Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Caine paza casa+gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Salut.

Am nevoie de un caine (poate 2) care sa fie impunator, sa nu aiba nimeni curaj sa intre in curte. Stam la casa, avem si gradina plus livada, deci spatiul de desfasurare al lui nu reprezinta o problema. Singura persoana care este acasa este mama (ramane singura in vreo 2 luni) si dupa cateva discutii cu ea, am inteles ca ar fi mai linistita daca ar avea un caine de paza. Avem momentan un metis de ciobanesc german, dar are undeva la 14 ani si saracul mult nu mai duce (nu aude/vede bine). Asadar, ne trebuie:

1. Caine impunator. Nu trebuie sa latre intr-una, doar sa actioneze daca e cazul
2. Sa asculte de mama. De exemplu, in momentul in care cineva vrea sa intre in curte si mama ii spune sa stea linistit, sa se conformeze.
3. Sa poata fi dresat astfel incat sa nu accepte mancare de la straini

In principiu cam astea ar fi, daca mai e ceva la care nu m-am gandit va rog sa mentionati.
Multumesc.

Edited by horatziu, 27 December 2013 - 23:09.


#2
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
ceva de genu'...dar vezi sa nu te manance si pe tine .....sunt niste criminali.....

Attached Files



#3
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Ciobanesc bucovinean, carpatin sau ciobanesc corb. Mioriticii sunt cam rebeli dn cate am auzit. Totusi la obedienta, ciobanescul german nu e intrecut de nici o rasa. Cel mai greu e sa-i obisnuiesti sa nu primeasca hrana de la straini sau sa nu manance de pe jos. Dar cu un dresaj bun si exercitiile repetate periodic, se poate.

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
alarma si abonament la o societate de paza!
cainele e doar ca sa fii tu linistit... nu se impiedica nimeni de un amarat de caine

Quote

Cel mai greu e sa-i obisnuiesti sa nu primeasca hrana de la straini sau sa nu manance de pe jos
si mai greu e sa-l obisnuiesti sa nu-si ia un spray in ochi sau un topor in cap (taser sau tun cu ultrasunete)
aaa... stii ca daca vine "hotul" si e atacat/molestat de caine... esti bun de puscarie, nu?

Edited by Nero-d, 27 December 2013 - 23:30.


#5
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 06.07.2005

 cephalophodes, on 27 decembrie 2013 - 23:16, said:

ceva de genu'...dar vezi sa nu te manance si pe tine .....sunt niste criminali.....

Nu stiu daca ai zis-o la misto sau nu, dar un caine plin de energie nu cred ca e potrivit in situatia asta.
I-ar trebui ceva maricel si impunator.

#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 cephalophodes, on 27 decembrie 2013 - 23:16, said:

ceva de genu'...dar vezi sa nu te manance si pe tine .....sunt niste criminali.....
Cine ti-a zis ca amstaff-ul e bun de paza, te-a pacalit. Ca or mai fi exemplare care fac paza, nu contest, cred ca nu sunt rasa pura, au avut vreun bunic dintr-o rasa de paza. Un amstaff adevarat nu trebuie sa aiba agresivitate la om.

#7
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Din pacate nero cam are dreptate. Un singur caine nu face fata daca te calca o gasca de hoti informati despre ce-i asteapta. Mai multi schimba situatia. Dar e mai dificil sa e descurci ca stapan cu 3-4.

#8
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 06.07.2005

 Freddy12, on 27 decembrie 2013 - 23:21, said:

Cine ti-a zis ca amstaff-ul e bun de paza, te-a pacalit. Ca or mai fi exemplare care fac paza, nu contest, cred ca nu sunt rasa pura, au avut vreun bunic dintr-o rasa de paza. Un amstaff adevarat nu trebuie sa aiba agresivitate la om.

Lasa rasa, un caine e caine. Daca e agresiv fata de oameni (sau il inveti tu sa fie), nu se impiedica de titulatura din carnetul de sanatate

#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Alta idee ar fi o haita de maidanezi, vreo 4-5 marime medie-mare 25-30 kg si te asigur ca vor face o paza excelenta. Eventual unul mare(un bucovinean) si vreo 2 maidanezi ca ajutoare.

#10
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008

 Freddy12, on 27 decembrie 2013 - 23:17, said:

Ciobanesc bucovinean, carpatin sau ciobanesc corb.
Mari si prosti.

#11
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
NU...
2 Tekeli si iti garantez ca nu iti mai intra nimeni in curte...

#12
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Fenomenali sunteti,la fiecare nou mesaj postat ma-ti facut sa rad.Auzi ,te mananca si pe tine" ,,maidanezi ca ajutoare".Tare ,continuati !!!!

#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
De multe ori un maidanez e mult mai eficient decat unul de rasa, crescut pt concursuri si expozitii, care si-a pierdut demult caracteristicile rasei. Apoi, un cine nu-l "cumperi si-l ai",, il iei de mic, il cresti si-l educi, sa stie cine-i stapanul. Un pui luat de la stana cred c-ar fi perfect. Sunt deosebit de inteligenti, nu necesita scoli de dresaj, au totul in sange.  La urma urmei, nu-i nevoie sa-i sfasie pe intrusi, ajunge sa latre, sa dea alarma, mama ta sa poata suna la 112.

#14
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Lasang glumele idioate (caini clopotel, pitbull, amstaff, maidanezi) la o parte, am nevoie de un caine obedient si care sa asculte de mama, o persoana de 54 de ani. Nu vreau sa alerge dupa caine prin curte sa-l bata cu ziarul la fund ca el nu asculta. Sunt ferm convins ca daca cineva vrea sa te fure, o va face indiferent de ce caine ai. Varianta cu firma de securitate pica, avand in vedere ca locuieste in mediu rural. O sa fie instalate camere oricum, dar nu le poti folosi decat cand e deja tarziu. Cine vrea sa intre in casa intra cu tot cu camere, nu ii e greu sa-si acopere fata. Cu toate ca nu s-a petrecut niciun furt din locuinte pe aici, daca un caine o linisteste, un caine va primi.

Edited by horatziu, 28 December 2013 - 00:06.


#15
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 horatziu, on 27 decembrie 2013 - 23:08, said:

Salut.
Am nevoie de un caine (poate 2) care sa fie impunator, sa nu aiba nimeni curaj sa intre in curte. Stam la casa, avem si gradina plus livada, deci spatiul de desfasurare al lui nu reprezinta o problema. Singura persoana care este acasa este mama (ramane singura in vreo 2 luni) si dupa cateva discutii cu ea, am inteles ca ar fi mai linistita daca ar avea un caine de paza. Avem momentan un metis de ciobanesc german, dar are undeva la 14 ani si saracul mult nu mai duce (nu aude/vede bine). Asadar, ne trebuie:
1. Caine impunator. Nu trebuie sa latre intr-una, doar sa actioneze daca e cazul
2. Sa asculte de mama. De exemplu, in momentul in care cineva vrea sa intre in curte si mama ii spune sa stea linistit, sa se conformeze.
3. Sa poata fi dresat astfel incat sa nu accepte mancare de la straini
In principiu cam astea ar fi, daca mai e ceva la care nu m-am gandit va rog sa mentionati.
Multumesc.
@ horatziu Posted Image , asculta la nenea Posted Image :  tie iti trebuie un Ciobanesc Posted Image  caucazian, e un caine urias care rupe tot Posted Image  , da absolut tot Posted Image  !

 rumegus, on 27 decembrie 2013 - 23:42, said:

De multe ori un maidanez e mult mai eficient decat unul de rasa, crescut pt concursuri si expozitii, care si-a pierdut demult caracteristicile rasei. Apoi, un cine nu-l "cumperi si-l ai",, il iei de mic, il cresti si-l educi, sa stie cine-i stapanul. Un pui luat de la stana cred c-ar fi perfect. Sunt deosebit de inteligenti, nu necesita scoli de dresaj, au totul in sange.  La urma urmei, nu-i nevoie sa-i sfasie pe intrusi, ajunge sa latre, sa dea alarma, mama ta sa poata suna la 112.

O corcitura intre un ciobanesc bucovinean si o ciobaneasca caucaziana Posted Image  ar fi un exemplar perfect pentru tine !

Edited by Teophileos, 27 December 2013 - 23:54.


#16
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

 cephalophodes, on 27 decembrie 2013 - 23:16, said:

dar vezi sa nu te manance si pe tine .....sunt niste criminali.....

De ce esti nesimtit ? Vorbesti sa nu obosesti . Dupa ce ca esti total dezinformat mai si mananci....... (scuzati-mi expresia)

#17
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 Nero-d, on 27 decembrie 2013 - 23:17, said:

alarma si abonament la o societate de paza!
cainele e doar ca sa fii tu linistit... nu se impiedica nimeni de un amarat de caine

si mai greu e sa-l obisnuiesti sa nu-si ia un spray in ochi sau un topor in cap (taser sau tun cu ultrasunete)
aaa... stii ca daca vine "hotul" si e atacat/molestat de caine... esti bun de puscarie, nu?


Vorbesti aiurea! Eu am alarma si e legata la dispecerat al firmei de paza,dar o platesc degeaba,a, casa foarte departe de oras si pana ajunge firma de paza o sa fure aia casa cu tot cu fundatie! Spray si topor? Pai am in curte cativa caini,hai ca pe primul il lovesti sau dai cu spray-ul dar restul te sfasie.Si aia cu puscaria e pentru fraieri,am avut nu odata probleme cu tiganii veniti la furat,au fost sfasiati la propriu si cand a venit politia le-a explicat ca aveau sanse sa ma faca de bani doar daca-i muscau cainii mei pe domeniu public nu pe proprietate privata si noaptea! La fel am montat si gard electric,in spatele gardului ce inconjoara proprietatea,pe o lungime de 1700metri,daca vor sa mai vina nu au decat,oricum de la anul imi mai iau vreo 3-4 dobermani,sa completez echipa!

#18
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006

 Teophileos, on 27 decembrie 2013 - 23:52, said:

@ horatziu Posted Image , asculta la nenea Posted Image :  tie iti trebuie un Ciobanesc Posted Image  caucazian, e un caine urias care rupe tot Posted Image  , da absolut tot Posted Image  !



Cred ca e prima parere la subiect. Cu toate ca, mi-e frica sa nu sara pe mama in joaca si sa o puna la pamant, avand in vedere cat e cainele.
Ma gandeam la ceva mai omenesc, un Cane Corso sau Tosa Inu. Stiti ceva de astia 2?

Edited by horatziu, 28 December 2013 - 00:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate