Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Caine paza casa+gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#19
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011
Am vazut mai multi ciobanesti germani dresati sa nu manance de la straini (chiar carne pe gratar).

Si iarasi am vazut ca se poarta la gospodarii mai mari sa ai 2 rottweileri. Sunt de-a dreptul fiorisi cand cresc.

#20
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

 emyboy, on 28 decembrie 2013 - 00:05, said:


De ce esti nesimtit ? Vorbesti sa nu obosesti . Dupa ce ca esti total dezinformat mai si mananci....... (scuzati-mi expresia)

am avut cazuri in care nervozitatea lor a dus la atacarea stapanului......ca al tau este cuminte este exceptia de la regula....

#21
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Problema cu rottweilerii e displazia de sold, care am inteles ca e destul de comuna. Dobermann-ul din cate stiu are mari sanse sa mai piarda in timp din tiglele de pe casa.

Edited by horatziu, 28 December 2013 - 00:29.


#22
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
M-as risca cu o intrebare, Horatiu:
Ai avut vreodata un caine? Adica ai avut grija de un caine al tau, ptr. o perioada de cativa ani...?
Dar mama ta, a avut caine/caini vreodata?

Scuze, cred ca sunt vreo doua, trei intrebari...

#23
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Am un metis de ciobanesc german momentan ce are aproximativ 13 ani. E cainele familiei, a avut si mama grija de el. Ma rog, sa-i dea de mancare, altceva nu vad ce ar putea sa faca. Am mai avut 2 caini mai mici, unul l-am gasit si a murit de batranete destul de repede. Celalalt a avut o viata scurta, fiind ranit de cainii de la alte case.

#24
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Ciobanescul Caucazian nu este un caine obedient, e nevoie de mana ferma. Ai ras tu de varianta mea cu "un caine mare+unul-doi mai mici" dar sa stii ca nu e o gluma. Un caine de talie mare e mai lent are nevoie de unii mai agili care sa dea alarma. Verisoarei mele i-au intrat hotii in garaj, ea avand 2 dogi germani care dormeau bustean. Daca avea si un pechinez, garantez ca facea ala un scandal de trezea toata casa.  Cane Corso nu poate fi tinut iarna afara decat daca are un adapost foarte bun. E caine provenit din sudul Italiei. Un Tosa nu cred ca o va asculta pe mama ta. Tot ciobanestii germani sau metisii lor ar fi de preferat. Au simtul datoriei, sunt alerti si cel mai important usor de dresat. Orice caine de peste 30kg poate tranti un om daca se izbeste in viteza de el.

 horatziu, on 28 decembrie 2013 - 00:27, said:

Problema cu rottweilerii e displazia de sold, care am inteles ca e destul de comuna. Dobermann-ul din cate stiu are mari sanse sa mai piarda in timp din tiglele de pe casa.

Displazia nu este specifica rasei rottweiler ci apare la cainii de talie mare. Dobermanul nu pateste nimic la cap la varsta de 7 ani, asta e o legenda urbana dar e un caine de interior fiind extrem de friguros.
Si un ultim sfat: daca va sta doar mama ta cu cainele, e mai bine sa va luati o femela fiindca sunt mai ascultatoare. Masculii au tendinta sa nu asculte de femei(asculta ei dar trebuie sa stii cum sa-i iei or mama ta am inteles ca nu e chiar experta in comportament canin)

Edited by Freddy12, 28 December 2013 - 00:40.


#25
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Si daca e femela si o castram, are ceva?

#26
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

 cephalophodes, on 28 decembrie 2013 - 00:27, said:


am avut cazuri in care nervozitatea lor a dus la atacarea stapanului......ca al tau este cuminte este exceptia de la regula....

Cum sa iti explic eu sa ma intelegi ?
Totul tine de educatie . Fie vorba intre noi , daca te uiti la stiri ai sa vezi oameni omorati de proprii copii , nu de proprii caini .  Educatia e totul . Daca il inveti sa fie echilibrat si ponderat n-o sa ai probleme . Plus ca e cam ciudat sa te atace  tocmai pe tine  in postura de stapan . Cainii astia au fost conceputi sa ucida alte animale , nu oameni . Prin educatie si dresaj ii poti transforma si in caini de paza . Astia is genu de caini pe care ii transformi in ce vrei prin educatie . Vrei mielut , ai mielut . Vrei ucigas , nimic mai simplu . In ucigasi ii transformi cel mai usor , in caini echilibrati mai greu ca trebuie timp ;) .
Totusi ce zici tu acolo sunt doar chestii rautacioase . Posibil sa fi atacat si stapanul , nu zic nu , dar problema trebuie pusa altfel . De ce a fost atacat stapanul ? Ca un caine sa isi atace stapanul trebuiesc create niste conditii . Tine-l legat toata viata cu un lant de un metru sa vezi cum turbeaza de nervi . Sau nu-l baga deloc in seama . Trateaza-l ca pe ultima carpa , ca si cum ar fi un obiect , nu o fiinta . Astia is caini care au nevoie de miscare si atentie . Si cel mai important lucru .... sa nu iti bati cainele niciodata (ma refer la bataie serioasa nu la o palmuta peste bot asa usurel in semn de atentionare) . O sa te tina minte . Cand ai sa fii cu garda jos al lui esti .
Deci cred ca am deslusit problema pitbullilor si chiar si al rotwaillerilor(ca si la astia e cunoscuta problema) care ataca stapanii . Problema nu e la caine , e la detinatorul lui .

 horatziu, on 28 decembrie 2013 - 00:44, said:

Si daca e femela si o castram, are ceva?

Nu are nimic .

#27
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,726
  • Înscris: 06.07.2005
emyboy are dreptate, de asta spun si eu ca un caine plin de energie nu are ce cauta in curtea aia, pentru ca va acumula frustrari si numai echilibrat nu iese. Nu cred ca doamna se apuca sa alerge cu el toata ziua sau sa se tina de alte activitati.

Ideal mi s-ar parea vreun mastiff, cu siguranta intimideaza prin aspect / latratul gros.

Edited by vimann, 28 December 2013 - 01:02.


#28
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Mai , nici eu nu prea am timp de a mea in ultima vreme ca sa o mai scot la plimbari lungi , da alearga prin curte ca o nebuna . Mai ales ca am si scarile pe afara . Da ture etaj-parter pe scari pana cade lata de oboseala . Daca sta la casa si are si gradina sa stii ca n-o sa o duca rau .

EDIT : Am pus-o odata pe mama sa iasa cu Bella la plimbare Posted Image . Cred ca au fost cele mai urate momente din viata lor . Atat pentru caine cat si pentru mama Posted Image) . Bella e invatata cu mine cu lesa larga si sa mearga in pasul meu , stie ca eu o astepta daca se opreste la mirost , da' mama o tinut-o din scurt numa la picioru ei si logic ca nebuna s-o apucat de tras in lesa . Cand s-au intors acasa gafaiau amandoua de parca ar fi alergat pe stadion Posted Image) .

Edited by emyboy, 28 December 2013 - 01:14.


#29
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Ref. la rasa recomandata, cred ca o cautare pe google dupa 'caine de paza' iti va da o idee de ce anume sa alegi. Restul (rasa propriu-zisa) depinde si de preferintele tale.
In ce priveste educarea lui, dresajul, cresterea, ingrijirea de zi cu zi,.. un caine necesita mult timp alocat lui, multi bani ptr. dresaj, hrana, intretinere, si mult timp dedicat.
Satisfactiile sunt pe masura, dar trebuie sa intelegi ca nu e usor.

Ca sfat personal, fereste-te de rasele exotice... cred ca ciobanescul german este cel mai aproape de ideal (ptr. mine), dar tu iti alegi cainele.

#30
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Eu am ales un ciobanesc caucazian deocamdata. Este posibil sa mai iau ceva, dar inca nu sunt sigura...

#31
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Un ciobanesc asiatic ar merge :D ? Asta are mai putin par decat ceilalti ciobanesti  :) .Deci nu mai trebe periat asa de mult ca un ciobanesc german si nici nu mai lasa floace prin curte. E si dita mai namila de 80-90 de kg . E loial , impunator , protector .
Faza e ca o bestie de genu cred ca papa cam mult :| .

#32
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005
Sfatul lui Freddy12 este cel mai apropiat de nevoile tale.
Un câine de talie mare (poate doi) care să impună respect/teamă şi unul de talie mică (poate tot doi) care să dea alarma. Ca o trompetă.
Este combinaţia cea mai răspândită/recomandată pentru paza unor spaţii largi.
Dar nu ţine cont doar de masivitatea câinelui/"ferocitatea" rasei, ci mai ales de obedienţa acestuia în cazul în care mama ta nu a mai avut de-a face cu câini pentru asemenea treabă.
Că nu e totuna să creşti un câine în lanţ şi să latre peste gard cu creşterea unui câine care să răspundă la comenzi fără ezitare.

#33
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Deci chestia asta cu catelu mic si ala mare e foarte raspandita . Treceam prin Focsani pe langa un gard si vad in curte un ciobanesc mioritic si un pechinez . Ghiciti cine a dat tonu ? Dracu ala mic a inceput sa latre la mine si a trezit ciobanescul . Era sa fac pe mine de frica cand a s-a busit dracu ala mare in gard  fix in dreptul meu .
Sunt mai vigilenti piticii ;) .

Edited by emyboy, 28 December 2013 - 02:00.


#34
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Ia unul mic dar nervos + 1 rottweiler si ai rezolvat problema. :)

#35
Man-Of-Steel

Man-Of-Steel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 18.10.2013

 horatziu, on 28 decembrie 2013 - 00:11, said:

Cred ca e prima parere la subiect. Cu toate ca, mi-e frica sa nu sara pe mama in joaca si sa o puna la pamant, avand in vedere cat e cainele.
Ma gandeam la ceva mai omenesc, un Cane Corso sau Tosa Inu. Stiti ceva de astia 2?
Mult mai multe sanse sa sara astia doi si sa o doboare din joaca.Sunt mult mai jucausi decat un ciobanec
ps:doi ciobanesti germani si te-ai scos,la 6 luni te duci cu ei la o tura de dresaj pentru paza si esti boier.
.

Edited by Man-Of-Steel, 28 December 2013 - 02:49.


#36
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

 horatziu, on 28 decembrie 2013 - 00:11, said:

Cred ca e prima parere la subiect. Cu toate ca, mi-e frica sa nu sara pe mama in joaca si sa o puna la pamant, avand in vedere cat e cainele.
Ma gandeam la ceva mai omenesc, un Cane Corso sau Tosa Inu. Stiti ceva de astia 2?
Cane Corso avea o vecina cam pe la 80 si ceva de ani, tot pentru paza si nu stiu sa fi avut probleme cu el. Eu unul as prefera o haita de maidanezi..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate