Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Caine paza casa+gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#37
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Cane Corso am avut eu la ferma...cel mai idiot caine posibil. De-a lungul anilor am incercat diferite rase, cel mai multumit am fost de rottweileri. Partea proasta e ca nu prea le plac copiii, si devin cam agresivi odata ce inainteaza in varsta. Am avut si un ciobanesc, luat de la un vecin, foarte bun caine, mare, nepretentios, in schimb ce ma enerva, cand simtea o femela in calduri nu te mai intelegeai cu el. Acum am luat o femela de ciobanesc asiatic, sunt curios sa vad cum se comporta.
Pentru casa, sau curte, cred ca tot ciobanescul e de recomandat.

#38
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 horatziu, on 27 decembrie 2013 - 23:45, said:

Sunt ferm convins ca daca cineva vrea sa te fure, o va face indiferent de ce caine ai.
Normal. Cainele e mai mult pentru a intimida pe cei neconvinsi, dar un ciorditor motivat, gaseste el o solutie.

 sfantu.dracu, on 28 decembrie 2013 - 01:50, said:

Un câine de talie mare (poate doi) care să impună respect/teamă
Avea un vecin de-al meu o catea ciobaneasca, dar rea, nu gluma. Nu a fost furat nimic din curte, decat cateaua... Am ras cu lacrimi cand am auzit. Si nu a scapat singura, era legata cu lant, si se vedea ca in graba hotul a taiat zgarda cu ceva ascutit.

#39
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 lucifer76, on 28 decembrie 2013 - 09:45, said:


Normal. Cainele e mai mult pentru a intimida pe cei neconvinsi, dar un ciorditor motivat, gaseste el o solutie.


Avea un vecin de-al meu o catea ciobaneasca, dar rea, nu gluma. Nu a fost furat nimic din curte, decat cateaua... Am ras cu lacrimi cand am auzit. Si nu a scapat singura, era legata cu lant, si se vedea ca in graba hotul a taiat zgarda cu ceva ascutit.
Hotu' ala era vreun vecin sau vreun prieten al stapanului. A vazut ca e un caine bun de paza si l-a furat. Am auzit ca unuia i s-a furat din curte ditamai ciobanescul de Asia Centrala.

#40
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Ce vecin, ca latra ca turbata daca ma apropiam la un metru de gard. Nici prieten nu cred, nu venea nimeni atat de des ca sa se familiarizeze potaia cu el.

#41
DrAlban

DrAlban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 11.08.2013

 lucifer76, on 28 decembrie 2013 - 12:14, said:

Ce vecin, ca latra ca turbata daca ma apropiam la un metru de gard. Nici prieten nu cred, nu venea nimeni atat de des ca sa se familiarizeze potaia cu el.
Si atunci cum iti explici ca l-a furat?
Ceva e cusut cu ata alba acolo,poate chiar stapanu a vrut sa o mierleasca si a bagat chestia cu furatu ca sa nu dea rau in fata familiei.

Edited by DrAlban, 28 December 2013 - 14:28.


#42
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

 wiseguy76, on 28 decembrie 2013 - 08:48, said:

Cane Corso am avut eu la ferma...cel mai idiot caine posibil. De-a lungul anilor am incercat diferite rase, cel mai multumit am fost de rottweileri. Partea proasta e ca nu prea le plac copiii, si devin cam agresivi odata ce inainteaza in varsta. Am avut si un ciobanesc, luat de la un vecin, foarte bun caine, mare, nepretentios, in schimb ce ma enerva, cand simtea o femela in calduri nu te mai intelegeai cu el. Acum am luat o femela de ciobanesc asiatic, sunt curios sa vad cum se comporta.
Pentru casa, sau curte, cred ca tot ciobanescul e de recomandat.

Sunt de acord cu partea legat de cane corso. Cunosc foarte bine un exemplar al unui prieten, si e destul de idiot cainele. De altfel, la fel ca stapanu.

Cane corso e un caine foarte energic, ideal pentru paza. Dar din cauza ca este prea energic are nevoie de mult timp sa te joci cu el, sa il alergi, sa oboseasca. E foarte inteligent, dar rebel. Nu te asculta doar atunci cand are el chef sau cand are vreun interes. Asta e parerea pe care mi-a lasat-o acel exemplar. E adevarat ca stapana-su nu l-a dresat si nu i-a acordat prea multa atentie, dar probabil ca unele din trasaturi sunt si genetice.

Din cunostintele mele, destul de mici despre caini si rase, consider ca nu rasa cainelui este importanta, ci educatia. Bine, acum iti dai seama ca daca vrei paza nu iei labrador sau pechinez, dar nici nu te astepta ca o rasa pentru paza creste singura si nu are nevoie de dresaj sau de afectiunea si timpul petrecut cu stapanul.

Edited by oauzor, 28 December 2013 - 15:04.


#43
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 DrAlban, on 28 decembrie 2013 - 14:26, said:

Si atunci cum iti explici ca l-a furat?
Eu in 30 de secunde m-am gandit la o metoda simpla de a fura un caine. Nu are nici o legatura cu mancarea. Acum daca ajungi sa pui alarma antifurt si la caine, e hilar. Dar si mai hilar este sa ai incredere 100% ca un caine va impiedica un hot.

#44
DrAlban

DrAlban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 11.08.2013

 lucifer76, on 28 decembrie 2013 - 15:56, said:

Eu in 30 de secunde m-am gandit la o metoda simpla de a fura un caine.
Care?Posted Image
Si totusi mai am cateva semne de intrebare:de ce ar fura cineva un caine de care nu te poti apropia?Hai ca il sedezi si il furi,dar ce faci cu el cand se trezeste,daca e atat de rau si nu te poti apropia de el?

#45
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Ei na, doar nu trebuie sa te invat eu cum sa furi, in public :). Dar pune-ti mintea la contributie.

Cat despre nu te poti apropia, cainii sunt prosti. Coloratii de langa mine tin in strada o potaie, eu ii zic Javroche. Chestia e ca latra si face urat la toti care trec pe langa el. Dar eu ii dau mancare, si sa il vezi ce bland este si ce se bucura :). De fapt eu ii dau pentru ca se impaca bine cu pisicile.
Ideea e ca daca e rau il poti obisnui cu tine, dar daca e unul bleg, nu faci din el paznic fioros.

#46
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Ai mei au o casa in Moldova si dupa ce ne-au furat o usa si caramizi dintr-un perete de grajd am ajuns la concluzia ca trebuie sa facem ceva. Asa am ajuns sa ii am pe Mahi o catea Rottwailer si pe Patrocle un mascul teckel. Am luat-o mai intai pe Mahi cand a venit un prieten cu vaporul in Constanta, o stiam pe mama ei iar pe Patrocle l-am luat la sfatul bunicului unei verisoare cioban, care mi-a zis ca el la stana tot timpul a avut un caine de talie mica dar agil si dezghetat care practic ii conduceau ciobanestii bucovineni. Am preferat rasele astea ptr. ca sunt relativ necunoscute in mediul rural in Moldova si Mahi impune respect doar cand o vezi. De felul ei e cam taciturna, preferand sa isi arate doltii si sa marie. De mancat boabe si oase de vita facute ciorba la cazan. Manaca doar daca e din mana verisoarei mele sau a matusii. Patrocle in schimb e tot o gura, latra si cand treci pe langa gard. Asta manaca orice, inclusiv corcoduse sau prune verzi. De cand ii am o singura data a sarit gardul unul care venise din Italia si cauta ceva sa fure ptr a face bani de bautura. A vazut-o pe Mahi destul de tarziu cand s-a declansat proiectorul pe senzor si asta l-a costat pulpa de la picorul stang sfasiata cand sarea gardul inapoi. A zis ca a auzit latratul dar si-a dat seama ca e caine de talie mica si nu o sa fie problema. De atunci verisoara mea creste in curte prepelite si gaini si pentru ca ii este la indemna isi lasa si masina in curte.

In concluzie iti recomand la fel sunt cat se poate de multuit cu ei.

#47
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

 DrAlban, on 28 decembrie 2013 - 16:01, said:

Care?Posted Image
Si totusi mai am cateva semne de intrebare:de ce ar fura cineva un caine de care nu te poti apropia?Hai ca il sedezi si il furi,dar ce faci cu el cand se trezeste,daca e atat de rau si nu te poti apropia de el?
Cand il scoti de pe teritoriul lui orice caine devine mielusel

#48
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Stiu ca ideea genearala este sa ai la curte un caine maaaaare cat un leu sa impresionze, dar in situatia de fata eu nu as recomanda un caine de talie mare. Ciobanestii romanesti (de bucovina, carpatin, mioritic, corb), caucazian, german, sunt foarte frumosi dar greu de disciplinat de o femeie singura. Trebuie multa hrana, spatiu, ingrijire speciala (administrat capsule de calciu in perioada cresterii), sunt greu de controlat cand cresc si isi dau seama de forta lor, mai ales daca femeia nu se impune si nu este ea seful haitei. Ciobanescul german are foarte mult potential intelectual, este usor dresabil, dar are nevoie de dresaj profesionist ca sa asculte comenzile si sa aiba performantele celor din filme.

Sincer, nu este o idee buna sa ii iei mamei tale o namila ce creste pana la 50 de kg si care sa nu o asculte si sa nu o poata controla. Aceeasi greseala a facut si maica-mea, cand s-a mutat la curte si-a luat 2 ciobanesti de Bucovina "sa o apere". Stateau in padoc si cand le dadea drumul prin curte erau ca 2 vite dezlantuite ce nu mai ascultau nicio comanda. In lesa iti rupeau bratul si te taraiau dupa ei. Nici prea multa afectiune nu am vazut sincer, o recunosteau pe ea ca stapan dar atat. Bine, nici maica-mea nu se pricepe la dresaj cum nici a ta probabil si nicio femeie de 50+ de ani. Sa mai spun ca latrau de nebuni daca venea un musafir in curte, dar nu latrau daca trecea cineva pe drum, chiar pe langa gard? Taica-meu are 2 maidanezi, macar astia sunt iubitori, daca se apropie cineva de curte latra de la distanta si se agita de rup lantul, dar recunosc rudele venite in vizita (chiar daca vin o data pe an). Aici e chiar mister pentru mine...

#49
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Ananke, on 30 decembrie 2013 - 17:26, said:

In lesa iti rupeau bratul si te taraiau dupa ei.
Imi aduce aminte de Mona unchiului meu. Cand mergeam la padure, o mai tineam si eu, dar tragea destul de tare, desi era totusi mica. Cand se facuse mare, nici nu mai aveam tupeu sa o tin in lesa.

#50
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Cand cresc mari, sunt constienti de forta lor. Nu spun ca ataca stapanul, dar eu sincer nu as mai putea iubi un caine care omoara tot ce prinde: pisici, caini mai mici, cum faceau ciobanestii astia, in special masculul.

Chiar ma gandeam serios in cazul meu personal ce caine sa aleg cand ne vom muta la curte. Eu sunt slaba de inger de felul meu si am sa-mi pun si mama alarmelor, dar sotul vrea musai caine. Bine, el vrea de joaca, eu vreau de paza, sa patruleze noaptea prin curte cand am sa fiu singura acasa. Imi doream caine de talie mare, acum sunt reticenta. Cred ca 2 maidanezi de talie medie sunt solutia, cel putin prin prisma experientelor din ultimii ani, spre asta se indreapta optiunile mele.

#51
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Ciobanestii germani miros si naparlesc urat. Mare grija amatorilor. Si nici sa latre la toti trecatorii nu e o solutie, te inveti sa latre fara motiv, si cand o sa aiba motiv aka ciorditor, nu o sa il mai bagi in seama.

#52
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
@ Lucifer,

Nu cred ca trebuie sa iau eu aici apararea Ciobanestilor Germani... dar doar asa, de distractie, cati ciobanesti germani din astia mirositori, naparliti si care latra la toti trecatorii ai crescut?!

#53
DrAlban

DrAlban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 11.08.2013

 mardraaxi, on 30 decembrie 2013 - 13:36, said:

Cand il scoti de pe teritoriul lui orice caine devine mielusel
Cine te-a mintit?

#54
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Are fratele meu un ciobanesc german....a dat 1200€ pe el!
Ala nu latra la oricine.....dar iti garantez ca faci pe tine daca te ia prin surprindere!
Si daca este langa fratele meu este sfant....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate