesc cainii pe la tara, nu numai la oras. Daca primeste o bucata de paine, este fericit 2 zile. Sunteti ata de naivi incat sa credeti ca toti posesorii de caini ii hranesc cu hrana selectionata si ii duc de 4 ori pe an la veterinar?

 Rocco_siffredi, on 01 ianuarie 2014 - 14:15, said:

Totusi nu poti compara un Ciobanesc german sau un Rottweiler cu un maidanez la capitolul paza.
De muscat de cur te musca ambii, si cel de rasa si maidanezul. Daca are chef hotul sa ii faca rau, crezi ca ii mai pasa de rasa?

Dragilor, nu inseamna ca daca va luati caine, de rasa sau nu, aiti scapat de orice griji in priviinta pazei. Nici pe departe.

#71
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005

 Rocco_siffredi, on 01 ianuarie 2014 - 14:28, said:

Pai una dintre abilitatile selectate de crescatori si care primeaza foarte mult la acele doua rase sunt paza si agresivitatea,pentru ca sunt caini de paza si protectie.Comparatia dintre un maidanez si un rottweiler sau un ciobanesc german la capitolul paza e ca si cum ai compara un logan cu un bmw m5 la capitolul viteza.Posted Image

Vezi, ai zis bine apoi: pază şi protecţie.
Pază = dat alarma, protecţie = înlăturat/imobilizat/căsăpit răufăcătorul.
Viteza maximă dintre logan şi m5 intră la agresivitate. Deplasarea intră la pază.


 lucifer76, on 01 ianuarie 2014 - 15:00, said:

Unii dintre voi nu au vazut cum se hranesc cainii pe la tara, nu numai la oras. Daca primeste o bucata de paine, este fericit 2 zile. Sunteti ata de naivi incat sa credeti ca toti posesorii de caini ii hranesc cu hrana selectionata si ii duc de 4 ori pe an la veterinar?
Şi dacă am venituri suficiente încât să-mi permită o îngrijire de top, dar n-am chef s-o fac, unde mă încadrez? Nu la cei fără chef? :)

#72
Rocco_siffredi

Rocco_siffredi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 24.09.2013

 lucifer76, on 01 ianuarie 2014 - 15:00, said:

Pai eu ce zic, trebuie sa fii constient din timp de toate avantajele si dezavantajele, sa nu te trezesti cu dejastru in flori si sa zici ca nu stiai ce se poate intampla.


Unii dintre voi nu au vazut cum se hranesc cainii pe la tara, nu numai la oras. Daca primeste o bucata de paine, este fericit 2 zile. Sunteti ata de naivi incat sa credeti ca toti posesorii de caini ii hranesc cu hrana selectionata si ii duc de 4 ori pe an la veterinar?


De muscat de cur te musca ambii, si cel de rasa si maidanezul. Daca are chef hotul sa ii faca rau, crezi ca ii mai pasa de rasa?

Dragilor, nu inseamna ca daca va luati caine, de rasa sau nu, aiti scapat de orice griji in priviinta pazei. Nici pe departe.

Adevarat ca amandoi te musca,dar unui maidanez dupa ce ii arunci un bocanc in bot nu il mai gasesti pe o raza de 200 de metrii nici sa dai cu pusca,pe cand un CG sau un Rottweiler daca ia un bocanc in bot o sa inceapa sa te scuture si mai tare.Mai are rost sa comparam muscatura unui CG si a unui Rottweiler cu a unui maidanez?Haideti sa fim seriosi ca doar nu suntem copii.Si nici nu am spus ca te scapa 100% de hoti,dar de 99% te scapa.
Eu am fost la viata mea muscat si de maidanezi dar si de caini de rasa,de la maidanezi am scapat cu antirabic si nici o copca,dar cand am fost muscat de un rottweiler fara 13 copci nu am scapat.Si nu..nu sunt hot.Posted Image

Edited by Rocco_siffredi, 01 January 2014 - 15:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate